What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
http://sites.amd.com/us/promo/never-settle/Pages/nsreloadedforever.aspx#" class="bbcode_url">NEVER SETTLE FOREVER

Προστέθηκαν νέα παιχνίδια δώρο με την αγορά καρτών, ανάμεσά τους το αναμενόμενο Murdered Soul Suspect αλλά και διάφορα indie
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ, το πρόβλημα είναι ότι έχω τα περισσότερα από Square-Enix κάτι θα πρέπει να ταιριάξω στο Murdered...
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Κρίμα που έβγαλαν το Bioshock Infinite, θα περιμένω τα summer sales τώρα για όλο το πακέτο με τα DLC.
 

Tom G

Mind-flayer
Joined
Nov 30, 2012
Messages
1,736
Πήρα τη R9 270 της Asus και είναι απλά καρτάρα! Αθόρυβη και με τρομερές επιδόσεις... Με λίγο overclocking φτάνεις σε επιδόσεις και τη 270x. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν οικονομική μεν, πολύ αποδοτική δε λύση.
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Ένα 6άρι pin δεν απαιτεί αυτή; Πόσο την πήγες σε core/memory?
 

Tom G

Mind-flayer
Joined
Nov 30, 2012
Messages
1,736


Kuivamaa wrote:
Ένα 6άρι pin δεν απαιτεί αυτή; Πόσο την πήγες σε core/memory?</blockquote>

Ναι, 1 απαιτεί και την έχω πάει μέχρι 975/1400. Δε τη βάζω σε high performance συνέχεια όμως.

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269


jimmy213 wrote:
Δοκίμασε κανείς τους νέους drivers 14.4 ;</blockquote>

Κατεβάζω εγώ τώρα, δεν περιμένω θαύματα βέβαια, δεν έχω κάποιο πρόβλημα που περιμένω να λυθεί ή κάτι

 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Μια ερώτηση. Βλέπω ότι κάποια παιχνίδια στο GOG έχουν θέμα με τους νεώτερους drivers της AMD. Είναι θέμα drivers, ή είναι κάτι από την μεριά του middleware του GOG;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ποιο middleware του GoG? Ποια παιχνίδια; Όταν λες νεότερους ποιους εννοείς, γιατί οι τελευταίοι WHQL βγήκαν μόλις χτες βράδυ, κατά τα άλλα όλοι οι drivers από το Δεκέμβρη και μετά ήταν beta, και είναι αναμενόμενο να έχουν κάποιο θεματάκια.


jimmy213 wrote:
Δοκίμασε κανείς τους νέους drivers 14.4 ;</blockquote>

Τώρα που ήρθα στο πατρικό μου με τον "παλιό" υπολογιστή, δεν την πάλευα με την 3850 256ΜΒ που είχε αρχίσει να έχει και προβλήματα δυσλειτουργίας πλέον, και του πέρασα μια Asus 250X 1GB, στεγνό rebadge της 7770Ghz. Μια χαρά συνοδία για τον Athlon II X3 435 2.9Ghz με 4GB Ram, Win 7 64-bit, για ανάλυση 1650x1080.

Τη δούλευα με τους 14.3 beta, και ενώ στα περισσότερα παιχνίδια ήταν μια χαρά (δοκίμασα ένα σωρό λόγω της νέας κάρτας) , σε ορισμένα (Book of Unwritten Tales, The Raven - Legacy of a Master Thief, και τα δύο της King Art, τυχαίο;, 2-3 ακόμα) είχε πρόβλημα με textures που αναβόσβηναν.

Με χαρά αναφέρω πως με τους 14.4 WHQL, τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.

 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
<blockquote>Ποιο middleware του GoG? Ποια παιχνίδια; Όταν λες νεότερους ποιους εννοείς, γιατί οι τελευταίοι WHQL βγήκαν μόλις χτες βράδυ, κατά τα άλλα όλοι οι drivers από το Δεκέμβρη και μετά ήταν beta, και είναι αναμενόμενο να έχουν κάποιο θεματάκια.</blockquote>
Εννοώ περιπτώσεις σαν του http://www.gog.com/game/total_anihilation_commander_pack" class="bbcode_url">Total Anihilation που ζητά Catalyst 13.4 ή παλαιότερους.
Οφείλεται σε κάποιο πρόγραμμα (πχ. DOSBOX) ή απλά η AMD/ATI έχει θέμα με τα παλιά games;
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516
εκανα και γω την αναβαθμιση σε 14.4, αλλα δεν ειδα καμια διαφορα (δεν ειχα ομως προβληματα με textures που αναβοσβηναν κλπ)
τωρα αμα μεσα στο ατελειωτο optimizing, πηγα κανενα fps παραπανω, καλοδεχουμενο! :trollface:
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Τους έβαλα κι εγώ σήμερα, αλλά έχω https://flic.kr/p/nnYm5P" class="bbcode_url">αυτό το θέμα (σημεία που έπρεπε να είναι άσπρα τώρα έχουν μια ροζ απόχρωση). Το έχει κανείς άλλος αυτό το θέμα;

EDIT
Επίσης στο gpu-z μου την εμφανίζει ως R7 200 series (έχω την 7770).
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
Δεν τους έχω βάλει στο λαπτοπ αλλά όσοι 14.χ έχω δοκιμάσει "ροζίζουν". Δεν ξερω αν είναι bug ή ηθελημενο. Το gpu την βλέπει ως R7 200 γιατί η 7770 και η R7 250X είναι ένα και το αυτό.
 

Tom G

Mind-flayer
Joined
Nov 30, 2012
Messages
1,736
Πάντως η θερμική συμπεριφορά της κάρτας είναι απλά τέλεια. Στο Rome 2 (με ενεργοποιημένο το graphics overdrive σε 975/1440) η θερμοκρασία δε ξεπερνάει τους 60 βαθμούς ενώ είναι και σχετικά αθόρυβη.
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516
λοιπον, τελικα οι βελτιωσεις που αναφερει ο g0o ΟΝΤΩΣ υπαρχουν...
δηλαδη κατι βαρελια με νερο στο risen 2, που απο μακρια φαινοντουσαν σαν να εκαναν γραμμες (οι αγγλοι τουριστες φορανε γυαλια που δεν εχουν φακους και μοιαζουν με το εφε που σας λεω).
μετα την αναβαθμιση αυτη το εφε, εξαφανιστηκε... δεν ηξερα οτι ηταν bug... :trollface:
τωρα που μου λειπει, το καταλαβα :trollface: :trollface:
 

infamousjohn

Death Knight
Joined
Dec 7, 2012
Messages
2,516
τωρα οσον αφορα αυτο το σχολιο με τα ροζ χρωματα κλπ, δεν θα το μαθω ποτε αν υφισταται καθοτι χρησιμοποιω custom color profile :trollface: (ειμαι και ιδιοτροπος!)
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Problem solved. Για κάποιο λόγο είχε μετακινηθεί ελαφρώς προς τα αριστερά ο slider για τη θερμοκρασία χρώματος στο CCC.
Αν το είχε άλλος αυτό το θέμα ας κάνει τα εξής:
1. Στο CCC πάμε στο tab "Οι ψηφιακές επίπεδες οθόνες μου"
2. Χρώμα οθόνης
3. Κλικ στο defaults (προεπιλογές).
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Είδα και http://videocardz.com/50434/powercolor-radeon-r9-295x2-devil13-requires-four-8pin-power-connectors" class="bbcode_url">αυτό και τρόμαξα. Τέσσερα 8pin connectors;;;;;;; ΟΧριστοςκαιηπαναγίακαιόλοςοουράνιοςοθόλοςτοείδακαισκιάχτηκα. Τι PSU χρειάζεται αυτό το πράγμα; Τρέφεται με αίμα; Με ενέργεια από τον Ήλιο; Παίρνει γραμμή απευθείας από το Κοσλοντούι; Συνδέεται με τον πυρήνα της Γής;
 
Top Bottom