What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

ΑΜD CPUs - Νήμα συζήτησης

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Όπως νομίζετε, εδώ θα ειμαστε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Όπως νομίζετε, εδώ θα ειμαστε.
@Admiral οι κονσόλες δεν είναι σοβαρός ανταγωνισμός ούτε καθορίζουν με το hardware που έχουν τις επιδόσεις που θα έχουν τα ports (αλήθεια τα λέμε ακόμα έτσι στις μέρες που η κάθε μηχανή απλά κάνει recompile σε άλλη πλατφόρμα;) σε ένα PC.

Το είδαμε αυτό με την προηγούμενη γενιά άλλωστε που το XBOX one και έπειτα έβαλε 8 core AMD. Ναι μεν άρχισαν τα παιχνίδια να ανακαλύπτουν περισσότερους πυρήνες, αλλά μιλάμε για ψόφιους πυρήνες που άνετα μπορούσαμε να καλύψουμε με 2core συστήματα με HT.

Ότι και να βγάλουν σε κονσόλα περισσότερο θα μας καίει τι κάρτα γραφικών έχουμε, παρά τι επεξεργαστή. Και στην τελική με ένα κατοστάρικο τσιμπάς 6 πύρινο στις μέρες μας, οπότε μπορείς να πάρεις ένα ΑΜ4 με κάποιον athlon για να σε βγάλει τώρα και μετά να αναβαθμίσεις με την άνεσή σου μόλις βγουν οι κονσόλες.

Που όπως είπα αμφιβάλω αν θα δούμε μεγάλες διαφορές στην χρήση πυρήνων για τα επόμενα 5 χρόνια.

Αν φυσικά είμαι λάθος θα χαρώ να κάνω τράμπα το 3570 με τον 8350 που έχω στο γραφείο
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Επίσης αν θέλετε RAM τώρα είναι η ευκαιρία, οι νέα γενιά κονσολών θα ανεβάσει την ζήτηση και θα ανέβουν ξανά οι τιμές, υπάρχουν κιόλας φήμες για 25% spike στους επόμενους μήνες, για αρχή.


Στην VRAM nitro, όχι στη RAM, ή όχι τόσο πολύ. RAM υπάρχει διαθέσιμη να φαν και οι κότες, στη GDDR6 είναι που αναμένεται να γίνει σφαγή, το supply ίσα που φτάνει για τις discrete gpus, μόλις αρχίσει κάθε PS5 και nuΧΒΟΧ να θέλει 8GB GDDR6 (τουλάχιστον) για την πάρτυ του (που MS και Sony έχουν ήδη καβατζώσει τα waffers που θέλουν, δεν περιμένουν δυο μέρες πριν το release), η αύξηση αναμένετε να είναι 5% κάθε μήνα, για το προβλεπόμενο μέλλον.

MS και Sony δεν νοιάζονται, έτσι κι αλλιώς με χασούρα πουλάνε το hardware και βγάζουν από αλλού. Board partners για Nvidia και AMD ίσως κόψουν από το κέρδος τους, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πέσουν κάτω του κόστους. Κοινώς, άμα περιμένετε φθηνές GPU το 2020, μην φάτε, έχουμε γλαρόσουπα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Στην VRAM nitro, όχι στη RAM, ή όχι τόσο πολύ. RAM υπάρχει διαθέσιμη να φαν και οι κότες, στη GDDR6 είναι που αναμένεται να γίνει σφαγή, το supply ίσα που φτάνει για τις discrete gpus, μόλις αρχίσει κάθε PS5 και nuΧΒΟΧ να θέλει 8GB GDDR6 (τουλάχιστον) για την πάρτυ του (που MS και Sony έχουν ήδη καβατζώσει τα waffers που θέλουν, δεν περιμένουν δυο μέρες πριν το release), η αύξηση αναμένετε να είναι 5% κάθε μήνα, για το προβλεπόμενο μέλλον.

MS και Sony δεν νοιάζονται, έτσι κι αλλιώς με χασούρα πουλάνε το hardware και βγάζουν από αλλού. Board partners για Nvidia και AMD ίσως κόψουν από το κέρδος τους, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πέσουν κάτω του κόστους. Κοινώς, άμα περιμένετε φθηνές GPU το 2020, μην φάτε, έχουμε γλαρόσουπα.
nand flash γενικά θα παίζει shortage έκανα λάθος, οι τιμές σε ssd και φλασάκια θα ανέβουν, πάρτε ssd με 15€ τώρα που προλαβαίνετε :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Σε αυτό συμφωνώ και επαυξάνω, είναι καλές οι τιμές.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Λοιπόν, κλίνω τελικά μάλλον σε 3900Χ. Έχει πέσει αρκετά η τιμή και μάλλον σε κάνα δίμηνο θα τη τσιμπήσω. Από motherboards ποια προτείνετε; Οι Asus απ ότι ακούω τώρα τελευταία, πίνουν.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τι να τον κάνεις ρε Epitaph τον 3900Χ? Ασχολείσαι έστω και χομπιστικά με content creation?

Δες εδώ καθαρά gaming διαφορές με τον 3600, ούτε 10% σε 1080p, πρακτικά μηδέν σε παραπάνω. 300 ευρώ διαφορά στην τιμή.



Μήπως απλά τρολάρεις τον Σρέντερ και τσίμπησα κι εγώ;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Ειλικρινής ερώτηση, γιατί κι εγώ σκεφτόμουν για τον 3900x.
Δεν θα είσαι οκ από cpu για καμιά δεκαετία ξέρω γω; Αν ναι, δεν αξίζει;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Δεν ξέρω για τον 3900, αλλά η διαφορά του 1700X που είχα, με τον 3800X που έχω, είναι περίπου στο 30 - 35%!!!
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Μα ακριβώς γι'αυτό τον λόγω θέλω και γω να πάρω 3900Χ και μάλλον θα πάρω. Δεν είναι τόσο τα FPS που δεν βλέπεις και τεράστια διαφορά, αλλά το future proofing.

Και btw, κάνω ελάχιστο Content-Creation. Κάνα conversions στο handbrake και ενίοτε κάνα heavily-edited βίντεο στο Sony Vegas, οπότε ναι :p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ειλικρινής ερώτηση, γιατί κι εγώ σκεφτόμουν για τον 3900x.
Δεν θα είσαι οκ από cpu για καμιά δεκαετία ξέρω γω; Αν ναι, δεν αξίζει;

Θα άξιζε, αν άξιζε σαν ιδέα το future proofing στο pc hardware γενικά - φυσικά όταν δίνεις ένα ποσό, έχεις στο μυαλό σου και το μέλλον, αλλά άμα κυνηγάς ορίζοντα πέρα από τριετία, και θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά, και πάλι κάπου θα χωλαίνει το pc μετά από πέντε χρόνια. Για ορίζοντα δεκαετίας, όχι απλά δεν αξίζει, αλλά δεν γίνεται κιόλας.


Δεν ξέρω για τον 3900, αλλά η διαφορά του 1700X που είχα, με τον 3800X που έχω, είναι περίπου στο 30 - 35%!!!

Λογικό, αφού η βελτίωση του IPC από Ryzen 1X00 σε Ryzen 3X00 είναι θεαματική. Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα ανάμεσα σε R5 3600 και R9 3900X, ίδιο IPC έχουν.

Ο 3900Χ παραμένει τρελό overkill για gaming/light content creation, ακόμα και με future proofing (a fool's errand, but anyway) in mind. Η ενδιάμεση λύση του 3700Χ είναι μια χαρά ακόμα και για τον power user.
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Βάλτε άλλον ένα στην παρέα που γλυκοκοιτάζει τον 3900X, νομίζω για gaming σε 1440p με multitasking και καμιά περιστασιακή εγγραφή βίντεο είναι ιδανική περίπτωση και βλέποντας πορεία τιμής, μέχρι το CP παίζει να έχει κατέβει κι άλλο...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
δεν υπάρχει future proofing στο PC, αγοράζεις κάτι στην μεσαία κατηγορία που σε βγάζει άνετα 3-4 χρόνια και ελπίζεις να υπάρχει upgrade path για να βγάλει κανά 2 χρόνια παραπάνω στο μέλλον.
Σαφώς το να πας να πάρεις ότι ακριβότερο και καλύτερο θα σε πάει κατευθείαν στο 5-6 χρόνια, αλλά δεν αξίζει οικονομικά.
Οπότε τσιμπάς το mid-range και μετά όταν θα είναι στην έξοδο οι επεξεργαστές από την αγορά και όλοι θα αναβαθμίζουν ή τον τσιμπάς καινούργιο για πολύ λιγότερα χρήματα ή τον τσιμπάς κοψοχρονιά από κάποιον που αναβαθμίζει στο latest and greatest.

(δοκιμασμένο, το έχω ψάξει, δεν τα λέω έτσι αυτά :gap:)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Mid-range όταν στήνεις νέο pc από το μηδέν; I don't think so. :cautious:
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ρε παιδιά, θα έλεγε κανείς τον 3700Χ mid-range?

Το 2014 πήρα τον αντίστοιχο (θα έλεγε κανείς) της τότε περιόδου και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο (FX-8370 8core). Όπως διαφαίνεται θα κρατήσει για αλλά 1-2 χρόνια. Καλή επένδυση έπειτα τις ολόιδιες συζητήσεις που είχαμε τότε με τον @Great0ldOne

Σε βάθος πενταετίας σίγουρα θα αλλάξει socket και οι νέες μνήμες λογικά θα έρθουν/σταθεροποιηθούν εντός διετίας. Οπότε το να πάρει κάποιος τώρα έναν 3900Χ για να κρατήσει δέκα χρόνια, σίγουρα δεν είναι καλή επένδυση.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Αν κάποιος ενδιαφέρεται κυρίως για games, νομίζω πως μια 8/16 CPU είναι αρκετή. Αν θέλετε να κάνετε και workstation χρήση, ή κάτι τέλος πάντων που να κάνει το PC να στενάζει, ταυτόχρονα με games, ναι, πηγαίνετε σε 12/24 ή 16/32.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Ρε σεις, εγώ παρατηρώ το εξής:

Έχω τον i5-3470 από το 2012. Τώρα αρχίζει να κουράζεται πολύ (4c/4t είναι αυτά) ειδικά σε κάτι παιχνίδια που ναι πιο process-heavy (Danger Zone στο CS:GO), πέφτω στα 28 FPS στα 1080p με RX 570. Σε «κανονικά» modes είναι μια χαρά, αλλά σε μεγάλο χάρτη, πολλούς παίκτες και models, η CPU πίνει γερά. Να σημειώσω επίσης πως πριν αλλάξω σε Windows 10, τα πράγματα ήταν εμφανώς καλύτερα. Στα Windows 7 δεν είχα κανένα θέμα, και σχεδιάζω να κάνω switch back σε W7 για να το αποδείξω. (Καλά που έκανα clone τον δίσκο πέρυσι).

Τώρα που το διάβασα και την τελευταία απάντηση του G0O, δεν μπορώ να πω πως διαφωνώ κάθετα με κάτι. Όπως και με Nitro. Ναι και γω σκεφτόμουν πως 1 μήνα αφού βγουν οι 4xxx της AMD , ο 3900X θα ναι στα 370 ευρώ ξέρω γω. Και ψηνόμουν να περιμένω μέχρι τότε (10 μήνες βέβαια...).

Επίσης αν είχα αγοράσει 6 core (ούτε καν 8) της Intel τότε (το 2012) τώρα δεν θα χα θέμα (λογικά).
Εσύ Northlander τι παιχνίδια πάιζεις και σου κρατάει ακόμα ο 8350;
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Σε βάθος πενταετίας σίγουρα θα αλλάξει socket
Και επειδή θα αλλάξει πρέπει να αλλάξουμε και μεις cpu; Γι' αυτό λέμε για καλύτερο εξαρχής για να μη χρειαστεί ξανά mobo+cpu, τουλάχιστον όσο περισσότερο αργήσει να γίνει αυτό τόσο καλύτερα :p

Επίσης για το future proof που λέτε, εγώ το βλέπω ως εξής: αν μετά από 5-6 χρόνια δεν έχει εμφανιστεί σε recommended specs παιχνιδιών, μια χαρά έχει κάνει τη δουλειά του. Wild guess θα μου πείτε, αλλά μέχρι τώρα σε κάρτες γραφικών και μνήμες ανεβαίνουν οι απαιτήσεις γρηγορότερα...

edit- Nevermind, τσέκαρα το word που έχω σημειώσει τα κομμάτια για το νέο pc, τον 3700x έχω 😅
Έψαξα τον 3900Χ, ναι είναι κάπως overkill και σχετικά ακριβός.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Όταν λέω mid-range στις μέρες μας πάει να πει i5 ή Ryzen 5, μετά πάμε στο high i7-R7 και στο high end i9-R9. Ναι πιστεύω ότι αρκεί ένας mid range με βάση ότι έγραψα παραπάνω για upgrade path.
 
Top Bottom