What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,327
Εν τω μεταξύ, την αγαπητή σας Minthara την ανατίναξα με 3 βαρέλια smokepowder.
Στο goblin που ήρθε τρέχοντας, τα ρίξαμε σε φρικτό ατύχημα (charlatan FTW).
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,342
Κάτι τέτχια διαβάζω και μετά λέω "ΚΟΥΛΗ ΜΙΑ ΖΩΗ".
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,543
Ρε, τί ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ είναι αυτή;

Δε θα βάλω σπόηλερ τάγκ γιατί θ'αναφερθώ σε σκηνικό του Act I που μπορεί κάλλιστα να χρησιμεύσει και ως διαφήμιση-κράχτης για το παιχνίδι.

Εκεί που ψωλαρμενίζουμε γλυκά στο δασάκι, βλέπω έρημο χωριό, με περίπολα γκόμπλινς παντού. Λέω, γίναμε. Πάμε γύρω γύρω, βρίσκουμε το σποτάκι το αφύλαχτο, σκαρφαλώνουμε μέσα όπως μας δίδαξε το παλιό το Ορθόδοξο το Ντεσπεράντοζ. Εκεί που τριγυρίζω λοιπόν, μπαίνω σε ένα ρημαγμένο φαρμακείο. Ψιλομαζεύουμε ό,τι έχει απομείνει, διαβάζω το ημερολόγιο του φαρμακοτρίφτη 'Τα τάδε βοτάνια που είναι πολύτιμα να τα κρύψετε στο υπόγειο'.

Λέω 'Ωχ μαν μου, παίζει και υπόγειο;' Περιστρέφω την κάμερα τσίκι τσίκι και ταντάμ, καταπακτή. Κατεβαίνουμε κάτω, βρίσκουμε κάτι παλιοβοτάνια, αλλά το κουέστ δεν ολοκληρώνεται. Λέω ρε φίλε, μήπως...πιάνω κάτι κασόνια από τη γωνία και βάζω το Λούλη Κουκλεντέ βάρδο μου να τα πετάξει στην άκρη. Μπίνγκο. Μοχλός. Τον πατάμε. Ανοίγει η κρύπτη του Νεκρομάντη-Που-Παρίστανε-Το-Φαρμακοτρίφτη και ξεκινάει ένα απίστευτο μίνι-κουέστ σκηνικό, που φαντάζομαι δεν έχει καμία σχέση με την κυρίως campaign.

Τρελάθηκα ρε. Τρελάθηκα.

Ο τρόπος που δεν σου μασάει ΤΙΠΟΤΕ, αλλά σ'αφήνει να τα βρεις ΟΛΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, απόλυτα οργανικά, σε βάζει σε διαδικασία να μάθεις τα χαζά του physics και να δουλέψεις με τα συστήματά του, είναι απαράμιλλος. Νιώθεις ιδιοφυϊα κάθε λεπτό που παίζεις μετά από τόσα χρόνια Action RPG's.

Σαπώ, τα ρέστα μου.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,848
7ur10q.jpg
Update το παιδάκι που πνίγεται με το ώπα ώπα εεεε νταχντιρντί έχουν αλλάξει θέσεις εδώ και μέρες.
Αναμενόμενο με το attention span του για οτιδήποτε non poe related, εντύπωση μου έκανε που κράτησε κιόλας πάνω από 2-3 μέρες. :trollface:
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,159
Ολα καλά αλλά αυτό το inentory δεν μπορούσαν να το φτιάξουν. Tι κόλλημα και αυτό της larian να τα βάζει το inventory όλα χύμα χωρίς καμία καρτέλα ανά είδος.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Ολα καλά αλλά αυτό το inentory δεν μπορούσαν να το φτιάξουν. Tι κόλλημα και αυτό της larian να τα βάζει το inventory όλα χύμα χωρίς καμία καρτέλα ανά είδος.
Έχει φίλτρα ανά είδος, όπως έχει και sorting
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
744
Έχει φίλτρα, sorting, search αλλά και dedicated containers (πχ για τα κλειδιά ή τα supplies).

Περισσότερο "πρόβλημα" είναι για μένα ότι υπάρχουν πολλά άσχετα/αδιάφορα να αντικείμενα για λόγους flavor/ρεαλισμού.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,159
τα φιλτρα το γνωρίζω ότι υπάρχουν αλλά δεν μπορούσαν να βάλουν μια καρτέλα για ταξινόμιση ιδίως τα junk αντικείμενα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

Υπαρχουν φιλτρα για ολα τα αλλα εκτος απο τα junk οποτε οτι μενει ειναι junk.
Εν τω μεταξυ μπορεις να βαζεις ολα τα αντικειμενα που δε θες σε containers.
Επισης λειτουργει και το shift/ctrl για επιλογες ιδιες οπως καθε file manager.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,327
Εγώ πχ βάζω τα scrolls σε ένα backpack, τα βέλη σε άλλο. Όμως δεν πηγαίνουν αυτόματα, τα βάζω manually. Επίσης δεν μπορώ πχ όταν κάνω trade να διαλέξω αντικείμενα μέσα από τα containers. Μεγάλο μείον το ότι όταν είμαι στο camp δεν μπορώ να διαχειρίζομαι το inventory όλων και όχι μόνο του party.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Όμως δεν πηγαίνουν αυτόματα
Με το container που εγραψα παραπανω, τα scrolls μπαινουν αυτοματα.

Επισης αν και τα βελη δεν εχουν κατι για μαζικο μαζεμα, δε νομιζω οτι θα βολευε καθως οπως και τα potions/elixirs χρειαζεται να μοιραζονται στους χαρακτηρες αναλογα τις ιδιοτητες τους. Καλο θα ηταν να υπηρχε παντως

Επίσης δεν μπορώ πχ όταν κάνω trade να διαλέξω αντικείμενα μέσα από τα containers.
Αυτο οντως ειναι μλκια, επισης οταν βαλεις σε container τα junk δε μετρανε ως Junk. Μονο workaround ειναι να χρησιμοποιω το φιλτρο για να τα ξεχωριζω, να τα επιλεγω με shift, να τα βαζω σε pouch και να τα πουλαω ολα μαζι με το Pouch.

Μεγάλο μείον το ότι όταν είμαι στο camp δεν μπορώ να διαχειρίζομαι το inventory όλων και όχι μόνο του party.
Αυτο νομιζω εχει να κανει, οπως και το οτι δε μπορεις να διαλεξεις με ποιο χαρακτηρα θα μιλησεις, με το πως ειναι στημενο το μουλτιπλειερ. Καπου διαβασα οτι το ψαχνουν ομως οποτε μην αποκλειεις να δουμε αλλαγες εκει.
 
Top Bottom