What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

AMD GPU - Το επίσημο νήμα συζήτησης

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Ναι, ΟΚ, αλλά για να πω τη μαύρη αλήθεια, είμαι του ολντ φορ δις σιτ για να μπω σε μια τέτοια διαδικασία μόνο και μόνο για να έχω ένα μικρό boost μέσω linux στα παίγνια...
Δεν είναι μόνο το πιθανό boost (αν και αυτό αυτό για κάποιες περιπτώσεις δεν είναι καθόλου αμελητέο), είναι επιπλέον ότι έχεις ένα λειτουργικό που δεν σού σπάει τα νεύρα. Επίσης έχεις και μια εναλλακτική αν το άλλο λειτουργικό έχει θέμα. Επίσης αν υπάρχει και μπαίνεις που και που με το πάσο σου μαθαίνεις και κάτι. Το καλό με τα desktop είναι ότι μπορείς πολύ εύκολα να προσθέσεις έναν επιπλέον 2.5'' ssd σκληρό και να κάνεις εκεί την εγκατάσταση χωρίς να πειράξεις καθόλου τον προηγούμενο δίσκο. Όχι ότι είναι δύσκολο να κόψεις έναν σκληρό αλλά είναι κατανοητό να μην θέλεις καθόλου να το αγγίξεις όταν είναι εργαλείο δουλειάς, ε στο desktop δεν χρειάζεται καν να το αγγίξεις.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,974
Αλλά έχεις διάθεση να το ψάχνεις για αλλαγή κάρτας γραφικών :ROFLMAO:

Ήμουνα σίγουρος ότι θα έλεγες κάτι τέτοιο. :Ρ

Την κάρτα την παίρνεις, τη βάζεις και πάπαλα. Δεν χρειάζεται να "μάθεις" κάτι παραπάνω. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις την κατάλληλη για το πισί σου. Μόνο για αυτό είχα χρόνο και διάθεση, η οποία μόλις έφυγε χάρη σε σένα και τον @nitro912gr ... :Ρ

Πέρα από την πλάκα, σας ευχαριστώ για τη συζήτηση και που μου ανοίξατε τα μάτια σε κάποια πράγματα. Χωρίς εσάς, μπορεί να είχα προβεί σε αγορά ακατάλληλης κάρτας και να τράβαγα τους πυκνωτές μου (ως μποτάκι :Ρ).
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Επειδή έχω χάσει λίγο τις εξελίξεις η AMD έχει πει κάτι για 7700xt?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Επειδή έχω χάσει λίγο τις εξελίξεις η AMD έχει πει κάτι για 7700xt?
όχι κάτι συγκεκριμένο, κάτι για φθινόπωρο λένε οι φήμες όμως.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
Την κάρτα την παίρνεις, τη βάζεις και πάπαλα.
όχι, στα windows πρέπει να εγκαταστήσεις drivers για την κάρτα γραφικών. Και μόνο που το σκέφτομαι βλέπω εφιάλτες. Αν βάλεις μια σύγχρονη διανομή οι σύγχρονες amd απλά δουλεύουν. Η εκκίνηση από λίνουξ είναι εντελώς plug&play σε αντίθεση με τα windows που είναι για μαζοχιστές/μαζοχίστριες μόνο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
όχι, στα windows πρέπει να εγκαταστήσεις drivers για την κάρτα γραφικών. Και μόνο που το σκέφτομαι βλέπω εφιάλτες
ίσως ελάχιστα πιο δύσκολο από το φτιάξεις account στο steam και να περάσεις τον client. Θέματα με drivers έχω να δω (πολλά) χρόνια, το να μην "βλέπει" το pc την κάρτα σε φρέσκο στήσιμο δε, ποτέ. Είναι εντελώς streamlined η διαδικασία πλέον, που βρισκόμαστε, στα 90's; :p
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,694
πιο δύσκολο
και άρα δεν δουλεύει, θέλει να ξέρεις κάτι και ο κόσμος δεν θα έπρεπε ούτε να το ξέρει, ούτε να θέλει να το μάθει.
 
Last edited:

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
Δεν τιθεται θεμα drivers. Τα Windows κατεβαζουν πλεον updates κατα το αρχικο στησιμο και μαζι με αυτα κατεβαζουν και hardware drivers. Δεν ειναι οι τελευταιοι οδηγοι αλλα η δουλεια γινεται.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Δεν τιθεται θεμα drivers. Τα Windows κατεβαζουν πλεον updates κατα το αρχικο στησιμο και μαζι με αυτα κατεβαζουν και hardware drivers. Δεν ειναι οι τελευταιοι οδηγοι αλλα η δουλεια γινεται.
ε ναι, και άμα μερακλώσουν κιόλας σου σβήνουν τους νεότερους που έχεις βάλει εσύ και περνάνε τους παλιούς, γιατί που να ξέρεις εσύ μωρή πλέμπα user? :p
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,526
ε ναι, και άμα μερακλώσουν κιόλας σου σβήνουν τους νεότερους που έχεις βάλει εσύ και περνάνε τους παλιούς, γιατί που να ξέρεις εσύ μωρή πλέμπα user? :p
Μετα την απομακρυνση απο την αρχικη εγκατασταση, ουδεν λαθος αναγνωριζεται :)
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
Η εκκίνηση από λίνουξ είναι εντελώς plug&play σε αντίθεση με τα windows που είναι για μαζοχιστές/μαζοχίστριες μόνο.

Για τα δεκάρια, Ι will respectfully disagree!! Μέχρι και motherboard αλλάζεις και κάνουν μόνα τους τις απαραίτητες ρυθμίσεις!!

Την κάρτα την παίρνεις, τη βάζεις και πάπαλα. Δεν χρειάζεται να "μάθεις" κάτι παραπάνω. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις την κατάλληλη για το πισί σου. Μόνο για αυτό είχα χρόνο και διάθεση, η οποία μόλις έφυγε χάρη σε σένα και τον @nitro912gr ... :Ρ

Εγώ ένα manjaro το τρέχω από εξωτερικό σκληρό (SSD σε USB3 dock), οπότε δεν αλλάζεις τίποτα στο κύριο OS!! Και τα games μέσω Steam/Proton!! Δεν θέλει πολλά πολλά πλέον!! Για να έχουμε και μια εναλλακτική μετα τα Win10!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,412
Υπαρχει εδνιαφερον για οσους εχουν GTX 10 η RX 500 η κατωτερες αφου με αυτες τις καρτες δεν μπορουν να παιζουν τα καινουργια παιχνιδια σε ultra 60 fps. Βεβαια υπαρχουν και αυτοι που δεν τους νοιαζει τα γραφικα οπως ενας φιλος μου που εχει ακομα gtx 1070 απο το 2016 και οσο και να του λεω ποσο καλυτερα ειναι τα γραφικα σε ultra 1440p και με ray tracing στο pc μου αυτος λεει οτι δεν τον νοιαζει γιατι απλα θελει να παιζει και δεν τον πειραζει το αν ενα παιχνιδι δεν εχει τοσο καλα γραφικα. Μολις πριν 2 εβδομαδες τον συναντησακ αι μου ελεγε οτι γιατι να την αλλαξει αφου καομα παιζει τα παντα εστω και σε high 60 fps χωρις ray tracing.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Υπαρχει εδνιαφερον για οσους εχουν GTX 10 η RX 500 η κατωτερες αφου με αυτες τις καρτες δεν μπορουν να παιζουν τα καινουργια παιχνιδια σε ultra 60 fps. Βεβαια υπαρχουν και αυτοι που δεν τους νοιαζει τα γραφικα οπως ενας φιλος μου που εχει ακομα gtx 1070 απο το 2016 και οσο και να του λεω ποσο καλυτερα ειναι τα γραφικα σε ultra 1440p και με ray tracing στο pc μου αυτος λεει οτι δεν τον νοιαζει γιατι απλα θελει να παιζει και δεν τον πειραζει το αν ενα παιχνιδι δεν εχει τοσο καλα γραφικα. Μολις πριν 2 εβδομαδες τον συναντησακ αι μου ελεγε οτι γιατι να την αλλαξει αφου καομα παιζει τα παντα εστω και σε high 60 fps χωρις ray tracing.
καλά σου λέει, θύματα του καπιταλισμού που πάτε και στάζετε λεφτά για λίγο eye candy. If it works... it works.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Υπαρχει εδνιαφερον για οσους εχουν GTX 10 η RX 500 η κατωτερες αφου με αυτες τις καρτες δεν μπορουν να παιζουν τα καινουργια παιχνιδια σε ultra 60 fps. Βεβαια υπαρχουν και αυτοι που δεν τους νοιαζει τα γραφικα οπως ενας φιλος μου που εχει ακομα gtx 1070 απο το 2016 και οσο και να του λεω ποσο καλυτερα ειναι τα γραφικα σε ultra 1440p και με ray tracing στο pc μου αυτος λεει οτι δεν τον νοιαζει γιατι απλα θελει να παιζει και δεν τον πειραζει το αν ενα παιχνιδι δεν εχει τοσο καλα γραφικα. Μολις πριν 2 εβδομαδες τον συναντησακ αι μου ελεγε οτι γιατι να την αλλαξει αφου καομα παιζει τα παντα εστω και σε high 60 fps χωρις ray tracing.
Εγώ το Pentiment το έπαιξα σε 140 fps όλα ultra και έχω την 1080, Shredder. Νεο παιχνίδι, θυμήσου.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Παιχνίδι, ξεπαιχνίδι, εγώ μια φορά το έπαιξα και το έζησα. ❤️
 
Top Bottom