What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,823
γιατί παρά τρίχα έχασες τη σκάλα ή το πεζουλάκι...
Ναι το πρώτο είχε κάποια pixel perfect άλματα κυρίως στο τελευταίο 1/3, που ζοχάδιαζες. Χάπι του ρηπόρτ ότι στο δεύτερο δεν έχουμε τέτοια. Περισσότερα στο review.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Παραδόξως με το πλατφόρμινκ την πάλεψα. Έσπαγε λίγο μπάλες, αλλά εντάξει, μαθαινόταν. Αυτά τα μπος φάιτς που έπρεπε να παίζεις τέλεια με κάουντερς και ντότζις, όταν τρέμουν τα χέρια από την αϋπνία και βουίζει το κεφάλι από τις παντοφλιές, είναι απλά αδύνατο να βγουν ρε γαμώτο.

Ακόμη και ίδιας δυσκολίας να ήταν το δεύτερο, πάλι Day 1 θα το αγόραζα για να στηρίξω τον πανέμορφα νοσηρό κόσμο του. Από τα ελάχιστα παιχνίδια που δεν χόρταινα να διαβάζω και την τελευταία γραμμούλα πειραγμένα 'ευλαβούς' lore.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,002
Ακόμη και ίδιας δυσκολίας να ήταν το δεύτερο, πάλι Day 1 θα το αγόραζα για να στηρίξω τον πανέμορφα νοσηρό κόσμο του. Από τα ελάχιστα παιχνίδια που δεν χόρταινα να διαβάζω και την τελευταία γραμμούλα πειραγμένα 'ευλαβούς' lore.

Ομολογώ πως το lore δεν είχα την υπομονή να το διαβάσω. Σίγουρα έχει πέσει πολύ δουλειά κι εκεί, απλώς ήμουν "φορτωμένος" για δράση. Άσε που άμα σταμάταγα κάθε τρεις και λίγο να διαβάσω όλα αυτά, θα ξέχναγα πού πάω και τι κάνω. Είμεθα και κάποιας ηλικίας. :Ρ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,418
Τέλος το Warhammer 40K: Space Marine, μετά από 9 και κάτι ώρες σε δυσκολία Normal. Μου άρεσε αρκετά, το gameplay ήταν διασκεδαστικό και ο κόσμος του Warhammer 40K είναι ιδανικό setting για games. Το μόνο αξιοσημείωτο αρνητικό είναι ότι το παιχνίδι υποφέρει από τους τεχνικούς περιορισμούς των κονσολών της εποχής στον σχεδιασμό των χαρτών. Τα levels έχουν πολλούς βαρετούς και απλούς διαδρόμους, απόρροια της περιορισμένης μνήμης που είχαν οι κονσόλες και της ανάγκης για προσεκτική διαχείρισή της. Πάντως ενδιαφέρομαι πλέον πολύ για το επερχόμενο sequel!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,551
War of the Overworld, πραγματικός και τίμιος απόγονος του Dungeon Keeper, δεν είναι DK3 μόνο στα χαρτιά.
Είναι πιο κοντά στο στυλ του 1 παρά το 2, κάτι που προσωπικά το βάζω στα θετικά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,683
Λέω "κοίτα να δεις, ο νίτρο ανακάλυψε καινούργιο τίτλο, για αγαπημένο είδος, μιας και το Dungeons ήταν λίγο απογοητευτικό". Πάω στο store διότι είχα την εντύπωση ότι το είχα ξαναδεί. Έτος κυκλοφορίας 2011. Η αλήθεια είναι ότι εγώ φταίω... Πόσο το πήρες, 50 λεπτά?
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,952
War of the Overworld, πραγματικός και τίμιος απόγονος του Dungeon Keeper, δεν είναι DK3 μόνο στα χαρτιά.
Είναι πιο κοντά στο στυλ του 1 παρά το 2, κάτι που προσωπικά το βάζω στα θετικά.
Ψηθηκα! Αλλα θα αργησει ΠΟΛΥ καιρο να μπει αλλο παιχνιδι στο πισι
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Απλά ζηλεύετε γιατί ο Κόλιν Ρόμπινσον ξέρει να κάνει έρευνα αγοράς και να μεγιστοποιεί τη σχέση κόστους απόδοσης.

tumblr_8f66e3afc20994ce7838b2900ec39f69_a4c2bd7a_500.jpg
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,431
Μολις τερματισα το tina tiny wondelrands. Μου αρεσε πολυ γιατι εσφαξα τα smurfs και ξεφτυλισα τον Geralt!!
Αλλα το καλυτερο ειναι το 2 γιατι στο τελος πολεμησα και σκοτωσα εξωγηινες χελωνες!!!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,823
Ξεκίνησα το Metro Exodus Enhanced Edition. Δεν έχω παίξει πολύ, κάνα τρίωρο αλλά ζομγκαουφρακ με γραφικάρες και ατμόσφαιρα. Στην αρχή είδα κάτι 50-60 fps (υποτίθεται έχει πιο "απαιτητικά" σκηνικά αργότερα) με ray tracing on και όλα στο Ultra και ανησύχησα λίγο. Θα μπορούσα να παίξω με settings, όπως και έκανα και να κάνω κάποιες παραχωρήσεις εδώ κι εκεί για να κερδίσω καμιά 20αριά frames. Nvidia friendly βλέπετε, και FSR πουθενά στον ορίζοντα. Ευτυχώς προνόησαν οι modders για την αβλεψία των δημιουργών.

Έτσι, όσοι έχετε AMD κάρτες, περάστε την τελευταία έκδοση του FSR mod:

Με κάπου x2,5 fps σε σχέση με πριν, αρχίζει το πάρτυ!
1692036357618.png
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,961
Διακόπτω λίγο την Μπαλντουριάδα που έχει παρασύρει το forum για να μεταδώσω τα δικά μου, ασήμαντα, ανδραγαθήματα.

Jedi Survivor: Μετά από καμιά 15ριά ώρες παιχνιδιού, δεν μπορώ να πω ότι με έχει καθηλώσει αλλά σίγουρα περνάω καλά. Του λείπει η δραματουργική βαρύτητα του Fallen Order και περισσότερο νιώθω ότι παίζω ένα spin-off του Avatar παρά παιχνίδι Star Wars. Ωστόσο, το gameplay παραμένει διασκεδαστικό και λατρεύω το hub του saloon, όπου καταλήγει ο κάθε περίεργος του γαλαξία για χαλαρή κουβεντούλα. Η δομή του game θυμίζει αρκετά metroidvania με τις μπλοκαρισμένες πόρτες που ανοίγουν σταδιακά και οι μάχες έχουν αρκετό ενδιαφέρον ενώ επιτέλους φρόντισαν το level design – το fast travel και τα shortcuts σου λύνουν κυριολεκτικά τα χέρια. Οπτικά δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα ενώ και η απόδοση του game στο σύστημά μου είναι μέτρια – νομίζω τα θέματα στο optimization δεν έχουν επιλυθεί. Περιμένω να δω τι εκπλήξεις κρύβει(?) η ιστορία, η οποία ως τώρα δεν θα έλεγα ότι είναι και τόσο συναρπαστική, ειδικά αν τη συγκρίνω με του Fallen Order.

The Excavation of Hob's Barrow: Τέλος το νέο διαμαντάκι της Wadjet Eye. Καθηλωτικό, με απόκοσμα και σουρεάλ σκηνικά που δεν εξηγούνται πάντοτε αλλά χτίζουν τρομερή ατμόσφαιρα παγανιστικού και λαβκραφτικού τρόμου. Ενίοτε μου θύμιζε αρκετά την ταινία The Wicker Man (την αυθεντική με Christopher Lee, όχι την bee-μουβάδικη επανεκτέλεση με Nic Cage). Αυτή η κλειστή, απομονωμένη κοινότητα με τα σκοτεινά μυστικά και την επιθετική εσωστρέφεια, είναι από τα αγαπημένα μου settings για τέτοιες ιστορίες. Τρομερή η πρωταγωνίστρια, τόσο ως προσωπικότητα, όσο και σαν ερμηνεία, τομέας στον οποίο γενικά έγινε εξαιρετική δουλειά απ'όλους. Τα puzzles είναι μάλλον διαδικαστικά, το μοναδικό σημείο που κόλλησα ελαφρώς ήταν ο μουσικός γρίφος στο φινάλε, αν και τελικά λύνεται με λίγο trial & error. Όσοι αρέσκεστε σε κλασικές ρετροπιξελούμπες και σκοτεινό φολκλόρ μην το χάσετε.
8.5/10
 
Last edited:

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Ετερματίσθη το μίνι-έπος DANGERESQUE- THE ROOMISODE TRIUNGULATE.

Αποκλειστικά για σκληρούς μύστες της Strong Bad-ικής παράνοιας.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,564


Mια ανακεφαλαίωση του τί έχω καταφέρει στο FUT mode του FIFA 23 το τελευταίο δίμηνο όπου πραγματικά με έχει κάνει να ξεχάσω οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι με το Git Gud feeling που μου έχει βγάλει. Εχει πέσει τρελό κάψιμο με τον φίλο τον @Havanezos
Πραγματικά το FIFA μας αποχαιρετά σαν όνομα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, σε αντίθεση με την Κοnami με το PES. Μπράβο στην ΕΑ!
Φοβερό feeling να έχεις ξεκινήσει από το FIFA 98:journal:
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,431
Μολις τερματισα το THE LAST OF US! Στην αρχη δεν μου αρεσε και τοσο αλλα τελικα ειχε πολυ δραση! Βεβαια δεν θα ξεχασουμε ποτε σε τι αθλια κατασταση κυκλοφορησε και εκαναν εβδομαδες για να το φτιαξουν. Καιτ ο σημαντικοτερο ειναι απο τα λιγα παιχνιδια που ειναι πληρως μεταφρασμενο στα Ελληνικα! Τωρα περιμενω να βγει και το 2 για PC!
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,002
Τίτλοι τέλους για τον Βλάσφημο τον Πρώτο μετά από 45 ώρες, κάλυψη του χάρτη στο 97% (ήθελα να το φτάσω στο 100% αλλά άρχισαν να διαμαρτύρονται τα γέρικα κυκλώματά μου :Ρ) και 22 στα 45 achievements.

Πάμε για το Νο.2; ;)
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,961
Τέλος το Jedi Survivor.
Η ιστορία είναι λίγο flat και το βασικό διακύβευμα μάλλον αρκετά αδιάφορο αλλά όσο περνούσε η ώρα με ρουφούσε περισσότερο στον κόσμο του και το τελευταίο κεφάλαιο της ιστορίας είχε αρκετές εκπλήξεις και εντάσεις ώστε να με αφήσει με ένα χαμόγελο ικανοποίησης. Το hub του saloon είναι όντως η ψυχή του game και οι -πολλές- αλληλεπιδράσεις με τους θαμώνες έχουν σχεδόν πάντα ενδιαφέρον, χώρια που εκεί ξεκλειδώνεις μερικά ωραία side quests. Πλούσιο gameplay, με μικροδιορθώσεις από το Fallen Order που του δίνουν πιο απολαυστική ροή, και μπόλικες δραστηριότητες/μυστικά για τους completionists. Δυστυχώς το performance έχει θεματάκια: ειδικά στον Koboh και στις οθόνες περιμετρικά του saloon είχα πάντα frame drops με τις περισσότερες ρυθμίσεις στο Epic και κάποιες στο High (π.χ. draw distance). Σε κάποια φάση έφαγε και μια φλασιά και μου ενεργοποίησε μόνο του το RT με αποτέλεσμα να παίζω κάνα δίωρο με σημαντικά slowdowns και να μην καταλαβαίνω τον λόγο...
Επίσης μου κράσαρε τρεις φορές σε 60+ ώρες παιχνιδιού, ενώ βρέθηκα αντιμέτωπος και με 2-3 bugs. ευτυχώς όχι ιδιαίτερα σοβαρά.

Αν ήταν πιο optimized θα του άξιζε ένα 8.5/10, στην παρούσα κατάσταση θα του βάλω ένα τίμιο 8ρι.

Τώρα νιώθω έτοιμος να χυμήξω στο BG3. Ωστόσο, κάτι διαβάζω για patches που σκοπεύουν να βγάλουν αμέσως μετά την κυκλοφορία στο PS5 (νομίζω 6 Σεπτεμβρίου) και σκέφτομαι μήπως αξίζει τον κόπο να περιμένω κανένα μήνα ακόμα :unsure:
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,418
Τώρα νιώθω έτοιμος να χυμήξω στο BG3. Ωστόσο, κάτι διαβάζω για patches που σκοπεύουν να βγάλουν αμέσως μετά την κυκλοφορία στο PS5 (νομίζω 6 Σεπτεμβρίου) και σκέφτομαι μήπως αξίζει τον κόπο να περιμένω κανένα μήνα ακόμα :unsure:

Μόλις βγήκε το πρώτο μεγάλο patch και η Larian λέει ότι σύντομα θα ακολουθήσει δεύτερο με "significant performance improvements" οπότε αξίζει να περιμένεις λίγο.
 
Top Bottom