What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

200 χρόνια λευτεριάς, 200 χρόνια ανεμελιάς, 200 σύγχρονη Ελλάς

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Επειδή ΕΛΛΑΣ είσαι, δεν γίνεται να μην το κάνεις κιτς. Υπάρχει φάση στην σημερινή παρέλαση που 8 στρατοκαυλωμένοι στρατιώτες παρελάυνουν, φορώντας μάυρη στολή, ΑΠΟ ΠΑΝΩ την φουστανέλα και το ζακετάκι το κλασικό του '21 και ΑΠΟ ΠΑΝΩ την στρατιωτική εξάρτηση, Αν το βρει κάποιος να το έχομε και ντοκουμέντο πέρα από την δική μου μαρτυρία και τις νέες λέξεις που μάθανε οι κόρες μου, ας το ανεβάσει και να τον ευλογεί ο ΠΑΠΑΦΛΕΣΑΣ.

Υ.Γ. Ταξικές επαναστάσεις δεν κάνει μόνο η εργατική τάξη.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Η μόνη ελληνική σημαία που έχω έχει πάνω τον αετό των SAXON οπότε δεν είναι για έξω 😛

Στο μυαλό μου η επανάσταση είναι ξεκάθαρα ταξικός αγώνας ή πιο σωστά πάλη. Κι αυτό διότι εκτός του έθνους και της θρησκείας που αναφέρει ο Κολοκοτρώνης, στην πράξη βλέπουμε ότι αγωνίστηκαν αυτοί που ήθελαν το κάτι παραπάνω από υλικής άποψης. Είτε ήταν ραγιάς, οπότε εκτός της ελευθερίας του ήθελε να αποκτήσει πρώτον πιο άνετη ζωή, χωρίς φόρο υποτέλειας και λείπους περιορισμούς, είτε ήταν στην μέση τάξη και ήθελε να ανέβει σκαλοπάτι ή να φέρει τον κοτσαμπάση στα μέτρα του.

Από την άλλη έχουμε τους κοτζαμπάσηδες, τους προύχοντες και τους φιλελεύθερους Έλληνες του εξωτερικού/Φαναριώτες οι οποίοι βλέποντας την πιθανότητα η εξουσία να περάσει στα λαϊκά στρώματα, έκαναν τα πάντα για να το αποτρέψουν.

Στοιχεία αυτής της ταξικοεθνικοαπελευθερωτικης εικόνας βρίσκω και σήμερα στα λαϊκά στρώματα του τόπου. Απλως σήμερα έχουμε μπλέξει μέσα κι αριστερά δεξιά. Κι επίσης έχω παρατηρήσει ότι την έννοια της αγάπης για τον τόπο τους, την έχουν κυρίως αυτοί. Οι έχοντες μετράνε τα πάντα με γνώμονα το κέρδος και δεν αναγνωρίζουν άλλη πατρίδα από την τράπεζα. Με τα λίγα που έχω διαβάσει για την εποχή πιστεύω ότι δεν έχουν αλλάξει και πολλά από τότε. Απλώς τότε υπήρχαν περισσότεροι ιδεαλιστές λόγω της καλλιέργειας του πόνου από την πτώση της Κωνσταντινούπολης.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
σε αυτο το σπιτι οσο ειναι κυβερνηση νδ σημαια δεν βαζουμε. γεια σας.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,670
Απο την παρέλαση:
Το άλογο διατύπωσε την γνώμη των Ελλήνων για τους πολιτικούς. :LOL:
Ακριβώς μπροστά τους ρε, ούτε εκπαιδευμένο να το είχαν.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
25SkitsaPetrl-1-768x480.png
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
Εγώ το βλέπω πιο απλά, η σημαία τιμά τους πεσόντες. Κανένα κράτος και καμιά κυβέρνηση.

Αυτό, βασικά.

Το έχω χρησιμοποιήσει και ως επιχείρημα στην αέναη συζήτηση που πετάγεται από edgelords αραιά και που "μιεχ μιεχ η Ελληνική σημαία είναι η σημαία της East India Company οπότε ας την κάπσουμαι μιεχ" (που δεν ισχύει, αλλά είναι άλλη συζήτηση αυτή). Και καμία απολύτως αξία να μην είχε η σημαία ως υλικό κι ως σύμβολο, από τη στιγμή που την έχουν ποτίσει με αίμα οι πρόγονοί μας, είτε στους πολέμους από ιδρύσεως του κράτους ή ακόμα και με το ΕΑΜ και το Λαμπράκη και το Πολυτεχνείο, έχει αποκτήσει νόημα πλέον από μόνη της. Και το νόημα αυτό ευτυχώς υπερβαίνει την εκάστοτε κυβέρνηση, όσο κι αν η κυβέρνηση προσπαθεί να οικειοποιηθεί τη σημαία.
 

stefan24

Half-Ogre
Joined
Jun 4, 2016
Messages
608
Αυτη η συζητηση πρεπει να εχει ξαναγινει. Πρεπει να ειμαστε απο τους ελαχιστους που εκαναν επανασταση και εφεραν ξενο αρχηγο για να κανει κουμαντο και απλα αντικαταστησαμε τους τουρκους supervisors με ελληνες.
Οτι εξαφανισαμε πολλους απο τους επανασταστες δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο αφου εχει γινει και αλλου.


1) Θα ανεμίσετε λάβαρα στα μπαλκόνια; ΟΧΙ
2) Είστε από αυτούς που βλέπουν ολόκληρες τις παρελάσεις στην ΕΡΤ; ΟΧΙ
3) Πώς νιώθετε που μας επισκέφθηκε ο Κάρολος ενώ ο Φίλιππας μας έφτυσε για πολλοστή φορά; ΣΤΑ @@
4) Μήπως δεν σας συγκινούν όλα αυτά επειδή είστε προβοκάτορες που αμαυρώνουν την ημέρα θυμίζοντας σε όλους ότι ακόμη και στην Ελλάδα η Επανάσταση ξεκίνησε νωρίτερα;
Με συγκινει το γεγονος οτι οποιος θελει να επαναστησει, ποσταρει ηρωες του '21 και αυτο ειναι η προσωπικη επανασταση του καθενος.
5) Τελικά η Επανάσταση ήταν ταξικη;
Η επανασταση αυτη ειναι η κλασσικη ελληνικη νοοτροπια οπου ο καθενας θελει να αντικαταστησει τον αδικο, με τον εαυτο του για να ευεργηθει και αυτος με την σειρα του.
ΠΡΟΤΕΙΝΩ να γίνει pinned το ποστ αυτό!
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
Αυτό, βασικά.

Το έχω χρησιμοποιήσει και ως επιχείρημα στην αέναη συζήτηση που πετάγεται από edgelords αραιά και που "μιεχ μιεχ η Ελληνική σημαία είναι η σημαία της East India Company οπότε ας την κάπσουμαι μιεχ" (που δεν ισχύει, αλλά είναι άλλη συζήτηση αυτή). Και καμία απολύτως αξία να μην είχε η σημαία ως υλικό κι ως σύμβολο, από τη στιγμή που την έχουν ποτίσει με αίμα οι πρόγονοί μας, είτε στους πολέμους από ιδρύσεως του κράτους ή ακόμα και με το ΕΑΜ και το Λαμπράκη και το Πολυτεχνείο, έχει αποκτήσει νόημα πλέον από μόνη της. Και το νόημα αυτό ευτυχώς υπερβαίνει την εκάστοτε κυβέρνηση, όσο κι αν η κυβέρνηση προσπαθεί να οικειοποιηθεί τη σημαία.

Σνιφ!! Συγκινήθηκα!!! (y) (y) (y) (y) (y) :cylons:
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Δεν περιμενα οτι θα προσφερω συγκινηση.
Τα 200 χρονια απο την επανασταση με την κατασταση που επικρατουσε στην ελλαδα, δεν εχουν καμια σχεση. βασιλιαδες, πραξικοπηματα, εξοριες, δολοφονιες, προδοσιες. Συνηθως, αυτοι που ποσταρουν φωτογραφιες με τους ηρωες της επαναστασης, εχουν αποψεις που εαν τις ακουγαν αυτοι οι ανθρωποι θα τους επαιρναν τα κεφαλια και θα τα ποσταραν ως παραδειγματα προδοτων της επαναστασης.
Μονο που την εκδηλωση την ανελαβε η γνωστη ολυμπιολογος, ειναι αρκετο για να καταλαβουμε πως η επετειος εχει γινει ενα θλιβερο πανηγυρι εντυπωσεων.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Η συγκεκριμένη επιτροπή νομίζω ότι το μόνο που έκανε ήταν να κυκλοφορήσει τα επετειακά νομίσματα και τις τσάντες φουστανέλα
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Πραγματικά όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω Γιάννα.
Εντόπισα αυτή την εκπομπή για όποιον δεν χόρτασε αφιερώματα.


Επίσης όμως βρήκα κι αυτό το εξαιρετικά ενδιαφέρον κομμάτι της ιστορίας, το οποίο λίγο πολύ είτε το ξέραμε είτε το φανταζόμασταν
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Μήνυμα Ερντογάν σε Σακελλαροπούλου για την 25η Μαρτίου: «Εύχομαι οι σχέσεις μας να αναπτυχθούν»

«Με την ευκαιρία της Εθνικής εορτής της Ελληνικής Δημοκρατίας, απευθύνω τις ευχές μου στην Εξοχότητα σας και τον ελληνικό λαό. Εκφράζω τις καλύτερες ευχές μου για την ευημερία και την ευτυχία της Εξοχότητας σας και του ελληνικού λαού και εύχομαι οι σχέσεις μεταξύ των χωρών μας να αναπτυχθούν σε κάθε τομέα μέσω του διαλόγου και της συνεργασίας»

166359989_3824230614309656_7173328221247121186_n.jpg
 

asparagus_12

Gelatinous Cube
Joined
Nov 26, 2019
Messages
181
Παρά τη μεγάλη διάρκεια που ίσως αποθαρρύνει καποιους, αξίζει να το δει κανείς, γιατί ειναι πολύ ενδιαφέρον.

 
Top Bottom