What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

~300 euro αναβάθμιση σε pc

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
[quote quote=505241]

EDIT:Α αν έχεις να πάρεις τον 2600 και μέχρι τα χριστούγεννα θα έχεις και για την gpu και δεν σε κόβει το επιπλέον κόστος τού 2600 για την gpu που θα θέλεις τότε οκ, μάλλον καλύτερα ο 2600. Απλά λέω ότι αν την διαφορά την δώσεις σε gpu τότε με τον 2200 θα έχεις καλύτερο υπολογιστή για παιχνίδια.

[/quote]

Νομίζω ότι με 400 ευρώ παίρνω τον 2600, micro atx mobo και 8 gb ram.Τα Χριστούγεννα θα πάρω καλή κάρτα γραφικών.Ελπίζω μόνο να μην είναι x2 οι τιμές τους τότε γιατί θα σπαστώ.Αν με την διαφορά από τον 2600 στον 2200 παίρνω καλύτερη κάρτα γραφικών από αυτήν που έχω τώρα τότε είναι επιλογή που θα την σκεφτώ.Αν όχι τότε θα πάρω τον 2600 μου φαίνεται αρκετά καλός επεξεργαστής.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,700
[quote quote=505246]Πόση διαφορά θα έλεγες ότι έχουν στις επιδόσεις τους?Νομίζω ότι ο 2600 θα κρατήσει αρκετό καιρό σε καλές επιδόσεις..
[/quote]

Για τα παιχνίδια, μέχρι να πάρεις πολύ ισχυρή κάρτα γραφικών,  καμμία διαφορά στις επιδόσεις.  ο 2600 είναι προφανώς  καλύτερος αλλά δεν νομίζω τώρα κοντά να εκμεταλλευτείς την διαφορά.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
[quote quote=505250]
<blockquote class="gdbbx-bbcode-quote"></blockquote>
Για τα παιχνίδια, μέχρι να πάρεις πολύ ισχυρή κάρτα γραφικών, καμμία διαφορά στις επιδόσεις. ο 2600 είναι προφανώς καλύτερος αλλά δεν νομίζω τώρα κοντά να εκμεταλλευτείς την διαφορά.

[/quote]

Σε τι κάρτες γραφικών θα δω διαφορά δηλαδή?Δεν έχω κοιτάξει καθόλου ακόμα τιμές specs για κάρτες δεν ξέρω τι παίζει ειδικά από amd δεν έχω ιδέα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Οκ, έπειτα από ψάξιμο στο Reddit και σε συναφή site, πιστεύω ότι αυτή η μητρική είναι η καλύτερη επένδυση που μπορείς να κάνεις αυτήν τη στιγμή για τον επεξεργαστή και για να είναι όσο μπορείς να την πεις futureproof. Παρέβλεψε την ετικέτα "gaming", σε νοιάζει να έχεις σύγχρονο chipset που προσφέρει το Β450. Επίσης η ASROCK είναι εγγύηση πλέον, σε αντίθεση με την MSI.

https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-fatal1ty-b450-gaming-k4-retail-p-PER.529040

Για μνήμη στα 8 GB που είναι σοφή επιλογή για τη χρήση που το προορίζεις προτείνω αυτό.

https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmk8gx4m1a2666c16-vengeance-lpx-black-8gb-ddr4-2666mhz-p-PER.549756

Και έχεις χτυπήσει 400 ακριβώς, αν έχω κάνει τους υπολογισμούς. Ζητώ κάποιον τρίτο να με επιβεβαιώσει.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Εξαρτάται ποιά παιχνίδια, σε τί settings, σε τί ανάλυση. Πόσο optimized είναι το κάθε παιχνίδι. Δεν υπάρχει φασόν απάντηση. Γενικά, για μέσες/καλές επιδόσεις στα 1080p, μια κάρτα 180-200Ε θα σε καλύψει. (Δες την 1060 της Nvidia ή ό,τι αντίστοιχο έχει η AMD σε Vega για την περίοδο που διανύουμε)
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
AMD απαγορευτικές οι τιμές ακόμη λόγω miners. Μπορεί να βρει κάτι πολύ καλό σε δευτερόχερη Nvidia τελευταία γενιάς (1070/1080) αν και πλέον ψιλιαστήκανε τύποι την κοροϊδία με τις 2080RTX και δεν τις πουλάνε φτηνά.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Το μόνο καλό που θα βγει από το φιάσκο των 2080 είναι πως οι 2180 θα βγουν γρηγορότερα και φτηνότερα και ενδεχομένως θα δώκουν τρελή αξία/ευρώ για να καλύψουν το κενό.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
[quote quote=505253]Οκ, έπειτα από ψάξιμο στο Reddit και σε συναφή site, πιστεύω ότι αυτή η μητρική είναι η καλύτερη επένδυση που μπορείς να κάνεις αυτήν τη στιγμή για τον επεξεργαστή και για να είναι όσο μπορείς να την πεις futureproof. Παρέβλεψε την ετικέτα “gaming”, σε νοιάζει να έχεις σύγχρονο chipset που προσφέρει το Β450. Επίσης η ASROCK είναι εγγύηση πλέον, σε αντίθεση με την MSI.

https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-fatal1ty-b450-gaming-k4-retail-p-PER.529040" rel="nofollow">https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-fatal1ty-b450-gaming-k4-retail-p-PER.529040

Για μνήμη στα 8 GB που είναι σοφή επιλογή για τη χρήση που το προορίζεις προτείνω αυτό.

https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmk8gx4m1a2666c16-vengeance-lpx-black-8gb-ddr4-2666mhz-p-PER.549756" rel="nofollow">https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmk8gx4m1a2666c16-vengeance-lpx-black-8gb-ddr4-2666mhz-p-PER.549756

Και έχεις χτυπήσει 400 ακριβώς, αν έχω κάνει τους υπολογισμούς. Ζητώ κάποιον τρίτο να με επιβεβαιώσει.

[/quote]

Η μητρική είναι λίγο μεγαλύτερη από αυτήν που έχω τώρα και οι μνήμες έχω διαβάσει είναι καλύτερο να τις προτιμάς σε dual channel.Πολύ ωραίες προτάσεις ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες να τις βρεις,άμα μπορείς να μου πεις που τις βρήκες για να μπορώ να το κάνω και μόνος μου στο μέλλον.

 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
@d3ser7fox: Αν κατάλαβα καλά, τα κριτήριά σου (αυτή τη στιγμή) για την αναβάθμιση που θέλεις να κάνεις είναι τα εξής:

- Περιήγηση στο Διαδίκτυο χωρίς κολλήματα

- Ομαλό video streaming σε ανάλυση 1080p

- Διεκπεραίωση εργασιών για τη σχολή σου (φαντάζομαι χρήση Word/Excel)

- Σχετικά χαμηλές απαιτήσεις σε gaming (προς το παρόν)

Τι σύνδεση Ίντερνετ έχεις (π.χ. ADSL, VDSL) και πόση μνήμη έχεις αυτή τη στιγμή στον υπολογιστή σου (2GB ή 4GB);



EDIT: Φαντάζομαι πως ο Νορθ σου πρότεινε 1 x 8GB μνήμης αντί 2 x 4GB, ώστε όταν έρθει η ώρα να βάλεις άλλο 1 8άρι και να έχεις 16GB σε dual channel. Κατά τη γνώμη μου, τα 8GB είναι η βάση πλέον.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Ναι κατά προτίμηση θέλεις dual channel μνήμες, αλλά αφού θα αγοράσεις αργότερα άλλα 8 GB καλύτερα να έχεις τα 16GB σε dual channel και άλλα δύο άδεια slots για περαιτέρω επεκτάσεις χωρίς να χάσεις λεφτά για να ταιριαξεις τα dimms επειδή αγόρασες 2x4GB για δύο μήνες.  ;-)
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
[quote quote=505258]@d3ser7fox: Αν κατάλαβα καλά, τα κριτήριά σου (αυτή τη στιγμή) για την αναβάθμιση που θέλεις να κάνεις είναι τα εξής:

– Περιήγηση στο Διαδίκτυο χωρίς κολλήματα

– Ομαλό video streaming σε ανάλυση 1080p

– Διεκπεραίωση εργασιών για τη σχολή σου (φαντάζομαι χρήση Word/Excel)

– Σχετικά χαμηλές απαιτήσεις σε gaming (προς το παρόν)

Τι σύνδεση Ίντερνετ έχεις (π.χ. ADSL, VDSL) και πόση μνήμη έχεις αυτή τη στιγμή στον υπολογιστή σου (2GB ή 4GB);

[/quote]
Τα προγράμματα της σχολής και τώρα τα τρέχω μια χαρά.Σπουδάζω ηλεκτρολόγος στο ημμυ Χανίων οπότε μιλάμε για χαλαρό προγραμματισμό και κάνα word/excel.

Έχω 24αρα την κλασσική φθηνή.

4gb ddr2 ram έχω τώρα

Πιστεύω ότι το stream κολλάει κυρίως λόγο επεξεργαστή και μνήμης γενικά θέλω να έχω το twitch ανοιχτό και να μπορώ να κάνω καμιά εργασία ταυτόχρονα.Το pc αυτήν την στιγμή κολλάει ακόμα και σε παιχνίδια όπως το lol και η dota.Σίγουρα θα δω βελτίωση σε τέτοια παιχνίδια και ελπίζω να μπορεί να τρέξει κανα csgo όπως είναι.

Μου κολλάει και σε παλιούς τίτλους όπως το fallout nv ,παλιά total war παιχνίδια και άλλα στα οποία είμαι σίγουρος θα δω βελτίωση από ram και μόνο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Το Fallout New Vegas θέλει patch για να αξιοποιήσει παραπάνω μνήμη, για αυτό κρασαρει.

Τα Total War είναι παραδοσιακά CPU-bound παιχνίδια αν θυμάμαι καλά.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
[quote quote=505262]Το Fallout New Vegas θέλει patch για να αξιοποιήσει παραπάνω μνήμη, για αυτό κρασαρει.

Τα Total War είναι παραδοσιακά CPU-bound παιχνίδια αν θυμάμαι καλά.

[/quote]
Τα είχα κατεβάσει όλα τα mods το είχα φτιάξει όπως έδειχνε ο μάστορας ο gopher στο youtube και δεν κράσαρε αλλά δεν είχα καλό framerate.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,984
@d3ser7fox: Ε τότε, θα σου πρότεινα, προτού προβείς σε οποιαδήποτε αγορά, να κάνεις τα εξής:

-Εγκατάσταση του 160άρη SSD (του πατέρα σου) στο σύστημά σου (δεν θα πιστεύεις πόσο γρήγορα θα bootάρουν τα Windows)

-Χρήση του παλιού HDD ως αποθηκευτικό χώρο

-Δημιουργία paging file στον HDD σου (ΟΧΙ στον SSD)

Γενικά, "παίζεις" καθόλου με τις ρυθμίσεις του υπολογιστή σου (δεν εννοώ overclocking) ή κάνεις κάποιες στοιχειώδεις εργασίες όπως π.χ. defrag;
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
[quote quote=505264]@d3ser7fox: Ε τότε, θα σου πρότεινα, προτού προβείς σε οποιαδήποτε αγορά, να κάνεις τα εξής:

-Εγκατάσταση του 160άρη SSD (του πατέρα σου) στο σύστημά σου (δεν θα πιστεύεις πόσο γρήγορα θα bootάρουν τα Windows)

-Χρήση του παλιού HDD ως αποθηκευτικό χώρο

-Δημιουργία paging file στον HDD σου (ΟΧΙ στον SSD)

Γενικά, “παίζεις” καθόλου με τις ρυθμίσεις του υπολογιστή σου (δεν εννοώ overclocking) ή κάνεις κάποιες στοιχειώδεις εργασίες όπως π.χ. defrag;

[/quote]
Τώρα είναι ξεσκονισμένος και έχω κάνει φορμάτ. Γενικά αυτά που γνωρίζω είναι καθαρισμός με το ccleaner ,να κλείνω τα άχρηστα από το msconfig και να βγάζω τα aero κτλπ από τα windows
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
@Northlander Η μητρική που μου πρότεινες είσαι σίγουρος ότι θα χωράει στο κουτί μου?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Όχι, αλλά είναι MicroATX όπως και η τωρινή σου. Αφού δεν μπορείς ούτε serial number να βρεις για το κουτί ώστε να δεις τι μάρκα είναι, τότε θα ρισκάρεις με την μητρική, είτε την προτείνω εγώ είτε όχι. Οι βίδες λογικά στα ίδια σημεία θα μπαίνουν ασχέτως μεγέθους πλακέτας. Μπορεί να ρισκάρεις και με το ανεμιστήρι του επεξεργαστή, που θα βρίσκει στο πλαϊνό καπάκι του κουτιού, αλλά όπως έχω ήδη γράψει χωρίς να ξέρεις τι κουτί έχεις θα έχεις πάντα αυτόν τον κίνδυνο.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
[quote quote=505268]Όχι, αλλά είναι MicroATX όπως και η τωρινή σου

[/quote]
<b>Τύπος μητρικής:</b> ATX Form Factor, 30.5 cm x 22.4 cm.



Αυτή εδώ μου φαίνεται πιο κοντά στις διαστάσεις της δικιάς μου

https://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-b450m-pro4-retail-p-PER.529041
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Περίεργο αφού είχα κοιτάξει για microATX στα φίλτρα του eshop και στα FullATX δεν εμφανίζεται η κάρτα, αλλά όντως από τα specs της εταιρείας βγαίνει μόνο σε FullATX και miniITX.

Προσωπικά θα μετρούσα το κουτί εσωτερικά να δω αν χωράει, και πού ακριβώς είναι οι βίδες για τη μητρική. Δεύτερη λύση θα ήταν να δεις από πού το πήρες μήπως και υπάρχει ακόμη αρχείο. Μπες στον κόπο και δες στα πλευρά του ή στα εσωτερικά panel για serial.

Εναλλακτικά είναι καλύτερο να δώσεις 50-70€ για ένα σένιο tower, καθώς αυτή η μητρική είναι από τις πολύ καλές λύσεις για τους Ryzen στο budget σου.

https://www.youtube.com/watch?v=2vqgDPa1V9Q

Edit: Την είδα αυτήν τη μητρική. Δεν είναι καθόλου άσχημη πρόταση, αλλά θα έχεις μία PCI-E λιγότερη. Μικρό το κακό τώρα, αλλά δεν έχει αυτό το κάτι παραπάνω που ενδεχομένως να χρειαστείς και δεν το γνωρίζεις ακόμη. ;)
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
PCI-E είναι οι θύρες που κουμπώνουν οι κάρτες γραφικών?Τι χάνω ακριβώς?
 
Top Bottom