What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Πώς γίνεται, ρε 'συ σενσέι, ακόμα και μετά την αναβάθμιση να "μας τη λένε" (passively κυρίως, το σέβομα) για τα benchmark.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Dishonored: Ίσως θα έπρεπε να το είχα παίξει στην εποχή του, αλλά χωρίς να είναι κακό, το βρήκα το πιο αδύναμο από τα καλά immersive sims που έχω παίξει τελευταία. Ωραίο το setting και η ατμόσφαιρα, ενδιαφέρον και το plot.Δεν με ικανοποίησε τόσο στο stealth κομμάτι. Το ψιλοπάλευα λίγο, αλλά τελικά κατέληγα να σφάζω ότι κινείται για να πάω παρακάτω. Δεν με ευχαριστούσε τόσο. Κάπως επαναλαμβανόμενη βρήκα και την δράση. 7.5 / 10

The Excavation Of Hob's Barrow: Νομίζω θα πρέπει να το θεωρούμε ήδη κλασικό adventure. Φανταστική ατμόσφαιρα και εξαιρετικό σενάριο που ξεδιπλώνεται μαεστρικά και με την βοήθεια των flashbacks. Υπήρχαν κάποιες σκηνές κι εικόνες που σου μένουν! Η δράση του ήταν αρκετά βατή κι είχε ωραία κλιμάκωση στο τελευταίο μέρος. Ξεχωρίζει η ηχητική επένδυση. Από τους περιβαλλοντικούς ήχους και τα voice overs μέχρι τα μουσικά κομμάτια, ακόμα κι αν αυτά μοιάζουν σε κάποιες περιπτώσεις εκτός εποχής. Το μόνο μου παράπονο: Αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα με ρετροπιξελούμπες, το συγκεκριμένο θα ήθελα να το δω με τουλάχιστον λίγο καλύτερα γραφικά, αν όχι με επιπέδου Gabriel Knight Anniversary. Δείτε το οπωσδήποτε! 9 / 10

Black Dahlia: 25 χρόνια μετά την κυκλοφορία του και την πρώτη φορά που το είχα παίξει, ξαναβυθίστηκα στο ζοφερό κόσμο του. Τα χρόνια εμπειρίας βοήθησαν να το απολαύσω περισσότερο, καθώς και καταλάβαινα καλύτερα τι γίνεται και έλυσα το μεγαλύτερο μέρος μόνος μου. Υπέκυψα σε 3-4 σατανικούς γρίφους μόνο από τους δεκάδες που έχει στις 20+ ώρες που μου πήρε. Για όσους τυχόν δεν ξέρουν το παιχνίδι (κρίμα), έχουμε τον ρόλο ενός πράκτορα του πρόδρομου της CIA, που ερευνά την διείσδυση των Ναζί στις ΗΠΑ το 1941 και μπλέκεται σε μια δίνη γεγονότων 5-6 ετών, όπου εμπλέκεται ένας serial killer, μυστικές οργανώσεις, αποκρυφισμός, υπερφυσικό και φυσικά η δολοφονία της Elizabeth Short, ηθοποιός της εποχής, γνωστή ώς Black Dahlia. Πρόκειται για FMV αdventure (για εμένα το 2ο καλύτερο μετά το ανυπέρβλητο Pandora Directive). Στο παιχνίδι θα βρούμε πολλά puzzles, έξυπνα ενσωματωμένα στην πλοκή, αλλά κι έναν τερατώδη λαβύρινθο που θέλει χαρτογράφηση. Η ατμόσφαιρά του είναι κλασική ενός film noir, το δε φινάλε από τα πιο συγκλονιστικά που έχω δει ποτέ. Μικρός έκανα 3-4 μέρες να συνέλθω. Μπορείτε να το κατεβάσετε πλέον δωρεάν και να το παίξετε από εδώ 10/10
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
πωπωωωωωωωωωωω, καρδουλινι για την μπλακ νταλια.... δεν θυμαμαι πως την ειχα παλεψει, αλλά νομιζω το ειχα τελειωσει τελικα.
μου θυμισες οτι σε καποιο ιδανικο συμπαν, πρεπει καποτε να ξαναπιασω το Ripper (το χω αφησει στην μεση, αλλά ποιος θυμαται τωρα πως και τι?)
 
Last edited:

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
To Ripper έχει σημείο που δεν πέρασα ποτέ ούτε με λύσεις (το editing που έπρεπε να κάνεις σε ηχητικά samples). Στο BD κάθε puzzle έχει κωδικό για να το κάνεις skip αν δεν την παλεύεις. Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτηκα κι εγώ να το παίξω ξανά. Υπάρχει κι αυτό διαθέσιμο δωρεάν κι έτοιμο να παίξει σε σύγχρονα μηχανήματα στο ίδιο site που αναφέρω.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ε να μην κανουμε ενα οφτοπικ φορ ολντ ταιμς σεικ? επιβαλλεται..
εισαγωγη που μας σημαδεψε.. το κοριτσι, το τραγουδι...
(συνειδητοποιω τωρα οτι ο γουωκεν συναντιεται δευτερη φορα με την Τραγουδαρα των BOC , μετα απο snl και cowbells κλπ...)

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν είμαι σίγουρος αν εννοούμε το ίδιο puzzle για το Ripper, θυμάμαι ήταν ένα που έπρεπε να ρυθμίσεις κάτι διακόπτες και είχε σημασία και μια μαϊμού που φορούσε κάτι σαν μηχάνημα εγκεφαλογραφήματος. Παρόλο που ο Απατσού είχε δημοσιεύσει "διορθωμένη" λύση για αυτό 3-4 φορές, ποτέ δεν δούλεψε για εμένα, αλλά ήμουν απλά κωλόφαρδος και το πέρασα στην τύχη και τις δύο φορές που έπαιξα το παιχνίδι.

Το Black Dahlia το έπαιξα με την λύση αγκαλιά, σαν δεν ντρέπομαι. Αλλά με είχε συνεπάρει η πλοκή και ήθελα να δω τι γίνεται μετά, πού υπομονή για τις σατανικές σπαζοκεφαλιές...
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ξεκινησα το last of us.... Δεν ειναι καλο. Εχω παιξει 1 ωρα και την περισοτερη ωρα απλα περπατουσα. Μονο μια μαχη ειχε μεχρι τωρα . Αυτο βλεπω και στο steam πολλοι λενε οτι εχει λιγη δραση και πολυ περπατημα. Για να δουμε πως θα ειναι απο εδω και περα. Μεχρι τωρα δεν ειμαι ευχαριστημενος παντως!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ξεκινησα το last of us.... Δεν ειναι καλο. Εχω παιξει 1 ωρα και την περισοτερη ωρα απλα περπατουσα. Μονο μια μαχη ειχε μεχρι τωρα . Αυτο βλεπω και στο steam πολλοι λενε οτι εχει λιγη δραση και πολυ περπατημα. Για να δουμε πως θα ειναι απο εδω και περα. Μεχρι τωρα δεν ειμαι ευχαριστημενος παντως!

Εμ, Naughty Dog. Δεν ήξερες, δεν ρώταγες; Παίξε Returnal να ευχαριστηθείς σφάξιμο.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
Για άλλη μια φορά κάπως μου έκατσε και ασχολήθηκα ξανά δηλαδή έχω πέσει με τα μούτρα και παίζω fez.
Τι παιχνιδάρα είναι αυτή. Ενας από τους πιο κορυφαίους τίτλους στο indie, platform. Μιλάμε τo game έιναι ένα χάσιμο σε rabbit hole. Απίστευτος τίτλος βάζεις και την μουσική μέσα. Μου θυμίζει αρκετά jet set willy το ίδιο αίσθημα μου βγάζει

 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Παίζω το Mothmen 1966, ένα σύντομο visual novel με έντονα b-movie vibes. Πολύ όμορφο ρετρό art και συμπαθητικό story/πλοκή αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο ως τώρα. Έχω παίξει μια ώρα, λογικά είμαι στα μισά ή λίγο παραπάνω.

Επίσης ξεκίνησα δειλά-δειλά το Elden Ring για να δω κι εγώ επιτέλους τι σόι πράμα είναι.
Πρώτο FromSoftware παιχνίδι που δεν έκανα uninstall στο μισάωρο, καλό σημάδι υποθέτω. Διάβασα κι ένα μικρό guide να πιάσω το concept των κλάσεων/stats γιατί καλή η χαρά της ανακάλυψης αλλά θέλω να σιγουρευτώ ότι χάνω από αμπαλίαση, όχι επειδή ξεκίνησα τελείως λάθος.
Εννοείται έχω πεθάνει ήδη 2-3 φορές από εχθρούς στην πρώτη ώρα παιχνιδιού και άλλες 3-4 από μια παγίδα που μάλλον δεν μπορώ να περάσω ακόμα. Ο κόσμος του είναι ωραίος, οι εχθροί έχουν ενδιαφέρον, αλλά το σύστημα μάχης δεν μπορώ να πω ότι το έχω συνηθίσει ακόμα και μου φαίνεται αρκετά floaty για τόσο skill-based παιχνίδι. Ο χειρισμός κάπως μπελαλίδικος, χρειάστηκε να κάνω remap σχεδόν τα πάντα και πάλι δεν μπορώ να πω ότι με βολεύει πλήρως. Δυστυχώς, πρέπει να κάνω ένα διάλειμμα από το PC τις επόμενες εβδομάδες αλλά θα επανέλθω δριμύτερος να ρεζιλευτώ για τα καλά.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
αλλά θα επανέλθω δριμύτερος να ρεζιλευτώ για τα καλά.

same-same-here.gif
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
409
Αφησα το pathfinder λιγο στην ακρη για να ηρεμησουν λιγο τα νευρα μου. Παιζω στο core και υπαρχουν κατι μαχες οτι να'ναι.
Επιασα το elex 2 λιγο πιο εντατικα. Αν αφησεις το συστημα της μαχης που πιστευω θα τα πας καλυτερα αν εισαι μεθυσμενος , το λατρευω.

Βρηκα μια βαση με raiders. Πολλους, οποτε λεω αστο θα ερθω αργοτερα. Και ξαφνικα σκαει μια harpy και αρχιζει να τους μακελευει. Χωνομαι και εγω και ειχα ενα υπεροχο gaming μισαωρο να πολεμαμε ολοι, ολους. Πεθανα , πιρανχας σταιλ , αλλα γουσταρα απειρα με game μετα απο καιρο
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Έπαιξα πολύ λιγουλάκι Legend of Grimrock 2, και παρατήρησα τα ατσίβια του @Epitaph και έπαθα πλάκα. Τι έκανες ρε λεβέντη εκεί.

@akarthis τι build έχεις στο Elex 2? Πώς σκας αρματωμένος στη μάχη?
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Έπαιξα πολύ λιγουλάκι Legend of Grimrock 2, και παρατήρησα τα ατσίβια του @Epitaph και έπαθα πλάκα. Τι έκανες ρε λεβέντη εκεί.

@akarthis τι build έχεις στο Elex 2? Πώς σκας αρματωμένος στη μάχη?

μπρο...κάηκα μπρο ρε μπρο...

ΓΑΜΑΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ και τα 2! και δεν μπορώ να πω ότι έλιωσα για να τα βγάλω όπως σε κάτι άλλους καρκίνους (βλέπε One Piece : Pirate Warriors 3 και Road Redemption)
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000



Το έχει δοκιμάσει κανείς να μοιραστεί εντυπώσεις; Φαίνεται ΠΟΛΥ ενδιαφέρον


Τελικα με κερδισε η ειλικρινεια των ντεβς και το πως χειριστηκαν το θεμα με τα προβληματα του παιχνιδιου, ετσι το αγορασα στο στιμ, εριξα μια δεκαρια ωριτσες και το τερματησα.

Ωραιο παιχνιδακι, καταλαβα τι πηγαν να κανουν μονο οταν το τερματησα. Κριμα που δεν τους βγηκε gameplay-wise, θα ηταν διαμαντι αν το στρωνανε καπως καλυτερα στο σχεδιασμο και θα τραβαγε για αρκετα playthroughs.

Αν εξαιρεσουμε αυτο το σημαντικο μειονεκτημα, το παιχνιδι ειναι πολυ ομορφο, εχει φοβερη μουσικη, σε βαζει για τα καλα στην ατμοσφαιρα που θελει να περασει και εχει εξαιρετικη γραφη, χαρακτηρες και στορι.

Δεν το προτεινω για φουλ πραης, αλλα σε καμια προσφορα αξιζει να το δοκιμασετε!
 
Top Bottom