What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αναβαθμίσεις των εορτών

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,502
όχι μπότι shits δεν χάπενς με seasonic υποτίθεται για αυτό είναι πανάκριβα...

από τι κατάστημα το πήρες; τα φοβάμαι τα πολύ φθηνά σκρουτζομάγαζα είναι η αλήθεια.

στα δικά μου, τα πέρασα και τα 2 5500, καταπληκτικό πράγμα ότι μητρική του 2017 με Α320 τρέχει επεξεργαστή του σήμερα χωρίς να χάνει σε τίποτα βάσει το υπόλοιπο σύστημα.

Στο γραφείο που έβαλα και τον nvme νοιώθω πολύ αέρα πατέρα την φάση, καταπληκτικά μηχανάκια και τώρα που έπεσαν οι τιμές τους ότι πρέπει.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,997
όχι μπότι shits δεν χάπενς με seasonic υποτίθεται για αυτό είναι πανάκριβα...

από τι κατάστημα το πήρες; τα φοβάμαι τα πολύ φθηνά σκρουτζομάγαζα είναι η αλήθεια.

Έχει 10ετή εγγύηση όμως και, επίσης, ποιος σου λέει ότι αν έπαιρνε κάποιο άλλο (αλλά πάμφθηνο) τροφοδοτικό με το ίδιο ελάττωμα, δεν θα του έκαιγε κάποιο εξάρτημα του υπολογιστή;

Ομολογώ πως κι εγώ τα φοβάμαι αυτά τα Σκρουτζομάγαζα...
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
156
από τι κατάστημα το πήρες;
Από το Golden Byte. Αλλά όπως προείπα η αγορά έγινε μέσω του Skroutz. Δηλαδή επέλεξα εκεί που λέει αγορά μέσω Skroutz. Οπότε λέω να μιλήσω μαζί τους κατευθείαν. Μια άλλη φορά πάντως που ήθελα να αλλάξω νούμερο σε κάτι παπούτσια η ανταπόκριση ήταν άμεση. Δεν έχουν σχέση τα 2 θέματα. Απλά λέω τι εμπειρία είχα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,502
όχι οκ μαζί τους θα μιλήσεις απευθείας, απλά αυτό δεν λέει κάτι για το που το βρήκε το μαγαζί το τροφοδοτικό. Τεσπά το golden byte φαίνεται legit, απλά το λέω γιατί είναι και άλλα άσχετα που απλά μπορεί να φέρουν και κανένα pc part, από κάπου...

@Dim Gian Bot υποτίθεται ότι περνάνε από quality control που δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να κάνουν τσουφ, με ή χωρίς το σύστημα δεν έχει σημασία, γιατί τώρα δεν προστάτεψε το σύστημα από εξωτερική απειλή, αυτό ήταν η απειλή.

Αν έπαιρνε άλλο δεν θα του έλεγα να πάρει πάμφθηνο, οκ δεν μισώ κανέναν έτσι :p προσωπικά θα αγόραζα κάποια από τις καλές μάρκες, απλά να γίνει τέτοιο πράγμα με seasonic είναι τρομαχτικό, αν όχι να δημιουργήσει ερωτηματικά.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,893
Εν τω μεταξυ μου αρεσει που περιμενα να πεσει η τιμη του Bquiet που ειχα προτεινει. Αυτο εκτοξευθηκε 100 ευρω πανω :(
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,997
@nitro912gr : Δεν διαφωνώ, κι εγώ θα τα είχα πάρει στο κρανίο εάν είχα αγοράσει ένα τόσο καλό τροφοδοτικό και μού έμενε στα χέρια την 1η-2η μέρα. Αλλά πάντα υπάρχει ένα ποσοστό λάθους, ακόμα και στα τοπ εξαρτήματα. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι, εκτός από την ποιότητα των υλικών (η οποία φθίνει στα πάντα πια), η εταιρεία παρέχει 10ετή εγγύηση και πιστεύω ότι διαθέτει εκείνες τις ασφαλιστικές δικλείδες που προστατεύουν το υπόλοιπο σύστημα εάν πάει κάτι στραβά στο ίδιο το τροφοδοτικό. Αυτά είναι που πληρώνεις περισσότερο. Ίσως και να κάνω λάθος βέβαια.

Πάντως, κρίνοντας από όλα τα παραπάνω, μάλλον θα πήγαινα σε τροφοδοτικό Platinum ή Titanium με το σκεπτικό ότι ίσως τα Gold να τείνουν να γίνουν (αθόρυβα) Bronze.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,325
Reliability-curve-for-hardware-as-a-function-of-time-Source-Adapted-from-Pressman-2014.png


Βλέπουμε στο παραπάνω διάγραμμα ότι οι πλειοψηφία των βλαβών είναι στην αρχή (στο infant στάδιο) και στο τέλος (wear-out, φθορά λόγω χρήσης ή/και χρόνου).
Το προϊόν μπορεί να πέρασε το quality control, όμως να ήθελε λίγες ώρες ακόμη μέχρι να "σκάσει".
Γι' αυτό πχ σε πυραύλους, δορυφόρους, διαστημικά τηλεσκόπια γίνεται τόσος έλεγχος. Όταν τα εκτοξεύουν στην ουσία δεν είναι πια στο infant στάδιο, αλλά στο useful life. Όμως αυτό αντικατοπτρίζεται στο κόστος. Αν θέλαμε πχ το συγκεκριμένο τροφοδοτικό να είναι 100% σίγουρο (και όχι 99%) ότι δεν θα βγάλει βλάβη στην πενταετία, δεν θα έκανε 250€, αλλά 2500€.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,671
Πάρα πολύ ενδιαφέρον το παραπάνω. Η αλήθεια είναι ότι το QC είναι αρκούντως δειγματοληπτικό και δεν θα πιάσει όλες τις περιπτώσεις.

Όντας πρόσφατα "θύμα" του infant mortality δεν παύει να πονάει πολύ όταν συμβαίνει...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,502
θα ήθελα να πιστεύω ότι 250€ τροφοδοτικό έχει περάσει το infant mortality στο QC του, αλλά οκ δε θα πω πράγματα που δεν ξέρω, τι θα ήθελα είναι αυτό.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,671
Εντάξει, υπάρχουν και πολύ χειρότερα, αλλά είναι μία μικρή ξενέρα όταν έχεις έτοιμα τα πάντα μετά από Χ χρόνια και τελικά σου κάνει τσαφ στο ξαφνικό. Φοβάσαι μην έχει πάρει και τίποτα άλλο η μπάλα μαζί, φεύγει αμέσως αυτή η "γλυκάδα του καινούργιου".

Ξεκάθαρα 1st world problems όμως, η ζωή συνεχίζεται και χωρίς δαύτα.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
156
Από το Golden Byte. Αλλά όπως προείπα η αγορά έγινε μέσω του Skroutz. Δηλαδή επέλεξα εκεί που λέει αγορά μέσω Skroutz. Οπότε λέω να μιλήσω μαζί τους κατευθείαν. Μια άλλη φορά πάντως που ήθελα να αλλάξω νούμερο σε κάτι παπούτσια η ανταπόκριση ήταν άμεση. Δεν έχουν σχέση τα 2 θέματα. Απλά λέω τι εμπειρία είχα.
Χρωστάω μια απάντηση. Τελικά απλά μου επέστρεψαν τα λεφτά... Θα προτιμούσα να μου το αντικαταστήσουν αλλά προτίμησαν απλά να μου επιστρέψουν τα λεφτά.
 
Top Bottom