What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Αναβαθμίσεις των εορτών

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,820
Δηλαδη ειχες επεξεργαστη του 2018 και πηρες επεξεργαστη του 2021. Σε λιγες μερες η amd βγαζει τους ryzen 9000 και μητρικες x770. Θα επρεπε να περιμενεις 2-3 εβδομαδες ακομα και να παρεις ryzen 9000 με DDR 5 και X770 αντι να παρεις ryzen 5000 που ειναι 3 χρονων. Οσο για την τρελη διαφορα στον χρονο εκκινησης συστηματος και εγω ναι απο το 2020 που πηρα τον SSD MP 600 2TB 4950MB/S ειδα τεραστια διαφορα και απο τοτε ξεκιναει σε 1 δευτερολεπτο ενω με τους HDD που ειχα μεχρι τοτε εκανε 5 λεπτα για να ξεκινησει. Πραγμα που σημαινει πως ειναι πιο σημαντικο να εχεις εναν γρηγορο SSD .
ή να περιμένει κανά 2 χρόνια να πάρει το επόμενο, ξέρω εγώ...
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
658
Δηλαδη ειχες επεξεργαστη του 2018 και πηρες επεξεργαστη του 2021. Σε λιγες μερες η amd βγαζει τους ryzen 9000 και μητρικες x770. Θα επρεπε να περιμενεις 2-3 εβδομαδες ακομα και να παρεις ryzen 9000 με DDR 5 και X770 αντι να παρεις ryzen 5000 που ειναι 3 χρονων.
Mindfuck!!!! Μλκ μου πως δεν το σκέφτηκα αυτό; Ίσως γιατί μέχρι αυτή τη σειρά υποστηρίζει η μητρική και οταν θελήσω να φτιάξω νέο πισι αντί αναβάθμισης πράξω όπως λες.

Οσο για την τρελη διαφορα στον χρονο εκκινησης συστηματος και εγω ναι απο το 2020 που πηρα τον SSD MP 600 2TB 4950MB/S ειδα τεραστια διαφορα και απο τοτε ξεκιναει σε 1 δευτερολεπτο ενω με τους HDD που ειχα μεχρι τοτε εκανε 5 λεπτα για να ξεκινησει. Πραγμα που σημαινει πως ειναι πιο σημαντικο να εχεις εναν γρηγορο SSD .
Και εγώ είχα nvme απο πριν δε διαφωνώ, αλλά μόλις βάλεις και νεο επεξεργαστή θα ανοίγει το μηχάνημα σε μισό δευτερόλεπτο.

Βέβαια έχει έρθει ο καιρός να πάρεις νέα cpu γιατί ο 1700 πλέον είναι πάρα πολύ πίσω και σου καθυστερεί το σύστημα, από monster το κάνει μικρό τερατούλι. Επίσης να προσθέσεις άλλα 16gb, εγώ που έχω 32gb DDR4 3000MHZ δίνει μεγάλη ώθηση στα παιχνίδια με βαριά γραφικά και παίζουν όλα σε SUPER ULTRA SETTINGS 60+FPS FSR DLSS RXSSP XXX.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,478
Εγω παντα αναβαθμιζω επεξεργαστη μνημη και μητρικη ταυτοχρονα. Ποτε δεν εχω κανει κατι τετοιο οπως το να αλλαξω τον επεξεργαστη αλλα να κρατησω μνημη και μητρικη. Αν ηθελα να παρω ryzen 5000 θα ειχα παρει οταν βγηκαν το 2020. Τωρα παμε για ryzen 9000 και πανω.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,615
@vlad
Σε τετοιες ετεροχρονισμενες αναβαθμισεις, παντα το ερωτημα ειναι αν θα αντεξει η μητρικη τοσο οσο για να πεις "τα εβγαλε τα λεφτα της η cpu". Κατά τα άλλα, για τα 130-140Ε που κοστίζει ο 5600X, σε σχέση με την ισχύ που δίνει, τι να συζητάμε; Σα να κλέβεις ναό φιλειρηνικών halflings.. Αν σε βγάλει 2-3 χρονάκια χωρίς θέματα η μητρική, θα μιλάμε για εξαιρετική αναβάθμιση.

Κατά τα άλλα, πάρε με 25Ε μια ψύκτρα τύπου Deepcool AG400 και έκλεισες.
 
Top Bottom