What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ασύρματα ακουστικά

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Παιδιά χρειάζομαι ασύρματα ακουστικά. Έχει κάποιος άποψη;

Το μπάτζετ είναι στο 50άρικο και είναι πολύ σημαντικό να είναι <strong>ψείρες</strong>. Αν παίζει ρόλο η απόσταση από το PC, μιλάμε για 5-6 μέτρα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Τσέκαρε τα Xiaomi sport earbuds και τα Meizu EP51 (είναι bluethooth ακουστικά).
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Τα Meizu φαίνονται καλή περίπτωση. Πως θα τα συνδέσω στο PC όμως;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Με bluetooth adapter

Kαι δες μήπως υπάρχει τρόπος να δουλέψεις το κινητό σου ως bluetooth adapter.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Ναι, θες bluetooth adapter (ή κάποια audio receiver/transmitter συσκευή). Εκτός και βρεις ψείρες που δεν είναι bluetooth, αλλά έχουν τον δικό τους adapter (δεν ξέρω αν υπάρχουν).

@vtheofilis Θα πρέπει να έχει είσοδο ήχου το κινητό για κάτι τέτοιο λογικά.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Βασικά λέω, αν γίνεται να χρησιμοποιήσει το κινητό του με τρόπο παρόμοιο με tethering, αλλά αντί να δουλεύει ως Wifi USB adapter, να δουλεύει ως Bluetooth USB adapter.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Α, τότε δεν ξέρω αν γίνεται. Δεν το έχω ψάξει.
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Να φανταστώ δηλαδή ότι πρέπει να αγοράσω ξεχωριστά Bluetooth adapter καθώς δε θα έρχεται με τα ακουστικά όπως ας πούμε με τα ασύρματα ποντίκια;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Αν μιλάμε για headset για κινητό, όχι, γιατί όλα τα smartphone έχουν Bluetooth. Δεν ξέρω αν υπάρχουν "κανονικού" μεγέθους ακουστικά bluetooth με δέκτη πακέτο.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Δεν έχω δει κανένα bluetooth headset (ακόμα και on-ear να είναι) να έρχεται με dongle. Πιστεύω γίνεται επειδή προορίζονται για κινητά. Οπότε θα χρειαστεί να πάρεις dongle.
 

Tsok

Moderator
Staff member
Giveaway pioneer PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
5,933
Τα οποία σε τιμές κυμαίνονται; Πρέπει να κοιτάξω κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό;
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Λογικά με 3-5€ θα βρεις αν έχεις κάνα μαγαζί στην περιοχή σου. Στο σκρουτζ φτάνουν στο 10άρικο (με μετ+αντ) που για μένα δεν συμφέρουν.

Σε specs θα έλεγα να κοιτάξεις να υποστηρίζει bluetooth v4. Εγώ έχω το Orico BTA-403 (CSR8510 chip).
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Νεκρανάσταση για το ίδιο θέμα, αλλά όχι ψείρες. Αν έχετε προτάσεις για over-ear ασύρματα ακουστικά, ρίχτε τες τώρα. Μπάτζετ γύρω στο 50ευρο, κατά προτίμηση όχι από δερματίνη για να μην ξεφτίζει, και όσο το δυνατόν πιο low-profile για να μην είμαι σαν τον Lobot στην Cloud City.

Μου έχουν προτείνει αυτά ως εγγυημένη λύση, κάτω των 100 ευρώ μεν αλλά ακόμα τσιμπημένα ελαφρώς.

 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Για gaming τα θέλεις ή γενική χρήση? Έκανε πρόσφατα η δουλειά μια μαζική παραγγελία σε ψείρες (Sony) και over-ear (JBL) μπορώ να βάλω να ακούσω τα δεύτερα, λογικά η τιμή είναι πολύ προσιτή.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,655
Α ναι κι έλεγα τι ξέχασα να προσθέσω. Μη-gaming χρήση γενικά, για εξωτερική χρήση κυρίως. Περίπατοι, ΜΜΜ κτλ.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Άκυρο, είδα μία καλή συνάδελφο να φοράει αυτά και νόμιζα ότι τα παρήγγειλε η δουλειά (έχουν αλλά άλλο μοντέλο). Είναι noise cancelling αλλά over-budget.


Θα δω και αυτά που έχουν παραγγελθεί για το γραφείο και θα πω, αν και το mitsakos seal of approval φαίνεται τίμγιο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Καλησπερα, χρησιμο thread.
Μεταφερω το pc στη κρεβατοκαμαρα λογω μωρου και πρεπει να παιζω χωρις ενταση. Χρειαζομαι καλα ακουστικα. Καποια προταση? Θα επιθυμουσα να ειναι συμβατο και με Ps5 διοτι οταν παιζω κοιμαται η μικρη και το soundbar που εχω κανει υπερβολικα θορυβο ακομη και οταν ειναι χαμηλα.

Budget στα 100 ευρω. Αν και θελω να χαλασω οσο πιο λιγα χρηματα γινεται.
 
Top Bottom