What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

OK yes, OK yes, Πάει η Ελλάδα για Εκλογές...

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,688
Ούτε γι'αστείο Σύντροφε Γεράνιο. Το καραβυσματικό προσωπικό της πρεσβείας μόνο.

Πιατελίτσα με τυριά, κρασάκι και 'Γουάου, οι γκασταρμπάιτερ ψηφίζουν' αέρας. Έτσι, για να με πονάει η Ελλάδα, όπου και να 'μαι.

Στο Ήνγκλαντ είχατε φουλ ανθό ΔΑΠ-ΝΔΦΚ να 'βοηθά';
Παίζουν πολλές ρουσφετοκαταστάσεις στην Αγγλία ευρύτερα που προδίδουν το πρόβλημα της ΝΔούλας να εγκλωβίσει αγκαλιάσει τον κόσμο της ξενιτιάς πίσω από το "εμείς εδώ όλοι, ανεξάρτητα". Πηγαδάκια, σεσημασμένοι ανθυποσυνδικαλιστές της ΔΑΚΕ που ήρθαν για να δουλέψουν και να στήσουν "ανεξάρτητες από τα κόμματα κοινότητες" και παίζουν παραγοντισμό με βουλευτές όταν κατεβαίνουν εκεί κάτω.

Είχαμε και το φίλο μας από το Προξενείο που έδινε εικόνα κάθε δίωρο με το πλουτου8, είχαμε και την εκκλησιάζουσα με τον πολιτικό πολιτισμό Επίτημο Πρόξενο που κερνούσε από εδώ και από εκεί. Είχαμε μπλουζάκι "έρχομαστε με φόρα από τη Μεγάλη Βρετανία" και φωτογραφίες. Είχαμε και το γραφικό τον ΚΚΕ να τους λέει ότι έχετε ευτελίσει κάθε έννοια διαδικασίας και να μου λένε "εσείς εξευτελίζεστε". :ROFLMAO: Στο μεταξύ όλος ο μηχανισμός της ΝΔ πάνω από την κάλπη, δεξιά-αριστερά-εντός-εκτός-και-επί-τα-αυτά. Δικαστικοί αντιπρόσωποι, δικαστικοί επόπτες και γραμματείς, πρόξενοι, ανθυποπρόξενοι, "πρόεδροι" ελληνικών κοινοτήτων με συλλόγους που είναι πέντε οικογένειες που αλληλοψηφίζονται. Γίναμε Αστόρια.

Μετά γύρισα σπίτι και ξαναείδα Midsommar, είπα ότι τέτοια τέχνη πρέπει να την ακολουθεί η ζωή για ορισμένους και έπεσα για ύπνος ήσυχος.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
Ας πω και εγώ την μαλακία μου, που έλεγε και ο συγχωρεμένος ο Γεωργίου.

Για μένα ο μέσος ψηφοφόρος ψηφίζει με τρία κυρίως κριτήρια:

1. Παράδοση ( "εγώ είμαι δεξιός/αριστερός, καλύτερα να μου κοπεί το χέρι παρά να ψηφίσω τον άλλο" ).

2. Φόβος ( "παλιά δεν κλειδώναμε τις πόρτες, τώρα φοβόμαστε να κυκλοφορήσουμε" )

3. Συμφέρον ( "μου έκοψε 50 € από την σύνταξη άρα μαύρο / διόρισαν τον γιο μου άρα δαγκωτό" )

Οι δύο ευρύτερες παρατάξεις, η "δεξιά" και η "αριστερά " ξεκινούν με έναν αριθμό εγγυημένων ψήφων λόγω του πρώτου κριτηρίου και από εκεί και πέρα οι εκλογές κρίνονται στο πόσο καλά καταφέρνουν τα κόμματα να ικανοποιήσουν τα άλλα δύο. Παράδειγμα ικανοποίησης του τρίτου κριτηρίου ήταν τα χρόνια του ΠΑΣΟΚ το 80 και τα χρόνια ΠΑΣΟΚ/ΝΔ το 2000 με την είσοδο στο ευρώ και πριν την οικονομική κρίση. Ξέρετε, δέναμε τα σκυλιά με λουκάνικα, τα μπουζουκτσήδικα ήταν ανοικτά όλη την εβδομάδα κλπ.

Όπως ίσως να καταλάβατε από την μη αναφορά στο δεύτερο κριτήριο, αυτό του φόβου, θεωρώ ότι έπαιξε τον πιο καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα αυτών των δύο τελευταίων εκλογικών αναμετρήσεων. Αφενός ο φόβος του ξένου λόγω της προσφυγικής κρίσης, αφετέρου ο φόβος του άγνωστου και της πλήρους κατάρρευσης λόγω της βαρουφακειάδας και του φεύγω/μένω στο ευρώ.

Αυτή νομίζω ότι είναι και η απάντηση στο ερώτημα "πώς είναι δυνατόν να παίρνει τέτοια ποσοστά η ευρύτερη δεξιά μετά από μια τετραετία σεισμών , λιμών και καταποντισμών". Ο φόβος είναι το ισχυρότερο συναίσθημα του ανθρώπου και επικρατεί έναντι όλων των άλλων. Το αίσθημα ασφάλειας που πούλησε η κυβέρνηση στους ψηφοφόρους ( "εμείς θα φυλάξουμε τα σύνορα και δεν θα βγάλουμε την χώρα από το ευρώ" ) είναι αυτό που κέρδισε τις εκλογές.
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,580
Εγω λεω οτι ειμαστε στη λαθος μερια του ταμειου. Επισης λεω οτι οι οχι δεξιοι ειμαστε αισθηματιες και μας πιανει το παραπονο και δεν ασχολουμαστε οταν μας παιρνει απο κατω.

Πολλοι μεταναστευσαν και εριξαν μαυρη
πετρα, πολλοι εριξαν μαυρη πετρα μην εχοντας ξεπερασει τη φολα του 2015, πολλοι απλα πηγαν για μπανια.

Δυστυχως, απεναντι στο collective mind της zombie nation Δεξιας και ακρων, ηταν αδυνατος ο συγκεκριμενος αγωνας τη δεδομενη στιγμη. Εαν δεν αλληλοφαγωθουν μεταξυ τους, θα φαμε 10-20 χρονια στο κεφαλι με Κουλη και δελτια pass.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,728
Την έριξα και στο δισκορδ αλλά μου άρεσε οπότε ας υπάρχει κι εδώ.


347378632_260060846668621_6848247699625287099_n.jpg
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,930
Δυστυχως, απεναντι στο collective mind της zombie nation Δεξιας και ακρων, ηταν αδυνατος ο συγκεκριμενος αγωνας τη δεδομενη στιγμη. Εαν δεν αλληλοφαγωθουν μεταξυ τους, θα φαμε 10-20 χρονια στο κεφαλι με Κουλη και δελτια pass.
Εκείνοι που θα αλληλοφαγωθούν θα είναι οι τρεις, Βελος-Νικη-(ντεμεκ) Σπαρτιατες. Δεν πολεμάς boss αν δε φας πρώτα τα minions. Από την άλλη δεν έχουν πολιτικά κάτι να προτείνουν. Θα περιμένουν στην άκρη για κάποια απόπειρα προσφύγων να μπουν και απλά θα ασκουν κριτική (του κώλου) μπας και δικαιολογήσουν την ύπαρξή τους ή το πολύ να συκοφαντούν τα passes "μόνο τόσα δίνετε ρε πιόνια του Σόρος! Εμείς θα δώσουμε Χ".

Τα ίδια κάνανε Συριζα και Πασοκ. Περιμένανε κάποιο μεγάλο γεγονός απλά για να πετάξουν λάσπη και να κάνουν προτάσεις της τελευταίας στιγμής. Επειδή έτυχε να βρίσκομαι Ελλάδα την μέρα των εκλογών (είχα κλείσει εισιτήρια 7 μήνες πρωτού ανακοινωθούν εκλογές...) οι ειδήσεις στο πατρικό μου, πήγαν κάπως έτσι
1 μετεκλογική εβδομάδα: Τα αποτελέσματα κ η επόμενη μέρα
2η: Τουρκία, Ερντογάν, Εξωτερική Πολιτική, Αεροπλανάκια
3η: Ελλείψεις σε ΕΚΑΒ
4η: βύθιση πλοίου με μετανάστες

Εναν δεν άκουσα να μιλάει για ενοίκια, τιμές ακινήτων, εργασιακά, πάταξη φοροδιαφυγής, πάταξης ολιγοπωλίων μικρών και μεγάλων.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,688
Ίσως το καλύτερο photoshop σε πρόσωπο κοπέλας. Ή μήπως όχι και απλώς τον βλέπω παντού μπροστά μου?:unsure:
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,848
Ανησυχητικό και λυπηρό ήταν το μεγάλο ποσοστό αποχής. Ναι, ρεαλιστικά σκέφτηκαν αυτοί που δεν πήγαν ότι το ποιο θα είναι πρώτο κόμμα δεν αλλάζει με αυτή την διαφορά που είχαμε το Μάιο, αλλά θα μπορούσαν να ξεκολλήσουν την αρίδα τους από τις παραλίες - educated guess, νέοι οι περισσότεροι - και με την ψήφο τους να αποτρέψουν βήμα στη Βουλή για τους χριστιανοταλιμπάν και τα φασισταριά, κατ' ελάχιστο. Επίσης, μετά μη διαμαρτύρονται για το τι θα μας σερβίρουν αφού δεν είχαν κανένα λόγο πάνω σε αυτό.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,445
Νομίζω είναι υπεραπλούστεση το "αράζουν στις παραλίες". Πολλοί δουλεύουν στις παραλίες, και η διαφορά ανάμεσα στα τέλη Μαϊου και τέλη Ιουνίου για όσους δουλεύουν σεζόν (η μισή νεολαία της Ελλάδας) είναι τεράστια.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,543
Για εκλογές ΠΑΝΤΑ παίρνεις άδεια, ακόμη και στη χειρότερη γαλέρα να δουλεύεις, δε γίνεται ποτέ θέμα.

Ισχύει απόλυτα αυτό που έγραψε ο Πάνος. Όποιος δεν ψηφίζει, δεν δικαιούται ούτε να διαμαρτύρεται ούτε να αναφέρεται καθόλου στα πολιτικά του τόπου, αφού προφανώς, δεν τον ενδιαφέρουν καθόλου. Κουραδόμαγκες του καναπέ που είναι όλη μέρα στο OnlyFans και το παίζουν υπεράνω και 'ενημερωμένοι εναλλακτικά', είναι απόλυτα άξιοι της Βασιλείας Κούλη που οι ίδιοι σιγοντάρουν και θρέφουν τόσα χρόνια.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
Τεσπά μπορούσαν να ψηφίσουν και ως ετεροδημότες αν ήθελαν, αλλά αυτό με τις παραλίες είναι λίγο γελοίο.
5 λεπτά θες να ψηφίσεις, δεν νομίζω ότι σου κόβει το να πας στην παραλία... και πόση ώρα θα κάτσεις επιτέλους στην παραλία; από τις 8 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ;
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,937
Για εκλογές ΠΑΝΤΑ παίρνεις άδεια, ακόμη και στη χειρότερη γαλέρα να δουλεύεις, δε γίνεται ποτέ θέμα.
στις περισσοτερες περιπτωσεις σεζον δεν ειναι ιδιαιτερα εφικτο απο πολλες αποψεις. οικονομικους κλπ. βεβαια πανω σε αυτο ειχε κανει προταση το μερα25 που καλο θα ηταν να εφαρμοστει. οπως στα σωματα ασφαλειας τους γραφουν σε ειδικους καταλλογους να γινει κατι αντιστοιχο.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,596
βλαντ, καταγγελω το σεξιστικο σου ποστ και το μπουκοτάρω. το κλεισα το λινκ ΣΧΕΔΟΝ αμεσως μολις το ανοιξα.

πηγες στα βραχακια για πικνιιικ
δομινίκ, δομινίιιιιιιιικ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
shorturl.at/nyDK3
-Τι έχει ανεβάσει αυτή η τύπισσα δεν συνάδει με τις αξίες μας *fap fap*
-Περάστε έξω κυρία μου
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
629
πηγες στα βραχακια για πικνιιικ
δομινίκ, δομινίιιιιιιιικ

Αλήστου μνήμης εποχές (96-97)!!! Ανταπαντώ:
- Ήρθες στην Ελλάδα για γαρίιιιιδες
Ντέιβιντ Ρίβερς, Ντέιβιντ Ρίιιιιιβερς
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,023
-Τι έχει ανεβάσει αυτή η τύπισσα δεν συνάδει με τις αξίες μας *fap fap*
-Περάστε έξω κυρία μου

Γιατί, δεν ξεβρακωνόσαντε οι Σπαρτιάτ'σες πριν από 2500 χρόνια; :Ρ
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,023
Τώρα δηλαδής, υπάρχει κόζμος που πληρώνει για αυτές τις φωτογραφίες;

Πληρώνει κιόλας; Εγώ περίμενα να πληρωθούμε επειδή τις είδαμε...
 
Top Bottom