What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,851
Η 6800 ξεπερνάει σε επιδόσεις τις 3070 και 2080τι σε 4Κ ανάλυση και με ενεργοποιημένο το Ray tracing.

"Ανάβοντας" βέβαια το DLSS, οι κάρτες της Nvidia περνούν μπροστά.

Όπως είπε και ο Lucinos η 6800 έχει κακή τιμολόγηση ώστε να προσφέρει ανταγωνισμό.
AMD Radeon RX 6800 Beats NVIDIA GeForce RTX 3070 in Shadow of the Tomb Raider (4K, WQHD), Even with Ray Tracing Enabled (DLSS Off) - The FPS Review
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Όπως είπε και ο Lucinos η 6800 έχει κακή τιμολόγηση

Βασικά συγκριτικά με τις άλλες εγώ δεν βρίσκω κακή την τιμολόγηση αν σκεφτούμε ότι είναι κομμένη μόνο στην ισχύ, την οποία εξακολουθεί να έχει άφθονη.

Το βασικό πρόβλημα σε αυτήν την γενιά είναι ότι ακόμα δεν υπάρχει έστω μια RX 6700 σε τιμή κάτω από τα 300.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Κακή τιμολόγηση δεν είναι αν μιλάμε από πλευράς επιδόσεων σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
Αυτή όμως είναι η μία πλευρά τού νομίσματος. Η άλλη, λέει αυτό που έχει εξηγήσει ο @Admiral σε προηγούμενα σχόλια.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,851
6700 θα ανακοινωθεί. Κάτω από 300 όμως δεν θα είναι.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Μια σύγκριση με το 2013 που κυκλοφόρησε η προηγούμενη γενιά κονσολών: Η πιο ισχυρή από τις δύο, το PS4, είχε GPU μεταξύ 7850 και 7870. Τον Σεπτέμβριο του 2013, δύο μήνες πριν από την κυκλοφορία των κονσολών, η AMD κυκλοφόρησε την R9 270X που είχε καλύτερες επιδόσεις από το PS4. Η τιμή; 199$.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Δεν ξέρω τι περιθώρια κέρδους έχει η AMD ( που σίγουρα έχει ), αλλά αν βάλεις κάτω ότι θες
  • 8c/16t Zen 2 CPU
  • μητρική με Α520 chipset
  • 8 GB RAM ( το XSX έχει 16 GB GDDR6 αλλά τα 10 από αυτά πάνε για την GPU και είναι πιο γρήγορα, ενώ τα 6 για λοιπά καθήκοντα )
  • 1ΤΒ NVMe PCIe Gen 4...
  • RDNA 2 GPU κάπως λιγότερο ισχυρή από μια RX 6800
  • UHD Blu-Ray ROM drive
... για να έχεις ένα μηχάνημα που είναι στα ίδια επίπεδα με το XSX, δεν νομίζω ότι μόνο από την μεριά της GPU ανεβαίνει το κόστος. Άλλωστε, άλλο να παραχθεί ένα μηχάνημα όπου τα πάντα είναι κολλημένα σε πλακέτα, και άλλο να παράξεις ένα μηχάνημα στο οποίο τα εξαρτήματα είναι εύκολα προσθαφαιρέσιμα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Δεν ξέρω τι περιθώρια κέρδους έχει η AMD ( που σίγουρα έχει ), αλλά αν βάλεις κάτω ότι θες
  • 8c/16t Zen 2 CPU
  • μητρική με Α520 chipset
  • 8 GB RAM ( το XSX έχει 16 GB GDDR6 αλλά τα 10 από αυτά πάνε για την GPU και είναι πιο γρήγορα, ενώ τα 6 για λοιπά καθήκοντα )
  • 1ΤΒ NVMe PCIe Gen 4...
  • RDNA 2 GPU κάπως λιγότερο ισχυρή από μια RX 6800
  • UHD Blu-Ray ROM drive
... για να έχεις ένα μηχάνημα που είναι στα ίδια επίπεδα με το XSX, δεν νομίζω ότι μόνο από την μεριά της GPU ανεβαίνει το κόστος. Άλλωστε, άλλο να παραχθεί ένα μηχάνημα όπου τα πάντα είναι κολλημένα σε πλακέτα, και άλλο να παράξεις ένα μηχάνημα στο οποίο τα εξαρτήματα είναι εύκολα προσθαφαιρέσιμα.

Δε διαφωνώ, ωστόσο όλοι αυτοί οι παράγοντες ήταν σε ισχύ και το 2013 όμως τόσο η Nvidia όσο και η AMD είχαν πολύ συμφέρουσες λύσεις για better-than-console gaming. Να δεχτώ ότι αυτή τη φορά οι κονσόλες είναι 100€ πιο ακριβές οπότε είναι λογικό να χρειάζεται να ανέβεις ένα επίπεδο από τα 150-200 στα 250+. Άρα οι κάρτες αυτής της κατηγορίας πρέπει να έχουν επιδόσεις 2080+. Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο όταν για 2080 ti πρέπει να δώσεις 500 ευρώ; Το θεωρώ απίθανο. Άρα δεν έχω μεγάλες προσδοκίες για αυτή τη γενιά των midrange καρτών.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ετσι λοιπον με την καραντινα παλι δεν θα μπορεσω να παρω την RX 6800XT . Βεβαια φταινε οι nvidia και amd που καθυστερησαν τοσο πολυ να βγαλουν τις καρτες. Αμ ειχε βγει το καλοκαιρι θα την ειχα παρει μαζι με τον MP 600. Δεν πειραζει ομως γιατι εκανα μια πολυ καλη αναβαθμιση φετος στο pc μου και ας μην πηρα καρτα γραφικων!
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ναι αλλά έτσι δεν μπορεί να πάει μαζί με τους φίλους να την πάρει και μετά να κάνε για καφέ.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Εν τω μεταξύ η RX 6800 (η απλή) φαίνεται να κερδίζει την RTX 3090 σε 1440p...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Εν τω μεταξύ η RX 6800 (η απλή) φαίνεται να κερδίζει την RTX 3090 σε 1440p...

Σε ποια παιχνίδια; Παίζει μήπως CPU bottleneck;
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,669
Σε ποια παιχνίδια; Παίζει μήπως CPU bottleneck;
Νομίζω σε όλα, σε άλλα περισσότερο και σε άλλα λιγότερο. Προφανώς παίζει bottleneck αλλά θα το βάφτιζα «γενικότερο» bottleneck και όχι CPU γιατί φαίνεται να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες πέρα από την CPU.

Όπως το καταλαβαίνω για να γίνει μια δουλειά έχεις τον χρόνο που ο εργάτης θέλει για την συγκεκριμένη δουλειά + διάφορες καθυστερήσεις. Χωρίς αμφιβολία η 3090 είναι πιο δυνατός εργάτης αλλά φαίνεται η amd έχει μειώσει περισσότερο τις καθυστερήσεις. Τώρα είχα δει κάποιες μέρες την εν λόγω σύγκριση αλλά θυμάμαι ότι στα dx11 παιχνίδια οι επιδόσεις οι επιδόσεις είναι ουσιαστικά ίδιες για τις δύο κάρτες. Εκεί παίζει CPU bottleneck το οποίο είναι κοινό και για τις δύο κάρτες και καθορίζει την τελική επίδοση χωρίς να μετράει η κάρτα. Σε dx12/vulkan όμως πέφτει το cpu bottleneck και δεν είναι πια τόσο αποφασιστικό αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν άλλες καθυστερήσεις. Εκεί η amd φαίνεται να υπερέχει σημαντικά όταν δεν μετράει η δύναμη.

Το θέμα είναι ότι όπως φαίνονται τα πράγματα το συμπέρασμα είναι
1) οι καινούργιες κάρτες χαραμίζονται σε 1080p. Η νέα ανάλυση για e-sport επιδόσεις είναι 1440p
2) η amd φαίνεται να υπερέχει σε αυτές τις προδιαγραφές, και η rx6800 είναι απολύτως αρκετή.

Ουσιαστικά η rx6800 φαίνεται άψογη σε 1440p και εντελώς αποδεκτή σε 4K. Φυσικά σε 4K κανείς μπορεί να έχει ακόμα καλύτερες επιδόσεις με πιο δυνατές κάρτες. Επίσης αρχίζει να μετράει πολύ το DLSS.

Η παρομοίωση που θα έκανα είναι ότι η 3090 είναι ένας μεγαλύτερος εκσκαφέας, η 6800 είναι ένας ταχύτερος εκσκαφέας.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
άντε να δούμε τα reviews επιτέλους να δούμε αν θα γίνει το μακελειό που λένε!

(όχι ότι με νοιάζει, εγώ θα λουφάρω εδώ στα 1080p, όμορφα και σένια :p )
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
άντε να δούμε τα reviews επιτέλους να δούμε αν θα γίνει το μακελειό που λένε!

(όχι ότι με νοιάζει, εγώ θα λουφάρω εδώ στα 1080p, όμορφα και σένια :p )

Αλήθεια, πότε με το καλό τα περιμένουμε τα reviews;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
18 βγαίνουν οι κάρτες, δεν θα τα αμολήσουν 17;
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Λογικα στις 18 θα έχουμε reviews. Έτσι έγινε και με τους επεξεργαστές. Τη μέρα της κυκλοφοριας τους ανέβηκαν οι κριτικές.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
hardware unboxed νομιζα ειπε στο tweet οτι εχει και bench. το λαμογιο
 
Top Bottom