What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,555
μεγαλη χαρα ενιωσα που ο σογκού πηρε το μπορατσοσηλοφαπρούβαλ.
ειχα διαισθανθει απ τα τρέιλε οτι θα οργωσει δυνατά, αλλά ειναι αλλιως να στο λεει καποιος που εμπιστευεσαι (σχετικά :D:p).
περιμενω πως και πως να ολοκληρωθουν τα 10 πεισόδια για να καμω ανελεητο μπιντζ στα τελη απριλίου.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,997
Η τέταρτη σαιζόν του True Detective μέτραγε άσχημα. Με διαφορά η καλύτερη μετά την πρώτη και πάρα πολύ κοντά της σε επίπεδο ατμόσφαιρας, φιλοσοφίας και δυσλειτουργικότητας των χαρακτήρων.

Η ομορφιά του TD είναι πως ακριβώς, δεν εξηγεί ποτέ τί και πώς. Τραβάει λιγάκι την κουρτίνα και αφήνει την φαντασία σου ελεύθερη, σε απερίγραπτες διαστάσεις κοσμικής φρίκης. Εκπληκτική η Τζόντι Φόστερ στο ρόλο της και η παρτεναίρ της η Ράις επίσης δυνατή επιλογή του κάστινγκ. Αξιοποίησαν πολύ ωραία την κουλτούρα των ιθαγενών του Αρκτικού Κύκλου στη μυθοπλασία τους.

Πραγματικά μεταφέρει άψογα το ψυχοπλάκωμα -και τις αστείες μικροχαρές- της ζωής στις παγωμένες ερημιές. Δυνατό αλλά απευθύνεται σε ανθρώπους που νιώθουν. Οι Μαρβέλκυθοι παίζουν με τα τζι-αϊ-τζο τους μέχρι να ετοιμάσει την Οβαλτίνη η μαμά. Έχουν και σχολείο αύριο.

Μεγάλη έκπληξη ήταν το Shogun. Εδώ το δείχνει το Disney+ αν και είναι παραγωγή Hulu/FX. Έβαλα πιλότο έτοιμος να δω το δράμα μαύρων γκέι Γιαπωνέζων που δεν τους αφήνουν να υιοθετήσουν τρανς σκυλάκι και να του κληροδοτήσουν την Αυτοκρατορία. Εξεπλάγην πολύ ευχάριστα όταν διαπίστωσα πως πρόκειται για αρχιδάτη μεταφορά του έπους που άνδρωσε γενιές τοξικών αρσενικών όταν προβαλλόταν από την ΕΤ2. Συνιστάται ανεπιφύλακτα και το λέω εγώ που αν δω Ασιάτη στο γυαλί, παθαίνω κάποιου είδους αναφυλαξία :D

Δυστυχώς, η Τζόντι Φόστερ μού είναι αρκετά αντιπαθής και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να παρακολουθήσω αυτή τη σεζόν... Επίσης, ομολογώ πως και μόνο στη σκέψη ότι μπορεί να έχει αλλαξοεικονιές και πλακομόνιτορ, με απωθεί ακόμα περισσότερο.

Όσο για το Σογκούν, απορία: πώς τα καταφέρνει ο κεντρικός πρωταγωνιστής; ΟΚ, δεν περιμένω να είναι επιπέδου Τσάπερλε, αλλά από το πρώτο τρέιλερ που είχα δει, είχα ψιλοαπογοητευτεί.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
To In Between το είχα δοκιμάσει όταν ξεκίνησε. Υπερβολικά εξυπνακίστικο μου φάνηκε, σα να προσπαθούσε με το ζόρι ν'αντιγράψει καλύτερα πράγματα. Δεν ξέρω αν έστρωσε στην πορεία, αλλά δε με νοιάζει και να μάθω :D

To TD4 ΔΕΝ εστιάζει σε πλακομετρήσεις και αλλαξοκανονιές, είναι κυριλέ. Έχει έτσι γύρω γύρω διάφορα 'δροσερά' στοιχεία, αλλά σε απόλυτα νορμάλ αφηγηματικό πλαίσιο και δεν αποτελούν ούτε κατά διάνοια κάποιο αφηγηματικό πυρήνα. Δεν βλέπεις δηλαδή γελοία 'Νέτφλιξ' πράγματα στην αφήγησή του, χώσου άφοβα.

Το ρημέηκ του Σογκούν το ξεκίνησα δίχως το παραμικρό χάιπ, ούτε τρέηλερ δεν είχα δει. Όλοι πολύ ωραίοι στους ρόλους τους, απίστευτα χαρισματικός o Χιρογιούκι Σανάντα και ο Τζάρβις σωστός, σε πείθει. Όσοι διατηρείτε όμορφες αναμνήσεις από το παλιό, θα την καταβρείτε.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,997
To The Ones Who Live λες έ; Χαλαρά θα το δω, Ψυχασθενής Ρίκαρος= Λατρεία διαχρονική. Απ' όταν έφυγε με το ελικόφτερο έχω να δω Walking Dead.

Ναι, "δένει" κάπως και με το Σογκούν λόγω Μισόν με κατάνα (δεν ξέρω αν το κραδαίνει ακόμα). :Ρ
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,554
To The Ones Who Live λες έ; Χαλαρά θα το δω, Ψυχασθενής Ρίκαρος= Λατρεία διαχρονική. Απ' όταν έφυγε με το ελικόφτερο έχω να δω Walking Dead.
Δεν έχασες κ πολλά. Η κανονική σειρά αν και είχε τις στιγμές της, στο τέλος δεν βλεπόταν. Τα spin-off με Maggie/ Negan και το άλλο με Daryl μόνο για πολύ φανατικούς. Το Fear The Walking Dead ίσως να είναι η χειρότερη σειρά στην ιστορία της Αμερικάνικης τηλεόρασης.

Το αγάπαγα πολύ το TWD, αυτό το τέλος της mid-season στον 2ο κύκλο (με τον αχυρωνα) ακόμα με στοιχειώνει. Αλλά κατάντησε ανέκδοτο μέσα στα χρόνια, με το AMC να το ξεζουμίζει μέχρι αηδίας.

Κρατάω μικρό καλάθι για το The ones who live.

download (2).jpeg
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,285
Βγαζει αισθητικη Barry η ειναι η ιδεα μου;
Δε το έχω δει. Ψαρεύω εντυπώσεις για να δω αν αξίζει να το αρχίσω.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,554
Δεν κρατήθηκα και είδα το πρώτο επεισόδιο από το TWD The ones who live. Δεν τρελάθηκα. Δείχνει πιό μεγάλη παραγωγή από τα άλλα spin-off αλλά αυτό που χαντάκωσε το επεισόδιο ήταν το υπερβολικό exposition. Από τα 60 λεπτά του επεισοδίου, τα 55 ο Rick μυξοκλαίγεται γιατί δεν μπορεί να γυρίσει στην Mischonne. Την κόρη του την έχει χεσμένη, μόνο την μαύρη γαζέλα έχει στο μυαλό του. Τεσπα, θα το συνεχίσω γιατί είμαι αρρωστάκι, αλλά δύσκολο αυτή η σειρά / σύμπαν να βγει από την τρύπα που έχει μπει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,527
TWD απο τις λιγες σειρες που εχω παρατησει. Δεν γυριζω πισω λεμε.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,325
TWD το είδα όλο,
FTWD δεν άντεξα να δω την τελευταία σεζόν. Με έκαψε εντελώς η προτελευταία, ήρωας που την είδα (σε fast forward σε τμήματα).
Dead City και Daryl Dixon, επειδή είναι μόνο 6 επεισόδια το καθένα, φεύγουν εύκολα. Τα είδα μαζεμένα μετά που είχαν βγει όλα τα επεισόδια.
The Ones Who Live, θα περιμένω επίσης να βγουν όλα τα επεισόδια.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,285
To The Walking Dead το άφησα σε μια σεζόν με κάτι κανίβαλους. Δράμα, σαπουνόπερα και ορδές ζομπις για να σκοτώσουν τον πιο αδύναμο κρίκο.

Αν θέτε Ζόμπια:

Βρετανική ζομποκωμωδία που εξελίσσεται σε ένα reality (φάση Big brother).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,527
Τσεκαρα το Dead Set, καλο φαινεται αλλα ο τροπος που το γυρισαν μου γυρισε τα αντερα σαν κοκορετσι. Δεν θα απλωσω σεντονι μουρμουρας. Ουτε το πρωτο επεισοδιο δεν τελεψα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,285
Ισχύει. Ένα επεισόδιο άντεξα, αλλά έχει ωραίο κονσεπτ το άτιμο.
Μπορεί να είναι ταινία, αλλά για να φύγει η κακή επίγευση από το τρέμουλο κάμερας-αχρείαστο μπλαμπλα-πχιο λίγα ζομπι και από την Αϊτή.

 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,527
Και πολλα πλανα ειναι τοσο αχρειαστα-υπερβολικα κοντινα που μπαινεις στην σκεψη, δεν τους εμαθαν πως γινονται οι κλειστοφοβικες σκηνες; Κριμα επειδη οντως η σειρα εχει να πει πραγματα. Για λογους δικαιοσυνης, ο τροπος που εδειξαν τον big brother χωρο ειναι πολυ καλος.
 
Top Bottom