What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Επισκευή αυτοκινήτου και λοιπές απορίες

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,309
Το ψυκτικό μου είναι κόκκινο, οπότε έβαψε και τα κατακάθια. Η στάθμη του είναι εντάξει, αλλά αν έχει επικαθήσεις και στο κύκλωμα, που θα έχει μετά από τόσα χρόνια, πέφτει και η απόδοση του συστήματος εναλλαγής θερμότητας, από την οποία παίρνει ζεστό αέρα και το καλοριφέρ.

Θέλω να δω αν θα καθαρίσει το φίλτρο ή τα μπεκ του καυσίμου καθότι μυριζομαι ότι κάτι παίχτηκε εκεί.

Άντε να τελειώσω με αυτά γιατί μου ζήτησε ο πατέρας να καθαρίσω και τα καρμπυρατέρ των βενζινοπριονων. Είπα να κάτσω έναν μήνα στο σπίτι και θα μουτζωρωθω περισσότερο από ότι στην δουλειά..
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,002
@Chronomancy : Λοιπόν, Χρονό μου, το "θαυματουργό" υγρό είναι το P1180 Oxicat και είναι καθαριστικό για καταλύτη και αισθητήρα λάμδα. Δεν ξέρω αν είναι αυτό που ζητάς. Πάντως χάρη σε αυτό πήραμε κάρτα καυσαερίων (είχε κοπεί το αμάξι 1 βδομάδα πριν το βάλουμε).
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,309
Ναι ναι, ναι κύριε, έχει φύγει το παιδί. Είναι κυρίως για καταλύτη, αλλά θα βοηθήσει όσο να ναι. Γενικά από τα καθαριστικά δεν έχασε ποτέ κανένας.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,309
Θελω να αλλαξω λαδια στο αυτοκινητο και το σπιτι #1 θελει κατι μερεμετια.
Ακομα στο σπιτι σου εισαι; περιμενω ρε ανεπροκοπε.
Βάλε το Witcher και ένα μπουκάλι κρασί να βάλω τα εργατικά. Κι εδώ στον ελεύθερό μου χρόνο Witcher παίζω.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,563
Βάλε το Witcher και ένα μπουκάλι κρασί

Αχ! Βαχ! Μου εβαλες μαχαιρι στην γκαρδια.

Αφησα την καρτα γραφικων στην Αφρικη. Δεν μπορω να ρισκαρω αποστολη απο εκει.
Ειμαι σε μια φαση, επιστρεφω στην Αφρικη, ωχ! δεν επιστρεφω... ααα επιστρεφω... not.
Παιζει και μια φαση, θα παρω λεφτα, πολλα. Ιδια φαση με την επιστροφη στην Αφρικη. Καροτο και μαστιγιο.

Απο την μια δεν με παιρνει να παρω καρτα και απο την αλλη, ακομα και αυριο το πρωι, να ποσταρω ερωτηση για νεο υπολογιστη. Με αυτα και με αυτα, εχω βρεθει με ενα λαπτοπ που απο στιγμη σε στιγμη, μπορει να σιωπησει.

Οι κοτες κανουν αβγα και εγω κανω υπομονη. Βεβαια, φτου φτου μη το γκαντεμιασω, ανοιξαν κατι παραθυρακια.

Αν ξερεις και απο ψυξη θερμανση και κανεις μια καλη, Witcher δεν θα βαλω αλλα βαζω τζακι, λουκανικα, μπυρες.
Αν κανω και λιγο PR, αντι για πολωνεζικο παιχνιδι, να φερω τιποτα Πολωνεζες να ψηνουν για εμας και να γεμιζουν τα ποτηρια. Σεμνα πραγματα. Θα φερουν και Πολωνεζικη μουσικη. Μπορει να ξερουν και κανεναν Πολωνο, που να ξερει να παιζει μουσικη απο το Witcher, στο ακορντεον.

Τα λαδια στο αυτοκινητο αντεχουν ακομα, τουλαχιστον να με βγαλουν με τον Φεβρουαριο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,309
Ρε Καρντάσια, ρώτησα για ελαστικά στον λαστιχά της περιοχής και μου είπε για τα continental ultra contact 205/55 r16 91v, 600€ την τετράδα, συν εργατικά, ευθυγράμμιση κτλ, άντε σκόντο λόγω γνωριμίας 580€...
Εννοείται ότι του είπα καλό Πάσχα και τα λέμε.

Το ερώτημα τώρα, στο ίντερνετ τα βρίσκω μεταξύ 320-400€ την τετράδα, τα 200€ κερατιάτικα πως προέκυψαν; Υπάρχει άλλος τρόπος να βρω καλή τιμή χωρίς να μου κάνουν στραβή δουλειά εκτός του πόρτα πόρτα;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,563
Αυτο που βλεπω χρονομαν ειναι οτι εχεις φτιαξει θεμα για το αυτοκινητο σου που εφτασε τις 4 σελιδες. Ουτε τα χελωνονιντζακια του σρεντερ, με τις ατελειωτες αναλυσεις για το πως ξεκουμπωσε τα καβουκια τους και εφτυσε τις πιτσες τους.
Μπορεις να παρεις ενα κολλητηρι και να "πατησεις" τις γραμμες των παλιων ελαστικων σου. Σαν καινουργια θα δειχνουν :p

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι θελεις τα συγκεκριμενα. Νομιζω οτι υπαρχουν καλες λυσεις με πολυ καλυτερη τιμη.
Ο Κουνελος, εχει σκασει απο το εξωτερικο για να βρει τα λαστιχα στο αυτοκινητο τετραγωνισμενα λογω ακινησιας. Επειδη αυτο το πραγμα δεν μπορουσα να το οδηγησω, αποφασισα να τα αλλαξω (προηγουμενη αλλαγη). Επειδη δεν ηθελα να δωσω λεφτα για να το κινησω 1-2 μηνες, επειδη ημουν για να φευγω, ρωτησα εναν φιλο μου για κατι τιμιο και φτηνο.
Δεν θυμαμαι ποσα πληρωσα αλλα δεν εκλαψα. Τα συγκεκριμενα λαστιχα μου ηταν εντελως αγνωστα και δεν ηταν καθολου ασχημα.
Επαιξε και φαση οπου σε φαναρι, ενας τυπος με ρωτησε ποσο τα πηρα γιατι εχει ακουσει καλα λογια.

Εαν θελεις, μπορω να ρωτησω τον ιδιο φιλο για τιμη. Εννοω κανονικο φιλο, οχι φιλο στην τσεπη μου.

EDIT
Μολις μου ηρθε στο μυαλο καλος φιλος απο επαρχια. συναδελφος των δυο τροχων. Ειχε το ιδιο θεμα με φιλο-ελαστικα-τιμη.
Εδω τα βρηκα πολυ φτηνοτερα αλλα τα φορεσα σαν σωσιβιο πανω στο fz1 για να του τα παραδωσω. Με 250 στην εθνικη εμοιαζα σαν εξαγριωμενο ανθρωπακι της μισελεν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,553
Ρε Καρντάσια, ρώτησα για ελαστικά στον λαστιχά της περιοχής και μου είπε για τα continental ultra contact 205/55 r16 91v, 600€ την τετράδα, συν εργατικά, ευθυγράμμιση κτλ, άντε σκόντο λόγω γνωριμίας 580€...
Εννοείται ότι του είπα καλό Πάσχα και τα λέμε.

Το ερώτημα τώρα, στο ίντερνετ τα βρίσκω μεταξύ 320-400€ την τετράδα, τα 200€ κερατιάτικα πως προέκυψαν; Υπάρχει άλλος τρόπος να βρω καλή τιμή χωρίς να μου κάνουν στραβή δουλειά εκτός του πόρτα πόρτα;
καμιά φθηνότερη μάρκα δεν παίζει; οκ ανέβηκαν όλα, από 200 που έδινα για τετράδα για το ibiza τώρα έδωσα 250, αλλά τι διάολο 600€... και 320-400 πολλά μου κάθονται. δεν σου λέω να πας να βάλεις τίποτα ναύλον του πέους, αλλά όχι και τόσα λεφτά. Δεν θυμάμαι τι έβαλα τώρα γιατί άλλαξα μάρκα και προφίλ ελαστικών, αλλά πριν είχα βάλει κάτι petlas που με έβγαλαν από 19 μέχρι πριν ένα μήνα και θα έβγαζαν και άλλο αν δεν είχα ξεχάσει να κάνω τράμπα τα μπροστά με τα πίσω νωρίτερα, τώρα είχαν φαγωθεί πολύ τα μπροστά για να κάνω τράμπα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,309
Γιατί continental?
Έβαλα το 19 την τετράδα που φοράω τώρα, έκανα 60κ χιλιόμετρα και τα ψήγματα γόμας που έχουν μείνει τραβάνε ακόμη. Είχα και κράτημα σε χώμα και λάσπη, χωρίς κανένα άγχος και σκεφτόμουν να τα δώσω για την καινούργια.
Εντάξει, τα 400€ δεν τα θεωρώ πολλά χρήματα για τέσσερα χρόνια και χωρίς άγχος στην οδήγηση, ειδικά για την συγκεκριμένη διάσταση. Αλλά όχι ρε φίλε να σου πληρώσω το αρνί και τα αυγά για το Πάσχα.

Λελος, εγώ το άνοιξα για να μαζέψω τους αυτοκινητιστές του φόρουμ σε μια στέγη και να μην σκορπάνε στα άλλα νήματα αλλά όπως βλέπεις το πήρα μονοπώλιο. Τώρα άμα θυμηθείς την μάρκα ή τίποτε άλλο στείλε. Δεν βιάζομαι. Ειδικά άμα πάμε σε δίτροχο όσο σύντομα θα ήθελα, θα πιάσει σκόνη το τετράτροχο.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,563
Μπορεις να τον πληρωσεις και να σκασεις στο σπιτι του φιλικα, ως φιλος την κυριακη του Πασχα. Φαε, βαλε και στις τσεπες, πες χρονια πολλα και φυγε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,553
Γιατί continental?
Έβαλα το 19 την τετράδα που φοράω τώρα, έκανα 60κ χιλιόμετρα και τα ψήγματα γόμας που έχουν μείνει τραβάνε ακόμη. Είχα και κράτημα σε χώμα και λάσπη, χωρίς κανένα άγχος και σκεφτόμουν να τα δώσω για την καινούργια.
Εντάξει, τα 400€ δεν τα θεωρώ πολλά χρήματα για τέσσερα χρόνια και χωρίς άγχος στην οδήγηση, ειδικά για την συγκεκριμένη διάσταση. Αλλά όχι ρε φίλε να σου πληρώσω το αρνί και τα αυγά για το Πάσχα.

Λελος, εγώ το άνοιξα για να μαζέψω τους αυτοκινητιστές του φόρουμ σε μια στέγη και να μην σκορπάνε στα άλλα νήματα αλλά όπως βλέπεις το πήρα μονοπώλιο. Τώρα άμα θυμηθείς την μάρκα ή τίποτε άλλο στείλε. Δεν βιάζομαι. Ειδικά άμα πάμε σε δίτροχο όσο σύντομα θα ήθελα, θα πιάσει σκόνη το τετράτροχο.

Ναι οκ το ίδιο και τα petlas που σου είπα ότι έβαλα, είχαν γόμα ακόμα, ακόμα έκαναν φοβερή πρόσφυση ακόμα σε βρεγμένο και έκανα 50Κ με αυτά σε αυτό το διάστημα και θα έβγαζε πιστεύω ένα χρόνο ακόμα αν είχα θυμηθεί να κάνω τράμπα νωρίτερα, τα πίσω πχ είχαν ακόμα αυλάκια "που περνάνε ΚΤΕΟ" πχ.

Δεν διαφημίζω την μάρκα, απλά πολύ συχνά πλέον πληρώνουμε όνομα χωρίς λόγο. Τώρα έβαλα άλλη μάρκα, μου την πρότεινε ο λαστιχάς μου, του είπα αδερφέ εσύ ξέρεις, σε εμπιστεύομαι και όνομα έχεις και δεν είμαστε και χτεσινοί. Έχουν και γραπτή εγγύηση. Απλά δεν την θυμάμαι τώρα να την γράψω.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,309
@nitro912gr Πάντα θα πληρώνεις την στάμπα γιατί αλλιώς πώς θα βγάλει λεφτά ο γραφίστας που έκανε το λόγκο;🤣

Τώρα θεωρώ ότι σε κάθε κατηγορία υπάρχουν και εταιρίες που είναι "ό,τι πληρώνεις παίρνεις". Στα ελαστικά πχ η continental είναι μία από αυτές.
Τώρα για τις άλλες που δεν πιάνουν κώλο και είναι όντως τίμιες, πρέπει είτε να ψάξεις ή να σου κάτσει.

Για την ιστορία βρήκα την παλιά απόδειξη και για τα ίδια λάστιχα είχα δώσει 340€ με ευθυγράμμιση και ζυγοστάθμιση μέσα. Θα τον πάρω ένα τηλέφωνο αύριο να καυλαντίσω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,553
@nitro912gr Πάντα θα πληρώνεις την στάμπα γιατί αλλιώς πώς θα βγάλει λεφτά ο γραφίστας που έκανε το λόγκο;🤣

Τώρα θεωρώ ότι σε κάθε κατηγορία υπάρχουν και εταιρίες που είναι "ό,τι πληρώνεις παίρνεις". Στα ελαστικά πχ η continental είναι μία από αυτές.
Τώρα για τις άλλες που δεν πιάνουν κώλο και είναι όντως τίμιες, πρέπει είτε να ψάξεις ή να σου κάτσει.

Για την ιστορία βρήκα την παλιά απόδειξη και για τα ίδια λάστιχα είχα δώσει 340€ με ευθυγράμμιση και ζυγοστάθμιση μέσα. Θα τον πάρω ένα τηλέφωνο αύριο να καυλαντίσω.
"ε ρε φιλαράκι τα ανέβασαν, μου ανέβηκαν και εμένα όλα, και ξέρω εγώ, να πάρω και γάλα για το παιδί (δεν έχει εν τω μεταξύ) και μια φρατζόλα για την φουκαριάρα την μάνα μου" κτλ κτλ
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,552
Εχουν ακριβυνει υπερβολικα, δεν ξερω εαν ειναι τεχνιτη ή "φυσιολογικη" ακριβεια.

Σε αρχαιολογια Mondeo 1ης γενιας ειχαμε δωσει 300Ε πριν 4+ χρονια για Matador (θυγατρικη της Conti). Τα ιδια λαστιχα περυσι καλοκαιρι πηγαν 400...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,563
Θα δέσω μερικά τέτοια για την ώρα και ο,τι θέλει ας με βρει.
View attachment 7845

Τσεκαρε καποιο απο τα video που ποσταρει ο @Dark Archon, θα παρεις πολλες ιδεες. Κλασσικη μεθοδος ειναι να τυλιξεις την ροδα με αυτο

duct-tape-png-16.png
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,309
Update απ' το μέτωπο.
Έβαλα την τετράδα που ήθελα με 300€ στα Γιάννενα, όχι δεν έχω φτάσει σε σημείο να αλλάζω γεωγραφικά διαμερίσματα για τα μάτια ενός λαστιχά, με έβγαλε ο δρόμος.

Το συνεργείο τους είχε 6 ράμπες, από δύο μαστόρια στην καθεμιά. Μπήκα μέσα και ένιωσα σαν οδηγός στην Red Bull!
 
Top Bottom