What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

30 fps: Το θεωρείτε αποδεκτό framerate;

Θεωρείτε αποδεκτό framerate τα 30 fps;

  • Ναι, είναι μια χαρά

    Votes: 9 28.1%
  • Όχι, 60+ αλλιώς δεν ασχολούμαι

    Votes: 9 28.1%
  • Μόνο αν δεν έχω άλλη επιλογή (π.χ. console exclusives)

    Votes: 14 43.8%

  • Total voters
    32

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Τα 30 πλέον μου φαίνονται too low για το PC (στο PS4 τι να πω :p ). Αν κάποιο game πέφτει τόσο χαμηλά, θα ψάξω να βρω τι φταίει με το PC/τα settings του game. Αν μπορώ να κάνω "σκόντο" στην ποιότητα των γραφικών χωρίς να κάνω τα πάντα να μοιάζουν με πλαστελίνη, θα το κάνω.

That said, παιχνίδια στα οποία δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το framerate θα έπαιζα και στα 30, απλά σίγουρα θα μου έμπαιναν (πάλι) σκέψεις για upgrade.

Το καλό με το multiplatform development είναι ότι λόγω των χαμηλών δυνατοτήτων των consoles είναι πλέον πολύ πιο εύκολο να πιάσεις τη βάση των 30 fps και σχετικά προσιτό να στοχεύσεις τα 60 fps. Στα 90s το κάθε παιχνίδι που έβγαινε σε υποχρέωνε είτε να αναβαθμίσεις (πού λεφτά για τέτοια πράγματα) είτε να παίξεις σε πραγματικά θλιβερά settings. Μεγάλη πίκρα.

Άσχετο, αλλά κάθε φορά που βλέπω το username σου θυμάμαι το Rocky 3!

GentleVariableApe-max-1mb.gif
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Αν το παιχνίδι είναι playable και καλό σε story ή/και gameplay mechanics, σε 5' έχεις ξεχάσει FPS, γραφικά κλπ.

Ναι, αλλά με λίγο όχι. Τα τελευταία χρόνια έπαιξα δύο παιχνίδια στα 30 fps: Assassins Creed Black Flag (λόκαρα στα 30 γιατί δεν είχα κάνει αναβάθμιση) και Dark Souls. Και τα δύο ήταν playable αλλά η αίσθηση ότι κάποιος είχε βουτήξει τον controller σε μέλι δεν έφυγε ποτέ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Δεν θυμάμαι να είχα ποτέ σύστημα που να μπορεί να μου δώσει 60άρια να πω την αλήθεια.

Επίσης οφείλω να πω ότι συνηθίζεται και μετά δεν το καταλαβαίνω. Πχ τελευταία μόλις μετακομίσαμε σε δικό μας σπίτι με την γυναίκα λόγο οικονομικής στενότητας έπαιζα με ένα παλιό samsung monitor 1440X900 (γιατί το dell 2312HM το κράτησα στο γραφείο) και ενώ ένιωσα για πρώτη φορά τι πάει να πει 60+ fps σε παλιότερα παιχνίδια γιατί 1ον χαμηλή ανάλυση και δεύτερον παλιό ξε παλιό το monitor ανέβαζε 75hz, μετά από ένα μήνα σταμάτησα να νιώθω αυτό το smoothness.

Το ίδιο και μόλις πριν 2 μήνες που προέκυψε μια 27ara dell 1080p 75hz που ξεπούλαγε η αδερφή μου, στην αρχή όλα μέλι (gaming monitor γαρ και νεότερο, πολύ smooth) αλλά τώρα δεν το καταλαβαίνω που το έχω συνηθίσει.

Οπότε το ίδιο και με τα παιχνίδια, μόλις συνηθίσω τα 30fps είναι ΟΚ για να παίζω, αλλά από εκεί και κάτω το νιώθω και με χαλάει.
Τουλάχιστον σε ελάχιστα παιχνίδια στην gaming σταδιοδρομία μου είχα τέτοια εμπειρία, πχ στο metro 2033 που το έπαιζα high αλλά η 7850 είχε άλλη άποψη και σε κάποια σημεία deepάρε και στα 20fps ή τώρα τελευταία στο Doom 2016 όπου αναγκάστηκα να τα κατεβάσω όλα στα medium για να πιάσω το 30+, αλλά λόγο 1GB στην κάρτα αρκετά συχνά τράβαγα κάτι deepαρίσματα στα 20-24fps.

Βέβαια οκ ξενέρα, αλλά δεν μπορώ να πω μου χάλασε και την εμπειρία, σε τελική ανάλυση εγώ φταίω που είμαι φτωχομπινές.

Οπότε ναι μια χαρά τα 30, θα τα προτιμήσω από το να κόψω details.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Εάν υπήρχε τέταρτη επιλογή που να λέει "Εξαρτάται από το παιχνίδι", αυτήν θα επέλεγα.

Εφόσον όμως "κάποιοι" δεν φρόντισαν για κάτι τέτοιο 🤪, θα επέλεγα το 1ο για παιχνίδια τύπου X-com και, γενικά, ισομετρικά τακτικής/στρατηγικής, το 2ο για FPS τύπου The Division/Ghost Recon και το 3ο για παιχνίδι που θα ήθελα να παίξω πάση θυσία, αλλά δεν αναφέρομαι σε κονσόλες. Αναφέρομαι σε κάποιον ΑΑΑ τίτλο, ο οποίος θα γονάτιζε το PC μου μεν, αλλά θα ήθελα διακαώς να τον παίξω (τον τίτλο) παρά το γεγονός ότι θα σερνόταν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
αλλά θα ήθελα διακαώς να τον παίξω (τον τίτλο)

Δεν κρίνουμε, δεν υπάρχει λόγος να το διευκρινήσεις, παίξε με ότι θες.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Δεν κρίνουμε, δεν υπάρχει λόγος να το διευκρινήσεις, παίξε με ότι θες.

Ευχαριστώ που μου δίνεις το ελεύθερο... 🙃
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Και τα δύο ήταν playable αλλά η αίσθηση ότι κάποιος είχε βουτήξει τον controller σε μέλι δεν έφυγε ποτέ.

Φίλτατε θαρρώ πως έχετε καλομάθει τον εαυτό σας υπέρ του δέοντως :Ρ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,355
Ευχαριστώ που μου δίνεις το ελεύθερο... 🙃

Μια που μου ασκείς έμμεση και δόλια κριτική για τις λίγες επιλογές στο poll, αναρωτιέμαι πώς θα έδειχνε το προφίλ σου αν κάτω από το username δεν έγραφε "Umber Hulk" αλλά "επιθυμώ διακαώς να τον παίξω". Χμμ...

Φίλτατε θαρρώ πως έχετε καλομάθει τον εαυτό σας υπέρ του δέοντως :Ρ.

Ε τι να κάνουμε, η κοινωνία και η τεχνολογία προχωράει. Μην κοιτάς που οι κονσολάδες είναι 200 χρόνια πίσω σαν τις φυλές του Αμαζονίου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Μια που μου ασκείς έμμεση και δόλια κριτική για τις λίγες επιλογές στο poll, αναρωτιέμαι πώς θα έδειχνε το προφίλ σου αν κάτω από το username δεν έγραφε "Umber Hulk" αλλά "επιθυμώ διακαώς να τον παίξω". Χμμ...
να και η κατάχρηση εξουσίας από τους ΝΔάδες, εμ δε θέλατε ΠΑΣΟΚ και kunena
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Αυτή η συζήτηση θα καταλήξει στην ανωτερότητα των iproducts και στα ανώτερα γονίδια των elite που την έχουν πιο μεγαλη.
Για την ώρα δεν έχω ρεύμα. Στην πορεία θα ετοιμάσω video για να δείτε τον δικό μου gaming world.

Έιχα και εγώ την πολυτέλεια των 1.000 FPS με ήχο 5 διαστάσεων, δεν είμαι και κανένα άστεγο κουνάβι. Δεν με βοηθούσε όταν έκανα κλικ στο τελευταίο save.

Δεν ξέρω ρε συνάδελφοι. Όταν χαροπαλευω να πατήσω 11 πλήκτρα με το ένα χέρι, όλα αυτά περί ποιότητας εικόνας περνάνε στην λήθη. Αυτό που μένει είναι το κολλημένο από τον ιδρώτα βρακί στα κωλομερια μου.

Δεν ξέρω αν με νοιώθει το πλήθος. Διαβάζω και διαβάζω και αναρωτιέμαι εάν μιλάμε για ταινίες ή αν τα gaming skills μου είναι μπισκότο χωρίς τρυπα
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Μια που μου ασκείς έμμεση και δόλια κριτική για τις λίγες επιλογές στο poll, αναρωτιέμαι πώς θα έδειχνε το προφίλ σου αν κάτω από το username δεν έγραφε "Umber Hulk" αλλά "επιθυμώ διακαώς να τον παίξω". Χμμ...

Θα γούσταρα τρελά!!!111!!! (Μην ξεχάσεις να γράψεις το "επιθυμώ" με κεφαλαίο "Ε" :Ρ) Άλλωστε, το Umber Hulk δεν με εκφράζει καθόλου... :Ρ (2η έμμεση και δόλια κριτική)

Δεν ξέρω ρε συνάδελφοι. Όταν χαροπαλευω να πατήσω 11 πλήκτρα με το ένα χέρι, όλα αυτά περί ποιότητας εικόνας περνάνε στην λήθη. Αυτό που μένει είναι το κολλημένο από τον ιδρώτα βρακί στα κωλομερια μου.

Μόλις περιέγραψες την κατάστασή μου μετά από σχεδόν κάθε αναμέτρηση με boss στο Dark Souls... Σε αυτή την περίπτωση, τα όμορφα γραφικά είναι μια παρηγοριά μετά από τόσο ιδρώτα και αμέτρητα "You Died" μηνύματα, αλλά και αποτελούν κίνητρο για να συνεχίσεις (να μαζοχίζεσαι... :Ρ).
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Όχι αν μιλάμε για παιχνίδι που απαιτεί ανακλαστικά- 30fps σημαίνει άθλιο input lag. Για να παίξω έτσι θα πρέπει να είναι exclusive σε κονσόλα. Και πάλι αφαιρεί από την εμπειρία.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
736
Εν ολίγοις? Με τίποτα.

Από την άλλη χωρίς να θέλω να προσβάλω θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο στα 1080 να μην μπορείς καν να έχεις (αν όχι 60 με παραχωρήσεις) έστω 40+ FPS.
 
Last edited:

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Τωρα με τα sharpening filters μπορείς να ρίξεις και την ανάλυση παρακάτω με μικρό κόστος σε ποιότητα εικόνας σε σύγκριση με native 1080p.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
ρε νουμπάδες, όταν τον ρουφάτε σε FPS την μια σας φταίει το πληκτρολόγιο που δεν είναι gaming, μετά σας φταίει το ποντίκι που δεν είνια gaming, μετά η οθόνη και τώρα τα 30FPS. Πάρτε το χαμπάρι είστε νουμπάδες :eek::eek::cool::poop::gap::trollface:😂

Αυτό μόνο, τέλος :p

 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
ρε νουμπάδες, όταν τον ρουφάτε σε FPS την μια σας φταίει το πληκτρολόγιο που δεν είναι gaming, μετά σας φταίει το ποντίκι που δεν είνια gaming, μετά η οθόνη και τώρα τα 30FPS. Πάρτε το χαμπάρι είστε νουμπάδες :eek::eek::cool::poop::gap::trollface:😂

Αυτό μόνο, τέλος :p


όλοι οι νουμπαδες μαζεμένοι εδώ :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
4K 60FPS ULTRA μόνο, αλλιώς παίζω και στο κινητό αν είναι..
βγάλτο έξω και παίξτο (το κινητό σου)
 
Top Bottom