What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,543
Είστε. Σατανάδες. Από Ιgnored στο Στήμ έχει μπει Γουισλίστ. Βλέπω τα καρναβαλο-πρόμοζ του PC Gamer τίγκα στα φέριζ και τα κερατάκια παντού και ξενερώνω (ΕΥΤΥΧΩΣ) αλλά φοβάμαι πως οι ώρες της αντίστασής μου είναι μετρημένες. Έτσι και ρομαντζάρω και το ίδιο Λάπις Λαζούλι-Σάτοχαρτ μαναράκι με τον Πάθορι, θα αυτοεξοριστώ στο χωριό των Μπλιντ Γκουάρντιαν για τιμωρία.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Μετα απο 75 ωρες, 7 λεβελ και ετοιμαζομενος να προχωρησω στο δευτερο ακτ, συνειδητοποιησα πως εχω ξεχασει ενα crafting quest
ειχα παρει το σουσουρ τρη μπαρκ αλλα το ειχα ξεχασει μεσα σε ενα πουγκι που ηταν μεσα σε ενα σακο που ηταν μεσα σε ενα κασονι που ηταν μεσα στο τραβελερς τσεστ που ηταν στο καμπ
!!!!

Καθως εχω μπακραουντ τεχνιτη συντεχνιας αυτο ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αλλα δε θυμαμαι που το φτιαχνει κανεις...ενη τιπς; Nvm το βρηκα!
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,726
75 ώρες στο Ακτ 1? wtf αχαχαχ. Σύμφωνα με το σεηβ που έκανα λίγο πριν τον τερματισμό, εμένα μου πήρε 75 ώρες για να τερματίσω το γκεημ (100 ώρες σύμφωνα με το στημ, οπότε οι 75 είναι "πραγματικός χρόνος" υποθέτω).

Λογικά θα ξεκινήσω δεύτερο πλεηθρου τώρα με Dark Urge.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Νταξει, εγω το παω υπερχαλαρα 😅
Αραζω και διαβαζω τα βιβλια, μιλαω με τα νπισια, κανω καταχρηση του fly και εξερευνω χαραδρες και γκρεμνα, κανω παζαρια στις τιμες κλπ.

Το απολαμβανω γουλια γουλια!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,112
Μετα απο 75 ωρες, 7 λεβελ και ετοιμαζομενος να προχωρησω στο δευτερο ακτ

Πώς έφτασες λέβελ 7 πριν πας στο ακτ 2;
Υποθέτω ότι:
πήγες και από Forge και από Mountain Pass;;;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Πώς έφτασες λέβελ 7 πριν πας στο ακτ 2;
Υποθέτω ότι:
πήγες και από Forge και από Mountain Pass;;;
Δεν ήταν καν επιλογή για μενα!

ήθελα να δω τι γίνεται με το creche της κρυοκωλης

Η φάση ήταν in out adventure πέντε λεπτών. Μπορείς να μαντέψεις πως πήγε
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,845
Αφού μπήκες-βγήκες τόσο γρήγορα, πως πήρες xp;;;
Σα να μη μας τα λες και πολύ καλά...
 

m00nspell

Commoner
Joined
Jul 15, 2019
Messages
35
75 ώρες είναι αρκετά μεγάλος αριθμός για act 1, βέβαια ανάλογα το playstyle!
Έχω δει όμως πως λόγο του υψηλού interactivity και με την αλλαγή σε cinematic διαλόγους ακόμη και τα side quests χρειάζονται να ξεκόψει κάποιος αρκετό χρόνο από το session αν θέλει να ασχοληθεί.
Προσωπικά αφήνω πολλά side επιτηδευμένα κλειστά ώστε να μην χάνεται η εστίαση στο κεντρικό quest line. Όταν με το καλό ολοκληρωθεί για πρώτη φορά τότε σε μετέπειτα playthrough θα γίνει χαμουλης.

Σε άλλα νέα, η συνάντηση με 2 επώνυμους npc, ο ένας νωρίς νωρίς και ο δεύτερος σχετικά αργά στο act1 (δεν ξέρω και πως κάνω blur το κείμενο γι'αυτό και δεν τους γράφω ονόματα για αποφυγή spoilers) ήταν τουλάχιστον εκστατική, η αναπαράσταση φανταστική και το γράψιμο τους απολαυστικό ........
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Προσωπικά αφήνω πολλά side επιτηδευμένα κλειστά ώστε να μην χάνεται η εστίαση στο κεντρικό quest line. Όταν με το καλό ολοκληρωθεί για πρώτη φορά τότε σε μετέπειτα playthrough θα γίνει χαμουλης.
Αυτη ειναι μια ωραια τακτικη! Βεβαια εγω προσπαθω να κανω το αντιθετο,

Στο πρωτο πλειθρου οσο το δυνατον περισσοτερα quests και στα υπολοιπα χαλαρους πειραματισμους και σκιπ αν κατι δε με ψηνει.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,112
Δεν ήταν καν επιλογή για μενα!

ήθελα να δω τι γίνεται με το creche της κρυοκωλης

Η φάση ήταν in out adventure πέντε λεπτών. Μπορείς να μαντέψεις πως πήγε

Το σκέφτηκα κι εγώ μήπως πήγαινα, αλλά θα μου σπάσει το ιμμέρσιο και δεν με ψήνει, αφού είμαστε χωμένοι βαθιά στο Forge και έτοιμοι να πάμε στο ακτ 2. Θεωρητικά θα βρω τρόπο να πάω εξερευνώντας το επόμενο ακτ, ίσως πάω τότε.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,937
wQPctEC.png


πως να μη κοιμασε με το ενα ματι ανοιχτο στο camp? (αν το θεωρειτε spoiler στειλτε μου δισκορδιον να ρθω να το κρυψω)
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Το σκέφτηκα κι εγώ μήπως πήγαινα, αλλά θα μου σπάσει το ιμμέρσιο και δεν με ψήνει, αφού είμαστε χωμένοι βαθιά στο Forge και έτοιμοι να πάμε στο ακτ 2. Θεωρητικά θα βρω τρόπο να πάω εξερευνώντας το επόμενο ακτ, ίσως πάω τότε.

Προσωπικα ψιλοκολλησα και δεν τολμησα να ανεβω το ασανσερ γιατι δεν εβρισκα με κανενα τροπο πως να λειτουργησει το lantern. Ετσι εκανα υποχωρηση και πηγα να δω αν υπηρχε καποια λυση με τη λαζελα απο τους δικους της και καπως ετσι φορτωσα καποιες δεκαδες ωρες παραπανω 😅
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,726
Να σημειωθεί επίσης πως η μη-χρήση tadpoles σε όλη τη διάρκεια του γκεημ εν τέλει δεν έχει πρακτικά κανένα αποτέλεσμα. Ούτε επηρεάζεται κάποιο κουέστ ή τερματισμός, ούτε λαμβάνεις κάποιο achievement, ούτε χάνεις κάτι πέρα από τις δυνάμεις που προσφέρουν.

Αν χρησιμοποιήσεις ΠΟΛΛΑ tadpoles (σε κάποια φάση στο ακτ 3 λαμβάνεις ένα SUPER-TADPOLE που πρακτικά σε κάνει κατά το ήμισυ mind flayer) αλλάζει η εμφάνισή σου και παρουσιάζονται μαύρα σημάδια στα μούτρα και το σώμα του χαρακτήρα, και επίσης ορισμένοι companion NPCs θα σε σχολιάζουν αρνητικά. Αλλά ως εκεί.

Οπότε ο μόνος ουσιαστικός λόγος να μην αρχίσει να τα τρώει κάποιος σα τα στραγάλια είναι για να διατηρήσει το RP και το canon που έχει στο μυαλό του. Ψιλοαπογοητεύτηκα η αλήθεια είναι αλλά τι α κανς.

ΥΓ. Ένα άλλο πράγμα που ανακάλυψα για τις ανάγκες ενός κουέστ και το οποίο δεν αναφέρεται πουθενά απ'όσο ξέρω, είναι πως υπάρχει στο skill menu του κάθε χαρακτήρα (κουμπί Κ νομίζω) μια επιλογή/σκιλλ για να κάνεις non-lethal damage. Δηλαδή αν τσεκάρεις αυτό το skill, τότε αν επιτεθείς σε κάποιον και φτάσει η ζωή του στο μηδέν γίνεται απλά unconscious. Ίσως χρειαστεί σε κανέναν αυτή η χρήσιμη πληροφορία.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Ένα άλλο πράγμα που ανακάλυψα για τις ανάγκες ενός κουέστ και το οποίο δεν αναφέρεται πουθενά απ'όσο ξέρω, είναι πως υπάρχει στο skill menu του κάθε χαρακτήρα (κουμπί Κ νομίζω) μια επιλογή/σκιλλ για να κάνεις non-lethal damage. Δηλαδή αν τσεκάρεις αυτό το skill, τότε αν επιτεθείς σε κάποιον και φτάσει η ζωή του στο μηδέν γίνεται απλά unconscious. Ίσως χρειαστεί σε κανέναν αυτή η χρήσιμη πληροφορία.

Βγαινει tooltip για αυτο: βεβαια το tooltip βγαινει στο μπουντρουμι της Hag οποτε αναλογως τι μονοπατι ακολουθει δεν ξερω αν το πετυχει κανεις καπου αλλου
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
744
Το non lethal dmg είναι στα passive. Απλώς από default έιναι off και μπορείς να το κάνεις on/off αν πάσα στιγμή.

Χάρηκα με τις ώρες που αναφέρατε μερικοί γιατί είμαι chapter 1 ακόμα γύρω στις 40 ώρες και αναρωτιόμουν τι κάνω με τη ζωή μου.
 
Last edited:

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,193
To 1/3 της ώρας το ξοδεύω στο inventory να προσπαθώ να μοιράσω potions και scrolls ανάμεσα στους χαρακτήρες. Το θέμα είναι ότι στο τέλος σπάνια τα χρησιμοποιώ. Δεν ξέρω να το κάνετε κι εσείς αλλά επειδή την είδα τη δουλειά απ' την αρχή μετά από κάθε long rest ξεκινάω καστάρωντας αμέσως speak to animals, detect thoughts και speak with dead.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,577
To 1/3 της ώρας το ξοδεύω στο inventory να προσπαθώ να μοιράσω potions και scrolls ανάμεσα στους χαρακτήρες. Το θέμα είναι ότι στο τέλος σπάνια τα χρησιμοποιώ
Απο επιλογη ή απλα ειναι οντως διακοσμητικα.καο βγαινουν οι μαχες χωρος αυτα;
 
Top Bottom