What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Έχει πέσει λίγο το ενδιαφέρον μας για hardware ή είναι η ιδέα μου;

Κουράστηκα να τα παρακολουθώ από τότε που οι τιμές ήταν στον Θεό, αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν έχω ιδέα πότε κυκλοφορεί καινούριο hardware. Ούτως ή άλλως από τη στιγμή που πήρα laptop δεν μπορώ να αναβαθμίσω, οπότε η επόμενη "αναβάθμιση" προβλέπεται να είναι το Steam Deck 2 σε καμιά πενταετία.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Κουράστηκα να τα παρακολουθώ από τότε που οι τιμές ήταν στον Θεό, αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν έχω ιδέα πότε κυκλοφορεί καινούριο hardware. Ούτως ή άλλως από τη στιγμή που πήρα laptop δεν μπορώ να αναβαθμίσω, οπότε η επόμενη "αναβάθμιση" προβλέπεται να είναι το Steam Deck 2 σε καμιά πενταετία.
Θα σε φτιάξω εγώ πασάκα μου

detected
https://www.mindfactory.de/search_result.php?search_query=radeon+rx

Σαλτσούλα?
Bitcoin: Why is the largest cryptocurrency crashing?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261

Ενδιαφέρον νέο. Αν υπάρχει τέτοιο hardware τότε η ψαλίδα με το DLSS μπορεί να κλείσει ακόμη περισσότερο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Ενδιαφέρον νέο. Αν υπάρχει τέτοιο hardware τότε η ψαλίδα με το DLSS μπορεί να κλείσει ακόμη περισσότερο.
και η διαφορά στην απόδοση RT φυσικά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Περίεργο συναίσθημα να μην νοιάζομαι για νέες GPUs. Μεταξύ του laptop (που δεν επιδέχεται upgrading) και μελλοντικών Steam Decks που θα αγοράσω 100%, είναι πιθανό να μην ξαναγοράσω GPU για πολλά χρόνια. Μπράβο Nvidia και AMD (για discreet GPUs), με διώξατε από πελάτη με τις παπαριές σας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
Περίεργο συναίσθημα να μην νοιάζομαι για νέες GPUs. Μεταξύ του laptop (που δεν επιδέχεται upgrading) και μελλοντικών Steam Decks που θα αγοράσω 100%, είναι πιθανό να μην ξαναγοράσω GPU για πολλά χρόνια. Μπράβο Nvidia και AMD (για discreet GPUs), με διώξατε από πελάτη με τις παπαριές σας.
Προσωπικά θα ήμουν εκεί αν δεν είχε τρελό bug στο openCL της η AMD για όλες τις RDNA 1 + 2 κάρτες της, αφού έχω την 5500ΧΤ και μου φτάνει.
Αλλά λόγω του bug, πρακτικά έχω πρόβλημα στο workflow αν χρειαστεί να δουλέψω από το σπίτι, καθώς βγάζει το GPU acceleration εντελώς εκτός και φαντάζει απελπιστικά αργή η δουλειά μου μόνο με CPU.

Υπό νορμάλ τιμές ενδεχομένως να είχα στο πλάνο να πουλήσω την 5500ΧΤ (και να γίνει πρακτικά η πρώτη κάρτα που πουλάω και μάλιστα ενώ έχει ψωμί ακόμα) και να πάρω κάποια nvidia, αλλά καμία από τις εταιρίες δεν παρουσιάζει νορμάλ τιμές...
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Περίεργο συναίσθημα να μην νοιάζομαι για νέες GPUs. Μεταξύ του laptop (που δεν επιδέχεται upgrading) και μελλοντικών Steam Decks που θα αγοράσω 100%, είναι πιθανό να μην ξαναγοράσω GPU για πολλά χρόνια. Μπράβο Nvidia και AMD (για discreet GPUs), με διώξατε από πελάτη με τις παπαριές σας.

Επειδή θέλω να βάλω την Vega 56 στο σαλόνι να κάνει παρέα με τον i5 2500K (αθάνατος!!), ψιλοψάχνομαι για κάρτα!! Άλλα άν δεν βρώ 6700ΧΤ στα 350 - 400 ή 6800 στα 450, δαν αλλάζω "πράμα"!!!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Επειδή θέλω να βάλω την Vega 56 στο σαλόνι να κάνει παρέα με τον i5 2500K (αθάνατος!!), ψιλοψάχνομαι για κάρτα!! Άλλα άν δεν βρώ 6700ΧΤ στα 350 - 400 ή 6800 στα 450, δαν αλλάζω "πράμα"!!!


6700ΧΤ στα 450, possible - αν και εδώ που φτάσαμε, μόνο η αναμονή για τις νέες έχει νόημα για όποιον έχει λειτουργική GPU.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
6700ΧΤ στα 450, possible - αν και εδώ που φτάσαμε, μόνο η αναμονή για τις νέες έχει νόημα για όποιον έχει λειτουργική GPU.

Δεν διαφωνώ καθόλου!!! Όποτε να ρθουν, καλώς τες!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
@captain kal δεν είναι λίγο overkill για τον 2500Κ? Να σου δώσω την 7850 να βάλεις να μου δώσεις την 56άρα;

(δεν κάνω πλάκα, ψάχνω vega λόγω openCL bug στην 5500ΧΤ)
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
@captain kal δεν είναι λίγο overkill για τον 2500Κ? Να σου δώσω την 7850 να βάλεις να μου δώσεις την 56άρα;

(δεν κάνω πλάκα, ψάχνω vega λόγω openCL bug στην 5500ΧΤ)

Bttr.gif
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
@captain kal δεν είναι λίγο overkill για τον 2500Κ? Να σου δώσω την 7850 να βάλεις να μου δώσεις την 56άρα;

(δεν κάνω πλάκα, ψάχνω vega λόγω openCL bug στην 5500ΧΤ)

Και μετά το απαραίτητο bug's bunny - τρολλάρισμα, βασικά λέω να το αναβαθμίσω και αυτό, εφόσον βρώ καμιά καλή προσφορά και το επιτρέψουν τα οικονομικά!! (3800 από το μεγάλο + και motherboard b450 και 5800Χ για το μεγάλο)!!

Καλή βλακ φράϊντεϊ δηλαδή!!

Ασε που αυτό το κουκλί, μου γαργαλάει την τσέπη!!
 
Last edited:

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Θα χρειαστείς μητρική με Β550 για τον 5800Χ. Λόγω του γνωστού θέματος με το μικρό σε χωρητικότητα bios.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Θα χρειαστείς μητρική με Β550 για τον 5800Χ. Λόγω του γνωστού θέματος με το μικρό σε χωρητικότητα bios.

Εχ, γουάτ; Αυτά ήταν ιστορίες με το Β350 (που ακόμα και αυτές τελικά πλέον έχουν επίσημη συμβατότητα), όλες οι B450 είναι πλήρως συμβατές με τον 5800Χ (και τον 5800Χ3D, και τον 5950 και γενικά όλη τη σειρά), εφόσον αναβαθμίσουν στο τελευταίο BIOS.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Θα χρειαστείς μητρική με Β550 για τον 5800Χ. Λόγω του γνωστού θέματος με το μικρό σε χωρητικότητα bios.

Δεν καταλάβατε!! Ο 5800Χ θα μπεί (θεωρητικά πάντα) σε Β370 (ASUS ROG Strix X370-F)!! Από ότι είδα στο site της ASUS, είναι συμβατός!! Ο 3800Χ που ήδη δουλεύει στο ιδιο motherboard θα μπει σε B450!!

Λέμε τώρα, αν μαζέψουμε κανά φράγκο!!!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ναι, με το τελευταίο BIOS, και η Χ370 είναι συμβατή.

Γιατί προτιμάς τον 5800Χ αντί τον 5700Χ? Ο δεύτερος έχει το 99,99% των επιδόσεων, με σχεδόν μισή κατανάλωση ρεύματος.
 
Top Bottom