What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,342
κουρεύει η κάρτα, RT δεν είμαστε ακόμα εδώ, αλλά πραγματικά δεν βλέπω λόγο ακόμα να επιλέξει κάποιος με βάση αυτό.
Και στην τελική με FSR άνετα πιάνει καλά fps με RT για τα 10 παιχνίδια που θα δείχνουν καλύτερα με RT.

Το παιχνίδι παίζεται μόνο στα 4Κ!! Σε μικρότερες αναλύσεις, νομίζω ότι η διαφορά στα frames, δεν δικαιολογεί τέτοια διαφορά τιμής!!! Σιγά σιγά, θα αρχίσει να αποκλιμακώνοται και οι τιμές της προηγούμενης γενιας!! (6800 στα 400 ευρώ please!!!!)
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,901
Μια χαρά. Αντε να δούμε και τις 7600 / 7700 επιδοσεις και τιμές
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,436
Καλή τεχνολογία, χάλια τιμή, ακριβώς όπως και η Nvidia.

Το cutting edge ποτέ δεν ήταν value for money, αλλά πρώτον, δεν είσαι στο cutting edge (hello 4090), δεύτερον, χτυπάς στα ίσια την 4080 με 200$ λιγότερα, κάτι που θα ήταν φοβερά εντυπωσιακό αν η 4080 δεν ήταν το χειρότερο value for money στην ιστορία των GPU. Η ευνοϊκή σύγκριση με τον χειρότερο όλων των εποχών, δεν σε κάνει αυτόματα καλό.

H Nvidia επιτέλους έφαγε τα μούτρα της και σε επίπεδο πωλήσεων με την 4080, μένει να δούμε άμα η AMD θα καταφέρει να πουλήσει "καλές επιδόσεις" (που όντως έχει) για ένα χιλιάρικο. Προσωπικά εύχομαι να εισπράξουν και οι δύο εταιρείες ένα μεγάλο φάσκελο από τους enthusiasts αυτή τη γενιά, μπας και στρώσουν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527

Λατρεύω που κάποια τρολάκια τους έλεγαν τι anti-nvidia που είναι γιατί τα έχωναν και στην nvidia τις προάλλες.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,401
Περιμέναμε την AMD να μας σώσει από την Nvidia και τις τρελές τιμές της ε; :(
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,678
Θα ήταν επιχειρηματικά χαζό από μεριάς της να μην κάνει απλό undercut. Λογικό, δεν (προσ)βλέπει allegiance, πορτοφόλια βλέπει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
Θα ήταν επιχειρηματικά χαζό από μεριάς της να μην κάνει απλό undercut. Λογικό, δεν (προσ)βλέπει allegiance, πορτοφόλια βλέπει.
με το share να πέφτει σταθερά δεν ξέρω τι βλέπει, ίσως θέλει νέους φακούς στα γυαλιά.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
με το share να πέφτει σταθερά δεν ξέρω τι βλέπει, ίσως θέλει νέους φακούς στα γυαλιά.
τι κανει? σαν να μη γινεται τπτ ειναι. ασε να πεσει εκει δυνατα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,401
Θα ήταν επιχειρηματικά χαζό από μεριάς της να μην κάνει απλό undercut. Λογικό, δεν (προσ)βλέπει allegiance, πορτοφόλια βλέπει.

Δεν εγκλωβίζεται όμως έτσι στο μικρούτσικο market share που έχει; Με αυτές τις τιμές δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσει κάποιος AMD σε αυτό το επίπεδο.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,436
Θα ήταν επιχειρηματικά χαζό από μεριάς της να μην κάνει απλό undercut. Λογικό, δεν (προσ)βλέπει allegiance, πορτοφόλια βλέπει.

Αυτή τη στιγμή, κάνει undercut σε ένα price point που πρακτικά ενδιαφέρει ανθρώπους που δεν είναι budget-conscious, οπότε τι να πω, καλή της τύχη.

Εγώ δύσκολα μπορώ να φανταστώ κάποιον που δεν δίνει τα 1500€ ευρωπαϊκό MSRP για την 4080, να δει την 7900XTX στα 1250€ και να πει "α εδώ μάλιστα, this makes perfect sense". Και η AMD δεν έχει την αντίστοιχη 4090 να τραβήξει τον παρά από όσους θέλουν απλά το καλύτερο.

Εμένα πάντως ειδικά η Nvidia με έχασε από πελάτη, και είμαι πελάτης που θα το έδινε το πεντακοσάρικο για κάτι high-end. Αλλά δεν δίνω ούτε χίλια για την ναυαρχίδα, ούτε πεντακόσια για mid-range (γιατί εκεί θα την βγάλουν την 4060 όταν έρθει η ώρα της, φαίνεται το πράγμα). Άμα καεί η 1070, θα δω τι θα κάνω. Πιθανότατα μια Radeon 6600 να με βγάλει 2-3 χρόνια και μετά βλέπουμε.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,342
Δεν εγκλωβίζεται όμως έτσι στο μικρούτσικο market share που έχει; Με αυτές τις τιμές δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσει κάποιος AMD σε αυτό το επίπεδο.

Βασικά με αυτές τις τιμές και αυτόν τον πληθωρισμό που τρέχει, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγοράσεις GPU!!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,436
Damn. Δεν μπορώ να πω, εκτός κι αν κάποιος χαλιέται που η κάρτα πλέον είναι προηγούμενης γενιάς, πολύ καλό deal.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
Αν κάποιος δεν βρίσκει μια καλή παλιότερη ίσως το καλύτερο ως λύση ανάγκης είναι η rx 6400
Πέτυχα αυτό που έκανε ακριβώς αυτό! (φτιάχνοντας έναν πάμφθηνο υπολογιστή και ιδιαιτέρως κατάλληλο για SteamOS)

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
Πέτυχα αυτό που έκανε ακριβώς αυτό! (φτιάχνοντας έναν πάμφθηνο υπολογιστή και ιδιαιτέρως κατάλληλο για SteamOS)


χμ ενδιαφέρον, δηλαδή έχει καλύτερη απόδοση από ότι ένα native windows installation με steam? ή απλά το προτείνει εδώ γιατί είναι τζάμπα;

Θέλω μέσα στις γιορτές να τελειώσω το radio pc project που θα είναι πρακτικά το επόμενο HTPC μου και με την 7850 επάνω δεν θα είναι και αδύναμο. Αν βοηθάει το steamOS θα το προτιμούσα


 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,716
χμ ενδιαφέρον, δηλαδή έχει καλύτερη απόδοση από ότι ένα native windows installation με steam?
Σε σχέση με windows θα είναι περίπου το ίδιο, Σε κάποια παιχνίδια θα έχει λίγο καλύτερη απόδοση το SteamOS σε άλλα θα έχουν λίγο καλύτερη απόδοση τα windows. Εμένα την ξέρεις την γνώμη μου τι είναι καλύτερο αλλά αν το βάζεις στενά τι έχει καλύτερες επιδόσεις δεν έχει καθαρό νικητή.

ή απλά το προτείνει εδώ γιατί είναι τζάμπα;
Είναι ο συνδυασμός πολύ χαμηλής τιμής και καλής συμβατότητας με SteamOS. Ειδικά για SteamOS δεν θα πάει καλά μια nvidia κάρτα.

και με την 7850 επάνω δεν θα είναι και αδύναμο. Αν βοηθάει το steamOS θα το προτιμούσα
η 7850 θα σε δυσκολέψει πολύ. Δεν θα το πρότεινα ειδικά επειδή προφανώς δεν ξέρεις. Είναι GCN που είναι η εντελώς βασική απαίτηση αλλά είναι παλιά και θα πρέπει να μπλέψεις με τούς experimental οδηγούς.
Ιδανικά για SteamOS θέλεις RX 5XX ή πιο καινούργια AMD.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,527
Σε σχέση με windows θα είναι περίπου το ίδιο, Σε κάποια παιχνίδια θα έχει λίγο καλύτερη απόδοση το SteamOS σε άλλα θα έχουν λίγο καλύτερη απόδοση τα windows. Εμένα την ξέρεις την γνώμη μου τι είναι καλύτερο αλλά αν το βάζεις στενά τι έχει καλύτερες επιδόσεις δεν έχει καθαρό νικητή.


Είναι ο συνδυασμός πολύ χαμηλής τιμής και καλής συμβατότητας με SteamOS. Ειδικά για SteamOS δεν θα πάει καλά μια nvidia κάρτα.


η 7850 θα σε δυσκολέψει πολύ. Δεν θα το πρότεινα ειδικά επειδή προφανώς δεν ξέρεις. Είναι GCN που είναι η εντελώς βασική απαίτηση αλλά είναι παλιά και θα πρέπει να μπλέψεις με τούς experimental οδηγούς.
Ιδανικά για SteamOS θέλεις RX 5XX ή πιο καινούργια AMD.
το ξέχασα πριν να βάλω και αυτό, το άτιμο το FSR δουλεύει και με την 7850
 
Top Bottom