What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

9 to 5

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,530
Διαβάζω για κράνη, σώβρακα, εκρηκτικά και δεν ξέρω αν θέλω να ρωτήσω τι δουλειά κάνεις :p
Ωρολογοποιος ειναι.... οταν το συνειδητοποιησεις.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,339
Διαβάζω για κράνη, σώβρακα, εκρηκτικά και δεν ξέρω αν θέλω να ρωτήσω τι δουλειά κάνεις :p

dgmvnda-c28ad0e7-924d-4b03-b823-735c59b3332f.gif
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,289
Ξεκίνησε...
Είμαστε στο αεροδρόμιο της Αθήνας με προορισμό το Χιούστον. Φτάνουμε στο check in διότι στο σάιτ πέταγε συνεχώς σφάλματα και μας ζητάνε το εισιτήριο της επιστροφής.
Της ποιας;
Δεν είχαμε κλείσει ακόμη, διότι η Turkish εκείνη την ημέρα ήταν γεμάτη και ήθελα να βρω εναλλακτική λύση με στάση στην Κωνσταντινούπολη.
Apparently, που λέμε στον Παρνασσό, αν δεν έχεις εισιτήριο επιστροφής δεν μπορείς να επιβιβαστείς. Βέβαια στην σελίδα της πρεσβείας και στο δικό μας immigration δεν ανέφεραν κάτι, τουλάχιστον όχι ξεκάθαρα σε αυτά που έβγαζε κατά την διάρκεια της αίτησης, αφού ούτε αρχικό εισιτήριο είχαμε, ούτε ξενοδοχείο.

Τρέχαμε σαν τους βλάκες να κλείσουμε εισιτήριο εντός δέκα λεπτών, το οποίο λόγω πληρότητας θα είναι δύο μέρες μετά. Δύο μέρες λογικά θα καπνίζουμε κρακ με τους άλλους κάτω από μία γέφυρα.

Έχουμε ακόμη 16 ώρες μπροστά μας, να δω τι άλλο θα συμβεί μέχρι τότε κι αν τελικά θα καταφέρουμε να πατήσουμε εκεί.

Ευχή και κατάρα, να μην ξαναπατήσω το πόδι μου μετά από αυτό. Για δικιά τους δουλειά πάω και πάλι τρώω ταλαιπωρία.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,678
Συνεχίζεται και φέτος το έργο στη Σιάτιστα, σκάβαμε παράλληλα με τον τοίχο της περίφραξης του κτηρίου της Μητρόπολης, ο οποίος τοίχος σε κάποια σημεία είχε φουσκώσει επικίνδυνα. Μου το δείχνει την Πέμπτη ένας εργάτης και μου λέει ρητά "αυτό το ντουβάρι Κώστα στην πρώτη νεροποντή θα καταρρεύσει".

Σήμερα λοιπόν:

Κατέρρευσε Ντουβάρι Εξωτερικής Περίφραξης της Μητρόπολης Σιατίστης λόγω εργασιών και της έντονης βροχόπτωσης!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,530
Το ονομα του ηταν Κασανδρα :)
Μαλλον Εμπειρο τον λενε.


αν δεν έχεις εισιτήριο επιστροφής δεν μπορείς να επιβιβαστείς

Το εισιτηριο επιστροφης ειναι Must. εμενανανε δεν με αφηναν να επιβιβαστω χωρις εισιτηριο επιστροφης. Ζητουσαν να δουν την βιζα του εργατη για να με αφησουν.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,289
Όταν πάμε για μπίζνες, δεν βγάζουμε εισιτήριο επιστροφής διότι μπορεί να αλλάξουν τα πλάνα μας ανά πάσα στιγμή.
Επίσης, σου λένε το εισιτήριο της επιστροφής να μην εμπλέκεται με χώρες της καραϊβικής, Μεξικό,Λατινική Αμερική και μερικές ακόμη σε μαύρη λίστα. Δηλαδή αν εγω θέλω να κάνω βόλτα μετά τις ΗΠΑ εκεί κοντά επειδή δεν μου περισσεύουν για να φέρνω βόλτες σε όλη την υφήλιο, ο θείος Σαμ δεν θα με αφήσει γιατί με θεωρεί τρομοκράτη.

Μου φαίνεται ότι θα ρίξω μετά μια γύρα προς Κούβα μεριά για να μπω σε μαύρη λίστα, να γλιτώσω από μελλοντική επιστροφή στο Τέξας.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,530
Όταν πάμε για μπίζνες, δεν βγάζουμε εισιτήριο επιστροφής διότι μπορεί να αλλάξουν τα πλάνα μας ανά πάσα στιγμή.
Επίσης, σου λένε το εισιτήριο της επιστροφής να μην εμπλέκεται με χώρες της καραϊβικής, Μεξικό,Λατινική Αμερική και μερικές ακόμη σε μαύρη λίστα.
Εγω δεν εχω προβλημα με αυτο, απλα αναρωτηθηκα πως σας αφηνουν να φυγετε χωρις εισιτηριο επιστροφης.
Να ξερω για να μη με πρηζουν.
Καραιβικη, Μεξικο, Λατινικη Αμερικη.... δεν ξερω γιατι θελεις να πας εκει. Για το καλο σου ειναι αυτες οι συμβουλες.
Θα πας Μεξικο και θα στελνουν τα δαχτυλα σου στην ταχυδρομικη θυριδα του RQ, στειλτε μας 600 κωδικους απο το steam γιατι θα του κοψουμε και κατι αλλο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,502
ρε @Chronomancy αφού θα το φας το Τέξας στην μάπα, δεν φέρνεις πίσω την ξακουστή τέχνη του smoked brisket να μάθουμε οι ιθαγενείς; :p
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,530
Στην εποχη του γρηγορου ιντερνετ, ο νιτρο περιμενει ποιος θα παει στο Τεξας για να του φερει συνταγη.
Ασε το παιδι να βγαλει τα γουστα του με την ησυχια του.
Κανε τα δικα σου ρε @Chronomancy αναλαμβανω εγω την κατασταση.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,502
τι συνταγή ρε; να μάθει και να πάω να τον βρω στα κορφοβούνια απέναντι να με διδάξει, πάτε δείτε βίντεα εσείς :p
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,289
Κλάιν μάιν. Το καλύτερο κοψίδι το έχω φάει στα βραζιλιάνικα μπριτζολαδικα, ακα steakhouses και στο Colorado. Εδώ πέρα ενώ το μοσχάρι τους είναι νόστιμο, το πλακώνουν στα καρυκεύματα και στις σάλτσες και γίνεται σκατα.

Το καλύτερο κρέας είναι με διαφορα ο βίσονας και μετά η αλκή.

Γενικά, το μεγαλύτερο περκ της δουλειάς μου, εκτός του ταξιδιού και της έλλειψης ρουτίνας, θεωρω πως είναι το φαΐ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,530
Εγω το καλυτερο κρεας το εχω φαει στην Αφρικη. Οπως σωστα το ανεφερε ο @Chronomancy, καποιοι σκεπαζουν εντελως την γευση του κρεατος με χιλια δυο πραγματα.
Εκπληξη ηταν οταν ενας φιλος γεμισε μια κατσαρολα με πιπεριες πρασινες, καροτο, κρεμμυδι και πανω τους ξαπλωσε δυο χοντρες αλατισμενες μπριζολες που εβρασαν στα βιγκαν ζουμια. Χωρις σταγονα νερο. Στο τελος, το κρεας ηταν τοσο μαλακο και τοσο γευστικο που δεν χρειαζοταν καν να το μασησουμε. Εφυγε και η λανθασμενη εντυπωση οτι οι μπριζολες ειναι μονο για τα καρβουνα.

για το ον τοπικ
Που να τα ξερουν αυτα οι 9-5 που τρωνε μια τυροπιτα και την βγαζουν με μπαγκετες γαλοπουλα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,502
για το ον τοπικ
Που να τα ξερουν αυτα οι 9-5 που τρωνε μια τυροπιτα και την βγαζουν με μπαγκετες γαλοπουλα.
ε να και ένα περκ για τους ΕΕ, καθαρίζω σιγά σιγά τον ακάλυπτο της πολυκατοικίας που βγαίνω μόνο εγώ από το γραφείο, ώστε να μοντάρω BBQ πίσω :p
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
613
Εγω δεν εχω προβλημα με αυτο, απλα αναρωτηθηκα πως σας αφηνουν να φυγετε χωρις εισιτηριο επιστροφης.
Να ξερω για να μη με πρηζουν.
Καραιβικη, Μεξικο, Λατινικη Αμερικη.... δεν ξερω γιατι θελεις να πας εκει. Για το καλο σου ειναι αυτες οι συμβουλες.
Θα πας Μεξικο και θα στελνουν τα δαχτυλα σου στην ταχυδρομικη θυριδα του RQ, στειλτε μας 600 κωδικους απο το steam γιατι θα του κοψουμε και κατι αλλο.
Για το Μεξικο έχω και εγώ μια φοβία να πω την πάσα αλήθεια. Είχε η σύζυγος πρόταση από τον καθηγητή στο πανεπιστήμιο να πάει για έναν μήνα εκεί για δουλειά, αλλά για πολλούς λόγους αρνήθηκε. Η εγκληματικότητα ήταν ένας από αυτούς.
Από την άλλη στην Αβάνα είχαμε περάσει υπέροχα. Τα βράδια κυκλοφορούσαμε μόνοι μας και αν εξαιρέσουμε τους ενοχλητικούς που ήθελαν με το ζόρι να σε ξεναγήσουν μπας και βγει το χαρτζηλίκι, κατά τα άλλα δεν υπήρξε κανένας κίνδυνος. Μάλιστα ενα βράδυ ακούσαμε μουσική από την αυλή ενός σπιτιού και πλησιάσαμε να δούμε τι γίνεται, πολλά άτομα χόρευαν και γελούσαν. Είπαμε να πάμε και εμείς μέσα στο τζέρτζελο αλλά μόλις μπήκαμε σταμάτησαν όλοι. Κοκκαλώσαμε εκείνη τη στιγμή αλλά μας εξήγησαν πως γύριζαν ενα βιντεοκλιπ και αν θελαμε να καθόμασταν στην άκρη να το δούμε.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,530
Αβανα ουτε εγω εχω προβλημα να παω και βασικα με ψηνει αλλα αργησα και με προλαβε η επανασταση.

Με το Μεξικο ηρθε στην μνημη μου μια τραυματικη εμπειρια, χωρις να εχω παει. Αυτο το πραγμα με εχει στοιχειωσει.
Παιζει αυτο το .gif, δεν βρηκα αυτο με το caption.


Οταν μετα απο χρονια καταλαβες μπλαμπλα σου ειπε ερθει στο σπιτι σου να φορτισει το κινητο της και εσυ ειπες δεν χρειαζεται.
giphy.gif

Εγω μπηκα και στο σπιτι... anyway, τραυματικη εμπειρια. Αυτη η γυναικα, πηγε στο Μεξικο και κυκλοφορουσε λες και πηγε στην Ισλανδια, ενω ηξερε οτι παιζουν απαγωγες κτλ. Κανενα μετρο ασφαλειας. Μου το ειπε και νομιζα οτι με τρολλλλλλαρει!
Πολυ ανετα θα μπορουσε να ειναι κλειδωμενη σε καποιο υπογειο στο ντουμπαι και με υπερβολικα μεγαλο κερδος για τον "πωλητη".
 
Top Bottom