What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

~300 euro αναβάθμιση σε pc

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Εγώ με έναν υπολογισμό που έκανα [ ( 80w )x( 8hr )x( 30μέρες)x(12 μήνες)/1000(κιλοβατ) ]x(0.3 ευρώ για κάθε κιλοβατώρα)= 69€ τον χρόνο οπότε σκεφτόμουν μην τελικά βγαίνει καλύτερα η 1060 σε τιμή
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
[quote quote=509756]Εγώ με έναν υπολογισμό που έκανα [ ( 80w )x( 8hr )x( 30μέρες)x(12 μήνες)/1000(κιλοβατ) ]x(0.3 ευρώ για κάθε κιλοβατώρα)= 69€ τον χρόνο οπότε σκεφτόμουν μην τελικά βγαίνει καλύτερα η 1060 σε τιμή

[/quote]

δηλαδή εσύ υπολογίζεις ότι καθημερινά επί ένα οκτάωρο θα μαξάρεις την κατανάλωση της κάρτας. Το βρίσκω λίγο υπερβολικό. επίσης η διαφορά στην απόδοση δεν είναι τόσο μεγάλη αν συγκρίνεις για την ίδια δουλειά και υπό συνθήκες η amd μπορεί να είναι μάλιστα πολύ πιο αποδοτική (πχ mining)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,426
Κανείς δεν χρησιμοποιεί την GPU σε πραγματικό full load 8 ώρες την ημέρα, κάθε μέρα του χρόνου. Σε idle, web browsing και τα λοιπά, η κατανάλωση και των δύο δεν είναι ούτε δέκα βατ. Ούτε στο gaming τραβάει συχνά, πόσο μάλλον συνέχεια, μια GPU το max power draw της.

Η τιμή της κιλοβατώρας από τη ΔΕΗ είναι κυμαινόμενη μεν, αλλά κατά μέσο όρο ένα νοικοκυριό δεν πληρώνει πάνω από 0,11 με 0,13 ευρώ την κιλοβατώρα, αν πληρώνεις 0,30 κάποιος σε κλέβει.

Ο Lucinos τα έχει υπολογίσει πολύ πιο σωστά, ούτε του Αγίου Πέους ανήμερα δεν πρόκειται να κάνεις απόσβεση τη διαφορά στην τιμή.

Εντάξει, αν το τροφοδοτικό είναι στα πρόθυρα να κάψει το PC και το σπίτι μαζί, άλλαξε το χτες. Αγόρασε κάτι καλό, χωρίς όμως να τρελαθείς με ιστορίες για titanium απόδοση και 0% ripple και 1000W και rgb λαμπιόνια. Ενδεικτικά, https://www.skroutz.gr/s/11452924/Corsair-TX-M-Series-TX650M.html">Corsair TX-650. Κανονικά θα πρότεινα και κάτι σε EVGA Supernova αλλά το έχει γαμήσει με τις σαρανταπέντε διαφορετικές σειρές με το ίδιο όνομα και διαφορετικό τον τελευταίο αριθμό στο serial number, ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι διαφορές έχουν αυτά που πουλάνε πλέον.

Τα αμερικανάκια δεν πληρώνουν σε ευρώ. Και το πιο βασικό, όταν λένε "αγόρασα το τάδε 350 ντόλαρς", αναφέρονται σε τιμή χωρίς ΦΠΑ, το sales tax τους δουλεύει διαφορετικά, όπου υπάρχει. 400+ ευρώ είναι αναμενόμενη τελική τιμή για Ευρώπη.

 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
το γνωστο μαγαζακι της στουρναρη εχει την νιτρο rx 570 4gb στα 170 και μαζι δωρο 2 κωδικους για resident evil 2/dvil may cry/division.

μπορεις μετα να πουλησεις τους κωδικους για 30-35 ευρω εκαστο οποτε θα σου βγει 100 η καρτα.σε επιδοσεις ειναι κοντα η και  ξεπερναει την 1060

https://www.youtube.com/watch?v=1blVVZqg4RE



για μοντινγ του νιου βεγκας εγω ακολουθησα αυτον τον οδηγο https://hackmd.io/s/Hka6UZxqm#,αν τον ακολουθησεις πιστα το παιχνιδι θα τρεχει ρολοι.

 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Βρήκα ένα μαγαζάκι εδώ στα χανιά και έχει τις rtx 2060 400€ περίπου.Θα πάω αύριο από εκεί αφού είναι δίπλα στο σπίτι μου και μάλλον θα πάρω την 2060 αν κολλήσει και ο πατέρας κάνα τάλαντο για το τροφοδοτικό.Ο κυριότερος λόγος που δεν θέλω την 1060 είναι γιατί η κάρτα κλείνει τα 3? χρόνια στην αγορά οπότε αγχώνομαι ότι σε λίγο καιρό θα ζορίζεται ,οπότε καλύτερα να δώσω τώρα άλλα 100-120 παρά σε δύο χρόνια να θέλω άλλα 300....

Γενικά έχω κλείσει και 35ωρο στον υπολογιστή έπαιζα guild wars 2 (κάψιμο) τώρα το ότι σε gaming δεν είναι η κάρτα σε full load μου φαίνεται πολύ περίεργο αλλά και πάλι όταν η 1060 τραβάει 60% του φόρτου της και η 580 τραβάει πάλι 60% αναλογικά πάνω κάτω η διαφορά θα είναι 50-80βαττ και πάλι.Για την τιμή της κιλοβατώρας δεν έχω ιδέα γιαυτό ρώτησα εδώ πρώτα.Με φόρους και λοιπά βγαίνει 0.11?

Το νιου βέγκας το έχω τερματίσει κάνα 5αρι φορές με μοντς χωρίς μοντς έχω βρει όλα τα μυστικά του πλέον νομίζω καλύτερα να μην το ξανά αρχίσω και να προχωρήσω παρακάτω την ζωή μου με το να παίζω νιου βέγκας στο φολαουτ 4 https://www.youtube.com/watch?v=997PAfxFiGE
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Έχει δοκιμάσει κανένας να βάλει από καινούργια κάρτα γραφικών σε παλιά οθόνη αντάπτορα από hdmi ή dp  σε dvi,vga.Αν ναι έχει δουλέψει?Γιατί νομίζω το dvi έχει και ψηφιακό και αναλογικό σήμα μέσα ενώ το hdmi μόνο ψηφιακό..
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
<blockquote>"αρχίσω και να προχωρήσω παρακάτω την ζωή μου με το να παίζω νιου βέγκας στο φολαουτ 4 https://www.youtube.com/watch?v=997PAfxFiGE"</blockquote>




https://www.youtube.com/watch?v=6w0jakILepk
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
[quote quote=509800]
Γενικά έχω κλείσει και 35ωρο στον υπολογιστή έπαιζα guild wars 2 (κάψιμο) τώρα το ότι σε gaming δεν είναι η κάρτα σε full load μου φαίνεται πολύ περίεργο[/quote]

Μην σού φαίνεται καθόλου περίεργο. Δεν είναι καθόλου εύκολο να φτάσεις την κάρτα σε full load. (πόσο μάλλον να την κρατήσεις εκεί επί ώρες, να πεις το μυστικό σου σε αυτούς που σχεδιάζουν benchmarks)



αλλά και πάλι όταν η 1060 τραβάει 60% του φόρτου της και η 580 τραβάει πάλι 60% αναλογικά πάνω κάτω η διαφορά θα είναι 50-80βαττ και πάλι.

Δεν πάει καθόλου έτσι, ίσως το αναλύσω περίσσοτερο δεν ξέρω. Έκανα μια υπόδειξη παραπάνω όταν αναφέρθηκα ότι στην διαφορά στην απόδοση.

Για την τιμή της κιλοβατώρας δεν έχω ιδέα γιαυτό ρώτησα εδώ πρώτα.Με φόρους και λοιπά βγαίνει 0.11?

Εγώ στον δικό μου πρόχειρο υπολογισμό έβαλα 0.2, δεν κάθησα να το ψάξω πολύ περισσότερο. Γενικά στα υπόλοιπα ήμουν αρκετά χουβαρντάς για να βγάλω αυτά τα 7 χρόνια.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
[quote quote=509801]Έχει δοκιμάσει κανένας να βάλει από καινούργια κάρτα γραφικών σε παλιά οθόνη αντάπτορα από hdmi ή dp σε dvi,vga.Αν ναι έχει δουλέψει?Γιατί νομίζω το dvi έχει και ψηφιακό και αναλογικό σήμα μέσα ενώ το hdmi μόνο ψηφιακό..
[/quote]
Το DVI-D (αυτό που θα βρεις κατά κόρον) έχει μόνο ψηφιακό σήμα, το DVI-A μόνο αναλογικό και το DVI-I έχει και τα δύο. Δηλαδή μόνο με το DVI-A θα είχες πρόβλημα (αν και πρέπει να ψάξεις για να βρεις τέτοιο). Έχω χρησιμοποιήσει αντάπτορα από HDMI σε DVI και δούλευε μια χαρά (αν θυμάμαι καλά όμως, δεν στέλνει ήχο).
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
[quote quote=509847]

Το DVI-D (αυτό που θα βρεις κατά κόρον) έχει μόνο ψηφιακό σήμα, το DVI-A μόνο αναλογικό και το DVI-I έχει και τα δύο. Δηλαδή μόνο με το DVI-A θα είχες πρόβλημα (αν και πρέπει να ψάξεις για να βρεις τέτοιο). Έχω χρησιμοποιήσει αντάπτορα από HDMI σε DVI και δούλευε μια χαρά (αν θυμάμαι καλά όμως, δεν στέλνει ήχο).

[/quote]
Το έψαχνα λίγο και μπερδεύτηκα πολύ.Υπάρχουν δύο τύποι αντάπτορα από αυτά που διάβασα.Ο ένας είναι απλός και αλλάζει τις συνδέσεις και είναι φθηνός ενώ ο άλλος έχει και κάτι ακόμα που δεν κατάλαβα και κάνει 100αρικο...Νομίζω ότι αυτός με το 100αρικο είναι για να έχεις υψηλές συχνότητες αλλά η οθόνη μου είναι 60hz και έχω αγοράσει κάτι ηχεία οπότε μάλλον κλάιν μάιν με ένα απλό ανταπτοράκι την βγάζω.Από hdmi σε dvi να ζητήσω έτσι όχι display port σε dvi?
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Αυτά στο 100άρικο βγάζουν και έξοδο ήχου (συνήθως). Αλλά για 'μένα δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά.

Λογικά και το displayport-to-dvi μια χαρά θα δουλεύει. Ό,τι προτιμάς.
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
https://www.mgmanager.gr/%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/56183-evga-supernova-650w-gq-1x12v-80plus-gold-eco-mode-210-gq-650-v2.html#/%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CF%82-600w-650w

https://www.mgmanager.gr/pci-express/76867-gainward-geforce-rtx-2060-phoenix-gs-6gb-gddr6-192-bit-dvi-dp-4313.html

Για ρίξτε μια ματιά παρακαλώ και πείτε μου άποψη για τροφοδοτικό όποιος έχει όρεξη ,βρήκα κάρτα με dvi απάνου και λίγο πιο φθηνή από τις άλλες..Δεν θα έχει backplate όμως :'(
 

Niris

Hobgoblin Captain
Joined
Nov 27, 2013
Messages
277
Υπέθεσα ότι αφού κανένας δεν είπε τίποτα ήταν μια χαρά η αγορά οπότε και την έστειλα...

Έχουν βγει οι απαιτήσεις του Metro Exodus και αναρωτιέμαι αν το Pc θα το παίζει σε ικανοποιητικό επίπεδο.Έχω 8 gb Ram και αναρωτιέμαι τι γίνετε όταν το σύστημα ξεμένει από ραμ?Πάει στον σκληρό και ζητάει αρχεία και έχεις stutters?Γιατί λένε ότι 8gb 1080 και 16gb 1440?Τι ρυθμίσεις θα πρέπει να κατεβάσω για να είναι αρκετά τα 8gb?Clutter και τέτοια φάση ή έχει να κάνει ξεκάθαρα με την ανάλυση?
 
Top Bottom