What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,482
Κάτσε. Σου έβγαλε τερματισμό στο Act 2 ? 😮
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,894
Ναι η βόμβα που έχει μέσα του ο Gale σου επιτρέπει να φτάσεις σε κάποιου είδους κουτσουρεμένο φινάλε αρκετά νωρίς.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
Καλά δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί. πχ στο πίλλαρς το πρώτο είχα δει τερματισμό στο πρώτο τρίωρο σε ενα event σε ένα πηγάδι ξέρω γω
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,161
το αριστερό alt είναι για να κάνεις highlight τους χαρακτήρες. Γενικά για όλα τα αντικείμενα υπάρχει κάποιο κουμπί?
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
το αριστερό alt είναι για να κάνεις highlight τους χαρακτήρες. Γενικά για όλα τα αντικείμενα υπάρχει κάποιο κουμπί?
Μήπως έγραψες κάτι λάθος; Το αριστερό alt είναι για να σου δείχνει αντικείμενα
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Καλά δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί. πχ στο πίλλαρς το πρώτο είχα δει τερματισμό στο πρώτο τρίωρο σε ενα event σε ένα πηγάδι ξέρω γω
Νομιζω πως θυμαμαι τι ακριβως τριγκαρε εκεινο το τερματισμο, ειχε και αλλες τετοιες περιπτωσεις (πχ να σκοτωσεις μια αρχηγο κατασκοπων κλπ.

Ομως αυτοι οι τερματισμοι σου διναν μια αισθηση "δοκιμασες και εχασες" παρα ολοκληρωσης της ιστοριας. Κατι τετοιο υπαρχει και στο BG3 πχ
οταν αψηφας την Vlaakith και απλα σου λεει I wish you dead και απλα ψοφας
.

Στο συγκεκριμενο τερματισμο που λεω ομως, ενιωσα οντως πως αυτη η επιλογη που εκανα ηταν οντως μια καποια λυση στο προβλημα.
Νταξει λυση και δωρακι υπερ του Grand Design αλλα ο Ελμινστερ θα ηταν χαρουμενος γιαυτο και σιγουρα κατι θα ειχε προνοησει
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,554
Αγαπάμε παιχνίδια που επιτρέπουν 'κουλούς' τερματισμούς πριν από τον προβλεπόμενο. Θυμάμαι ακόμη το ΕΠΟΣ Last Express που μου είχε επιτρέψει να ξηγηθώ απερίγραπτος τσάτσος και να πουλήσω τη βαλίτσα με το Φαμπερζέ σε κάποιο σατανικό μουσάτο ξάδερφο του Καλλιανιώτη στο πρώτο δίωρο.

Τί μ'ένοιαζε στο κάτω κάτω όλη η ίντριγκα πάνω στο τρένο; Εγώ ήθελα να φορέσω τη σικ ρομπ ντε σάμπρ μου και ως άλλος Μπόκολης να κατέβω για ρομαντζάδες στα Παρίσια. Και το παιχνίδι με άφησε να κάνω ακριβώς αυτό. Ποίηση. #MyLastExpressCanon
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
Νομιζω πως θυμαμαι τι ακριβως τριγκαρε εκεινο το τερματισμο, ειχε και αλλες τετοιες περιπτωσεις (πχ να σκοτωσεις μια αρχηγο κατασκοπων κλπ.

Ομως αυτοι οι τερματισμοι σου διναν μια αισθηση "δοκιμασες και εχασες" παρα ολοκληρωσης της ιστοριας. Κατι τετοιο υπαρχει και στο BG3 πχ
οταν αψηφας την Vlaakith και απλα σου λεει I wish you dead και απλα ψοφας
.

Στο συγκεκριμενο τερματισμο που λεω ομως, ενιωσα οντως πως αυτη η επιλογη που εκανα ηταν οντως μια καποια λυση στο προβλημα.
Νταξει λυση και δωρακι υπερ του Grand Design αλλα ο Ελμινστερ θα ηταν χαρουμενος γιαυτο και σιγουρα κατι θα ειχε προνοησει

Ε καλα μην λεμε και τα αυτονοητα, αν καποιος εδινε νοημα και θα το εκανε τελεια, αυτη ειναι η Λαριαν, duh
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,161
Μήπως έγραψες κάτι λάθος; Το αριστερό alt είναι για να σου δείχνει αντικείμενα
ναι όντος αλλά απο τι βλέπω θα πρέπει να έχεις πλησιάσει στην περιοχή που βρίσκονται τα αντικείμενα για να σου τα κάνει highlight
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,161
Nα προσθέσω ότι σε linux τρέχει άψογα.
Στην early access το έτρεχα με το option --skip-launcher αλλά στην stable δεν μου ξεκίναγε με τίποτα. Δοκίμασα ότι option υπήρχε στα προτεινόμενα στο protondb αλλά και πάλι τζίφος. Το game δεν μπορούσε να ξεκινήσει με τίποτα ότι έκδοση proton και να έβαζα.
Tελικά σκέφτηκα να αφήσω την experimental proton και να βγάλω τελείως το option.
O launcher εμφανίστηκε μετά κανονικά, επέλεξα το vulkan και voila τρέχει το game άψογα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Nα προσθέσω ότι σε linux τρέχει άψογα.
Στην early access το έτρεχα με το option --skip-launcher αλλά στην stable δεν μου ξεκίναγε με τίποτα. Δοκίμασα ότι option υπήρχε στα προτεινόμενα στο protondb αλλά και πάλι τζίφος. Το game δεν μπορούσε να ξεκινήσει με τίποτα ότι έκδοση proton και να έβαζα.
Tελικά σκέφτηκα να αφήσω την experimental proton και να βγάλω τελείως το option.
O launcher εμφανίστηκε μετά κανονικά, επέλεξα το vulkan και voila τρέχει το game άψογα.

Yeap στο λινουξ πεταει! Πολυ καλο optimization
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,554
Σχεδόν νίκησα τον πειρασμό του διαβόλου. Σχεδόν τον νίκησα. Διάβαζα Μετακρίτικ, αποθέωση. Διάβαζα Τόνεχ, καλύτερο από Γκίραλτ, ξαναβγάζει μαλλιά, το θαύμα του Γούλβεριν. Κοιτάω Στημ πέητζ, χρώματα, χρώματα παντού, Κινέζες φέριζ, μαύρες φέριζ, κερασφόροι Τζον-Τζόν λέω όχι όχι λεβέντη μου, θα φανείς δυνατός.

Καίρια ερώτηση για τους μύστες που το αποθεώνουν.

Πώς σας φάνηκαν σε σχέση με το BG 3 τα Greedfall και Dragon Age: Inquisition; Ρωτάω γιατί αμφότερα μου είχαν φανεί έτσι κάπως ενδιαφέροντα - καλή ώρα- τα είχα αγοράσει και δεν άντεξα το τουτόριαλ του πρώτου ούτε τα MMO Hinterlands του δεύτερου. Ακόμα κάπως με τρώνε και με ξύνουν στο πίσω μέρος του μυαλού μου, μα ευτυχώς, η καλή μου φροντίζει η κάθε παντοφλιά που προσγειώνεται στην καρκάλα μου να εξαφανίζει τέτοιες χαζές ιδέες και διλήμματα.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,894
Στο BG3 δεν θα δεις κουέστ "σφάξε 10 αρκούδες" (δυστυχώς) όπως στην αρχή του DAI. Και τα όποια tutorials (μάλλον πληροφοριακά tooltips περισσότερο) πετάγονται στη διάρκεια της δράσης και είναι προαιρετικά κιόλας, τα κλείνεις τελείως αν θες.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,951
Dragon Age: Inquisition
Οι πρώτες 10 ώρες του da:I ήταν πολύ δύσκολες. Δεν μου άρεσε καθόλου ήθελα να το παρατήσω. Μετά ανεβαίνει. Αλλά σίγουρα δεν θα το έβαζα σε λίστα με καλύτερα γκειμς εβερ. Ήταν απλά καλό. Φυσικά τα mmo like quests τα αγνοουσες. Το bg δεν έχει τέτοια.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Πώς σας φάνηκαν σε σχέση με το BG 3 τα Greedfall και Dragon Age: Inquisition

Δεν εχω δοκιμασει το DAI, ειδα πως ειναι το 2 και αρνουμαι γενικοτερα να ξανασχοληθω, περα απο το Dragon Age Origins (αντε και το expansion).

Το GreedFall ξεκινησε ωραια, ΠΟΛΥ ωραια, φαση ενθουσιαστηκα...αλλα με το που φτανεις στο νησι εγινε μια ανευρη παπατζα εχοντας αντιγραψει μονο τα χειροτερα στοιχεια της bioware...δε προχωρησα παραπανω απο εκει που σου ανοιγεται η φαση και πας στους "κονκισταδορες" το παρατησα γιατι ειχα πολυ καλυτερα πραγματα να κανω.


Ευτυχως το στυλ του BG3 δεν εχει να κανει με αυτα τα παιχνιδια κατ'εμε...ειναι πραγματικος διαδοχος των Black Isle BGs
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,674
να σου πω εγω τι θα γινει, συφορουμιτη.

ειναι ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑ να το παρει τελικα ο μπορατσος (αλλιως δεν θα ρωταγε τοσα πολλα... μη σου πω οτι το χει παρει και το χει εγκαταστησει ηδη...)
κι επισης ειναι νομοτελεια να κλαιει μετα τα λεφτα του και κυριως τον χαμενο ελευθερο χρονο του, διαολε (πολυ πιο σημαντικο και σπανιο...).
 
Top Bottom