What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Δεν είναι ακόμα στα ιδανικά επίπεδα, αλλά κάτι πάει να γίνει και εδώ:

XFX AMD RADEON RX6750XT 12GB
Δεν κοιτάς προς γερμανικό αμαζον μεριά καλύτερα

Edit: Κάτι παίζει με το uBlock και τα λινκ του αμαζον οταν ειναι ενεργοποιημένο σ' εμένα τα εξαφανίζει.
 
Last edited:

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,851
Δεν είναι ακόμα στα ιδανικά επίπεδα, αλλά κάτι πάει να γίνει και εδώ:

XFX AMD RADEON RX6750XT 12GB
ΧΦΧ = φθηνή υλοποίηση και παίζεις τζόκερ για το αν θα σου βγει καλό κομμάτι ή όχι.
Επίσης 640€ δεν είναι καλή τιμή για την συγκεκριμένη σειρά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
ΧΦΧ = φθηνή υλοποίηση και παίζεις τζόκερ για το αν θα σου βγει καλό κομμάτι ή όχι.
Επίσης 640€ δεν είναι καλή τιμή για την συγκεκριμένη σειρά.
η δική μου xfx ήταν εξαιρετική κάρτα και δουλεύει ακόμα (7850) και γενικά η xfx έχει καλό record σε ποιότητα, ξέρεις κάποιο σκηνικό που μου διαφεύγει;

Το μόνο που με είχε ξινίσει ήταν ότι δεν κλόκαραν οι μνήμες παραπάνω.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Μου ήρθαν τα παρακάτω από το ιταλικό Amazon:

Sapphire PULSE RADEON RX 6800 XT

ASROCK Radeon RX6800

Από ότι φαίνεται, υπάρχει μια μικρή αποκλιμάκωση τουλάχιαστον στην κόκκινη. Πιθανόν να δούμε μέσα στο εξάμηνο, απλή στο πεντακοσάρικο και XT στα εξακόσια!! Πωλητής είναι το Amazon, ενώ ενδιαφέρον θα είναι αν ισχύει και το πρόγραμμα των δόσεων για αγορές από το εξωτερικό.
Μολις πριν 3 εβδομαδες βγηκαν οι RX 7000 και εσυ πηρες 6800xt που ειναι 2 χρονων καρτα καθως βγηκε Οκτωβριο2 2020! Εκανες μεγαλο λαθος! Επρεπε να παρεις RX 7900XT!
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Παίδες, δεν πήρα τίποτα!!! Τάσεις θέλω να δείξω!! Δεν ξέρω αν θα τις φτάσουμε ποτέ, αλλά σε αυτό το επίπεδο θέλω να κινηθώ Ελλάδα, για να έχω και την ευχέρεια των δόσεων:

6750 --> 400

6800 --> 500

6800XT --> 600

Θα με βόλευε πολύ, η δεύτερη επιλογή!!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Παίδες, δεν πήρα τίποτα!!! Τάσεις θέλω να δείξω!! Δεν ξέρω αν θα τις φτάσουμε ποτέ, αλλά σε αυτό το επίπεδο θέλω να κινηθώ Ελλάδα, για να έχω και την ευχέρεια των δόσεων:

6750 --> 400

 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μπορείς να πουλήσεις το ένα αμάξι και να δώσεις την πρώτη δόση για μια 4090!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Αχ ρε AMD, μια ζωή τα ίδια. Σου ανοίγει μια τρύπα ΝΑ η Nvidia για να της κόψεις μερίδιο αγοράς και εσύ πας και βγάζεις πανάκριβες κάρτες και με προβλήματα από πάνω.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488


tl;dr : Το ερευνήσανε λέει για 2 βδομάδες και αυτή η ασυνέπεια/ΣΚΑΤΙΑΡΙΣΜΑ με τις θερμοκρασίες συμβαίνει μόνο στις reference κάρτες 7900XTX και οφείλεται στο Vapor Chamber που δεν έχει αρκετό νεράκι μέσα.
Δεν επηρεάζει λένε τις aftermarket.

Πολύ αρνητικό PR. Αυτό και τα ψεματάκια που είπανε στην παρουσίαση των RDNA 3 αρχές Νοέμβρη, για τις επιδόσεις.
Ο Χέρκελμαν λέει μάθανε απ αυτό το λάθος τους και θα βελτιωθούν. Λολ, κλασικό Πηάρ τοκ, για να δούμε τι θα γίνει με τις όμορφες Navi 32.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Αισθάνομαι πολύ τυχερός που το laptop με καλύπτει, δύσκολοι καιροί για DIY desktop.
Και ευτυχώς που υπάρχει και το Steam Deck, ειδάλλως θα μας πηγαίναν οι κονσόλες τρένο... Εκεί που φτιάχναμε console killers με παρεμφερές κόστος, με αυτά και αυτά, γυρνάμε στις εποχές που για φτηνό gaming η μόνη επιλογή ήταν τσιπαρισμένο PS1....
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Αισθάνομαι πολύ τυχερός που το laptop με καλύπτει, δύσκολοι καιροί για DIY desktop.
Και ευτυχώς που υπάρχει και το Steam Deck, ειδάλλως θα μας πηγαίναν οι κονσόλες τρένο... Εκεί που φτιάχναμε console killers με παρεμφερές κόστος, με αυτά και αυτά, γυρνάμε στις εποχές που για φτηνό gaming η μόνη επιλογή ήταν τσιπαρισμένο PS1....

Πραγματικά το Steam Deck βγήκε την κατάλληλη στιγμή για να δώσει ανάσα στο budget κομμάτι της αγοράς.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Το θέμα είναι ότι μας χαλάει το αφήγημα του pc gaming όμως, που υπήρχε κάτι για όλους και κάθε ειδική περίπτωση.

Εγώ και αρκετοί που ξέρω δεν έχουμε υπολογιστή για games, έχουμε έναν υπολογιστή για δουλειά και απλά κοιτάμε να βάλουμε hardware που να τρέχει και κανά game.
Για παράδειγμα έχουμε ένα budget για σύστημα 400-500€ (τόσο έχω εγώ, άλλοι πάνε παραπάνω) έτσι και αλλιώς, οπότε απλά βάζουμε ένα 200άρι επιπλέον για μια καρτούλα και συνολικά με 200-300€ κάθε τόσο κάνουμε μικρές συγκεκριμένες αναβαθμίσεις για να καλύπτει τις gaming ανάγκες μας.

Δηλαδή το να έχουμε ακουμπήσει 500άρι σε ένα σύστημα και να μας αναγκάζει η κατάσταση στις κάρτες γραφικών να δώσουμε άλλο ένα 500άρικο για deck?

Πάντα όταν κοίταζα να φέρω κόσμο στο pcmasterrace ξεκίναγα με το "ρε αφού έχεις καλό υπολογιστή έτσι και αλλιώς σπίτι" και κατέληγα στο "βάλε λίγη ram και μια καρτούλα με 200-300€ και είσαι τζιτζι".

Τώρα τι να πεις; Πως να εξηγήσεις ότι amd/nvidia γλυκάθηκαν με το mining rush και ψάχνουν μαλάκες;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Το θέμα είναι ότι μας χαλάει το αφήγημα του pc gaming όμως, που υπήρχε κάτι για όλους και κάθε ειδική περίπτωση.

Εγώ και αρκετοί που ξέρω δεν έχουμε υπολογιστή για games, έχουμε έναν υπολογιστή για δουλειά και απλά κοιτάμε να βάλουμε hardware που να τρέχει και κανά game.
Για παράδειγμα έχουμε ένα budget για σύστημα 400-500€ (τόσο έχω εγώ, άλλοι πάνε παραπάνω) έτσι και αλλιώς, οπότε απλά βάζουμε ένα 200άρι επιπλέον για μια καρτούλα και συνολικά με 200-300€ κάθε τόσο κάνουμε μικρές συγκεκριμένες αναβαθμίσεις για να καλύπτει τις gaming ανάγκες μας.

Δηλαδή το να έχουμε ακουμπήσει 500άρι σε ένα σύστημα και να μας αναγκάζει η κατάσταση στις κάρτες γραφικών να δώσουμε άλλο ένα 500άρικο για deck?

Πάντα όταν κοίταζα να φέρω κόσμο στο pcmasterrace ξεκίναγα με το "ρε αφού έχεις καλό υπολογιστή έτσι και αλλιώς σπίτι" και κατέληγα στο "βάλε λίγη ram και μια καρτούλα με 200-300€ και είσαι τζιτζι".

Τώρα τι να πεις; Πως να εξηγήσεις ότι amd/nvidia γλυκάθηκαν με το mining rush και ψάχνουν μαλάκες;

Δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση σήμερα. Μέχρι να κυκλοφορήσει κάποιος αξιόλογες midrange κάρτες θα πρέπει να δείξουμε το μεσαίο δάχτυλο σε Nvidia και AMD που ψάχνουν για κορόιδα. Μακάρι η Intel να συνεχίσει να παίρνει market share από τους δυο τους μπας και ξυπνήσουν.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Με πιάνει μάνικ λάφτερ με όσα διαβάζω στα τζι πι γιου θρεντς και τα εν γένει τεκταινόμενα. Πριν μερικά φεγγάρια, λέγαμε κατι ψιλά για ελιτισμούς, μαστερέις και πώς εκμεταλλεύεται τέτοιου τύπου σμωλ ντικ ένερτζυ η αγορά για να κάνει το πίσι γκέιμινγκ τεκμήριο πλουτισμού. Καμιά μέρα που θα με πιάσει αφοριστική διάθεση και θα πρέπει να εκτονωθεί κάπου, θα γράψω σχετική αποψάρα. Προς το παρόν, τελώ ακόμη υπό μουντ καλής χρονιάς.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
@mits@kos Νομίζω πως ο ελιτισμός πηγάζει από πολλούς παράγοντες πέρα από τα γραφικά ( είχα σύστημα που ήταν στα επίπεδα Xbox 360 και flameαρα κονσολάδες σε και καλά "μουλτιπλάτφορμ" φόρουμ ). Δεν είναι καλό να σβήσει το DIY desktop πάντως.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Με πιάνει μάνικ λάφτερ με όσα διαβάζω στα τζι πι γιου θρεντς και τα εν γένει τεκταινόμενα. Πριν μερικά φεγγάρια, λέγαμε κατι ψιλά για ελιτισμούς, μαστερέις και πώς εκμεταλλεύεται τέτοιου τύπου σμωλ ντικ ένερτζυ η αγορά για να κάνει το πίσι γκέιμινγκ τεκμήριο πλουτισμού. Καμιά μέρα που θα με πιάσει αφοριστική διάθεση και θα πρέπει να εκτονωθεί κάπου, θα γράψω σχετική αποψάρα. Προς το παρόν, τελώ ακόμη υπό μουντ καλής χρονιάς.

Περιμένω με μεγάλη αγωνία την αποψάρα για να δω αν περιλαμβάνει κάτι καινούριο ή είναι μια επανάληψη πραγμάτων που έχουν αποδομηθεί χιλιάδες φορές. Υποπτεύομαι το δεύτερο αλλά είμαι ανοικτός στο πρώτο.
 
Top Bottom