What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Χειριστηρια και παρεμφερη

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Πολυ ενδιαφερον το συγκεκριμενο, το ψαχνω επισης σε καλη τιμη. Εχεις ασχοληθει καθολου με δισδιαστατα παιχνιδια; πως ανταποκρινεται σε αυτα;

Αν μιλάμε για απαιτητικά 2D platformers σαν το Super Meat Boy ή το Celeste που θέλουν ακριβές dpad, δεν κάνει για αυτά διότι ουσιαστικά δεν έχει dpad. Προσωπικά θα πρότεινα να περιμένεις για πιθανό Steam Controller 2 που λογικά θα μοιάζει στα controls με το Steam Deck.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ειναι γεγονος πως τα επισημα χειριστηρια της $ony ειναι επιεικως απαραδεκτα και προσωπικα δεν θα πληρωνα ουτε 10€ να αγορασω κανενα απο αυτα. Χαλανε με το να κοιτας, ποσο μαλλον να ασχοληθεις μαζι του.
Στον αντιποδα βεβαια, περαν του οτι πραγματι η microsoft εχει μακραν καλυτερα χειριστηρια, υπαρχουν πολλα καλα ανεπισημα χειριστηρια απο αλλες εταιρειες που κυκλοφορουν για τα playstation, οπου αξιζουν και με το παραπανω.

Έχω αντίθετη εμπειρία από αυτή. Τα dualshock πάντα κάθονταν στο χέρι μου καλύτερα και ποτέ δεν μου έχει χαλάσει κανένα.

Στην τωρινή γενιά PS5/XSX μιλώντας για επίσημα μόνο χειριστήρια το Dualsense προσφέρει πολύ περισσότερα. Αν βρεθείς να παίξεις GoW, HFW η άλλο Sony -made game είναι εύκολο να διαπιστώσεις τι έχουν κάνει οι Sony devs. Στον αντίποδα το νέο χειριστήριο του XSX έχει ένα κουμπί επιπλέον από του XBone για να τραβάς screenshot...

Το καλό είναι πως το Steam υποστηρίζει κανονικά τον προγραμματισμό του Dualsense για PC games, το κακό είναι πως είναι καθαρά στα χέρια των devs (και εκτός της Sony) αν θα κάνουν το έξτρα βήμα να το ενσωματώσουν στα παιχνίδια τους για την PC έκδοση.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
Συμφωνώ με τη Βάσσια.
Ok τα πρώτα 3 ούτε κρύο ούτε ζέστη (κυρίως λόγω μοχλών), αλλά το 4 είναι εκπληκτικό. Τόσο από εργονομία-κατασκευή, όσο και άνεση.
Όσο για το ότι η MS έχει μακράν τα καλύτερα, ξανά υπό προϋποθέσεις πχ των πρώτων 2 xbox είχαν ψιλοαπαράδεκτο σταυρό, καλή τύχη στα 2d και ειδικά σε fighting.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Εμένα το πρόβλημά μου με τα χειριστήρια της Sony είναι η θέση του αριστερού thumbstick. Εκεί που είναι δεν με βολεύει καθόλου στα χέρια μου και όσες φορές έπαιξα σε PS περίπου στα 15 λεπτά με πονούσε το αριστερό χέρι.

Του XBox κάθεται ακριβώς εκεί που με βολεύει. Αλλά αυτό διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,656
Steam Controller = Xbox >>> PS

Με τα χειριστήρια της Sony πάθαινα κράμπες σε χρόνο dt λόγω διάταξης. Η εργονομία του δεν ταίριαζε καθόλου σε αυτό που έχω συνηθίσει. Αντιθέτως το Steam Controller με έβαλε σε αντίληψη ότι το Μ+Κ δεν είναι πάντα η ιδανική λύση, ακριβώς επειδή ήταν άνετο και responsive (πόσο μάλλον σε παιχνίδια όπως το Super Meat Boy που το έχω τερματίσει και με τους δύο τρόπους για σύγκριση).

Εμένα το πρόβλημά μου με τα χειριστήρια της Sony είναι η θέση του αριστερού thumbstick. Εκεί που είναι δεν με βολεύει καθόλου στα χέρια μου και όσες φορές έπαιξα σε PS περίπου στα 15 λεπτά με πονούσε το αριστερό χέρι.

Του XBox κάθεται ακριβώς εκεί που με βολεύει. Αλλά αυτό διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.
giphy.gif
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Ενα ακομα νεο πανω σε επικειμενη κυκλοφορια.

Η πολυ καλη Retro-Bit ανακοινωσε επιτελους πως το Sega Big6 θα κυκλοφορησει συντομα και στην Ευρωπη, με τιμη μαλλον καπου στα 20€.
Ο σχεδιασμος του ειναι βασισμενος στο κλασικο Mega Drive χειριστηριο, με επιπροσθετα +3 κουμπια καθως και τις απαραιτητες συγχρονες βελτιωσεις, μεταξυ αυτων διαφορες εκδοσεις ενσυρματων και ασυρματων, και οτι εχουν παραθεσει στην εικονα παρακατω:
BIG6_Slide_Wired_USB.png

Ευτυχως θα υπαρξει επισημως και στα μερη μας, οποτε δεν θα τρεχουμε να βγαλουμε ακρη που θα το βρουμε.

To Hunter δείχνει πολύ όμορφο και σε αξιοπρεπή τιμή. Το δεκάωρο της μπαταρίας ίσως ξενίσει όσους έχουν συνηθίσει να παίζουν στο switch με το εξαιρετικό pro controller, όπως και η έλλειψη του γυροσκόπιου, αλλά είναι και στα 80€ οπότε περί ορέξεως.


Το χειρότερο που έχω κάνει ποτέ, ήταν να παίξω fifa 98 διπλό στο πισι φίλου, με ποντίκι. Μου άλλαξε τον αδόξαστο ο κερατάς, ακόμα το θυμάμαι.
Πραγματι, ειναι κυκλοφορια πρωτιστως για το κλασικο XBOX και επειτα για τους υπολογιστες, και δεν λαμβανουν υποψην συγκεκριμενες λειτουργιες οπως το γυροσκοπιο. Καλα θα ηταν να υπηρχαν σε καθε περιπτωση, αλλα γιαυτο οπου ειναι και απευθυνεται νομιζω η τιμη βαση της ποιοτητας ειναι σωστη.

Παρεπιπτωντος καπου εδω θελω να μπει στην εξισωση τι στο καλο κανατε οσοι προσπαθουσατε να παιξετε τετοια παιχνιδια με πληκτρολογια και ποντικια. Θυμαμαι την πρωτη φορα οπου επιχειρησα να παιξω πχ Street Fighter 2 στην Amiga μονο με το πληκτρολογιο και πονεσε η ψυχη μου.
Αν μιλάμε για απαιτητικά 2D platformers σαν το Super Meat Boy ή το Celeste που θέλουν ακριβές dpad, δεν κάνει για αυτά διότι ουσιαστικά δεν έχει dpad. Προσωπικά θα πρότεινα να περιμένεις για πιθανό Steam Controller 2 που λογικά θα μοιάζει στα controls με το Steam Deck.
Σε ευχαριστω για την πληροφορια, εχω δει καποια βιντεακια αλλα δεν εμβαθυναν σε κλασικα τετοια παιχνιδια οποτε δεν ξερω πως ανταποκρινεται. Οντως φαινεται πως θα υπαρξει νεα εκδοση, ελπιζω να ειναι ακομα πιο βελτιωμενη.

Έχω αντίθετη εμπειρία από αυτή. Τα dualshock πάντα κάθονταν στο χέρι μου καλύτερα και ποτέ δεν μου έχει χαλάσει κανένα.

Στην τωρινή γενιά PS5/XSX μιλώντας για επίσημα μόνο χειριστήρια το Dualsense προσφέρει πολύ περισσότερα. Αν βρεθείς να παίξεις GoW, HFW η άλλο Sony -made game είναι εύκολο να διαπιστώσεις τι έχουν κάνει οι Sony devs. Στον αντίποδα το νέο χειριστήριο του XSX έχει ένα κουμπί επιπλέον από του XBone για να τραβάς screenshot...

Το καλό είναι πως το Steam υποστηρίζει κανονικά τον προγραμματισμό του Dualsense για PC games, το κακό είναι πως είναι καθαρά στα χέρια των devs (και εκτός της Sony) αν θα κάνουν το έξτρα βήμα να το ενσωματώσουν στα παιχνίδια τους για την PC έκδοση.
Συμφωνώ με τη Βάσσια.
Ok τα πρώτα 3 ούτε κρύο ούτε ζέστη (κυρίως λόγω μοχλών), αλλά το 4 είναι εκπληκτικό. Τόσο από εργονομία-κατασκευή, όσο και άνεση.
Όσο για το ότι η MS έχει μακράν τα καλύτερα, ξανά υπό προϋποθέσεις πχ των πρώτων 2 xbox είχαν ψιλοαπαράδεκτο σταυρό, καλή τύχη στα 2d και ειδικά σε fighting.
Παιζω με χειριστηρια απο το πρωτο κλασικο και ενω τα χειριστηρια στις μερες τους τοτε ειχαν ενδιαφερον, ξεπεραστηκαν γρηγορα και πολυ απο τον ανταγωνισμο. Και απο σχεδιασμο, και απο λειτουργιες, και απο ανθεκτικοτητα, οπου γενικοτερα η sony εχει παναθλια ποιοτητα στα προιοντα της.
Και εξηγω εδω ποτε δεν κακομεταχειριζομαι τα χειριστηρια μου ουτε οτιδηποτε αλλο εχω, να τα πεταω κατω πχ και αντιστοιχα.

Τοσο η διαταξη του αναλογικου, οσο και ο σταυρος οπου δεν ειναι και σταυρος στη τελικη, αλλα τεσσερα κοματια δεν μου αρεσαν ποτε μα ποτε. Χιλιες φορες το χειριστηριο του Saturn και αλλες λυσεις τοτε οπως χειριστηρια της ASCII και της Hori οπου ειχα διαφορα προιοντα τους απο τοτε.
Το ιδιο ισχυει πανω κατω και για τις επομενες κυκλοφοριες, ειδικα για αυτο το τερατουργημα το φριχτο χειριστηριο του PS3 θα επρεπε να τους πανε φυλακη καπου με πολυ υγρασια και σκοταδι. Ευτυχως το εδωσα συνοπτικα και πηρα Hori στη θεση του.
Ευτυχως με τις εταιρειες τωρα υπαρχουν λυσεις, πολυ εργονομικες με πολυ ωραιο σχεδιασμο και σιγουρα ανθεκτικα.
Του XBOX οντως δεν ειναι καθολου καλο για δισδιαστατα παιχνιδια. Καπου εκει την πατησαν.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439
Μακάρι να είχα δοκιμάσει xbox controller να πω και εγώ :p

Γενικά η επιλογή του logitech δεν έγινε τυχαία, ήθελα να έχει το στυλ του PSX μη αναλογικού controller. Στην εποχή του ήταν επανάσταση σε σχέση με τα φλατ που είχαμε μέχρι τότε.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Δεν έχω χειριστήριο, θέλω εδώ και καιρό να αγοράσω ένα.
Θέλω από αυτό τα εξής:
Συμβατό με DirectInput ( για τα παλαιότερα Windows games ) / XInput ( για τα νεότερα Windows games), χωρίς χρήση επιπλέον λογισμικού, πατώντας απλά ένα διακόπτη ( όπως στο Logitech F710 πχ ).
Υποστήριξη Linux και Android.
Δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης μέσω Bluetooth. Δεν καίγομαι για μηδαμινή υστέρηση στην απόκριση, καθώς δεν σκοπεύω να παίξω "σκληροπυρηνικά". Θέλω απλά να μπορώ να τερματίσω ότι μπορώ να τρέξω εγγενώς ή μέσω εξομοιωτή στο Ιδεοπλακίδιο ™.
Νομίζω προς η 8bit-do με καλύπτει, αλλά αν έχετε κάποια πρόταση, ευπρόσδεκτη.
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
609
Παρεπιπτωντος καπου εδω θελω να μπει στην εξισωση τι στο καλο κανατε οσοι προσπαθουσατε να παιξετε τετοια παιχνιδια με πληκτρολογια και ποντικια. Θυμαμαι την πρωτη φορα οπου επιχειρησα να παιξω πχ Street Fighter 2 στην Amiga μονο με το πληκτρολογιο και πονεσε η ψυχη μου.
Αγαπητέ Getta Robo / Mazinger / Grendizer (τι μου θύμισες με το nick σου, τρελή αγάπη για Δούκα Φλιντ), ήμασταν πιτσιρίκια και που λιλί για χειριστήριο. Λέγαμε πάλι καλά που είχαμε και κουμπιουτερ τότε :p
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Δεν έχω χειριστήριο, θέλω εδώ και καιρό να αγοράσω ένα.
Θέλω από αυτό τα εξής:
Συμβατό με DirectInput ( για τα παλαιότερα Windows games ) / XInput ( για τα νεότερα Windows games), χωρίς χρήση επιπλέον λογισμικού, πατώντας απλά ένα διακόπτη ( όπως στο Logitech F710 πχ ).
Υποστήριξη Linux και Android.
Δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης μέσω Bluetooth. Δεν καίγομαι για μηδαμινή υστέρηση στην απόκριση, καθώς δεν σκοπεύω να παίξω "σκληροπυρηνικά". Θέλω απλά να μπορώ να τερματίσω ότι μπορώ να τρέξω εγγενώς ή μέσω εξομοιωτή στο Ιδεοπλακίδιο ™.
Νομίζω προς η 8bit-do με καλύπτει, αλλά αν έχετε κάποια πρόταση, ευπρόσδεκτη.
Υπαρχουν επιλογες, μεταξυ αυτων και της 8BitDo οπου ευτυχως εχει και επισημο εισαγωγεα στην Ελλαδα που τα μεταπωλει.
Ερωτηση εδω ομως φιλτατε. Θες να παιζεις παλια παιχνιδια σε συγχρονο συστημα, πχ DOSBox και ιστοριες, η παλια παιχνιδια σε παλαιοτερο συστημα;
Για την πρωτη υποθεση μπορω να σου πω οτι ολα τα σοβαρα νεα χειριστηρια σε καλυπτουν, σιγουρα αυτα οπου ειναι για XBOX / Windows. Πολλα και απο αυτα που ειναι για PS4/PS5. Ολα τα προγραμματα και οι εταιρειες τα λαμβανουν υποψην τους οποτε παραμετροποιεις τον ελεγχο απο τα προγραμματα και εισαι ετοιμος.
Για την δευτερη περιπτωση τωρα, και με ασυρματο χειριστηριο, να ξερεις πως τα πραγματα ειναι πολυ πολυ δυσκολα. Ακομα και σε τελευταια XP θα βρεις κατιτις δυσκολιες εδω και εκει, αφου στα παλαιοτερα λειτουργικα ΔΕΝ τα πανε καθολου καλα με τα ασυρματα. Παθων εδω. Προγραμματα παντως εχουν κατι περιεργες κυκλοφοριες τυπου RAZER οπου προσωπικα δεν θα εμπιστευομουν κανενα.
Περαν των 8BitDo που ειπαμε, μπορεις να δεις καποιες επιλογες επισης απο την Hyperkin, ετοιμαζει και νεα χειριστηρια μεσα στην ανοιξη.
Παρεπιπτωντος, εχεις καποια συγκεκριμενα παιχνιδια κατα νου; Ισως βρισκαμε ευκολοτερα ετσι καταλληλο χειριστηριο για τις αναγκες σου.
Αγαπητέ Getta Robo / Mazinger / Grendizer (τι μου θύμισες με το nick σου, τρελή αγάπη για Δούκα Φλιντ), ήμασταν πιτσιρίκια και που λιλί για χειριστήριο. Λέγαμε πάλι καλά που είχαμε και κουμπιουτερ τότε :p
Αξιο τιμε Vlad. Οι παλιες αγαπες ειναι γεγονος πως δεν ξεχνιουνται ποτε. Οντως στα ολοτελα, καλο ειναι και το πληκτρολογιο, αλλα οταν εχεις πιασει χειριστηριο, σου κακοφαινεται συνηθως μετα. Παλι καλα που ειχαν αυτοι οι home τα τυπου DB9 και μπορουσες να βαλεις μια προσιτη λυση οπως απο τριτες εταιρειες για Mega Drive, στους υπολογιστες ηταν μεγαλη λυπη η φαση.
Υγ.
GETTA.jpg
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Υπαρχουν επιλογες, μεταξυ αυτων και της 8BitDo οπου ευτυχως εχει και επισημο εισαγωγεα στην Ελλαδα που τα μεταπωλει.

Ποιος είναι ο επίσημος εισαγωγέας; Καλύπτει και support, επισκευές κλπ;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Θέλω να παίζω τα παιχνίδια στο τρέχον, σύχρονο PC μου, Τα XP έχω να τα βάλω σε δικό μου PC από την εποχή που είχα τον Pentium 4 μου... δεκαετία, μπορεί και παραπάνω.
Μερακλήδες όσοι έχουν πολλαπλά PC για να καλύπτουν όλες τις περιόδους, αλλά δεν έχω, χρήματα και χώρο για όλα αυτά. Θέλω να τα τρέχω όλα στο τρέχον PC, και όσα τα σηκώνει το κινητό που έχω ( Xiaomi Mi A1 ), έχει καλώς.
Τα παλιά παιχνίδια που ΔΕΝ υποστηρίζουν XInput, δεν παίζουν σωστά αν δεν χρησιμοποιείς πρόγραμμα που μεταφράζει το XInput των ΧΒΟΧ συμβατών χειριστηρίων σε DirectInput, γνωστά και ως XInput Wrappers. Αν έχεις Direct Input χειριστήριο, και θες να παίξεις σχετικά σύγχρονο παιχνίδι που υποστηρίζει XInput, χρειάζεσαι DirectInput Wrapper.
Αν όμως έχεις χειριστήριο που υποστηρίζει και τα 2 πρότυπα εισόδου, χωρίς wrapper, ή έστω wrapper τρίτου, είσαι καλυμμένος για όλες τις περιπτώσεις.
Από 8bitDo, το Pro 2 με την βάση για κινητά με καλύπτει. σε αυτά που ζητάω, Δεν βρίσκω κάτι ανάλογο από Hyperkin. Αν έχετε κάποια αντιπρόταση, πείτε την.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Ποιος είναι ο επίσημος εισαγωγέας; Καλύπτει και support, επισκευές κλπ;
Στην Ελλαδα επισημοι εισαγωγεις ειναι η Conceptum και εχουν διαφορα προιοντα της 8BitDo. Αν το αγορασεις απο Ελλαδα και ειναι δικη τους εισαγωγη σε υποστηριζουν πληρως αν αντιμετοπισεις καποιο ζητημα.
Φιλικη συμβουλη εδω, αν κοιτας για το 8BitDo Pro, βεβαιωσου πως θα παρεις το Pro 2 οπου εχει πολλες βελτιωσεις. Διαφορες επιχειρησεις δεν ξεκαθαρισουν ποια εκδοση πουλανε, η και ακομα χειροτερα διαφημιζουν το πρωτο ως το δευτερο (...) οποτε προσοχη.
Υγ:
What is the difference between 8BitDo Pro 2 and SN30 Pro+ ?
  • A. Hardware & Functionality
  • Pro 2: two Pro-level back buttons, custom Profile switch button, Profile indicator, 4-Way mode switching button
  • B. Exterior design
  • Pro 2: textured surface on the grip, new gray colour edition
  • C. Ultimate Software
  • Pro 2: Windows, macOS, Google Play, App Store
  • SN30 Pro+: Windows, macOS
@vtheofilis καλως, οποτε κοιτας για παιχνιδια σε windows 10/11 στο συχρονο υπολογιστη σου.
Χειριστηρια με διακοπτες δεν κυκλοφορουν εδω και χρονια, και τα παλια μοντελα ειναι εκτος παραγωγης. Εχω της Hori οπου εχει διακοπτες γιαυτο το λογο.
Δεν αναφερεις ομως καποια παραδειγματα με τα παιχνιδια οπου σε ενδιαφερουν, ουτε πως θες να τα παιξεις. Αν ειναι ας πουμε XP με συμβατοτητα με τα win 10/11 χρειαζεσαι καποιο απο τα προγραμματα που ειπες ο ιδιος.
Αν ειναι τωρα απο GoG / Steam δεν καταλαβαινω γιατι θα εχουν καποια ασυμβατοτητα, αφου τα κοιτανε αυτα και υποτιθεται τρεχουν απροβληματιστα και με νεα χειριστηρια/περιφερειακα γενικοτερα. Το προβλημα ειναι ευρυτερο σε παλια παιχνιδια/προγραμματα και νεες συσκευες, οπως και με τα ασυρματα ποντικια.
Για το DOSBox πχ εχει ενσωματωμενους wrappers, δες το παρακατω συνδεσμο για περισσοτερες πληροφοριες:
https://dosbox-x.com/wiki/Guide%3ASetting-up-joysticks-in-DOSBox‐X
Η 8BitDo δεν εχει χειριστηρια με διακοπτες directinput /xninput οπως και κανενας αλλος πλεον. Ειναι ζητημα προγραμματων και λογισμικου, συμφωνα με το FAQ παρακατω υπαρχει η επιλογη για την αλλαγη σε D-INPUT:

What are the four small LEDs for on the bottom of the controller?
  • They are controller mode indicators:
  • A. LED 1 blinking: D-input mode
  • B. LED 2 blinking: X-input mode
  • C. LED 3 blinking: macOS mode
  • D. LED Rotating: Switch mode or pairing mode
  • E. Solid LED: connection is successful
  • * It also indicates the player mode when connected to Switch and Windows 10
Μπορεις να κοιταξεις επισης για παλιο χειριστηριο, αλλα δεν θυμαμαι καθολου ποια ηταν ποιοτικα και ασυρματα τοτε.
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τα χειριστήρια της 8BitDo αλλάζουν τρόπο λειτουργίας με έναν συνδυασμό του Start button και ένα εκ των A, B, X, Y. Το android mode κάποιοι το αναφέρουν ως d-input αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που συζητάτε.


Το Pro 2 λέει ότι έχει διακόπτη από πίσω για να αλλάζει modes.

 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
@Hank Chinnaski οι επιλογες αυτες εχουν να κανουν με την εναλλαγη μεταξυ των διαφορων συστηματων, καθοτι το χειριστηριο δεχεται διαφορες ρυθμισεις/profile. Τα παλια χειριστηρια ειχανε ενα διακοπτη για directinput και xinput, αυτος ομως εχει αφαιρεθει εδω και πολλα χρονια.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,538
Από το 2014 ώς το 2019 χρησιμοποιούσα του xbox 360 δύο χειριστήρια που έχω άκομα. Ενα ενσύρματο και ένα ασύρματο.
Πλέον με του PS5 το χειριστήριο παίζω. Μακράν το κορυφαίο χειριστήριο όλων των εποχών για μένα.
Παλιότερα εννοείται γύρω στο 2003 είχα logitech εξαιτίας του PES 4
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164

Ανοιξαν οι προπαραγγελιες για την σειρα χειριστηριων Xenon απο την Hyperkin. Οι τιμες προς 49.99$ ειναι μαλλον αλμυρες, μενει τωρα να δουμε πως αποκρινονται στα παιχνιδια καθεαυτου...
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,366
Κάπου είδα για νέο μοντέλο 8bitdo ultimate που είναι αρκετά φθηνότερο αλλά δεν το έψαξα λεπτομερώς.
 
Top Bottom