What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Όπως λέει και το βίντεο, η AMD πρέπει να τιμολογήσει αλλιώς τα προϊόντα της. Πρέπει πάντοτε να είναι πιο φθηνά από Nvidia για να κερδίσουν μερίδιο αγοράς.
ε ναι στα 130€ η 5500 θα είναι λουκούμι και θα την πάρω μόλις πάρω το πέιτσεκ μου
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Κάρτα φίλου μου την έπαθε έτσι από τους drivers της Nvidia.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Κάρτα φίλου μου την έπαθε έτσι από τους drivers της Nvidia.
η amd φταίει όμως, είπαμε η nvidia βγάζει τέλειους drivers :D
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
προσωπικά από τότε που έγινε η αλλαγή μετά-catalyst δεν ξαναείδα πρόβλημα σε έμενα. πριν με τους catalysts είχα συναντήσει crashes όχι πολλά μεν αλλά είδα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Εγώ δεν είχα ποτέ κάτι τόσο deal breaking, έχω περάσει με την σειρά: ATi 9600, ATi X800, ATi 4850, AMD 7850 (still rocking αυτή) στο main μου και στης γυναίκας έχουμε αλλάξει 2 nvidia που τα έπαιξαν στο πουθενά και τώρα τα τελευταία χρόνια το βάσταγε μια 4650 OC (που είχα για gaming στο σύστημα στο πατρικό μου όσο ήμουν Αθήνα) μέχρι που έβαλα την 250 την δική σου και δουλεύει τζιτζί για autocad/archicad που θέλουν σταθερότητα. Στο δικό μου στη γραφείο που είχα την 250 μια χαρά ήμουν αλλά μετά έβαλα μια 7790 από έναν φίλο που πάλι την έλιωνε στο gaming από όταν βγήκε, πάλι όλα μια χαρά και εγώ και αυτός όσο την είχε.

Meanwhile η 7600Μ στο ΗΡ που είχα έλιωσε... οπότε με βάση το internetικό τσουβάλιασμα και 3 νεκρές nvidia από προσωπική χρήση (χωρίς gaming οι 2 desktop) οι nvidia είναι ένα μάτσο σαβούρες... νε τι;

(Αυτό που λέω, είναι ότι έχουμε 5 ατομάκια και γκρινιάζουν για ένα πρόβλημα που τους έβγαλε AMD κάρτα και άλλα 5 με nVidia. Για κάποιο λόγο οι 5 πρώτοι ξαφνικά έχουν γίνει "major amd driver problems" και οι δεύτεροι είναι απλά μερικοί άτυχοι τύποι που δεν πάει να πει τίποτα αρνητικό για την nvidia...)
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
και εγώ είχα πρόβλημα με τους drivers τις geforce 710, δεν την έβγαλα για πέταμα όλη την nvidia, έκανα rollback μέχρι να βρει άλλος driver... Έχω τόσα χρόνια AMD και 2 φορές είχα μόνο μικρά προβλήματα, ένα με τους πρώτους catalyst δεν έπαιζε το πρώτο witcher και ένα τώρα με τους τελευταίους που είχε default ένα κωλομπίπ και ακουγόταν όποτε πάταγα ctrl και μου έσπαγε τα τύμπανα. Κλάιν...
Δεν μου έχει κάψει και κάρτα ο driver σαν την nvidia, εκτός αν τα ξεχνάει ο κόσμος αυτά.

Πολύ σοβαρά πήρες την απάντησή μου Nitro, νόμιζα πως το "who cares για τα παιχνίδια" ήταν dead giveaway για το :trollface: της υπόθεσης.

"Εγώ δεν έχω πρόβλημα" είναι η πρώτη αντίδραση του fanboy πάντως, όταν αναφέρονται προβλήματα για την όποια εταιρεία. Είμαι σίγουρος ότι όσοι δεν μπορούν να παίξουν χωρίς black screen κάθε τρεις και λίγο, παρηγορούνται τα μάλα. Και να μην ήταν και γνωστός ο λόγος (voltage instability), να έλεγα δεν μπορούν να το κάνουν replicate. Ξύπνα AMD, εγώ σου εμπιστεύτηκα 2 ολόκληρα ευρώ για τη μετοχή σου...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
γιατί ειδα παλικάρι που είχε πρόβλημα με 7 διαφορετικές 2080 super. 7 διαφορετικά μοντέλα να ουμε.

Pro tip και plot twist ταυτόχρονα: δεν είχε πρόβλημα με 7 διαφορετικές 2080 Super. 'Η κέρδισε το ΤΖΟΚΕΡ ανάποδα, ή το πρόβλημα είναι αλλού.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Η τελευταία κάρτα AMD που είχα ήταν η 4850 και δεν θυμάμαι σοβαρά προβλήματα πλην της αργοπορίας κυκλοφορίας drivers για καινούρια games, χωρίς όμως να ξέρω αν η ευθύνη ήταν της AMD ή του developer. Θυμάμαι στο PC Master να εμφανίζονται σχετικά συχνά ζητήματα στα παιχνίδια που έπαιρνα για review τα οποία όμως λυνόταν με την κυκλοφορία του επόμενου driver.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Pro tip και plot twist ταυτόχρονα: δεν είχε πρόβλημα με 7 διαφορετικές 2080 Super. 'Η κέρδισε το ΤΖΟΚΕΡ ανάποδα, ή το πρόβλημα είναι αλλού.


Με την παλιά του 1070 είναι κομπλέ. Ποιος ξέρει τι του έκατσε. Κάπου αλλού πρόβλημα? Πρόβλημα η ίδιες οι gpu? Άκρη δεν έβγαλε. Το Point μου είναι ότι είναι μηχανήματα του διαβόλου.

Edit: πριν αρκετούς μήνες όντως η Nvidia έφτιαχνε fix γιατί όταν συνδιαζες τους τελευταίους amd cpu με Nvidia gpu έτρωγες blue screen.
 

Attachments

  • Screenshot_2020-02-14-14-02-01-791_com.reddit.frontpage.jpg
    Screenshot_2020-02-14-14-02-01-791_com.reddit.frontpage.jpg
    682.5 KB · Views: 3
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Όπως λέει και το βίντεο, η AMD πρέπει να τιμολογήσει αλλιώς τα προϊόντα της. Πρέπει πάντοτε να είναι πιο φθηνά από Nvidia για να κερδίσουν μερίδιο αγοράς.

Bang for your buck!! Όπως ακριβώς έγινε με τις CPU!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Πολύ σοβαρά πήρες την απάντησή μου Nitro, νόμιζα πως το "who cares για τα παιχνίδια" ήταν dead giveaway για το :trollface: της υπόθεσης.

"Εγώ δεν έχω πρόβλημα" είναι η πρώτη αντίδραση του fanboy πάντως, όταν αναφέρονται προβλήματα για την όποια εταιρεία. Είμαι σίγουρος ότι όσοι δεν μπορούν να παίξουν χωρίς black screen κάθε τρεις και λίγο, παρηγορούνται τα μάλα. Και να μην ήταν και γνωστός ο λόγος (voltage instability), να έλεγα δεν μπορούν να το κάνουν replicate. Ξύπνα AMD, εγώ σου εμπιστεύτηκα 2 ολόκληρα ευρώ για τη μετοχή σου...

Εγώ δεν έχω πρόβλημα ναι, αλλά και με την άλλη που είχα πρόβλημα πάλι αγόρασα την 710 για το htpc χωρίς δεύτερη σκέψη (εμ μου την έχουν δει τα μαγαζιά εδώ στο ελλάντα ότι η R5 240 low profile είναι premium και την έχουν 20€ πάνω από την 710...)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
ρε γκαντεμόσαυροι πρασινοφρουροί με γκαντεμιάσατε και πρώτη φορά μου έβγαλε πρόβλημα το σύστημα στο γραφείο με την 7790 :p κάτι σκάλωσε και έβγαλε artifacts, ΟΝΣΓ... ελπίζω απλά να είναι σκάλωμα και όχι η κάρτα να ψοφάει
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Με την παλιά του 1070 είναι κομπλέ. Ποιος ξέρει τι του έκατσε. Κάπου αλλού πρόβλημα? Πρόβλημα η ίδιες οι gpu? Άκρη δεν έβγαλε. Το Point μου είναι ότι είναι μηχανήματα του διαβόλου.

H 1070 έχει power draw 180W, η 2080Super, 250W. Οπότε κάτι παίζει με το power delivery. Τροφοδοτικό; Καλώδιο τροφοδοτικού; Μητρική/PCI-e slot? Κάτι πάντως, γιατί 7 προβληματικές 2080S σερί, απλά αποκλείεται.


Ή το διαολομηχάνημα χρειάζεται εξορκισμό, δεν μπορώ να το αποκλείσω.

Nitro, να μην σε αγχώσω, αλλά artifacts σε μη-overclocked κάρτα δεν είναι καθόλου καλό σημάδι :(.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ή το διαολομηχάνημα χρειάζεται εξορκισμό, δεν μπορώ να το αποκλείσω.
Εννοείται πως θέλει εξορκισμό. Δεν θα ψάξουμε εμείς το πρόβλημα του. Μπορεί να έπεσε σε προβληματικό τροφοδοτικό μιας και σύμφωνα με τα σχόλια του έχτισε νέο μηχάνημα. Άρα εξορκισμό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
κανένα άγχος, αν καεί η κάρτα θα έχω δικαιολογία να πω στην γυναίκα γιατί αναβάθμισα την 7850.
"Μανίτσα μου δεν φταίω εγώ, κάηκε η κάρτα στο γραφείο πρέπει να βάλω άλλη, είναι σύστημα δουλειάς δεν παίζουμε με αυτά"
Τσουπ βάζω την 7850 εκεί και τσιμπάω κάτι νεότερο για το σπίτι, ας είναι και 570 :p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Κοίτα, άμα η 7790 δεν έχει καεί ακόμα... κάνε o/c και τρέξε furmark να το σιγουρέψεις :p.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ευκαιρία και δικαιολογίες για αναβάθμιση ψάχνει ρε μη του το χαλάς.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
γράψε λάθος. μόλις ήπια την πρώτη γουλιά καφε. ενας θεός ξέρει τι διάβασα με την τσίμπλα στο μάτι.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Δείχνει πιο δραστήρια μετά τα τσιγκλίσματα η AMD, αλλά το αμέλησε και φούσκωσε το πράγμα.
Το άσχημο εδώ δεν είναι το όποιο θέμα με τους drivers, είναι το ότι έπρεπε να πέσει "κράξιμο" ακόμα και από τον AdoredTV ( μπράβο του πάντως, καλά έκανε και έκραξε ).
Το οξύμωρο είναι ότι τώρα που υπάρχει ρευστό στην εταιρεία, παρουσιάστηκε αυτό το ζήτημα. Με πολύ δυσμενέστερες συνθήκες, το RTG είχε βελτιώσει παρασάγγας και το εύρος χαρακτηριστικών, και την σταθερότητα του driver.
 
Top Bottom