What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,536
@Adhan
Ναι Last Faith, Ναι το συγκεκριμενο θελει χειριστηριο ετσι οπως το εφτιαξαν αλλά αν υπηρχε επιλογη για ποντικι, θα ηταν επισης μια χαρα ο χειρισμος.

To blasphemous 2 που τρεχω τωρα, μια χαρα παιζει με το πληκτρολογιο. Εχει και αυτο σχετικα πολλα πληκτρα αλλα φαινεται να εχουν κρατησει ενα μετρο.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Pandaria σε prive server με τη παρέα και ξεκίνησα New Vegas achievements run, αν και λόγω δουλειάς κυρίως μόνο Pandaria προλαβαίνω.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,528
Μετά το Sea of Stars, σκέφτηκα να δοκιμάσω κάτι με περισσότερη δράση.

Resident Evil 4 Remake. Δυνατό και ωραίο action (γιατί από horror, δεν...), δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα με το πρωτότυπο, οπότε τα περισσότερα σκηνικά μου φαίνονται καινούρια.

Λίγο ο χειρισμός με δυσκολεύει όταν πρέπει να αντιδράσω γρήγορα σε κάποιες εχθρικές επιθέσεις, αλλά το συνηθίζω σιγά-σιγά. Θα προτιμούσα όμως να έλειπε το respawn των zombies...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,477
ως συνήθως εν μέσω εορτών παίζω λιγότερο από ότι εκτός... δεν ξέρω που θα πάει αυτή η δουλειά.

Κάνω κάποιες απέλπιδες προσπάθειες να παίξω τίποτα καινούργιο, αλλά δεν μου κάνει κλικ τίποτα. Τελικά έβαλα να παίξω σήμερα λίγο Civ5 για μια ακόμα φορά.

Ξεκίνησα να παίξω, *checks notes* 3-4 παιχνίδια, Aquaria, Quake 2 το 2ο expansion, QUake 4, Age of Empires 3, Age of Wonders 3, νόπε τίποτα δε μου κάνει κούκου πλέον :(
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,528
Σε ποιο σημείο είσαι; Εκτός αν ξεκούτιανα, δε θυμάμαι respawn των εχθρών κάπου.
Το παρατήρησα στην αρχή, στη φάρμα (πρέπει να καθάρισα πάνω από 30) και λίγο πριν το τέλος του Chapter 3 (εκεί που ψάχνεις για βενζίνη).
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,799
Στην αρχή αν λες το σημείο που φτάνεις στο χωριό και βαράει συναγερμός, ναι αναπληρώνονται μέχρι να βαρέσει η καμπάνα.
Αυτό συμβαίνει αν αντέξεις 3 περίπου λεπτά ή σκοτώσεις ένα συγκεκριμένο αριθμό εχθρών, δε θυμάμαι ακριβώς πάνω από 10 πάντως, όποιο συμβεί πρώτο. Αν λες την πολιορκία στην καλύβα, ναι κι εκεί είναι scripted με βάση το χρόνο / body count. Αυτές είναι οι μάχες αντοχής-gauntlets στο παιχνίδι που δε μπορείς να skipάρεις, από εκεί και πέρα δεν έχει άλλες.
Όσο για το δεύτερο σημείο που λες, ναι σου επιτίθενται αρκετοί, αλλά δεν είναι άπειροι (στο πρώτο μου playthrough τους καθάρισα όλους άφησα το Σρέντερ αμολυτό, οπότε μπορώ να το επιβεβαίωσω), ομοίως και σε κάποιες άλλες στιγμές πχ στην κοιλάδα με τις κρεμαστές γέφυρες.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,435
Παίζω στο κινητό μέσω Retroarch ( mGBA Core ) το Metroid: Zero Mission. Ουσιαστικά κάτι σαν Remake του αρχικού Metroid.

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία στα παιχνίδια της κατηγορίας ( 2D side scrolling action adventure AKA metroidvania ) Είχα παίξει λίγο το Metroid 2, αλλά λόγω αμπαλοσύνης, δεν μου άρεσε. Ομοίως και ένα Castlevania του Gameboy. Είχα καταλήξει οπότε ότι δεν μου ταιριάζει το συγκεκριμένο είδος. Ακόμα και όταν έπεσε στα χέρια μου ένα Walkthrough στο GamePro του Castlevania: Symphony of the Night, θαύμασα το εικαστικό κομμάτι, αλλά θεώρησα ότι μόνο αν το gameplay ήταν στο στιλ των 2D Zelda θα μου άρεσε.

Κάτι τα ρεβιού των παιχνιδιών της κατηγορίας, κάτι οι ανασκοπήσεις για τα παιχνίδια της κατηγορίας από διάφορους γιουτούμπερς, είπα να τα δοκιμάσω, και να ξεκινήσω από τους προπάτορες, παίζοντας τα παιχνίδια με την "σεναριακή" σειρά.

Και τελικά, μάλλον έχω παραπάνω υπομονή. Το Zero Mission είναι παλουκάκι, τουλάχιστον για εμένα, αλλά όπως ο Τζον Μακλέιν αργά, μεθοδικά, "με σάλιο και υπομονή", ξεπαστρεύει την συμμορία του Χανς Γκρούμπερ στο " Πολύ Σκληρός Για Να Πεθάνει ", συνεχίζω και εγώ την προσπάθεια.

Συνεχίζω παράλληλα το Ace Combat 3, και το Stardew Valley.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,274
Έβαλα μετά από χρόνια το remake του Gabriel Knight.
Unresponsive κλικι-κλικι.
Γιατί δεν κατέφυγαν σε κάνα 2d αλά Broken Sword;
Η φάση με τον ΜΙΜΟ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΑΘΕΜΑ!
Αυτά και συνεχίζουμε...
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
52
Pathfinder Adventures: Μικρό, συμπαθητικό, adaption του ομώνυμου επιτραπέζιου, με τράβηξε και με κράτησε παρ' ολο που δε το περίμενα (μιας και δεν παίζω επιτραπέζια). Απλά έχετε υπ' όψη πως:
1) Περιλαμβάνει την επιλογή να σκάσεις φράγκα για να αγοράσεις κάρτες/μπιχλιμπίδια που θα σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη. Φυσικά και παίζεται χωρίς να χρειάζεται αυστηρά να κάνεις κάτι τέτοιο (δεν υπάρχει περίπτωση μέχρι να ξεκουτιάνω να κάνω κάτι τέτοιο), αλλά αν βρεθείς στην ανάγκη να ξαναπαίξεις πίστες για να βρεις κάρτες που χρειάζεσαι, όλη αυτή η διαδικασία παίρνει απίστευτα πολύ χρόνο γιατί είναι τίγκα τσιγκούνηδες με τα νομίσματα που κερδίζεις.
2) Το γενικό σου inventory χωράει μόνο 10 κάρτες, 10 κάρτες καβάτζα, για ένα παιχνίδι που σε κάθε πίστα κερδίζεις τόσες. Και αυτό από μόνο του δεν θα ήταν ενοχλητικό, αν αυτές που σε ανάγκαζε να πουλήσεις με το ζόρι για να είσαι μέσα στο όριο, έπιαναν κανα φράγκο παραπάνω- όχι. Ξεροκόμματα. Ίσα ίσα ώστε να κουραστείς και να απογοητευτείς και να πεις "Ε εντάξει ας δώσω κανα ευρώπουλο να πάρω κανα διαμάντι και κανα σεντούκι". Εδώ όμως είναι Ελλάδα, κουτά αμερικανόπουλα, δε πέφτουμε στη παγίδα σας: δεν έχουμε λεφτά.

Τέλος πάντων για να μη κουράζω, στα 20 ευρώπουλα στο στημ η ντελούξ συσκευασία καλά είναι, όχι ιδανικά αλλά ούτε πιασοκ@λι ιδιαίτερα, αν σας αρέσει το επιτραπέζιο (και δε σας ενοχλεί η κομιξάδικη αισθητική της εταιρίας γενικότερα) και θέλετε να σκοτώσετε χρόνο και να ανεβάσετε πίεση με τα ζάρια ακούγοντας απλοϊκά αλλά ΟΜΟΡΦΑ ηχητικά εφφέ και μουσικούλα (νομίζω άκουσα και από Pillars of Eternity 1 μουσική μέσα), τότε τσεκ.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,536
Trinity Fusion
Last Faith
Elderand
Blasphemous 2

Το Elderand είναι τίμιο παιχνίδι. Old school φάση τύπου Ghost n Goblins κλπ.

Το Blasphemous 2 το παράτησα καθώς είχα μονίμως την αίσθηση του "μπήκα στη μέση της ταινίας και δεν ξέρω τι συμβαίνει". Ίσως αν πιάσω πρώτα το 1ο, να βγάλει νόημα και το 2ο. Γενικότερα δεν με ενθουσίασε σε σχέση με τα όσα είχα ακούσει για τη σειρά.

Για το Trinity Fusion ισχύει η αρχική αίσθηση
Η αίσθηση ως τώρα ειναι κάτι μεταξύ έτοιμου και ημιτελούς. Σε κάθε περίπτωση περνά η ώρα και οι προσπάθειες διαδέχονται η μια την άλλη χωρίς να το πολύσκέφτομαι.
Όντως, περνά ευχάριστα η ώρα μέχρι να πέσεις σε τρελές bugιές που απλά σπάνε το παιχνίδι και δεν μπορείς να προχωρήσεις. Μιλάμε για εντελώς βασικά πράγματα του στυλ περνάς στην επόμενη πίστα και για να προχωρήσεις πρέπει να έχεις την ιδιότητα A ή το αντικείμενο Β ή το χαρακτήρα Γ. Εσύ δεν έχεις κανένα από αυτά και απλά μένεις εκεί χωρίς να μπορείς να φτάσεις το πανύψηλο σημείο του χάρτη και χωρίς παράλληλα να μπορείς να πεθάνεις για να ξεκινήσεις από την αρχή. Οπότε μακρυά και αγαπημένοι για κανά 2-3μηνο ακόμα.

Έκανα μια προσπάθεια για το Ash of Gods: The Way αλλά γρήγορα το εγκατέλειψα καθώς α) μου φάνηκε ξεδιάντροπη αντιγραφή του Banner Saga στο εικαστικό και β) είναι πρακτικά chess/card game οπότε υπάρχουν καλύτερα εκεί έξω.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
Λοιπόν, τελικά μπόρεσα και ολοκλήρωσα, τρεις από τις τέσσερις expeditions στο No Man's Sky: Utopia, Cartographers, Singularity!!! Την τελευταία την άφησα, γιατί δεν είχα και πολύ χρόνο διαθέσιμο!!

Συνεχίζω, με πολύ κόπο και αγκαλιά τα Walkthroughs το Arx Fatalis. Καλή η ιστορία του, αλλά το UI και γενικά το στήσιμο του, μου έχει σπάσει τα ....ξέρετε ποιά!!!
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
52
Λοιπόν, τελικά μπόρεσα και ολοκλήρωσα, τρεις από τις τέσσερις expeditions στο No Man's Sky: Utopia, Cartographers, Singularity!!! Την τελευταία την άφησα, γιατί δεν είχα και πολύ χρόνο διαθέσιμο!!

Συνεχίζω, με πολύ κόπο και αγκαλιά τα Walkthroughs το Arx Fatalis. Καλή η ιστορία του, αλλά το UI και γενικά το στήσιμο του, μου έχει σπάσει τα ....ξέρετε ποιά!!!

Αρξ Φατάλις είναι εμπειρία. Ειδικά στην αρχή που ψάχνεσαι ακόμα ψαρωμένος με τον κόσμο και γυροφέρνεις εδώ και εκεί και βουτάς ό,τι βρίσκεις τριγύρω και λες "τι γινεται ρε παιδιά" οταν στη πρωτοπεφτουν για να σε κάνουν τ'αλατιου κάτι αρουραίου. Τους βαραγα θυμάμαι με μια σπάλα σα ρόπαλο.
Πρόκειται για τόσο ιδιαίτερη εμπειρία και έχει και τόσο ενδιαφέρον στήσιμο, που του συγχωρείς τα ατοπήματα (πχ γραφεις με το ποντίκι τον ρούνο μια ώρα στον αέρα- όχι φίλε μου δεν ήταν τέλεια η ευθεία, ξανά).
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,334
Πρόκειται για τόσο ιδιαίτερη εμπειρία και έχει και τόσο ενδιαφέρον στήσιμο, που του συγχωρείς τα ατοπήματα (πχ γραφεις με το ποντίκι τον ρούνο μια ώρα στον αέρα- όχι φίλε μου δεν ήταν τέλεια η ευθεία, ξανά).

Βασικά όλο το UI είναι εναντίον σου!!!! Δεν υπάρχει κάτι που να σε βοηθάει σε αυτό!!

Από το να αλλάζεις όπλα μέσα στην μάχη, μέχρι το τραγικό journal που πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου, για το τί θα κάνεις παρακάτω.

Και αυτά είναι θέματα που πάνω κάτω είχαν μπει σε ένα δρόμο την εποχή που βγήκε το Arx Fatalis!! Αλλά όχι να κάνουμε το δικό μας, για να δείξουμε innovation!! Και τελικά πυροβολείς τα πόδια σου.

Προσπάθησα για άλλη μία φορά το Medieval II - Total War, με το Stainless Steel Mod!!! Αλλά τελικά η battle A.I. είναι και αυτή για τα πανηγύρια!!! Σε siege αφήνουν κάτω τον εξοπλισμό και πάνε στην άκρη του χάρτη και περιμένουν!! Uninstall και γεια χαρά!!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Ασχολούμαι με το Assassin's Creed Syndicate που έδωσε σχετικά πρόσφατα δωρεάν η Ούμπι και ομολογώ πως περνάω την ώρα μου ευχάριστα. Αν θυμάμαι καλά είναι το τελευταίο AC με την παραδοσιακή συνταγή πριν την στροφή στο πιο RPG και επειδή είχα καιρό να ασχοληθώ με την σειρά (τελευταίο το Black Flag) δεν είχα καθόλου open world fatigue. Ούτως ή άλλως ο χάρτης είναι συμμαζεμένος σε σχέση με τα πιο πρόσφατα παιχνίδια, ενώ το setting είναι από τα αγαπημένα μου (Victorian England σε γενικές γραμμές).
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,528
Ασχολούμαι με το Assassin's Creed Syndicate που έδωσε σχετικά πρόσφατα δωρεάν η Ούμπι και ομολογώ πως περνάω την ώρα μου ευχάριστα. Αν θυμάμαι καλά είναι το τελευταίο AC με την παραδοσιακή συνταγή πριν την στροφή στο πιο RPG και επειδή είχα καιρό να ασχοληθώ με την σειρά (τελευταίο το Black Flag) δεν είχα καθόλου open world fatigue. Ούτως ή άλλως ο χάρτης είναι συμμαζεμένος σε σχέση με τα πιο πρόσφατα παιχνίδια, ενώ το setting είναι από τα αγαπημένα μου (Victorian England σε γενικές γραμμές).

Και το πιο πρόσφατο Mirage υλοποιεί την "παραδοσιακή" συνταγή των AC.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Κοντεύω να τελειώσω το bg3 , αλλά εφτιαξα ένα νέο χαρακτήρα δίνοντας εμφαση σε evil walkthrough. Έφτιαξα custom campaign, με νορμαλ εχθρούς αλλά με έξτρα spell κτλ. Δεν βλέπω τα passive checks , ούτε τα dc. Κ ένα save. Και παίζω ένα νέο παιχνίδι , πολύ κοντά σε pnp εμπειρια. Με έχει ρουφήξει κ προσεγγίζω τα πάντα αλλοιώς . Κοιτάω τα σκρολλς μου ξανα κ ξανα, προσέχω τι λέω και όλα τα καλα. Θα μου πάρει μήνες -αν δε πεθανω στο επόμενο encounter- αλλά διαπιστωσα ότι έτσι είναι η απόλυτη ευχαριστηση. Απλά δε μου βγαίνει το evil.
 
Top Bottom