What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ΑΜD CPUs - Νήμα συζήτησης

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
https://arstechnica.com/gadgets/2019/10/amd-scores-a-big-marketing-win-with-ryzen-powered-microsoft-surface/">Η AMD εξασφαλίζει την παρουσία Ryzen επεξεργαστή στο νέο Microsoft Surface
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
ακομα ακουτε adored πορδικς λικς?περσι δεν ελεγε για 250$ αμδ καρτα που θα εφτανε επιδοσεις 1080τι?
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Το ότι παρακολουθώ τα βίντεο του, δεν σημαίνει ότι δέχομαι ότι λέει, ή ότι θεωρώ πως έχει το αλάθητο.
Το να πέσει έξω, σε κάποιες προβλέψεις του, προσωπικά δεν μου φαίνεται περίεργο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Διάβαζα ένα άρθρο για τον Ryzen Threadripper 3990X με το Manhattan project των 64 πυρήνων και τα 128 threads.
228ΜΒ cache. Χρόνισμος στα 2.90Ghz και κατανάλωση στα 280 watt. Τα άλλα δεν τα κατάλαβα για να ενθουσιαστω. έφτασα στην τιμή και πάτησα το back $4,000
Προνομιακή τιμή.
Edit
Το link ρε βλάκα

 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Σε σχέση με τους 2 Xeon που βάζει κάτω, και κοστίζουν 20000+, ναι, φτηνός είναι. Ούτως ή άλλως, για το κοινό που απευθύνεται, αν δίνει αρκετή απόδοση, θα αγοραστεί.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Αυτό ειναι το πρόβλημα φιλτατε. Τα 4 χαρτιά δεν είναι θέμα για όσους θα αξιοποιήσουν τον επεξεργαστή, όχι εσύ Σρέντερ.
Όπως τα είπες είναι, όμως όταν βλέπεις αυτές τις διαφορές στις τιμές, λογικά θα κάνεις και την σύγκριση με τους επεξεργαστές του μεροκαματιαρη.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Κούνελε, είναι η S- Class των επεξεργαστών, βλέπεις τώρα, αυτό που θα είναι ευρέως χρησιμοποιούμενο αργότερα. Και τα 40 επιπλέον PCIe lanes δεν έρχονται τσάμπα.
Για Gaming δεν έχει νόημα, ο 24πύρηνος έχει τα ίδια lanes, πιο υψηλά ρολόγια και αρκετούς πυρήνες.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Μα ο επεξεργαστής του μεροκαματιάρη, για τους σκοπούς που τον θέλει ο μεροκαματιάρης, δεν είναι απλά φθηνότερος, είναι καλύτερος. Τι να τα κάνω τα 128 threads, άμα έχω τα μισά fps (που λέει ο λόγος, πάντως το πολύ-πολύ τα ίδια να έχω, και αυτό στο 1 παιχνίδια στα 100 που είναι τόσο μα τόσο multi-thread optimized) από ότι με τον 3600Χ, άντε με τον 3700Χ άμα γουστάρω και να στρημάρω ταυτόχρονα;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Αυτό που ήθελα ένα πω είναι οι τιμές που ανέφερε ο φιλτατος vtheofilis, τα 20Κ και τα 4Κ που ζητάνε τώρα. Μήπως και τα 4Κ είναι πολλά και αφού μπορούμε να έχουμε τέτοια διαφορά στις τιμές για CPU γίγαντες, τι παίζει με τους επεξεργαστές των 9-5? Μπορούν να είναι πολύ φτηνότερο αλλά δεν το κάνουν για λόγους καπιταληστικούς?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Καπιταλιστικές εταιρείες με σκοπό το κέρδος είναι, τίποτε δεν κάνουν για την ψυχή της μάνας τους προφανώς.

Τώρα για το πόσο πιο φθηνοί θα μπορούσαν να είναι κάποιοι mainstream επεξεργαστές... θα μπορούσαν, σίγουρα. Η AMD ψιλοκαρφώνεται από μόνη της όταν επανακυκλοφορεί τον 2600Χ ως 1600Χ AF με μόλις 90 dollars, πριν δύο χρόνια ζητούσε 250 δολαριάκια.

Ταυτόχρονα όμως, τα περιθώρια κέρδους στη mainstream αγορά είναι πολύ, πολύ πιο μικρά από ότι στους Servers. Δεν μπορεί να χωθεί ανταγωνιστής στον Ryzen 3600X και i5 9600k στο 40% της τιμής, απλούστατα επειδή το κόστος παραγωγής είναι μεγαλύτερο. Άγιες δεν είναι οι εταιρείες, αλλά κάθε χρόνο χώνουν κάμποσα δις για εργοστάσια, research and development, αναβαθμίσεις, validations και γενικά, δεν πουλάνε τοστιέρες. Που μακάρι δηλαδή μια τοστιέρα να ήταν λειτουργική όσο μια CPU, ο Pentium 3 800Mhz που αγόρασα το 2000 έκανε 350 ευρώ (το ξέρω ότι τότε είχαμε ακόμα δραχμές, αλλά η συμφωνία και η ισοτιμία είχαν ήδη κλείσει και η απόδειξη αναφέρει τις τιμές και στα δυο νομίσματα) αλλά ακόμα δουλεύει, οι τοστιέρες από τον Vicko κάνουν 20 ευρώ αλλά χαλάνε 2 μέρες αφού περάσει η εγγύηση, και η μόνη τους δουλειά είναι να καίνε δύο κομμάτια ψωμί.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Η έρευνα κοστίζει, τα εργοστάσια κοστίζουν, το προσωπικό κοστίζει. Αυτά τα ξέρουν και οι κομμουνισταί.
Πόσοι αναβάλουν αναβαθμίσεις επειδή τους καίει το κόστος; Λογικά στην τιμή έχουν συμπεριλάβει και όσους θα αναβάλουν την αναβάθμιση.
Πιστεύω ότι αν οι τιμές ήταν προσιτές, θα άνοιγε αρκετά η ζήτηση και η προσφορά, που ειναι και το οξυγόνο του καπιταλισμού. Εξαίρεση αποτελεί το τέχνασμα της τεχνιτης έλλειψης.
Υπάρχει και το θέμα αλλαγής μητρικής που πάει χέρι χέρι με την αγορά CPU,. Συνήθως. Και το αντίστροφο.

Δεν είμαι σίγουρος, αλλα νομίζω ότι αν η αγορά ήταν τέτοια ώστε να αλλάζαμε CPU επειδή έπιασε σκόνη η ρημαδα και βαριομαστε να καθαρίζουμε, ίσως να έπαιζε καλύτερο οικονομικό ώφελος.
Αυτό βέβαια θα έχει ως αποτέλεσμα η Γκρέτα να μην πηγαίνει σχολείο και τις Πέμπτες, αλλά έτσι και αλλιώς δεν έχουμε μέλλον.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Ρε τι λέτε; Οι επεξεργαστές είναι πολύ προσιτοί για το τι δίνουν σε δύναμη στις μέρες μας. Πάνε οι παπαρίτσες της intel πάρτε 2-3% ανά γενιά επεξεργαστή + νέα μητρική.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Λέλο, δεν είμαι σίγουρος. Δεν λέω ότι δεν γίνεται, δεν γνωρίζω αρκετά για να κρίνω την αγορά σε τέτοιο επίπεδο... όμως ξέρεις, σε ότι αφορά "μια cpu για να κάνουμε τη δουλειά μας', οι επεξεργαστές είναι ήδη σχεδόν τόσο φθηνοί που να τους αλλάζεις επειδή τους βαρέθηκες. Ο ολοκαίνουργιος Athlon 3000G κάνει 50 ευρώ, δεν είναι καν ο πιο φθηνός που πουλάει η AMD, και μπορεί να καλύψει τις ανάγκες ακόμα και ενός gamer, αν δεν θέλει 400fps και να βλέπει το μούσι του Geralt να μεγαλώνει σε real-time. Τα entry-level gaming pc στα διάφορα youtube sites, κάνουν 380 δολάρια μαζί με την οθόνη και τα peripherals, και είναι καλύτερα από αυτό που αγόρασα εγώ το 2010 με 1000 ευρώ. Δεν θα βρεις πολλές άλλες βιομηχανίες που να ισχύει αυτό. Παρόλα αυτά, ο κόσμος δεν ξεχύθηκε στους δρόμους να αγοράζει φθηνά gaming συστήματα, μικρή ζήτηση παρά την προσφορά...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Σίγουρα υπάρχει κάποια χρονική χρυσή τομή μεταξύ του να αγοράσεις πολύ φτηνή αναβάθμιση/ολόκληρο σύστημα και να παίξεις τα παιχνίδια που έχεις στο backlog, και τώρα χρειάζεσαι 2Κ για να τα χαρείς σε Ultra 4KDFR. Πρέπει να γίνει έρευνα.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Αν έχει πολύ καλύτερη απόδοση η λιθογραφία, λογικό να έχει πέσει κατακόρυφα η τιμή του 2600, ειδικά αν είναι σε ώριμη λιθογραφία που έχει βγάλει τα R&D κόστη.
Και κάτι μου λέει ότι αν οι κονσόλες πάνε σε 8 πυρήνες και 16 νήματα, με το που θα εκλείψουν οι cross gen κυκλοφορίες, θα αρχίσουν τα μπουκώματα (όπως μπουκωσαν οι οι διπύρηνοι με HT και οι τετραπύρηνοι χωρίς HT).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ναι, αυτό σκέφτονται όλοι που δεν αγοράζουν Athlon 3000G για 50 ευρώ, ότι σε 3 χρόνια θα θέλουν άλλα 50 για να τον αλλάξουν και κάνουν κράτει.

Φίλη, εγώ μπούκωμα ακόμα με τον τετραπύρηνο δεν είδα. Ξέρω πως αν του φόρτωνα 2080Ti, μπορεί να είχε μέχρι και 50% bottleneck σε σχέση με έναν R5 3600... αλλά δεν έχω 2080Ti, και δεν χρειάζομαι για να παίξω Red Dead Redemption 2 και Metro Exodus σε 1080p με 60+ fps και καλά frametimes, εκτός κι αν θεωρούμε μπούκωμα να πρέπει να ρίξεις τα textures από ultra σε very high στους πλέον απαιτητικούς τίτλους, για να μην έχεις frame drops (που και πάλι, μεγαλύτερη σημασία έχει η GPU για την ώρα).

Παιδιά, είμαστε λίγοι, σχετικά, και δεν γίνεται να αγοράζουμε 5 cpu ο καθένας για να ισορροπήσουμε τους ισολογισμούς των εταιρειών, όσο φθηνά και να τους δώσουν. Και είμαστε και απαιτητικοί, που δεν είναι κακό, δεν είμαστε τίποτα κονσολάδες :p. Αλλά μην παριστάνουμε και ότι οι κακές εταιρείες δεν μας δίνουν επιλογές και αναγκαζόμαστε να δίνουμε 250-350 ευρώ για cpu γιατί αλλιώς δεν μπορούμε να τρέξουμε ούτε Pac-man. Και Pac-man και RDR2 παίζουμε με cpu των 50 ευρώ, ενώ αν ανεβούμε στα 90 ευρώ για τον Ryzen 1600 AF (εκτιμώμενη τιμή για όταν εμφανιστεί εδώ πέρα, στην ουσία ένας rebadged Ryzen 2600, ένας θεός ξέρει τι καπνίζουν στην AMD και τον κυκλοφορούν με όνομα προηγούμενης γενιάς αντί να τον πουν Ryzen 3 3100 και να μαζέψουν πάνω του όλα τα φώτα της δημοσιότητας), παίζεις τα πάντα για πολύ-πολύ καιρό, δεν πα να χτυπιούνται οι next-gen κονσόλες.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Γενικά η καλύτερη στιγμή για να αγοράσεις είναι όταν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός. Γι' αυτό λέω και ξαναλέω ότι μην αγοράζετε τώρα, πριν βγουν οι νέες κονσόλες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
μια χαρά στιγμή είναι να αγοράσεις, καταρχάς τα μεταχειρισμένα έχουν κάνει μακροβούτι.

i5-3570 με 35€ τσίμπησα, αφού όλοι αγοράζουν ryzen και αναβαθμίζουν τα χρέπια. Το καλοκαίρι τους έδιναν 60-90€ αυτούς.

Περιμένω και κάτι λεφτά να αναβαθμίσω ένα ΑΜ4 που έχω στο γραφείο από athlon X4 950 σε ryzen 2200g ή 2400g που έχουν πέσει χώμα.

Επίσης αν θέλετε RAM τώρα είναι η ευκαιρία, οι νέα γενιά κονσολών θα ανεβάσει την ζήτηση και θα ανέβουν ξανά οι τιμές, υπάρχουν κιόλας φήμες για 25% spike στους επόμενους μήνες, για αρχή.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,265
Νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση. Φτιάχνεις μία πλατφόρμα από τώρα, κουμπώνεις και μια κάρτα μόλις στρώσει η αγορά και είσαι έτοιμος για την δεκαετία που ξημερώνει.
 
Top Bottom