What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,844
Το διάβασα το νέο μέσα στο ΣΚ, αλλά ναι τι να το κάνεις. Entry level GPU στα 300-400€
για να παίζεις 1080π low/medium
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Η διαφορά της 3060 με την 3070 δεν φαίνεται μεγάλη, μόνο η VRAM με προβληματίζει. Αλλά ούτως ή άλλως δεν υπάρχει τίποτα με 3070 στο μπάτζετ μου.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
Η διαφορά της 3060 με την 3070 δεν φαίνεται μεγάλη, μόνο η VRAM με προβληματίζει. Αλλά ούτως ή άλλως δεν υπάρχει τίποτα με 3070 στο μπάτζετ μου.
Never say never., μιας και εγώ έτυχε να βρω στα ίδια λεφτά την 3070 (50 ευρώ παραπάνω) Επίσης τσέκαρε και για μοντέλα της amd που θα παίξουν στην αγορά
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259

Άραγε υπάρχει ελπίδα να γλιτώσουν αυτές από τους miners; Μήπως είναι αδύναμες για mining ή μπα;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,420
Δεν ξέρω αν έχουν και νόημα για gaming PC αξιώσεων όμως. Το Series X και το PS5 είναι στα επίπεδα της 6700ΧΤ... Πιθανώς να είναι ανταγωνιστικές του Series S, αλλά αυτό έχει και 300€.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
για mining κάτι θα βγάζουν, για gaming... θα είναι καλές για 1080p με παραχωρήσεις αλλά στις τιμε΄ς που θα παίξουν... δεν νομίζω να δούμε φως.

Οι κάρτες αυτές για τις επιδόσεις τους θα έπρεπε να κοστίζουν 150 και 100€ αντίστοιχα. Στην ανώμαλη φάση που είμαστε άνετα πάνε +200€

Ειδικά τώρα που στράγγιξε η αγορά από 1660 στα 300€
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Καλά.

Εκτός αν αυτό το 64bit mem bus και τα 4GB την κάνουν χάλια για mining και υπάρξει σε μεγάλες ποσότητες στην αγορά λόγο 6nm
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Για mining δεν ξέρω, αλλά με 64-bit* bus για gaming κάνει ίσως για Tetris.

*Δεν έχω μελετήσει καλά το θέμα, αλλά έχω την εντύπωση πως με τόσο μικρό bus πλέον παίζει όντως ρόλο το interface. Άμα την κουμπώσεις σε PCI-e 3.0 πιθανότατα όντως να σέρνεται, εδώ έχει μετρήσιμη πτώση η 6600ΧΤ με αυτό το θέμα. Σε PCI-e 4.0 θα την παλεύει, μάλλον εκεί ποντάρει η AMD.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Για mining δεν ξέρω, αλλά με 64-bit bus για gaming κάνει ίσως για Tetris.
Για 1080p μπορεί να το καλύψει με ψηλά τα ρολόγια της μνήμης λόγο texture compression, για αυτό λέω, ίσως σε gaming να βαστάει αλλά σε mining να μην μπορεί να αποδώσει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
meanwhile αν δεν είναι τελικά τυπογραφικό λάθος στο site, η 6500ΧΤ είναι πετσοκομμένη σε hardware encoding για κάποιους video codecs κάτι που είναι πολύ περίεργο για την σημερινή εποχή, που όχι μόνο τα χρειάζεται ο καθημερινός χρήστης που σαχλαμαρίζει με τα βιντεο των διακοπών του, αλλά και ο gamer που όλο και κάτι θα streamάρει.

Κοίτα να δεις που θα βγουν τα reviews και θα είναι χειρότερη από την 5500ΧΤ...
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
η 6500ΧΤ είναι πετσοκομμένη σε hardware encoding
Είναι πετσοκομένη ως hardware γενικά. Αντισταθμίζει μερικώς, όχι πλήρως με το να έχει πιο ψηλά το ρολόϊ και αυτό που ελπίζει κανείς είναι να δώσει αξία η νεώτερη αρχιτεκτονική rdna2. Για mining που λογικά αυτά δεν μετράνε θα είναι χειρότερη από το μισό μιας 5500xt!

Πάντως δεν ανησυχώ για αυτόν που θέλει να σαχλαμαρίζει. Δεν ξέρω πώς θα επηρεάσει κάποιον που θέλει να τρέχει κάποια επαγγελματικά προγράμματα αλλά αυτόν που σαχλαμαρίζει δεν τον επηρεάζει. Για μια εύκολη εικόνα, απείρως πιο αδύναμες παλιές intel παίζουν πολύ άνετα 4K βίντεο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Είναι πετσοκομένη ως hardware γενικά. Αντισταθμίζει μερικώς, όχι πλήρως με το να έχει πιο ψηλά το ρολόϊ και αυτό που ελπίζει κανείς είναι να δώσει αξία η νεώτερη αρχιτεκτονική rdna2. Για mining που λογικά αυτά δεν μετράνε θα είναι χειρότερη από το μισό μιας 5500xt!

Πάντως δεν ανησυχώ για αυτόν που θέλει να σαχλαμαρίζει. Δεν ξέρω πώς θα επηρεάσει κάποιον που θέλει να τρέχει κάποια επαγγελματικά προγράμματα αλλά αυτόν που σαχλαμαρίζει δεν τον επηρεάζει. Για μια εύκολη εικόνα, απείρως πιο αδύναμες παλιές intel παίζουν πολύ άνετα 4K βίντεο.
όχι δεν κατάλαβες το να παίξει έχουν τους decoders, για να γράφει ή να κάνει streaming είναι το θέμα με τους encoders.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
όχι δεν κατάλαβες
Έχεις δίκιο, δεν προσέχω τι διαβάζω. Αλλά η βασική μου ιδέα ισχύει. Ναι για gaming streaming έχεις δίκιο, μάλλον θα είναι απελπισία. Αλλά για να κάνεις share screen σε zoom/skype/viber δεν βλέπω το πρόβλημα. Γίνεται μια χαρά με πολύ πιο αδύνατες κάρτες.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
@lucinos τα 8gb vram της 3070, θα με καλύψουν για να παίξω το Alan Wake 2 σε φουλ 1080p ?

Αν πάρω την 6500XT, θα μπορώ να παίξω σε 2k το φορτναητ ?
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
@Tony Corvus αν το AW2 βγει μέχρι το 23, άνετα. Για αργότερα ζόρικα τα πράγματα.
Αναλόγως πόσο αργότερα, κάνεις μικρές παραχωρήσεις (settings) ή μεγάλες (TOP 20 best sellers για το 2025 του Ι.Τ.Σ.Ι-Ο.)
Μπορείς να βάλεις επίσης POP OS Manjarohrepo τότε, για να μην αισθάνεσαι ότι σε gimpάρει το hardware
:trollface:
 
Top Bottom