What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αναβαθμίσεις των εορτών

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Τι λέει θα κάνετε καμιά αναβάθμιση αυτές τις μέρες τις ξέφρενης καταναλωτικής μανίας; :p

Εγώ έβαλα μπροστά κάποια κομμάτια για να ξεκινήσω τις αναβαθμίσεις σιγά σιγά στο σπίτι και στο γραφείο, γιατί δε βγαίνω μάναμ.

Περιμένω τώρα 2Χ R5 5500, ένα για κάθε σύστημα και ένα Crucial P3 SSD 1TB M.2 NVMe για το γραφείο, έλεγα και για το σπίτι να έπαιρνα αλλά αργότερα.
Είχα στο μάτι και μια Radeon RX 6400 για το γραφείο που έχει πέσει στα 113€ τώρα, αλλά το πήγα και αυτό για αργότερα, έτσι και αλλιώς έτσι όπως είναι η αγορά αυτές οι κάρτες θα πωλούνται για low end μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
όπως είναι η αγορά αυτές οι κάρτες θα πωλούνται για low end μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
δεν παράγονται πια, και μόλις εξαφανιστούν δεν θα ξαναβγεί ποτέ ξανά low end κάρτα γραφικών καθώς αυτό το μερίδιο θα καλύπτεται από ισχυρότερες igpu.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
δεν παράγονται πια, και μόλις εξαφανιστούν δεν θα ξαναβγεί ποτέ ξανά low end κάρτα γραφικών καθώς αυτό το μερίδιο θα καλύπτεται από ισχυρότερες igpu.
Yes, AMD Radeon 6400 is still in production. It was released in October 2022 as part of the Radeon RX 6000 series. AMD has not announced any plans to discontinue the Radeon 6400. It is a popular budget graphics card, and it is likely to remain in production for some time.


άμα το λέει ο βάρδος του γούγκλου κάτι θα ξέρει :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Έτσι που μου !@@#%$%%$!@ την ψυχολογία την τελευταία φορά με το θέμα της κάρτας γραφικών (ναι, σε εσάς τους δυο αναφέρομαι @nitro912gr + @lucinos :Ρ :Ρ :Ρ), θα πρέπει να προβώ σε πλήρη αναβάθμιση, οπότε τσου... μένω με το πισάκι που έχω και από το νέο έτος μπορεί να τα σκάσω για κάνα γκέιμινγκ λαπτόπι που (εκτός των άλλων) θα αντικαταστήσει εν μέρει το πισί στο θέμα των παιγνίων.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,380
Έχω πλέον laptop που καλύπτει και τον ρόλο του gaming PC οπότε και να ήθελα δεν παίζει αναβάθμιση. Η επόμενη προβλέπεται σε 3-5 χρόνια (και μπορεί να είναι το επόμενο Steam Deck όπως είπαμε).
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Έχω πλέον laptop που καλύπτει και τον ρόλο του gaming PC οπότε και να ήθελα δεν παίζει αναβάθμιση. Η επόμενη προβλέπεται σε 3-5 χρόνια (και μπορεί να είναι το επόμενο Steam Deck όπως είπαμε).

Ευχαριστημένος με το λάπτοπ Ναυαρχούκο όσον αφορά τα παιχνίδια; Μπορώ να ρωτήσω ποιο και με τι specs;
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
Εγώ πάντως έριξα παραγγελία για το Seasonic Vertex GX 1200W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold αφού μου το πρότεινε κι ο GreatOldOne. Φοβήθηκα ότι αυτό που έχω μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας θα κάνει κανένα τσαφ και θα πάρει και κανένα κομμάτι μαζί του, αφού διαπίστωσα ότι μάλλον κάτι δεν πάει καλά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,380
Ευχαριστημένος με το λάπτοπ Ναυαρχούκο όσον αφορά τα παιχνίδια; Μπορώ να ρωτήσω ποιο και με τι specs;

Μέχρι τώρα ναι, με εξαίρεση ένα θέμα στο οποίο θα αναφερθώ. Είναι το HP Omen 15 με AMD 5800h, 16 GB RAM και Nvidia 3060 με 6GB VRAM. Προφανώς δεν μιλάμε για ένα σύστημα κορυφαίων επιδόσεων, με το ζόρι midrange, αλλά μέχρι τώρα από τα παιχνίδια που έπαιξα μόνο το Starfield είχε μη ικανοποιητική απόδοση σε κάποια σημεία. Παίζω σε 1080p οπότε δεν το ζορίζω και πολύ, λογικά από του χρόνου τα 6GB VRAM θα αποτελέσουν σημαντικό bottleneck. Αυτό από το οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος είναι η φασαρία της CPU και έκλεισα το turbo για να μην με εκνευρίζει. Το σύστημα ψύξης δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερα καλό και το καλοκαίρι με το turbo ανοικτό η CPU έκανε throttling.

Γενικά δεν καταλαβαίνω με ποια λογική τουρμπάρουν οι επεξεργαστές της AMD. Έπαιζα ένα ελαφρύ παιχνίδι, είχα fps cap στα 60 fps και τα επίσημα εύκολα με το turbo κλειστό. Το ενεργοποιώ ξανά και η CPU πηγαίνει στα 4+ Ghz και ακούγεται σαν αεροπλάνο. Γιατί;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Γενικά δεν καταλαβαίνω με ποια λογική τουρμπάρουν οι επεξεργαστές της AMD. Έπαιζα ένα ελαφρύ παιχνίδι, είχα fps cap στα 60 fps και τα επίσημα εύκολα με το turbo κλειστό. Το ενεργοποιώ ξανά και η CPU πηγαίνει στα 4+ Ghz και ακούγεται σαν αεροπλάνο. Γιατί;

Όντως, περίεργο...

Αυτή την περίοδο τι υπερισχύει σε επιδόσεις και αξιοπιστία όσον αφορά τους επεξεργαστές (σε laptop αλλά και γενικότερα); Ξαναπήρε κεφάλι η Intel;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,380
Όντως, περίεργο...

Αυτή την περίοδο τι υπερισχύει σε επιδόσεις και αξιοπιστία όσον αφορά τους επεξεργαστές (σε laptop αλλά και γενικότερα); Ξαναπήρε κεφάλι η Intel;

Δεν το ξέρω να πω την αλήθεια, δεν παρακολούθησα τις εξελίξεις μετά την αγορά. Τότε που το έψαχνα η Intel ήταν μπροστά αλλά χωρίς μεγάλη διαφορά.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Όσον αφορά το laptop, προσανατολιζόμουν σε ASUS TUF Gaming, αλλά ένας φίλος μού ανέφερε τη γερμανική XMG. Ομολογώ πως δεν την γνώριζα ως εταιρεία. Έχει και configurator και μπορείς να φτιάξεις custom laptop! Την ξέρει κανείς;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,271

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
@Admiral η λογική του turbo είναι μέγιστες επιδόσεις όσο επιτρέπει η θερμοκρασία και το ενεργειακό πλάνο, παλιότερα ήταν για όταν ξέρω εγώ έχεις 6core και έτρεχες μόνο 2 cores να βαράει τελικές με αυτούς τους 2 πυρήνες γιατί σαφώς δεν ζέστεναν τόσο μόνο οι 2. Στις μέρες μας βαράει τούρμπα και με όλους τους πυρήνες άμα έχει χώρο σε θερμοκρασίες.

Τώρα αυτό που σου κάνει που προτιμάει να βαράει τούρμπα για να πάει για throttling μετά δε ξέρω αν είναι "by design" αλλά στην θέση σου θα κατέβαζα drivers από amd για το soc και όχι μέσω ΗΡ, δηλαδή αυτό έκανα και εγώ με το λαπτοπάκι το G9, 1-2 πράγματα μόνο κατέβασα από ΗΡ, τα άλλα από την μάνα τους.

Δες και για firmware από ΗΡ βασικά και κάνε και ένα ξεσκόνισμα με κλειστό το λάπτοπ το φαν με αντίστροφη φορά.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Το ενεργοποιώ ξανά και η CPU πηγαίνει στα 4+ Ghz και ακούγεται σαν αεροπλάνο. Γιατί;
θα είχε ενδιαφέρον να δεις τι κάνουν άλλες διεργασίες. Μια ιδέα είναι μήπως άσχετες με το παιχνίδι διεργασίες είδαν φως και χώθηκαν. Η άλλη ιδέα είναι το caps τού παιχνιδιού να μην δουλεύει σωστά. Εμπειρικά είναι πολύ πιο σίγουρο να βάζεις περιορισμούς από το σύστημα.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,889
Μέχρι τώρα ναι, με εξαίρεση ένα θέμα στο οποίο θα αναφερθώ. Είναι το HP Omen 15 με AMD 5800h, 16 GB RAM και Nvidia 3060 με 6GB VRAM.
Αν δε κάνω λάθος ο 5800Η έχει κ integrated GPU? Εχεις δοκιμάσει μήπως να παίξεις με αυτόν?​
Το άλλο που λες για την ενεργοποίηση τουρμπο, είναι αυτό που λέει κ ο Νίτρος, πως δλδ έχει να κάνει με το ενεργειακό πλάνο εξοικονόμησης ενέργειας. Ισως από τις ρυθμίσεις μπορείς να θέσεις προτεραιότητες, στο πόσο θα αποδίδει στην εκάστοτε εφαρμογή ωστε να μην τουρμπάρει με το παραμικρό ακόμη κ σε ρετροπιξελούμπες.​
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,380
Αν δε κάνω λάθος ο 5800Η έχει κ integrated GPU? Εχεις δοκιμάσει μήπως να παίξεις με αυτόν?

Ποτέ για να πω την αλήθεια, μέχρι τώρα χρησιμοποιώ μόνο την nvidia GPU.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
Εγώ πάντως έριξα παραγγελία για το Seasonic Vertex GX 1200W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold αφού μου το πρότεινε κι ο GreatOldOne. Φοβήθηκα ότι αυτό που έχω μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας θα κάνει κανένα τσαφ και θα πάρει και κανένα κομμάτι μαζί του, αφού διαπίστωσα ότι μάλλον κάτι δεν πάει καλά.
Το παρέλαβα την Τετάρτη και το Σάββατο που είχα χρόνο το εγκατέστησα. Άναψα το PC κι όλα καλά. Και πιο αθόρυβο από το προηγούμενο. Έτρεξα και το RDR2 κι όλα ήταν μια χαρά. Κοιμήθηκα ευτυχισμένος.

Την Κυριακή μου λέει η Λαίδη Μάριον. Θα κάνω τα μπωτέ μου κανε ο,τι θες. Εννοείται ότι θα άνοιγα το PC. Πατάω το κουμπί και κάνει ένα παφ και πέφτει η ασφάλεια. Ωπα λέω... Πάω να σηκώσω την ασφάλεια και έμενε κάτω. Βγάζω το καλώδιο του υπολογιστή από την μπρίζα και ανέβηκε η ασφάλεια. Τι έγινε τώρα; Ξαναβάζω το καλώδιο ξανά παφ και κάτω η ασφάλεια. Το ξηλώνω. Το παίρνω στο υπνοδωμάτιο το βάζω μόνο του στη μπρίζα και πατάω το on στο τροφοδοτικό. Όλα τα φώτα έσβησαν. Θα έπεσε ο γενικός λέω. Πάω στον πίνακα και βλέπω όλες τις ασφάλειες στο on. Όχι ρε φίλε, τι έγινε; Κατεβάζω, ανεβάζω. Τίποτα. Είμαστε μέσα στα σκοτάδια κι η Λαίδη Μάριον με κοίταγε με τα μισά μαλλιά φτιαγμένα :eek: . Και πως μου κόβει κατεβαίνω στην είσοδο της πολυκατοικίας και βρίσκω το ρολόι του διαμερίσματος μου. Κι όντως είχε ρίξει τις ασφάλειες στο ρολόι ρεύματος...

Το έβαλα πίσω στο κουτί του και ξαναέβαλα πίσω το παλιό μου Corsair. Κι άναψε κανονικά. Ευτυχώς δεν φαίνεται να κάηκε κάτι από τον υπολογιστή. Και φοβόμουν ότι το παλιό τροφοδοτικό θα έκανε κανένα τσαφ.

Αύριο θα ζητήσω από το Skroutz (η παραγγελία έγινε μέσω της υπηρεσίας του Skroutz) επιστροφή κι αλλαγή. Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Θα κοιμηθώ στεναχωρημένος κι η Λαίδη Μάριον κοιμήθηκε ευτυχισμένη που τελειωσε τα μπωτέ της και δεν έμεινε ολο το βράδυ στα σκοτάδια.
 
Last edited:

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Αποτι φαίνεται η παραγωγή των νέων προϊόντων είναι μουργα. Αν και με την αλλαγή στο ξανακάνει ισως να δοκίμαζες παλαιότερο δοκιμασμένο μοντέλο.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν το έκανε από την αρχή. Το δοκίμασα χωρίς να το εγκαταστήσω και δούλεψε μια χαρά. Το εγκατέστησα και δούλεψε μια χαρά. Την 2η φορά με το που πάτησα το κουμπί του υπολογιστή έπεσε η ασφάλεια. Και μετά δεν μπορούσα να την ανεβάσω όσο ήταν στο on. Κάτι βραχυκύκλωσε όταν πάτησα το κουμπί του υπολογιστή....
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι δεν το έκανε από την αρχή. Το δοκίμασα χωρίς να το εγκαταστήσω και δούλεψε μια χαρά. Το εγκατέστησα και δούλεψε μια χαρά. Την 2η φορά με το που πάτησα το κουμπί του υπολογιστή έπεσε η ασφάλεια. Και μετά δεν μπορούσα να την ανεβάσω όσο ήταν στο on. Κάτι βραχυκύκλωσε όταν πάτησα το κουμπί του υπολογιστή....

Ντάξει, σιτ χάπενς (δυστυχώς συχνότερα από παλιά όπως λέει και ο @Norshgaath, αλλά ιτ στιλ χάπενς). Εάν το κατάστημα από το οποίο το αγόρασες μπορεί να σου κάνει άμεσα αντικατάσταση, το προχωράς. Αλλιώς, στη θέση σου, θα έκανα RMA απευθείας στην Seasonic.

Πάλι καλά που έχεις ακόμα το Κορσεράκι σου, να κάνεις τη δουλειά σου.
 
Top Bottom