What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

3 μήνες Game Pass Ultimate (PC + console) με 1 € συνολικά

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Το Medium με ιντριγκάρει πολύ αλλά έδειξα στο PC μου τις ελάχιστες απαιτήσεις και έμπηξε τα κλάματα 😞

Τι PC έχεις; Εγώ θα το δοκιμάσω με 1050Ti και Core i5 6500 και ο Gaben βοηθός!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ακόμα Radeon 390 και i7 6700. Αν δεν εκραγεί ευχαριστημένος θα'μαι.

EDIT: είχα γράψει λάθος CPU... Καλά να πάθω αφού απαντάω εν ώρα εργασίας σαν τον κλέφτη :rolleyes:
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δηλαδή αυτό το παίγνιο βαφτίζει ανεπαρκείς Skylake CPUs; Θλιβερό τουλάχιστον.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
τα minimum δεν είναι για τα πάντα όλα low 24fps, έχουν μπλέξει λίγο τα μπουτάκια τους οι devs πλέον με το πως ανακοινώνουν τα system requirements.
it's also going to be available on PC. Bloober Team has detailed the kinds of specs you'll need to run the game at 1080p, 4K or 4K with ray-tracing.

edit βασικά άκυρο... για όλα low λέει είναι τα minimum Official system requirements :: The Medium Events & Announcements

κάπου στο thread λέει ότι το σύστημά τους rendάρει και τους 2 κόσμους που εναλλάσσονται στο παιχνίδι ταυτόχρονα, αν ισχύει ε ναι αγάπες μου το παιχνίδι σας είναι γτπ καβάλα optimized, τόσα χρόνια φάγαμε να απαλλάξουμε τις κάρτες γραφικών να rendάρουν ότι δεν βλέπουμε για να γλιτώσουν πόρους και εσείς πάτε και ρεντάρετε ταπάνταόλα και ας μην τα βλέπουμε;
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Δεν χρειάζεται να είσαι tech wizard για να υποθέσεις ότι το παιχνίδι θα είναι βαρύ λόγω dual reality απεικόνισης (εννοώντας τι βλέπεις εκείνη τη στιγμή στην οθόνη σου σε κάθε μισό, όχι τι γίνεται πίσω από τους θάμνους 20 χιλιόμετρα μακριά). Περί unoptimized, το βλέπουμε...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Δεν χρειάζεται να είσαι tech wizard για να υποθέσεις ότι το παιχνίδι θα είναι βαρύ λόγω dual reality απεικόνισης (εννοώντας τι βλέπεις εκείνη τη στιγμή στην οθόνη σου σε κάθε μισό, όχι τι γίνεται πίσω από τους θάμνους 20 χιλιόμετρα μακριά). Περί unoptimized, το βλέπουμε...

Ότι και να υπάρχει στο παιχνίδι ο σκοπός είναι να ρεντάρει ότι βλέπει ο παίχτης μόνο, όχι να τα έχει όλα ανά πάσα στιγμή ρενταρισμένα, αυτό είναι άσκοπη κατάχρηση πόρων. Και σε άλλα παιχνίδια βλέπουμε τέτοια πράγματα χωρίς loading κτλ, αλλά το θέμα είναι ότι δεν επιβαρύνουν το σύστημα γενικά, περιμένουν στην μνήμη να τα καλέσουμε.

Με βάση ότι διαβάζω άσχετα με το τι βλέπεις το παιχνίδι ρεντάρει και τους 2 κόσμους και επικαλύπτει ο ένας τον άλλον, μου ακούγεται πιο εύκολο για αυτούς, πιο δύσκολο για το συστημά που θα το τρέξει.
Το "ναι παιδιά είναι βαρύ γιατί είναι next gen" που αναφέρουν σε κάποιο thread είναι ένα μάτσο μπούρδες.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
το παιχνίδι ρεντάρει και τους 2 κόσμους και επικαλύπτει ο ένας τον άλλον
Μα αυτό είναι το (selling) point. Δες κάνα gameplay video για να καταλάβεις πως λειτουργεί αυτό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
α παίζει side by side, δεν εναλλάσσει απλός τους κόσμους. *investigating*
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Δεν χρειάζεται να είσαι tech wizard για να υποθέσεις ότι το παιχνίδι θα είναι βαρύ λόγω dual reality απεικόνισης (εννοώντας τι βλέπεις εκείνη τη στιγμή στην οθόνη σου σε κάθε μισό, όχι τι γίνεται πίσω από τους θάμνους 20 χιλιόμετρα μακριά). Περί unoptimized, το βλέπουμε...

That may be, ωστόσο αν τυχαίνει να έχεις εικόνα για το hardware πάνω στο οποίο τρέχει βαρύ computation, ή εξυπηρετεί πραγματικά πολύ traffic από το οποίο εξαρτώνται σοβαρά χρήματα σε μηνιαία βάση, το να βλέπεις ένα παιχνίδι να "απαρχαιώνει" τέτοιες CPUs δεν αφήνει τις καλύτερες των εντυπώσεων. Γενικώς γι' αυτό ακριβώς αναπτύχθηκαν discrete GPUs. That's all.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Το CP ήδη απαρχαίωσε αρκετά συστήματα, το Medium απλά το επιβεβαίωσε. Οι κονσόλες μπορεί να είχαν ψιλο-χάρτινο launch (όχι το χάλι βέβαια που είδαμε στις gpu) αλλά η νέα γενιά μπήκε σιγά-σιγά Μιτσάκο και τις αυξημένες απαιτήσεις θα τις βλέπουμε όλο και συχνότερα σε μεγάλους τίτλους, ειδικά όσους δεν είναι cross-gen.

Αναμένω κάτι αντίστοιχο π.χ. και στο RE8 (σε σχέση με τα προηγούμενα στην ίδια engine), αν ισχύουν τα λεγόμενα της Capcom ότι θα πρέπει να γίνουν σοβαρές θυσίες για να τρέξει σε ps4-xbone.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,505
Ρε παιδιά το Gears 5 δεν υποτίθεται πως είναι xbox game everywhere? Εχει φάει κοκομπλόκο το games with gold αυτές τις δύο μέρες πάλι? Τι φάση? Σε αντίστοιχη περίπτωση το 4 παλιότερα μου έδωσε διαθέσιμο μόνιμα και για pc ξεχωριστά εκτός από xbox one
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ρε παιδιά το Gears 5 δεν υποτίθεται πως είναι xbox game everywhere? Εχει φάει κοκομπλόκο το games with gold αυτές τις δύο μέρες πάλι? Τι φάση? Σε αντίστοιχη περίπτωση το 4 παλιότερα μου έδωσε διαθέσιμο μόνιμα και για pc ξεχωριστά εκτός από xbox one

Ναι, στη λίστα των παιχνιδιών Play Anywhere περιλαμβάνεται και το Gears 5.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Καθώς φτάνουμε στο τέλος αυτού του ταξιδιού, θα ήθελα να δηλώσω ότι οι εντυπώσεις μου από το xbox app που χρησιμοποιώ για να παίξω τα παιχνίδια του game pass είναι άθλιες. Ότι χειρότερο έχει περάσει από το pc μου σαν launcher γενικά. Σε βαθμό που να αποκλείω κατηγορηματικά την πιθανότητα να γίνω συνδρομητής, εκτός αν κάποιος από το πουθενά μου κάνει δώρο ένα xbox (εγώ το ψυγείο ήθελα πάντως). Ως PC gamer απλά δεν είναι για μένα.

Το δε σύστημα με τα universal windows apps είναι γτπ καβάλα, κλειδωμένα όλα σε τέτοιο βαθμό που δεν αφήνει καν το ίδιο το παιχνίδι να αποθηκεύσει screenshots γιατί κάπου μπλέκει τα μπούτια του με τα user permissions! Ενώ στο no man's sky που είχα ένα θέμα και σκάλωναν τα textures σε κάποια φάση και δεν φόρτωναν σωστά, απλά έπρεπε να κάνω τρελές αλχημείες (που τελικά δεν μπήκα στον κόπο, αν και καραβανάς στις αλχημείες από τα πειρατικά μου χρόνια) για να μπορέσει να δουλέψει κάτι που με κανονική εγκατάσταση είναι workaround 5 λεπτών.
Σε όλα τα παιχνίδια που δοκίμασα αν έκανα alt+tab για να δω κάτι στον browser μετά είχα κατακόρηφη πτώση απόδοσης στο παιχνίδι, σε βαθμό που να πρέπει να το κλείσω και να το ξανά ανοίξω.

Σαν launcher ανταγωνίζεται σε barebones την epic... Δεν καταγράφει χρόνο παιχνιδιού σε όλα τα παιχνίδια (από τα 5 που έβαλα μόνο στο Astroneer το κάνει, ενώ το no man το γράφει με δικό του counter μαζί με το save, ingame αλλά δεν το προβάλει το app), δεν τραβάει screenshots (και μπλοκάρει ακόμα και τα παιχνίδια τα ίδια... για να βγάλω έπρεπε να το κάνω με το onedrive που τραβάει γενικά ότι δείχνει η οθόνη), δεν έχει fps counter, δεν έχει overlay, και το χειρότερο όλων ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΣΥ!

Τουλάχιστον έχει στατιστικά για τον λογαριασμό σου γενικά πχ τι έχεις παίξει αυτόν τον μήνα κτλ ή πχ στο no man μου λέει πόσα φράγκα μάζεψα και πόσα resources (αλλά όχι πόσο χρόνο παίζω ενώ τον καταγράφει και το ίδιο το παιχνίδι στο save?), αλλά είναι πολύ λειψά όλα αυτά. Το μόνο που κάνει σε όλα τα παιχνίδια είναι να καταγράφει τα achievements.

Προσπάθησα να τρέξω τα παιχνίδια μέσα από το gog galaxy για να γράψω τουλάχιστον χρόνους, τζίφος. Δεν επιτρέπει ούτε το Overlay, ούτε να καταγράψει χρόνο, ούτε screenshots (browser δεν έχει το galaxy για την ώρα), τίποτα γενικά. Απλά αφήνει το galaxy να τραβήξει τα achievements από το xbox account και να τα δείξει.

Γενικά πάντως τώρα που τα βάζω κάτω δεν ξέρω κατά πόσο είναι για μένα τα συνδρομητικά μοντέλα. Καταρχάς τα παιχνίδια που παίζω δεν τελειώνουν εύκολα. Έφαγα πάνω από 100 ώρες σε No Man's Sky και Astroneer, που το πρώτο ναι μεν έχει quest line που τελειώνει, αλλά έχει νόημα να συνεχίσεις να παίζεις και πέρα από αυτό, και θα μπορούσα να γράψω άλλες τόσες αν τα παιχνίδια τα είχα μόνιμα. Κατά πάσα πιθανότητα θα τα αγοράσω στο μέλλον, ανάλογα τα updates που θα λάβουν.

Από εκεί και πέρα κατάφερα να παίξω το The Medium που πραγματικά αν και το ευχαριστήθηκα και έχω καλά λόγια να πω, ΔΕΝ θα το αγόραζα, γιατί θεωρώ ότι αυτό που έλαβα σε σύγκριση με το πόσο βαρύ ήταν το παιχνίδι και τι γραφικά έχει, θεωρώ ότι απλά δεν έχει γίνει καλή δουλειά από μέρους του developer. Όπως είπα και πριν ασχοληθώ, πραγματικά φαίνεται ότι η όλη φάση δεν ήταν ο καλύτερο τρόπος να γίνει, ήταν ο ευκολότερος τρόπος να γίνει. Δεν είμαι developer, αλλά δεν είμαι και άσχετος και πιστεύω ότι απλά έφαγαν μεγάλη μπουκιά και τους έκατσε στο λαιμό. Αν είχαν πλάτες κανένα publisher σαν την ΕΑ θα είχαν βρει τρόπο να δείξουν τα ίδια με τις μισές απαιτήσεις.

Έλιωσα το Doom Eternal και μπήκε και αυτό στην λίστα μου για μελλοντική αγορά σε GOTY, ενώ μου δόθηκε και η ευκαιρία να δοκιμάσω το Age of Empires Definitive Edition για να διαπιστώσω ότι σίγουρα δεν είμαι fan των remakes που απλά αναβαθμίζουν τα γραφικά. Ότι με ενοχλούσε όταν ξανά έπιασα την αρχική έκδοση που έχω πριν ένα χρόνο, παραμένει και εδώ απλά είναι όμορφα τα γραφικά.

Από ότι φαίνεται το συνδρομητικό δεν είναι για μένα που παίζω λίγο και το ΕΑ στο steam μόνο 2 παιχνίδια έβαλα, το CnC για να διαπιστώσω τα ίδια με το AOE και το Battlefield V που έχω φτάσει στα μισά και δεν μου κλικάρει όπως μου είχε κλικάρει το Battlefield 1, όπως περίμενα.
Επιστροφή στο μοντέλο μου λοιπόν, μετά από χρόνια αγορά σε GOTY, για να παίξω μετά από 1 χρόνο και αν :p
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Παρότι τα download τα ξεκινάς από το Xbox App, στην ουσία από ότι έχω δει τα χειρίζεται το Store.

Εγώ το χειρότερο πρόβλημα που έχω συναντήσει είναι ότι αν κάνεις format, όχι μόνο δεν μπορείς να κάνεις locate τα ήδη εγκατεστημένα παιχνίδια, αλλά δεν μπορείς ούτε να τα ξανακατεβάσεις στον ίδιο δίσκο εκτός και αν τον φορμάρεις και αυτόν (καθώς τον βλέπει να ανήκει σε άλλο χρήστη). Με αποτέλεσμα να έχω ένα partition αποκλειστικά για τα παιχνίδια του GamePass.

Μιας και το συζητήσαμε πάλι χθες στο discord, Αν έχω καταλάβει σωστά το πρόβλημα προκύπτει αν έχεις Windows και τα παιχνίδια του pass εγκατεστημένα στον ίδιο δίσκο και κάνεις format. Αν έχει στον X τα windows και στον Υ δίσκο (ή partition του Χ) τα παιχνίδια του pass είσαι οκ αν κάνεις format στον X;
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Όχι. Το πρόβλημα είναι αν έχεις τα παιχνίδια του gamepass σε διαφορετικό δίσκο/partition από τα windows.

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι μετά την επανεγκατάσταση των windows, το gamepass σε βλέπει σαν διαφορετικο χρήστη και δεν σου δίνει δικαιώματα εγγραφής. Πρέπει ή να επιλέξεις άλλο δίσκο ή να του κάνεις φορματ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Όχι. Το πρόβλημα είναι αν έχεις τα παιχνίδια του gamepass σε διαφορετικό δίσκο/partition από τα windows.

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι μετά την επανεγκατάσταση των windows, το gamepass σε βλέπει σαν διαφορετικο χρήστη και δεν σου δίνει δικαιώματα εγγραφής. Πρέπει ή να επιλέξεις άλλο δίσκο ή να του κάνεις φορματ.

Έχω κάνει τα τελευταία χρόνια 2-3 format και είχα τέτοια θέματα, τα έλυσα εν μέρη με αυτό. Αν το παρακάνεις βέβαια μετά σου μπλέκει ακόμα χειρότερα τα δικαιώματα και ξανά πας για φορμάτ :p
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Πλέον έχω partition μόνο για το gamepass.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Tότε πως λύνεις το πρόβλημα; Κάτι χάνω.
Αν τυχόν χρειαστεί να κάνω reinstall τα windows κάνω και ένα φορματ τον δίσκο με το gamepass.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Οπότε γιατί έχεις ξεχωριστό partition?
 
Top Bottom