What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Apple vs Epic. Round 1, fight!

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Περίεργη κίνηση που δεν ξέρω τι θα προσέθετε στο επιχείρημα της Apple. Υποθέτω να δείξει ότι το gaming είναι μεγάλη αγορά και η Apple δεν έχει μονοπώλιο;
Το κάνει για να πάρει μάτι στα οικονομικά του steam και να κατευνάσει τους φόβους της ότι ο Gabe και όχι η ίδια κατέχει τον μεγαλύτερο τραπεζικό λογαριασμό στον κόσμο (τα μαζευτεί για να χρηματοδοτήσει το HL3).
:p
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Η ευεργετική δύναμη που είναι το Έπικ Στόρ έθεσε σε κίνηση ένα ντόμινο ευεργετικών εξελίξεων. Ευλόγησον.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Η ευεργετική δύναμη που είναι το Έπικ Στόρ έθεσε σε κίνηση ένα ντόμινο ευεργετικών εξελίξεων. Ευλόγησον.

Εγκρίνω 100% το τρολάρισμα των Apple και Google στην Epic. Κατεβάζουν το ποσοστό μόνο για τους μικρούς developers και φέρνουν τον Σουίνι στη δύσκολη θέση να πρέπει να το κριτικάρει:

 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
ε τι για τους άλλους το έκανε; για αυτόν το ήθελε, καλά του τα φόρεσαν.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259

Είχαμε μια εξέλιξη, η Apple κατέθεσε μια σύνοψη των στοιχείων που προέκυψαν από την ανταλλαγή εγγράφων και στοιχείων με την Epic.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Η δίκη ξεκινάει μέσα στην εβδομάδα, όποιος θέλει μια σύνοψη του τι έχει γίνει μέχρι τώρα προτείνω να δει το παρακάτω βίντεο:

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Η δίκη ξεκίνησε και έχουν βγει στον αέρα διάφορα ενδιαφέροντα στοιχεία από τα έγγραφα που κατατέθηκαν. Για παράδειγμα, αυτά είναι τα νούμερα για αρκετά από τα δωρεάν παιχνίδια που έδωσε η Epic:

E0fFtYXVcAAqzRV


Entitlements είναι το συνολικό νούμερο των αντιτύπων που έγιναν redeemed από χρήστες και Buyout price το ποσό που πλήρωσε η Apple στους developers.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Ναι ξέρω εγώ με το τελευταίο, τους λυπήθηκα λίγο τους 4Α Games... πήγε ο publisher και τους χαντάκωσε εκεί μέσα.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Η δίκη ξεκίνησε και έχουν βγει στον αέρα διάφορα ενδιαφέροντα στοιχεία από τα έγγραφα που κατατέθηκαν. Για παράδειγμα, αυτά είναι τα νούμερα για αρκετά από τα δωρεάν παιχνίδια που έδωσε η Epic:

E0fFtYXVcAAqzRV


Entitlements είναι το συνολικό νούμερο των αντιτύπων που έγιναν redeemed από χρήστες και Buyout price το ποσό που πλήρωσε η Apple στους developers.
Μάλλον Epic εννοείς, όχι Apple.

Δεν είχε δοθεί και το GTA δωρεάν? Δεν το βλέπω στην λίστα.

Μου κάνει εντύπωση πόσο μικρός είναι ο τζίρος σε Ios/Android. Μου είχε δοθεί η εντύπωση ότι ήταν πολύ μεγαλύτερα τα νούμερα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Μάλλον Epic εννοείς, όχι Apple.

Δεν είχε δοθεί και το GTA δωρεάν? Δεν το βλέπω στην λίστα.

Μου κάνει εντύπωση πόσο μικρός είναι ο τζίρος σε Ios/Android. Μου είχε δοθεί η εντύπωση ότι ήταν πολύ μεγαλύτερα τα νούμερα.

Όντως εννοώ Epic, εκ παραδρομής έγραψα Apple. Τα στοιχεία αυτά είναι μέχρι ένα χρονικό σημείο (νομίζω Σεπτέμβριος του 2019), γι' αυτό και δεν εμφανίζονται όλα τα giveaways.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Σε αυτό το άρθρο του The Verge εμπεριέχονται τα slides που χρησιμοποίησαν οι δύο πλευρές στις εναρκτήριες τοποθετήσεις τους. Πιο μεγάλο ενδιαφέρον έχουν τα slides της Epic που αποκαλύπτουν πολλές εσωτερικές επικοινωνίες της Apple.


Επίσης, ένα ενδιαφέρον ευτράπελο: την διαδικασία μπορούσε να ακούσει ζωντανά ο οποιοσδήποτε, καλώντας έναν συγκεκριμένο τηλεφωνικό αριθμό. Στην αρχή οι υπεύθυνοι του δικαστηρίου δεν ήξεραν πώς να κάνουν mute αυτούς που είχαν καλέσει τη γραμμή, με αποτέλεσμα διάφορα πιτσιρίκια να κάνουν ζωντανά χαβαλέ και να μιλάνε μεταξύ τους. Ένας είπε μάλιστα στον αέρα "θα σας κάνω όλους πίπες αν το Fortnite επιστρέψει στο App Store".
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Ο Σουίνι ζητά συγγνώμη από την Ubisoft γιατί μέσα σε ένα 48ωρο το 90% των αγορών του Division 2 ήταν κομπιναδόροι (lol).

20210504_143756.jpg

Το πλάνο επίθεσης του Σουίνι εναντίον του Steam και το ποσοστό της αγοράς που υπολογίζει να έχει.

20210504_143813.png
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Νιώθω τόσο γαμάτα που έγινα δικηγόρος μέσα σε μια νύχτα και δεν το πήρα χαμπάρι. Sense of accomplishment achieved.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Ενδιαφέρον αυτό που βγήκε για το τι πίπες έκανε στην sony για να βάλει crossplay πάντως.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Σουίνι, πέρυσι τον Ιούνιο στο Twitter: "Δεν θα δεχόμουν ποτέ ειδική συμφωνία από την Apple, παλεύουμε για όλους τους developers".



Σουίνι, σήμερα στο δικαστήριο: "Ναι, θα δεχόμουν ειδική συμφωνία από την Apple".

 
Top Bottom