What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Μα δεν είναι ισομετρικό με γραφικά του 1998, άρα είναι μούφα BG :p

Αν έχεις παίξει πίλλαρς αυτό είναι τελείως άκυρο. Και τα αστεία πρέπει να έχουν κάποια βάση... γι αυτό αστειευόμενος σε είπα και εγώ βλάσφημο.

Εξακολουθώ να μην βλέπω τι δεν σας αρέσει από το BG3 που δεν έχετε καν παίξει βέβαια.

Πριν από το σχόλιο σου ότι είμαστε για φάπες έχει εκφραστεί άψογα ο αντίλογος. Προσωπικά συμφωνώ απολύτως με τον Savatar όπως είπα και στο post μου..

Είμαστε σε μια φάση που μιλάμε για πρώτες εντυπώσεις...

imho δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνεσαι επιθετικός. Είναι πολύ εύκολο για όλους να κάψουμε το thread. Το θέμα είναι να μιλα΄με πολιτισμένα. try it..
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
(κλασικα) οφτοπικ σκεψεις για το bg3

εγινε η μεγαλη αποκαλυψις. Κι απο κεινη την ωρα, οι καπως πιο κυριλε μεχρι τωρα κοντριτσες ολουθε στο νετ, εγιναν λυσαλεος πολεμος με 2 (πολυ χοντρικα) κατηγοριες φανς: οι “πιουρίστες” και οι “νεωτεριστες”.
Εγω το ειπα και χτες δεν εχω ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα με το τι θα φτιαξει η λαριαν. Ας φτιαξει τιμπι σκουαντ μπειζντ φορθ περσον φισινγκ σιμ σούτερ 4Κ 11fps μαξ σετινγκς (ουπς, αφαιρεθηκα). Στα καμπανελια μου. Αρχιζει και με αφορα ομως απ τη στιγμη που θα το πει bg3.
Καταλαβαινω ποση μαχη εδωσε ο σβεν και ποσο του κοστισε για ν αποκτησει το δικαιωμα να φτιαξει τη συνεχεια της σειρας, αλλά αυτο δε φτανει...
ας κανω εδω μια παρενθεση να μιλησω για την λαριαν και τον σβεν. Ναι, ειναι τυπαρας, ναι, εχει ταλεντο, αλλά δεν ειναι ολες του οι ιδεες και οι εκτελεσεις το ιδιο πετυχημενες. Το divdiv για μενα ηταν αριστουργημα, το bd μια απ τα ιδια, αλλά καπως χειροτερο σε μερικα σημεια, το div 2, περασε αδιαφορο στην εποχη του, αν και μου αρεσε, το ντραγκον κομαντερ νομιζω ηταν ενα μεγαλο του στοιχημα που απετυχε τελειως εμπορικα, το div os1 ηταν κατι φρεσκο, δυνατο και επιτυχημενο και το επαιξα με ευχαριστηση (αν και μεγας πολεμιος του τιμπι), και το divos2 μια απ τα ιδια, με παραπανω περιεχομενο και καποιες αλλαγες που προσωπικα δε με ενθουσιασαν, αλλα οκ. Στις συνεντευξεις ο σβεν παντα ελεγε οτι το αγαπημενο του γκειμ ηταν το ουλτιμα 4 κι οτι η φιλοδοξια του ηταν να φτιαξει το “τελειο” αρπιτζι. Οκ, δεν του εκατσε το συγκεκριμενο ip, αλλά του εκατσε το bg. Εκει νομιζω την πατησε. Υποθετω (υπερβατικα εντελως, οπότε προφανως δεν εχω ουτε ενδειξη γι αυτα) οτι εχει αναγκη να τον θεωρησουν “σοβαρο” παικτη, “σοβαρη” δυναμη στο χωρο των εταιρειων, θελει να γινει κατι σαν την σιντι προτζεκτ. Ισως να φταιει το παρελθον της λαριαν, που λογω χαβαλε και “αδυναμου” και “ασοβαρου” κατα κανονα περιεχομένου, στόρυ και διαλογων στα παιχνιδια της εχει γενικα στην ινταστρυ μια πιο αδυναμη εικονα απ τους αλλους γιγαντες του χωρου, κι ας την αγαπανε οι φανς κι ας εχει μαζεψει τοσα μυρια στα κικσταρτερ.

Εδω κλεινει η παρενθεση και θελω να πω στον σβεν και στους νεωτερους που δεν επαιξαν τα bg την εποχη κυκλοφοριας οτι αυτο που λειπει απ το divos3 ειναι η “ψυχη” των bg. Ξερω, το ακουτε απο χτες η μαλλον εδω και καιρο, και μπορω να καταλαβω γιατι σας φαινεται υπερβατικο, αφηρημενο και ισως γιατι οχι?, απλα γελοίο. Και λυπαμαι που δεν μπορω να το εξηγησω, αλλά δεν ειμαι και υποχρεωμενος. Καταλαβαινουν τι εννοω τα αλλα παιδια του φορουμ που τυχον επαιξαν στην εποχη τους τα 2 παιχνιδια της σειρας και τα λατρεψαν.
Οχι, αυτο δε σημαινει ομως οτι περιμενα ή ηθελα τα γραφικα του 99, ή πιστευα οτι θα βρω αυτη την ψυχη που μολις ειπα, αυτουσια στο παιχνιδι της λαριαν. Ημουνα διατεθειμενος να βαλω πολυ νερο στο κρασακι μου. Αυτο ομως χτες ηταν αποτυχια σαν bg, και δε θα φανει τωρα ισως, ουτε οταν βγει, ουτε στα επομενα 2-3 χρονια. Θυμηθειτε ομως οτι ο σβεν που ειναι εξυπνος ανθρωπος θα το πει στις συνεντευξεις του στα επομενα 5 με 10 χρονια. Αν και δε χρειαζεται.. το καθε παιχνιδι νομοτελειακα παιρνει τη θεση που του αξιζει κατα κανονα, στις συνειδησεις του απλου κοινου και του ειδικου τυπου. Κι αυτο εδω ισως ειναι καλο σαν παιχνιδι της λαριαν, ή σαν ενα dnd 5ed rpg, αλλά ειναι κακιστο σαν bg.
Oχι, δε θα αναφερθω σε “μορφολογικα” χαρακτηριστικα για να στηριξω την αποψη μου, υπαρχουν με μια βολτα στο νετ, αναφερονται παντου απ τους “πολέμιους” του bg3.
Aπλα διαπιστωσεις κανω και ισως προσπαθω να βοηθησω να δειτε λιγο το θεμα απο μια αλλη πλευρα. Αυτα.

Tl/dr: ο προισταμενος του μπραδερ ειναι σε καραντινα λογω κορονοφάσης και του αφησε πολυ ελευθερο χρονο... (αστειο ειναι, μην πανικοβαλεστε)
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,832
Εγώ κρατάω στάση αναμονής. Δεν με ενοχλεί η αλλαγή στο gameplay, αντιθέτως χαίρομαι πολύ για την αλλαγή αφού ΤΒ>>>RTwP.
Το μόνο που με ανησυχεί και έχει αναφερεί σωστά ο @tinapeis, είναι το ύφος στην ιστορία και στους χαρακτήρες. Χάρηκα πολύ το goofy ύφος των D:OS, αλλά σε τίτλο BG θέλω σοβαρή, σκοτεινή ατμόσφαιρα με σκληρές καταστάσεις για τον χαρακτήρα μου και τους συντρόφους του
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
καρπερός αν μη τι άλλο :p

Μερικα απο τα παιδια μου :p
1. Fallout 3
2. Fallout 4
3. Skyrim
4. Mass Effect Andromeda
5. Torment: Tides of Numenera
6. Diablo 3
7. Starcraft 2
8. Fallout 76
9. Mass Effect 3
10. Lula 3D (ναι ρε, αθλουμαι , θελετε τιποτα; )
11. Carmageddon 64
12. Dungeon Keeper (το τελευταιο που ειχαν βγαλει)
13. Arcania :Gothic 4 ?!?!!?!?!
14. Warcraft 3: Reforged (σιγα που δεν θα το εβαζα xD)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
@ccwr όταν έλεγα fanbase μίλαγα για τους παπάρηδες στο steam που γράφουν ότι θέλουν, και ειλικρινά αν θεωρείς τον εαυτό σου fanbase σε οτιδήποτε νομίζω ότι σε υποτιμάς. Άλλο πράγμα να σου αρέσει κάτι και άλλο να είσαι η μάζα ηλιθίων που αποκαλεί τον εαυτό της fanbase που το ένα τους βρωμάει και το άλλο τους μυρίζει.

Το pillars δεν έχει γραφικά 1998, είναι ένα μοντέρνο παιχνίδι με μοντέρνα γραφικά pre-rendered σε κάποιες φάσεις και ελεύθερη camera να είχε το ίδιο γαμάτο θα ήταν.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214


Η μαύρη αλήθεια.

Και για όσους αναρωτιούνται. Δεν λέει ΚΑΝΕΝΑΣ ότι το Divinity: Original Sin 3 δεν θα είναι καλό Divinity παιχνίδι με αρτιότατους μηχανισμούς και ίσως άψογη απόδοση της 5ης έκδσης. Αλλά ΔΕΝ είναι BALDUR'S GATE. Το γιατί αναλύθηκε ήδη από φίλους προηγουμένως.
Και όχι, η "fanbase" του Baldur's Gate ξέρει να εκτιμά παιχνίδια που πλησιάζουν το μεγαλείο εκείνων των παιχνιδιών. Το Pillars of Eternity και το Pathfinder: Kingmaker σας χαιρετούν.

Nitro reported. Χαλάρωσε με τους χαρακτηρισμούς.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
1. Fallout 3 ναι
2. Fallout 4 ναι
3. Skyrim ΔΓ/ΔΑ
4. Mass Effect Andromeda ΔΓ/ΔΑ
5. Torment: Tides of Numenera ΔΓ/ΔΑ
6. Diablo 3 ναι
7. Starcraft 2 όχι
8. Fallout 76 ναι
9. Mass Effect 3 ΔΓ/ΔΑ
10. Lula 3D (ναι ρε, αθλουμαι , θελετε τιποτα; ) ναι
11. Carmageddon 64 ΟΧΙ ΡΕ ΤΙ ΛΕΣ μοναδική ένδοξη στιγμή μετά το splatpack και μέχρι να βγει το τωρινό
12. Dungeon Keeper (το τελευταιο που ειχαν βγαλει) ναι
13. Arcania :Gothic 4 ?!?!!?!?! ΔΓ/ΔΑ
14. Warcraft 3: Reforged (σιγα που δεν θα το εβαζα xD) ναι


Το θέμα είναι να υπάρχει λίγο χώρος για να δεχθούμε και τις μεταλλάξεις ενός παιχνιδιού, τα πράγματα αλλάζουν.

Nitro reported. Χαλάρωσε με τους χαρακτηρισμούς.

Μην μου ταράζεσαι με λεξούλες όπως "ηλίθιους", "παπάρηδες" και "γαμάτο" γιατί θα βγεις παραέξω και θα ακούσεις τίποτα πιο βαριά και θα πάθεις κατάθλιψη :trollface:
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Τώρα που μου ήρθε. Αν η χθεσινή παρουσίαση γινόταν από καμιά Blizzard, θα σηκωνοταν κάποιος από το κοινό και θα ρωτούσε αν ήταν μια πρώιμη πρωταπριλιά.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
(κλασικα) οφτοπικ σκεψεις για το bg3

εγινε η μεγαλη αποκαλυψις. Κι απο κεινη την ωρα, οι καπως πιο κυριλε μεχρι τωρα κοντριτσες ολουθε στο νετ, εγιναν λυσαλεος πολεμος με 2 (πολυ χοντρικα) κατηγοριες φανς: οι “πιουρίστες” και οι “νεωτεριστες”.
Εγω το ειπα και χτες δεν εχω ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα προβλημα με το τι θα φτιαξει η λαριαν. Ας φτιαξει τιμπι σκουαντ μπειζντ φορθ περσον φισινγκ σιμ σούτερ 4Κ 11fps μαξ σετινγκς (ουπς, αφαιρεθηκα). Στα καμπανελια μου. Αρχιζει και με αφορα ομως απ τη στιγμη που θα το πει bg3.
Καταλαβαινω ποση μαχη εδωσε ο σβεν και ποσο του κοστισε για ν αποκτησει το δικαιωμα να φτιαξει τη συνεχεια της σειρας, αλλά αυτο δε φτανει...
ας κανω εδω μια παρενθεση να μιλησω για την λαριαν και τον σβεν. Ναι, ειναι τυπαρας, ναι, εχει ταλεντο, αλλά δεν ειναι ολες του οι ιδεες και οι εκτελεσεις το ιδιο πετυχημενες. Το divdiv για μενα ηταν αριστουργημα, το bd μια απ τα ιδια, αλλά καπως χειροτερο σε μερικα σημεια, το div 2, περασε αδιαφορο στην εποχη του, αν και μου αρεσε, το ντραγκον κομαντερ νομιζω ηταν ενα μεγαλο του στοιχημα που απετυχε τελειως εμπορικα, το div os1 ηταν κατι φρεσκο, δυνατο και επιτυχημενο και το επαιξα με ευχαριστηση (αν και μεγας πολεμιος του τιμπι), και το divos2 μια απ τα ιδια, με παραπανω περιεχομενο και καποιες αλλαγες που προσωπικα δε με ενθουσιασαν, αλλα οκ. Στις συνεντευξεις ο σβεν παντα ελεγε οτι το αγαπημενο του γκειμ ηταν το ουλτιμα 4 κι οτι η φιλοδοξια του ηταν να φτιαξει το “τελειο” αρπιτζι. Οκ, δεν του εκατσε το συγκεκριμενο ip, αλλά του εκατσε το bg. Εκει νομιζω την πατησε. Υποθετω (υπερβατικα εντελως, οπότε προφανως δεν εχω ουτε ενδειξη γι αυτα) οτι εχει αναγκη να τον θεωρησουν “σοβαρο” παικτη, “σοβαρη” δυναμη στο χωρο των εταιρειων, θελει να γινει κατι σαν την σιντι προτζεκτ. Ισως να φταιει το παρελθον της λαριαν, που λογω χαβαλε και “αδυναμου” και “ασοβαρου” κατα κανονα περιεχομένου, στόρυ και διαλογων στα παιχνιδια της εχει γενικα στην ινταστρυ μια πιο αδυναμη εικονα απ τους αλλους γιγαντες του χωρου, κι ας την αγαπανε οι φανς κι ας εχει μαζεψει τοσα μυρια στα κικσταρτερ.

Εδω κλεινει η παρενθεση και θελω να πω στον σβεν και στους νεωτερους που δεν επαιξαν τα bg την εποχη κυκλοφοριας οτι αυτο που λειπει απ το divos3 ειναι η “ψυχη” των bg. Ξερω, το ακουτε απο χτες η μαλλον εδω και καιρο, και μπορω να καταλαβω γιατι σας φαινεται υπερβατικο, αφηρημενο και ισως γιατι οχι?, απλα γελοίο. Και λυπαμαι που δεν μπορω να το εξηγησω, αλλά δεν ειμαι και υποχρεωμενος. Καταλαβαινουν τι εννοω τα αλλα παιδια του φορουμ που τυχον επαιξαν στην εποχη τους τα 2 παιχνιδια της σειρας και τα λατρεψαν.
Οχι, αυτο δε σημαινει ομως οτι περιμενα ή ηθελα τα γραφικα του 99, ή πιστευα οτι θα βρω αυτη την ψυχη που μολις ειπα, αυτουσια στο παιχνιδι της λαριαν. Ημουνα διατεθειμενος να βαλω πολυ νερο στο κρασακι μου. Αυτο ομως χτες ηταν αποτυχια σαν bg, και δε θα φανει τωρα ισως, ουτε οταν βγει, ουτε στα επομενα 2-3 χρονια. Θυμηθειτε ομως οτι ο σβεν που ειναι εξυπνος ανθρωπος θα το πει στις συνεντευξεις του στα επομενα 5 με 10 χρονια. Αν και δε χρειαζεται.. το καθε παιχνιδι νομοτελειακα παιρνει τη θεση που του αξιζει κατα κανονα, στις συνειδησεις του απλου κοινου και του ειδικου τυπου. Κι αυτο εδω ισως ειναι καλο σαν παιχνιδι της λαριαν, ή σαν ενα dnd 5ed rpg, αλλά ειναι κακιστο σαν bg.
Oχι, δε θα αναφερθω σε “μορφολογικα” χαρακτηριστικα για να στηριξω την αποψη μου, υπαρχουν με μια βολτα στο νετ, αναφερονται παντου απ τους “πολέμιους” του bg3.
Aπλα διαπιστωσεις κανω και ισως προσπαθω να βοηθησω να δειτε λιγο το θεμα απο μια αλλη πλευρα. Αυτα.

Tl/dr: ο προισταμενος του μπραδερ ειναι σε καραντινα λογω κορονοφάσης και του αφησε πολυ ελευθερο χρονο... (αστειο ειναι, μην πανικοβαλεστε)

Φιλε γαματος!!! Τα εγραψες ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που ηθελα να πω και δεν εβρισκα λογια...υποκλινομαι...
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
@ccwrΤο pillars δεν έχει γραφικά 1998, είναι ένα μοντέρνο παιχνίδι με μοντέρνα γραφικά pre-rendered σε κάποιες φάσεις και ελεύθερη camera να είχε το ίδιο γαμάτο θα ήταν.

Ακριβώς ένας γνήσιος απόγονος του BG δεν χρειάζεται να είναι ισομετρικό με γραφικά του 98..

όταν έλεγα fanbase μίλαγα για τους παπάρηδες στο steam που γράφουν ότι θέλουν,..

Δεκτόν εφόσον το ορίζεις εσύ έτσι. Απλά υπάρχει και ευρύτερη έννοια.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
1. Fallout 3 ναι
2. Fallout 4 ναι
3. Skyrim ΔΓ/ΔΑ
4. Mass Effect Andromeda ΔΓ/ΔΑ
5. Torment: Tides of Numenera ΔΓ/ΔΑ
6. Diablo 3 ναι
7. Starcraft 2 όχι
8. Fallout 76 ναι
9. Mass Effect 3 ΔΓ/ΔΑ
10. Lula 3D (ναι ρε, αθλουμαι , θελετε τιποτα; ) ναι
11. Carmageddon 64 ΟΧΙ ΡΕ ΤΙ ΛΕΣ μοναδική ένδοξη στιγμή μετά το splatpack και μέχρι να βγει το τωρινό
12. Dungeon Keeper (το τελευταιο που ειχαν βγαλει) ναι
13. Arcania :Gothic 4 ?!?!!?!?! ΔΓ/ΔΑ
14. Warcraft 3: Reforged (σιγα που δεν θα το εβαζα xD) ναι


Το θέμα είναι να υπάρχει λίγο χώρος για να δεχθούμε και τις μεταλλάξεις ενός παιχνιδιού, τα πράγματα αλλάζουν.



Μην μου ταράζεσαι με λεξούλες όπως "ηλίθιους", "παπάρηδες" και "γαμάτο" γιατί θα βγεις παραέξω και θα ακούσεις τίποτα πιο βαριά και θα πάθεις κατάθλιψη :trollface:



ΝΙΤΡΟ ΘΑ ΦΑΣ ΡΙΠΟΡΤ ΡΕΕΕ!!! Σοβαρα σου αρεσε το Carmageddon 64!?!?!?!?!?!?!??!?!?!?!?!?!?!?!!?!?!?!?
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Μην μου ταράζεσαι με λεξούλες όπως "ηλίθιους", "παπάρηδες" και "γαμάτο" γιατί θα βγεις παραέξω και θα ακούσεις τίποτα πιο βαριά και θα πάθεις κατάθλιψη :trollface:

Συνηθίζω να συναναστρέφομαι με ανθρώπους που γνωρίζουν τις αρχές του διαλόγου irl επομένως δεν χρειάζεται να ακούω παρόμοιους χαρακτηρισμούς. Δυστυχώς σε ένα φόρουμ αυτό δεν είναι δυνατόν.
edit: ξέχασα τη φατσούλα. :)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
τα golden pantaloons, ο transgender μαγος κλπ κλπ ηταν οντως γαματο χιουμορ...αλλα υπαρχει μεγαλη διαφορα στις goofy στιγμες σε ενα κοσμο που το immersion σε ρουφαει σε κατι σκοτεινοτατο (θυμαται κανεις την κρισιμη ατμοσφαιρα της δολοφονιας του Gorion "I am sorry that you feel that way old man...?θυμαται κανεις το quest με στα Umar Hills? το expedition με στα ruins με τις σκιες; τη θλιψη στο τελος του asylum? το δραμα της Imoen στο 2?) που χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα συγχρονης μεταφορας θα ηταν η εισαγωγη του πρωτου χωριου στο Pillars 1 (θυμηθειτε τις καμπανες και το δεντρο με τους κρεμασμενους)...

Αυτο που μου εβγαλε η ατμοσφαιρα του gameplay ηταν μια λιακαδα, μια ανοιξιατικη ευφορια που με κανει να θελω να βαλω να ακουσω αυτο και γαμω ρε συ, δε λεω αλλα δεν ειναι BG


Δεν είναι κάπως νωρίς για να βγάλουμε τέτοια συμπεράσματα; Με μόνο δείγμα την εισαγωγή και ένα ελάχιστο δείγμα του gameplay; Τα Original Sin είχαν πολύ, πολύ σκοτεινές storylines και στιγμές.

Οι συγκρίσεις με την παρουσίαση του Fallout 3 τα παλιά τα χρόνια είναι τόσο έντονες που γελάω. Μέχρι και στο ότι τότε ο Todd είχε φτιάξει ένα όπλο που πυροβολεί αρκουδάκια (και το κοινό εκστασιάστηκε από κάτω) ενώ χθες ο Σβεν πετούσε στους εχθρούς τις μπότες του (με τις ίδιες αντιδράσεις). Προφανώς η μέρα με τη νύχτα η Λάριαν με τη Βηθεσδά εννοείται, αλλά ως παρουσίαση αναπόφευκτα με οδηγεί στη σύγκριση.

Φαίνεται μια εξαιρετική DnD περιπέτεια με άρτια υλοποίηση των κανόνων της 5ης έκδοσης. Αλλά BG3, με βάση τα όσα είδαμε στο χθεσινό ηβέντ τουλάχιστον, το λες μόνο κατ' όνομα.

Μακάρι να βγάλουν μέσα στο έτος κανένα άλλο gameplay trailer και να με κάνουν να αναθεωρήσω.

Ναι ρε παιδιά αλλά κανείς δεν εξηγεί γιατί είναι κατ' όνομα. Τι λείπει; Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Ακριβώς ένας γνήσιος απόγονος του BG δεν χρειάζεται να είναι ισομετρικό με γραφικά του 98..



Δεκτόν εφόσον το ορίζεις εσύ έτσι. Απλά υπάρχει και ευρύτερη έννοια.
δεν έχω να χωρίσω τίποτα μαζί σας παιδιά, σας εκτιμάω όλους εδώ μέσα και με θλίβει αν θέλετε να μπείτε κάτω από την ετικέτα του fanbase, γιατί στις μέρες μας είναι κάτι που καταστρέψει ότι ακουμπάει (σαφώς μπορώ να το αναλύσω αλλά δεν είναι το thread για αυτό, το κρατάω για να το ανοίξω αργότερα, σίγουρα έχει κουβέντα).

Επίσης θέλω να αναλύσουμε λοιπόν σοβαρά κάποια πράγματα για να κάνουμε μια σούμα. Επιστρέφω με το σεντονάκι μου ontopic.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,666
Ο Μπρους έχει απόλυτο δίκιο ως προς την ασαφή έννοια της "ΨΧς του BG", ασχέτως συστήματος μάχης.

Pathfinder δεν έχω παίξει ακόμα (γιατί δεν έχω στην άκρη τις 200 ώρες που απαιτούνται), αλλά ακόμα και το Pillars of Eternity, στις πρώτες του φάσεις κατά την εκκίνηση του playthrough, και παρά το γεγονός πως η αρχή ήταν ουσιαστικά ένα βεβιασμένο tutorial, έβγαζε έστω ένα μέρος του παλιού συναισθήματος.

Το BG3 που είδαμε χθες είναι απλώς ακόμη μια ανέμελη, διασκεδασάρικη και χιουμοριστική περιπέτεια της Larian, με ότι συνεπάγεται αυτό (τόσο ως προς το πανταχού παρόν έξυπνο ή χαζό χιούμορ, όσο και ως προς την αλληλεπίδραση με το περιβάλλον και τους "γρίφους" μέσα σε υπόγες). Καλώς. Όμως τα BG δεν ήταν έτσι, όπως και να το κάνουμε.

Ακόμα και από το εισαγωγικό βίντεο αν το δει κανένας. Θυμάμαι το βίντεο του πρώτου BG, όπου βλέπαμε τελείως ασαφώς έναν περίεργο τυπά να σφάζει κάποιον άλλο, και μετά κατευθείαν η δράση εστίαζε στον παίκτη, μιας και τα BG ήταν στον πυρήνα τους η ΤΕΛΕΙΩΣ προσωπική ιστορία του Bhaalspawn. Ο παίκτης μας έτρεχε για να γλιτώσει τη ζωή του μετά το φόνο του θετού πατέρα του, και μέχρι να φτάσει στο Friendly Arm Inn συμμετέχαμε στο "δράμα" του και κυριολεκτικά δεν ξέραμε αν θα επιβιώσουμε στο δρόμο.

Και χθες βλέπουμε ως εισαγωγικό βίντεο μια επικών διαστάσεων κινηματογραφική αερομαχία, στο τέλος της οποίας αποκτούμε τον έλεγχο του παίκτη μας, ο οποίος ξυπνάει στις ερημιές και κατευθείαν αρχίζει να πετάει τα παπούτσια του και να εξερευνάει υπόγες όπως στα Original Sin. Ε, το feeling δεν είναι εκεί ρε γμτ.

Σίγουρα δεν βοηθάει και το γεγονός ότι τα BG ήταν ως επί το πλείστον πλήρως σκοτεινές αστικές περιπέτειες (παρά τα ταξίδια στις ερημιές, το ζουμί της υπόθεσης ήταν πάντα τα μεγάλα κέντρα), ενώ χθες είδαμε μόνο μια φέτα του game που διαδραματίζεται στις ερημιές που θα μπορούσαν να βρίσκονται σε οποιοδήποτε άλλο γκεημ της Λάριαν.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Στο σύνολο της τη γραφή του baldur's gate 3 δεν την γνωρίζουμε. το ότι έκανε μαλακιουλες ο Σβεν πάνω μπορεί και να μην είναι αντιπροσωπευτικό. Η φάση είναι κάπως ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε. Αν και ναι συμφωνώ ότι πολύ πιθανόν επειδή θέλει να προμοταρει η wizard πόσο προσβάσιμο είναι το dnd μπορεί να έχει αρκετές light-hearted δόσεις όπως τα divinity.
Διάβασα κιολας σχόλια που επειδή δεν είναι rtwp δεν είναι bg.

Και ας πω κάτι που είχα πει μήνες πριν. Αν θυμάστε nwn nwn2 δεν είχαν και πολλές σχέσεις μεταξύ τους.

Από κει και πέρα σίγουρα είναι ένα true to tabletop dnd game. Θα κριθεί όταν το δούμε ολοκληρομενο. Πώς θα κρίνω μια ιστορία χωρίς να την έχω δει από την αρχή μέχρι το τέλος?
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
@Admiral Όπως το είπες. Στιγμές. Και η Καλημέρα Ζωή είχε τις δραματικές της στιγμές όμως. Επίσης, στη reveal παρουσίασή σου θες να δείξεις την ταυτότητα τού παιχνιδιού που φτιάχνεις. Φαντάζομαι, αυτό έκαναν και χθες. Δυστυχώς δεν άντεξα να δω όλη την παρουσίαση. Άντεξα το πρώτο χαστούκι, αλλά όταν άρχισαν τα χαζοχαρούμενα το έκλεισα.

edit: ειλικρινής απορία. Μπορείς πάλι να σηκώσεις ότι σαβούρα θες?
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Podcast ανεβαίνει σήμερα το βραδάκι. Μια ωρίτσα χαλαρή κουβέντα όπου συζητάμε με τον Adhan αμέσως μετά την ανακοίνωση τις πρώτες εντυπώσεις.

Προσωπικά αυτό που βλέπω είναι ότι αυτοί που έπαιξαν τα παιχνίδια στον καιρό τους δεν είναι ευχαριστημένοι και δικαίως. Όσοι τα λάτρεψαν να αργότερα είναι περισσότερο διατεθειμένοι να νερωσουν το κρασί τους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Όπως είπε και ο @Admiral δεν εξηγείτε τι δεν σας αρέσει και σας χαλάει όταν το μόνο που είδατε ήταν ένα βίντεο από WIP?

Θέλετε να μου κάνετε μια λίστα γιατί είμαι χαζός και μόνο με λίστες σουπερμάρκετ καταλαβαίνω;

Μέχρι τότε τσιμπάω ότι μπορώ από το thread για να ρωτήσω συγκεκριμένα πράγματα τα οποία είναι λίγα, αφού οι περισσότερες απαντήσεις σας είναι "δεν είναι σαν το BG, δεν καταλαβαίνετε εσείς οι άσχετοι", ότι και να σημαίνει αυτό... δεν κρίνω ποιος το λέει και γιατί το λέει, τσιμπάω quotes χωρίς ονόματα για να μου λυθούν οι απορίες.

"δεν έχει την ατμόσφαιρα" αυτό προέκυψε από τι; Από ένα βίντεο ενός παιχνιδιού WIP?

"Δεν έχει πορτραίτα ζωγραφιστά"
ναι οκ το δέχομαι, μου αρέσει και εμένα καλύτερα αυτό το oldschool και ελπίζω να το αλλάξουν μέχρι την κυκλοφορία. Και να μην τα έχει ζωγραφιστά όμως, αυτό πως ακριβώς κόβει από την ατμόσφαιρα του παιχνιδιού, ειδικά από εμάς που ζούμε στο σήμερα; Παλιά το έκαναν έτσι γιατί μόνο έτσι μπορούσαν, σήμερα γιατί να επιμείνουν πέρα από το nostalgia factor?

"όσοι δεν το έπαιξαν όταν βγήκε δεν καταλαβάινουν"
δεν είμαι σίγουρος τι να καταλάβω τότε που δεν μπορώ τώρα να πω την αλήθεια. Και το NWN το παίζω τώρα γιατί όταν βγήκε προτιμούσα τα racing kai fps, αλλά μια χαρά μου αρέσει και πιάνω την ατμόσφαιρα του (με αρκετό zoom out μην καούν τα ματάκια μου με τα γραφικά του)

"δεν έχει fix ισομετρική camera"
ο λόγος που παλιά είχε είναι ότι δεν μπορούσε να έχει κάτι άλλο, Γιατί είναι αρνητικό την στιγμή που άμα γουστάρεις κάνεις zoom out και κρατάς ισομετρικά την κάμερα εσύ;

"dialogs αλά DAO" "dialogs cinematics" μια ακόμα περίπτωση που αν μπορούσαν τα BG παλιά να το κάνουν έτσι, θα το έκαναν αλλά έιχαν περιορισμούς. Πιστεύω ότι κάτι τέτοιο βοηθάει πολύ στο immersion αφού σε κάνει κοντινό θεατή των γεγονότων και των διαλόγων.

"Αρκετά light όπως οι προκάτοχοί του. Σα να πηγαίνει η δασκάλα τα παιδάκια τού δημοτικού εκδρομή στις κούνιες."
Δεν ξέρω πως προέκυψε από το βίντεο, λόγο του φωτισμού ας πούμε; Λόγο πολυπλοκότητας κάποιου μηχανισμού που παρατηρείτε στο βίντεο; μπορείτε να μου δείξετε συγκεκριμένα;

'κωμικό ύφος της Larian σε ένα Baldur's Gate"
Δεν μπορώ να πάρω θέση σε αυτό, το καταγράφω απλά

"5η έκδοση του DnD. "
Καταλαβαίνω ότι αρκετοί παλιοί προτιμάνε την 3.5, αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει, δεν νομίζω ότι θα μπορούσαν να κάνουν κάτι official και να πουν στην hasbro ναι οκ, εμείς θα βάλουμε παλιότερη έκδοση κανόνων όμως".

"ενα κοσμο που το immersion σε ρουφαει σε κατι σκοτεινοτατο (θυμαται κανεις την κρισιμη ατμοσφαιρα της δολοφονιας του Gorion "I am sorry that you feel that way old man...?θυμαται κανεις το quest με στα Umar Hills? το expedition με στα ruins με τις σκιες; τη θλιψη στο τελος του asylum? το δραμα της Imoen στο 2?) που χαρακτηριστικοτατο παραδειγμα συγχρονης μεταφορας θα ηταν η εισαγωγη του πρωτου χωριου στο Pillars 1 (θυμηθειτε τις καμπανες και το δεντρο με τους κρεμασμενους)... "
Πάλι η ατμόσφαιρα, ποια ατμόσφαιρα ρε παιδιά από ένα βίντεο; αν δεν παίξεις το παιχνίδι δεν μπορείς να νιώσεις immersion από το βίντεο και κατά επέκταση δημιουργεί την ατμόσφαιρα; Νομίζω κοιτάτε παλιά βίντεο, θυμάστε την ατμόσφαιρα από όταν παίζατε και νομίζετε ότι το βίντεο που βλέπετε αποδίδει την ατμόσφαιρα. Οπότε το βίντεο στο παιχνίδι που δεν έχετε παίξει και δεν σας μεταδίδει ατμόσφαιρα, θεωρείτε ότι δεν έχει;

Από εκεί και πέρα ότι και να διαβάζω είναι το ίδιο πράγμα "δεν είναι όπως θυμάμαι εγώ τα BG στον καιρό τους και ας μην το έχω παίξει ακόμα" εμένα αυτή η δήλωση, όπως και αν την εκφράσει ο καθένας, είναι προβληματική.

@jonirenicus13 καταλαβαίνω ότι συναναστρέφεστε κύριε μονάχα με ακαδημαϊκούς, αλλά μπορείτε να μας συχωρέσετε εμάς την πλέμπα που εκφραζόμαστε έτσι λαϊκά. <3
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Podcast ανεβαίνει σήμερα το βραδάκι. Μια ωρίτσα χαλαρή κουβέντα όπου συζητάμε με τον Adhan αμέσως μετά την ανακοίνωση τις πρώτες εντυπώσεις.

Προσωπικά αυτό που βλέπω είναι ότι αυτοί που έπαιξαν τα παιχνίδια στον καιρό τους δεν είναι ευχαριστημένοι και δικαίως. Όσοι τα λάτρεψαν να αργότερα είναι περισσότερο διατεθειμένοι να νερωσουν το κρασί τους.

wtf παιζει podcast?! ονομασια;


@nitro912gr

Θεμα: "δεν έχει την ατμόσφαιρα"
"Αρκετά light όπως οι προκάτοχοί του. Σα να πηγαίνει η δασκάλα τα παιδάκια τού δημοτικού εκδρομή στις κούνιες."


Δλδ, Ατμοσφαιρα που δεν γινεται να καταλαβουμε απο μια πρωτη παρουσιαση

Δεν γινεται να καταλαβουμε απο μια πρωτη παρουσιαση την ατμοσφαιρα ενος τιτλου αν μιλησουμε απολυτα, αλλα σκεψου λιγο τι σημαινει "πρωτη παρουσιαση" αν δουμε τη μεγαλη εικονα στην αγορα παιχνιδιων το 2020;
Σημαινει παρουσιαση του γενικου υφους του παιχνιδιου. Αυτο το γενικο υφος παρουσιαστηκε χτες, δεν νομιζω κανεις να παρουσιαζει το προιον του και να επικεντρωνεται στις εξαιρεσεις, παρα στο κανονα. Και ο κανονας λεει οτι το υφος που θα κυριαρχησει θα ειναι οπως της παρουσιασης. Αναλαφρο, ηλιολουστο, inclusive για το ευρυ κοινο.



Θεμα: Ζωγραφιστα πορτραιτα

Δες την ΤΕΧΝΗ των πορτραιτων στο Disco Elysium και τι Χαμο προκαλεσε αυτη η αισθητικη...Ο κοσμος πιστευω διψαει για ομορφια. Σε αυτο θελω πιστευω ομως οτι οντως ειναι Placeholders οπως ειπε ο @Hellion .




Θεμα; όσοι δεν το έπαιξαν όταν βγήκε δεν καταλαβάινουν ---> Τοτε και τωρα

Δεν σου ζητω να καταλαβεις, ειναι κατι που μπαινει στο πλαισιο της τοτε συγκυριας των καιρων, της τοτε τεχνολογιας και της νοσταλγιας...Ομως αυτή η νοσταλγία ειναι ενας εσωτερικος μπουσουλας που μας συμβουλευει τους παλιους για την "ψυχη", ένα ένστικτο μια μορφή συμβουλής, ενώ οπως λεει και το "Everybody is free to wear Sunscreen" :

""Advice is a form of nostalgia. Dispensing it is a way of fishing the past from the disposal, wiping it off, painting over the ugly parts and recycling it for more than it’s worth ""


"5η έκδοση του DnD. "

Απο την 4 και μετα τα πραγματα πηγαν κατα διαολου με την Hasbro/WoTC και γιαυτο ανθισε το Pathfinder...thank god :D
Εχεις δικιο το οτι υποννοεις οτι η Larian ειναι υποχρεωμενη να δεχεται τις υποδειξεις της Hasbro...αλλα και εγω σου λεω οτι επειδη ακριβως ειναι υποχρεωμενη να δεχεται τις υποδειξεις της (και ειναι χαρτογιακαδες του αμεσου κερδους χωρις ψυχη), ειναι υποχρεωμενη να κανει υποχωρησεις που δεν συμφωνει.
 
Last edited:
Top Bottom