What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Όμορφη μέρα σήμερα, ακύρωσα το Νέτφλιξ μου. Συνειδητοποίησα πως εδώ και μήνες δεν έχει σχεδόν τίποτε που να με τραβά (Σε αντίθεση με τα HBOMax, SkyShowtime, διάβολε, ακόμα και το Disney+ που πάντα έχουν κάτι που πραγματικά επιθυμώ να δω) και πλήρωνα συνδρομή από...συνήθεια. Γιατί κάπως αισθανόμουν...σινεφίλ. Απερίγραπτα βλακώδες, με συνεχάρην τα δέοντα.

Δυνατές σειρές που παρακολουθώ αυτή την περίοδο είναι το Warszawianka -ουσιαστικά Πολωνέζικο Californication, με ανέλπιστα ποιητική γραφή, καφρίλα και ευαισθησία. Δυνατή σπουδή πάνω στην κρίση μέσης ηλικίας, ταμάμ για μένανε.



Και εξεπλάγην ευχάριστα από την τηλεοπτική 'διασκευή' του American Gigolo, με την μπρουτάλ λατρεία John Bernthal στο θρυλικό ρόλο του Gere. Κάτι πολύ διαφορετικό από το μέσο όρο, που μιλά και απευθείας στις καρδιές ημών των πρώην κουκλεντέδων, που μεγαλώναν αιχμάλωτοι μητρομανών θειών σε κακόφημα ραφτάδικα.



 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,327
Μπαίνει στην γουοτσλιστ το Βαρσοβικεσιον. Τζιν ντοπρε, τζενκι και πιβο μες στα κουρβα (καλησπέρα, τι κάνεις είπα)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,444
κρίση μέσης ηλικίας, ταμάμ για μένανε.

Σε ποιον τα πουλάς αυτά ρε γέρο, πλέον κρίση μέσης ηλικίας περνάει η κρίση μέσης ηλικίας σου.

On topic (είναι όντως όμως; το topic λέει τηλεοπτικές σειρές της προκοπής, άλλο αν προ πολλού το χρησιμοποιούμε και για να προειδοποιήσουμε για τις χλαπάτσες), Good Omens S02. Ήμουν σίγουρος ότι μιας και το βιβλίο είχε καλυφθεί πλήρως από τη S01, θα έχουμε αρπαχτή ολκής, αλλά και πάλι τέτοιο σεναριακό χάλι δεν το περίμενα. Το χαρισματικό πρωταγωνιστικό δίδυμο σώζει τα προσχήματα σε μια σεζόν που αποτυγχάνει σε κάθε άλλο επίπεδο. 5/10 χαριστικά.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,577
Δεν ξερω τι βλεπατε και αν το ειδατε αλλα το Dublin Murders ειναι σκληρο και ωμο, σαν πρωταγωνιστης σε βιντεο οργιο.
Εκτος των αλλων εχει τουιν πικς βαιμπς αλλα δεν ειναι αμερικανια, που ειναι ο χειροτερος λαος στον κοσμο. ουτε εθνικη κουζινα δεν εχουν. Τρομερες ανατροπες, κατεστραμενοι ανθρωποι, κοινωνικα υποπροιοντα και ρεαλιστικες κοινωνικες συναναστροφες.
Καλα ειστε;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,685
932443ca89948e6179431be6259b764c.gif
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,108
"The Bear" - Σφηνάκι επεισόδια, 30-40 λεπτά το πολύ. Ο ρυθμός στα κόκκινα και πολύ ένταση. Ωραία σειρά χωρίς να έχω καταλάβει το γιατί αλλά έφυγε γρήγορα και αβασάνιστα. Δεν ειναι να τη βλέπεις νηστικός και σίγουρα δεν είναι "για να χαλαρώσεις".

Τελείωσα την πρώτη σεζόν και ψάχνω κι εγώ με τη σειρά μου το γιατί με έκανε η σειρά να δω μια σεζόν σε ένα σχεδόν καθισιό και γιατί μου άρεσε τόσο πολύ. 🤷‍♂️
Με κόβω μέσα στο ΣΚ να βλέπω και τη δεύτερη (που όπως διάβασα έχει επεισοδιάρες μέσα) και ακόμα θα ψάχνω το γιατί.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,444
Εγώ πάντως άντεξα εννιά λεπτά με το The Bear. Είμαι σίγουρος πως υπάρχει σοβαρός αρτιστικός λόγος που η κάμερα είναι διαρκώς χωμένη στα ρουθούνια των χαρακτήρων, αλλά είμαι πολύ λούμπεν για να τον αντιληφθώ και δεν παίζει να ξελουμπενέψω τώρα στα γεράματα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,108
Καλά ναι το πρώτο επεισόδιο είναι ζόρικο.
Αν δεν είσαι σε μουντ, το κλείνεις στο δευτερόλεπτο, λογικό
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,577
Τo happily married εκ Καναδα, το εχετε τσεκαρει; τι αρκουδεικα μας λετε. Περασαν τοσες πολλες σειρες μπροστα απο τα ματια μου που νοιωθω λες και βγηκα απο γραμμη παραγωγης.
Dublin murders, Happily married και το The good place, ειναι σειρες που πρεπει να δει οποιος εχει ελαχιστο ιχνος αυτοσεβασμου. Οποιος εχει δει ενα απο αυτα και ξινισε η μουρη του, να μου το πει για να ξηγηθουμε.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,005
Ξεκινήσαμε ψες το Painkiller (σειρά μίας σεζόν στο Νέτφλιξ). "Τρομακτικά" καλό...
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,834
Το να έχεις σειρά που λέγεται Η Αρκούδα, χωρίς να να έχει αρκούδα είναι τόσο mah expectations όσο το Andor να μην αναφέρεται σε ομώνυμο πλανήτη. Σκληρά φακτς.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,005
Έχει κάνα καμεο από Robert Halford;

Προς το παρόν όχι. Αλλά έχει ωραία μουσική επένδυση μέχρι στιγμής (στα 2 πρώτα επεισόδια δηλαδή), με κομμάτια που ταιριάζουν απόλυτα στο περιβάλλον της σειράς π.χ. Psycho killer (Talking Heads), Sabotage (Beastie Boys) κ.ά.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,327
Με κόβω μέσα στο ΣΚ να βλέπω και τη δεύτερη (που όπως διάβασα έχει επεισοδιάρες μέσα) και ακόμα θα ψάχνω το γιατί.
Η 2η σεζόν είναι καλύτερη.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,961
Το Good Place όντως πέρασε στα ψιλά χωρίς προφανή λόγο. Ένας που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι τα επεισόδια δεν ήταν αυτοτελή, όπως στις περισσότερες κωμωδίες, αλλά ακολουθούσαν μια συνεκτική πλοκή που κάποιους ίσως δεν τους βολεύει για χαλαρή θέαση.
Επίσης, συνέπεσε με την περίοδο κυριαρχίας του "ομόσταβλου" αλλά πολύ πιο εύπεπτου Brooklyn 99. Κρίμα, όπως και να'χει, είναι σειρά που αξίζει να ανακαλύψουν όλοι οι φανς τόσο του B99 όσο και του Parks & Rec.

Στα δικά μας τώρα, βρήκα επιτέλους χρόνο να στρωθώ και να δω τις τελευταίες σεζόν Succession και Barry.

Και οι δύο έκαναν μια κάπως απότομη αφηγηματική "τρίπλα" περίπου στη μέση της σεζόν, που ανέτρεψε τα έως τότε δεδομένα και έστρωσε το δρόμο προς την τελική κορύφωση. Και μπράβο τους.

Στην περίπτωση του Succession, η πλοκή μετά το κομβικό τρίτο επεισόδιο νομίζω ότι είχε υπερβολικά πολλές στροφές και αναδιπλώσεις, όχι όλες επιτυχημένες. Πάντως το φινάλε ήταν ικανοποιητικό και νομίζω ταιριαστό με βάση τα όσα είχαμε δει από την αρχή της σειράς. Χαίρομαι που τελείωσε εδώ, νομίζω είναι από τις σειρές που παρά την αδιαμφησβήτητη ποιότητά της, δεν είχε λόγο να τραβήξει παραπάνω.
8/10 για την τέταρτη σεζόν, 8.5/10 για όλη τη σειρά.

Ο Barry έκανε κι αυτός τις ανατροπές του, κυρίως με το time jump της τελευταίας σεζόν που δεν το περίμενα καθόλου, και τη σημαντική εξέλιξη όλων των χαρακτήρων. Η σειρά ξεκίνησε ως μια μαύρη κωμωδία τύπου Εγκλήματα και σταδιακά σκοτείνιαζε όλο και περισσότερο, με την τέταρτη σεζόν να είναι ντιπ βυθισμένη στην καταχνιά και τα κωμικά στιγμιότυπα να μοιάζουν ως και παράταιρα ή forced. Μου άρεσε ο τρόπος που έκλεισαν την ιστορία και ιδίως η τελευταία πεντάλεπτη σεκάνς – τρομερά ιδιοφυής και καλοφτιαγμένη. Ίσως το μόνο μου παράπονο είναι ότι ποτέ δεν σκιαγραφήθηκε πλήρως η περίεργη ψυχοσύνθεση του Barry, αλλά υποψιάζομαι ότι αυτό έγινε εσκεμμένα.
8/10 για την τέταρτη σεζόν και τη σειρά συνολικά.
 
Last edited:

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,158
Ξανάπιασα να βλέπω το expanse δηλαδή την τελευταία του σεζόν που είχα αφήσει. Τι cyberpunk, διαστημικό έπος είναι αυτό. Από τις καλύτερες σειρές στο είδος του
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,444
Τι έγινε ρε παιδιά, πέσαμε δεύτερη σελίδα, σταματήσαμε να χαραμίζουμε τις ζωές μας βλέπουμε σειρές;

The Wheel of Time S02: Λοιπόν, αν κριθεί ως μεταφορά των βιβλίων, είμαστε πλέον σε "τρεις λαλούν και δύο χορεύουν, και μετά ήρθε ο Γκάνταλφ και τους είπε πως η πριγγίπησσα είναι σε άλλο κάστρο αλλά δεν πειράζει γιατί ο πραγματικός θησαυρός είναι οι φίλοι που κάναμε στο ταξίδι προς το Hogwarts".

Ρεαλιστικά, δεν υπήρχε ποτέ πιθανότητα να κάνουν πιστή μεταφορά δεκαπέντε (15) βιβλίων, οπότε δεν είναι παράλογο που είπαν "fuck it" από νωρίς.

Με αυτό ως δεδομένο, κρινόμενο αυτόνομα, μπορεί κανείς να το παρακολουθήσει ευχάριστα, καμία σχέση με Rings of Power ας πούμε.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,745
ειδα μονρουφι τα 3 πρωτα επεισοδια,σε σχεση με την πρωτη σεζον εχει βελτιωθει ως προς την ροη/cgi. το πρωτο επεισοδιο ειχε και μια ωραια action σεκανς με shadow walking.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,158
Βγήκε και η δεύτερη σεζον του wheel of time. Μου αρέσει αρκετά μια και διαβάζω και τα βιβλία θεωρώ ότι έχουν κάνει καλή δουλειά και στην σειρά.
θα το δω asap με το που τελειώσω το expanse.
 
Top Bottom