What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
52
Εύγε! Εγώ είχα τελειώσει το πρώτο αλλά δεν ασχολήθηκα ποτέ με το δεύτερο (λόγω του γνωστού θέματος με το RTwP). Επειδή όμως είναι ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι για την ιστορία του είδους, έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου να επιχειρήσω ένα playthrough κάποια στιγμή. Είχε επίπεδα δυσκολίας το BG2 ώστε να το βάλω στο easy όπως έκανα με το Pillars of Eternity;

Επειδή βαράνε οι αναμνήσεις αβέρτα (και επειδή θεωρώ ότι έχει μια απ τις πιο απολαυστικές λούπες που βγήκαν ποτέ σε rpg- το να σουλατσάρεις ελεύθερα στη πόλη και στα πέριξ και να βρίσκεις παντού μαγικές αντικειμενάρες σε υπέροχα τοπία) θα σου πρότεινα να το προσπαθήσεις μία.
Μιλάμε για την EE έκδοση προφανώς.

Ίσως σε ενδιαφέρει αυτό: Portraits Portraits Everywhere
Ένα mod που χώνει πορτραίτο σε οοοοολους τους npc που συναντάς στο παιχνίδι. Εμένα με φτιάχνουν κάτι τέτοια, άλλους τους κουράζουν.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Εύγε! Εγώ είχα τελειώσει το πρώτο αλλά δεν ασχολήθηκα ποτέ με το δεύτερο (λόγω του γνωστού θέματος με το RTwP). Επειδή όμως είναι ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι για την ιστορία του είδους, έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου να επιχειρήσω ένα playthrough κάποια στιγμή. Είχε επίπεδα δυσκολίας το BG2 ώστε να το βάλω στο easy όπως έκανα με το Pillars of Eternity;
Ξεκινάς Throne of Baal, κάνεις export τον χαρακτήρα (με items) τον κάνεις import στο BG2 και είσαι overleveled. Έτσι το πρωτοτερμάτισα. Αν θέλεις το βάζεις και easy.
Μόλις συνηθίσεις τα mechanics θα δεις ότι δε χρειάζεται κάτι, πλέον το μόνο που κάνω είναι να βάζω 18 σε όλα μου τα stats και να δίνω σε όλο το party Boots of the Cheetah για να μη τους περιμένω, αλλά το παίζω core rules.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,799
Οταν σε πιάνουν τα ζόμπι μπορείς να τα αποθίσεις εγκαίρως ώστε να μην φας dmg
Στο zero όχι. Απλά σπαμάρεις το use πλήκτρο για να μη σου κάνουν παραπάνω dmg.

Επίσης, το κομαντομάχαιρο πώς δε χωράει στο μίνι ασανσεράκι
Δε θυμάμαι τι πρέπει να της στείλεις, αλλά το μαχαίρι δε σε αφήνει γιατί είναι όπλο αυστηρά και όχι "item".
Ναι, old video game logic.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,547
Καταρχάς παράτησα οριστικά (?) το EA FC 24. Μου έσπασε υπερβολικά τα νεύρα τελευταία στο ultimate team και πραγματικά δεν πήγαινε άλλο αυτή η κοροιδία στα πάντα απλά και μόνο επειδή δεν αγόραζα packs. Γενικά δεν ξαναπλησιάζω ποδοσφαιράκι αν συνεχιστεί αυτός ο καρκίνος του pay2win.
Αφού κατάφερα να ξεκολλήσω από το βαρύ ναρκωτικό, αξιώθηκα επιτέλους να τερματίσω το Devil May Cry 5. Απογοητευτικά casual δεν ξέρω. Ενώ η πλοκή επιτέλους στο τέλος έκανε κάτι ενδιαφέρον, ο τρόπος που τελείωσε η ιστορία ήταν πολύ απότομος. Περίμενα να γίνουν πολλά περισσότερα. Κρίμα γιατί τα γραφικά ήταν ότι καλύτερο. Οπως και το 4 δεν μου έκανε αίσθηση να το παίξω πάλι στα καπάκια σε αντίθεση με το αξεπέραστο τελικά 3. Μακάρι να βγει σύντομα νέο παιχνίδι πάντως. Μην κάνουμε τόσα χρόνια να ξαναδούμε κάτι.
Μιας και το humble montly μας έδωσε το Nioh 2, αποφάσισα να ξαναπιάσω το 1, το οποίο το είχα παρατήσει δύο φορές από βαρεμάρα. Πόσο λάθος είχα κάνει τελικά. Το παιχνίδι έχει τρομερό βάθος στα mechanics του. Πρώτη φορά το ευχαριστιέμαι.
Εκανα ένα σύντομο διάλλειμα ωστόσο γιατί βγήκε επιτέλους το πολυαναμενόμενο mod του Dark Souls 3, το Archthrones. Eνώ αρχικά μας είχαν υποσχεθεί ένα remake του 2 με mechanics του 3, αντί αυτού έχουμε ένα μιξ από όλα τα παιχνίδια της From από Demon's Souls μέχρι και Sekiro. Πολύ καλή προσπάθεια αναμφίβολα αλλά θα το πρότεινα κυρίως σε όσους τερματίσει τα παιχνίδια αυτά γιατί αρκετά challenging και σίγουρα θα το εκτιμήσει καλύτερα κάποιος αν δει τι έχουν κάνει mix/remix.
Εχω λιώσει και με το Super Metroid σε emulator του snes στο 3DS. Υπέροχο πραγματικά. Είναι πρώτη φορά που παίζω παιχνίδι της σειράς και όσα καλά λόγια άκουγα ισχύουν. Γενικά πρώτη φορά λέω να ασχοληθώ με metroidvania σοβαρά. Εχω παίξει λίγο το symphony of the night (αλλή παιχνιδάρα αλλά παλούκι), το οποίο θα προσπαθήσω να τερματίσω μετά και βλέπουμε παραπέρα. Εχω κάμποσα που δεν έχω αγγίξει.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Στο zero όχι. Απλά σπαμάρεις το use πλήκτρο για να μη σου κάνουν παραπάνω dmg.


Δε θυμάμαι τι πρέπει να της στείλεις, αλλά το μαχαίρι δε σε αφήνει γιατί είναι όπλο αυστηρά και όχι "item".
Ναι, old video game logic.
Ευχαριστώ. Βλέποντας ένα walkthrough, τελικά αυτό που πρέπει να βάλεις είναι ένα κατσαβίδι. Βαριέμαι το πήγενέλα με το zombie respawn. Προσπαθώ να τα αποφεύγω φυσικά αλλά όταν αλλάζει η κάμερα μπερδεύονται λίγο τα κοντρόλς, μπερδεύομαι κι εγώ, χάνω χρόνο κ βηματισμό κ την τρώω.

Εχθές τέλειωσα το Shadowrun Returns. Ωραίο το gameplay κ οι διάλογοι αλλά το στόρι τέλειωσε κάπως απότομα (?). Tα επόμενα δύο αποτελούν μήπως συνέχεια; Το τέλος του Return, αυτήν την αίσθηση μου άφησε.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,668
Εχθές τέλειωσα το Shadowrun Returns. Ωραίο το gameplay κ οι διάλογοι αλλά το στόρι τέλειωσε κάπως απότομα (?). Tα επόμενα δύο αποτελούν μήπως συνέχεια; Το τέλος του Return, αυτήν την αίσθηση μου άφησε.

Συνέχεια δεν είναι, πρόκειται για αυτοτελείς περιπέτειες, αλλά είναι και τα δύο ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ανώτερα γκεημς σε σχέση με το Returns. Το δε Dragonfall είναι χαλαρά στα καλύτερα RPG της τελευταίας 10ετίας για εμένα.

Έχουμε γράψει και reviews για δαύτα κάπου εδώ τριγύρω στην κεντρική ("ΣΤΗΝ ΠΟΙΑ???").
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,528
Το Dragonfall είναι παιχνίδαρος, συμφωνώ και επαυξάνω.

Το Hong Kong δεν το τελείωσα, γιατί με κούρασε με τους μακροσκελείς διαλόγους του, αλλά το βρήκα στο ίδιο επίπεδο συνολικά.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,435
Καθώς το επιτάσσει η μέρα. περνάω αυτή την στιγμή το Empire: Total War, και θα περάσω το Hellas Mod από πάνω, για " πάλα και τσαρούχι " καταστάσεις.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
Ξεκινησα το Calisto protocol και σφαζω τα εξωγηινα ζομπι με το τσεκουρι! Γραφικαρες εχει σε max 1440p και συμφωνα με το benchmark με high(max) γραφικα και ray tracing high 1440p πιανει 84 fps average! με FSR PERFOMANCE! Εχω παιξει 1 ωρα και μεχρι στιγμης καλο φαινεται.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,476
Ξεκίνησα Pathfinder Kingmaker, πολύ θετικά vibes, σαν αυτά που ένιωσα όταν έπιασα το Pillars of Eternity, πραγματικά αυτά που έλεγε ο owlcat ότι φοβάται για τα στάνταρ που θέτει το BG3 είναι υπερβολές, αν το παιχνίδι σου είναι καλό και ενδιαφέρον δεν έχει ανάγκη να είναι τέλειο, δουλεύει και με λιγότερα voiced lines.

Είμαι λίγο διχασμένος όμως, παίζω αυτό που έδωσε ο @Tim Sweeney τζαμπέ, μήπως να το αγόραζα ξανά στο gog; Το έχει και 8 γιούργια βλέπω μόνο.
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
52
Pathfinder Kingmaker ανετα απο τα καλυτερα rpgs της δεκαετίας, για εμένα.
Θα δεις στη πορεία πώς προσπαθεί να σπάσει την παραδοσιακή φόρμουλα "ταξιδεύω-πολεμάω-δεν έχω πού να χαλάσω τα φράγκα που μαζεύω".
Επίσης, το Pillars ήταν πιο μελαγχολικό και μουντίλα. Αυτό, ίσως και εξαιτίας των καρτουνίστικων/πολύχρωμων γραφικών, προσφέρει μια πιο ανάλαφρη ατμόσφαιρα, παρόλο που δεν είναι σε καμία περίπτωση "παιδικό".

Α και φυσικά το να σταματάς γύρω στο λεβελ 8-10 και να κάνεις restart δοκιμάζοντας διαφορετικά build είναι ένα έξτρα παιχνίδι από μόνο του.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,476
Pathfinder Kingmaker ανετα απο τα καλυτερα rpgs της δεκαετίας, για εμένα.
Θα δεις στη πορεία πώς προσπαθεί να σπάσει την παραδοσιακή φόρμουλα "ταξιδεύω-πολεμάω-δεν έχω πού να χαλάσω τα φράγκα που μαζεύω".
Επίσης, το Pillars ήταν πιο μελαγχολικό και μουντίλα. Αυτό, ίσως και εξαιτίας των καρτουνίστικων/πολύχρωμων γραφικών, προσφέρει μια πιο ανάλαφρη ατμόσφαιρα, παρόλο που δεν είναι σε καμία περίπτωση "παιδικό".

Α και φυσικά το να σταματάς γύρω στο λεβελ 8-10 και να κάνεις restart δοκιμάζοντας διαφορετικά build είναι ένα έξτρα παιχνίδι από μόνο του.
αυτό με τα γραφικά ήθελα να το θίξω λίγο, παρόλο που ναι είναι λίγο πιο καρτουνέ από ας πούμε το πίλαρς, κάτι που δεν θεωρώ αρνητικό, φανταζί παραμυθάκι για μεγάλους είναι άλλωστε, αυτό με κέρδισε και στο wow, στο τέρμα πίσω ισομετρικό που παίζω δεν βλέπω καμία διαφορά από άλλα παιχνίδια με πιο "σοβαρά" γραφικά.

Νομίζω ότι θα το περιέγραφα "τόσο όσο" για τα γραφικά του, είναι ακριβώς όπως πρέπει να είναι και ο ατμοσφαιρικός φωτισμός που υπάρχει σίγουρα παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, γιατί ας πούμε και το Kings Bounty έχει τέτοιο στυλ γραφικών, αλλά η πιο παλιά μηχανή του δεν το αφήνει να πετάξει από πάνω του το πολύ καρτουνέ που βγάζει.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Είμαι λίγο διχασμένος όμως, παίζω αυτό που έδωσε ο @Tim Sweeney τζαμπέ, μήπως να το αγόραζα ξανά στο gog; Το έχει και 8 γιούργια βλέπω μόνο.

Ώπα, ολοκληρώσαμε το απόθεμα σε μακαρόνια και αρχίσαμε τα κουβαρντιλίκια; :Ρ
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,140
Τερμάτισα το Elex II. Το παιχνίδι είναι ένα απέραντο λούνα παρκ που συνδυάζει σχεδόν τα πάντα.

Μπορείς να γίνεις οτι θέλεις: μάγος, κλέφτης, χάκερ, έμπορος, χημικός, κυνηγός κεφαλών, μεταλλωρύχος, alb, morkon, berserker, cleric, outlaw και άλλα τόσα.

Απο όπλα άλλο τίποτα. Σπαθιά, τσεκούρια, ρόπαλα, τόξα, βαλλίστρες, energy riffles, καραμπίνες, χειροβομβίδες ακόμη και φορητά κανόνια. Και όλα αυτά μπορείς να τα αναβαθμίσεις και να τα κάνεις πιο ισχυρά.

Το jetpack είναι όνειρο.

Το παιχνίδι πρέπει να το παίξεις με τον σωστό τρόπο. Δεν θέλει βιασύνη γιατί λίγο αργεί να πάρει μπροστά, αλλά μετά αρχίζει και σε ρουφάει στον κόσμο του.

Η χαρά όποιου του αρέσουν η εξερεύνηση, το looting, το leveling και οι πολλές επιλογές.

Έπαιξα εκατό ώρες και οι λιγότερο διασκεδαστικές ήταν τελευταίες. Στο τελευταίο κεφάλαιο πας απο τη μια σφαγή στην άλλη μέχρι να φτάσεις στο φινάλε.

Μάλλον το έκλεισαν βιαστικά γιατί τελείωναν τα φράγκα και το παιχνίδι έπρεπε να κυκλοφορήσει.

Τίμιο 8/10. Αντικειμενικά.



Ευχαριστώ για το δώρο greatoldone, το καταευχαριστήθηκα!
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Τερμάτισα το Elex II. Το παιχνίδι είναι ένα απέραντο λούνα παρκ που συνδυάζει σχεδόν τα πάντα.

Μπορείς να γίνεις οτι θέλεις: μάγος, κλέφτης, χάκερ, έμπορος, χημικός, κυνηγός κεφαλών, μεταλλωρύχος, alb, morkon, berserker, cleric, outlaw και άλλα τόσα.

Απο όπλα άλλο τίποτα. Σπαθιά, τσεκούρια, ρόπαλα, τόξα, βαλλίστρες, energy riffles, καραμπίνες, χειροβομβίδες ακόμη και φορητά κανόνια. Και όλα αυτά μπορείς να τα αναβαθμίσεις και να τα κάνεις πιο ισχυρά.

Το jetpack είναι όνειρο.

Το παιχνίδι πρέπει να το παίξεις με τον σωστό τρόπο. Δεν θέλει βιασύνη γιατί λίγο αργεί να πάρει μπροστά, αλλά μετά αρχίζει και σε ρουφάει στον κόσμο του.

Η χαρά όποιου του αρέσουν η εξερεύνηση, το looting, το leveling και οι πολλές επιλογές.

Έπαιξα εκατό ώρες και οι λιγότερο διασκεδαστικές ήταν τελευταίες. Στο τελευταίο κεφάλαιο πας απο τη μια σφαγή στην άλλη μέχρι να φτάσεις στο φινάλε.

Μάλλον το έκλεισαν βιαστικά γιατί τελείωναν τα φράγκα και το παιχνίδι έπρεπε να κυκλοφορήσει.

Τίμιο 8/10. Αντικειμενικά.



Ευχαριστώ για το δώρο greatoldone, το καταευχαριστήθηκα!
Εχει πολλές διαφορές με το πρώτο;
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,140
Εχει πολλές διαφορές με το πρώτο;
μπα, οχι.

Σε κάποια είναι καλύτερο (αναβαθμίσιμο jetpack, μεγαλύτερη ποικιλία σε όπλα, περισσότερα factions με τους φανατικούς morkons να ξεχωρίζουν, οχι τόσο σχιζοφρενικά δύσκολο στην αρχή όσο το πρώτο)

Το στορυ στο πρώτο μου άρεσε λίγο περισσότερο.

Ένα νορμάλ σήκουελ είναι, κλασσικό καλό RPG αλά pyranha bytes.
 

Tim Sweeney

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Feb 9, 2021
Messages
9
Ξεκίνησα Pathfinder Kingmaker, πολύ θετικά vibes, σαν αυτά που ένιωσα όταν έπιασα το Pillars of Eternity, πραγματικά αυτά που έλεγε ο owlcat ότι φοβάται για τα στάνταρ που θέτει το BG3 είναι υπερβολές, αν το παιχνίδι σου είναι καλό και ενδιαφέρον δεν έχει ανάγκη να είναι τέλειο, δουλεύει και με λιγότερα voiced lines.

Είμαι λίγο διχασμένος όμως, παίζω αυτό που έδωσε ο @Tim Sweeney τζαμπέ, μήπως να το αγόραζα ξανά στο gog; Το έχει και 8 γιούργια βλέπω μόνο.
Keep playing ore malakas, don't you dare go buy again from the assholes at Valve.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,620
Τερμάτισα το Banishers. Ascension ending αλλά guilt-heavy λόγω κάμποσων blames, μάλλον. Αυτό που μου την έδωσε είναι στο ότι δεν σου λέει στο ending τι γίνεται μετά με τα settlements και τους settlers, δε σου δείχνει ΤΙΠΟΤΑ, και σε κανένα από τα endings, επειδή το έψαξα. Έχεις τόσες επιλογές, επηρεάζεις ζωές και οικισμούς ολόκληρους, και τελικά δε σου λέει τι αποτέλεσμα είχαν οι επιλογές σου.

Τώρα μάλλον θα ξαναπιάσω Dragon's Dogma 1, μπας και θυμηθώ τι είχε και δε μου άρεσε και το είχα παρατήσει.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Τώρα μάλλον θα ξαναπιάσω Dragon's Dogma 1, μπας και θυμηθώ τι είχε και δε μου άρεσε και το είχα παρατήσει.

Και αν αυτή τη φορά σου αρέσει; Πώς θα θυμηθείς τι ήταν αυτό που δεν σου άρεσε όταν το είχες παρατήσει;
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
α ρε σταματημενε, τα ιδια και γω... (y)

εφορτωσα παλι ντραγκο ντόγκμα 1 τις προαλλες και λεω: κατσε ρε μπρο, αλλαξες, ΩΡΙΜΑΣΕΣ θρου δε γηαρς, μπορει να σ αρεζει τωρα.
οπλισου με υπομονη και καλη διαθεση και μεχρι που μπορει να πωρωθεις, που ξες?
τ αποφασισα οτι ως αντικοινωνικος και μονοχνωτος, δεν θ ασχοληθω με πωνς, ειτε θα παρω εναν χηλερ, η θα το παω ολωσδιολου μοναχος και ξεκινησα.

μια ωρα αντεξα. δεν μπορω να τοποθετησω ακριβως τι με χαλασε. η κινηση του πακτη στον χωρο, η μαχη, το πως εμπαινε το γαμοπων ολο μπροστα μου και δεν μ αφηνε ουτε να λουταρω με την ησυχια μου??
η αυτο το και καλα τεραστιο ευρημα που ολα τα τερατα ειναι τριωροφα και σκαρφαλωνεις ρετιρέ με τον χαρακτηρα σου και το πετσοκοβεις στα λαιμά, στο σβερκο και στο καυκαλο και τελικα γινεται καταναγκαστικο εργο και πρεπε να επαναλαμβανεται συνεχεια???
ή μηπως η διακοπη του κειμπλει καθε 2 λεπτα για κατσήν, αχρειαστη για μενα. ρε αφηστε με να παιξω, δεν χρειαζεται σκηνη δικη του ο καθε ενπισης που θα ρθει να μου μιλησει....

οκ, μπορει ολ αυτα να φτιανουν μετα το διωρο ξερω γω, αλλά δεν γινοταν να επιμεινω/ υπομεινω αλλη ωρα, θα χανα το refund του στημ (αστειο ηταν, δεν πιστευω να το χαψε κανείς).
 
Top Bottom