What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Baldur's Gate 3

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,667

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Ο Σβέν γενικά έχει σκιστεί να δίνει συνεντεύξεις τελευταία.

να στείλει τις προπαραγγελίες για τα physical copies και να αφήσει το μπλαμπλά :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,380
Ο Σβέν γενικά έχει σκιστεί να δίνει συνεντεύξεις τελευταία.


Ας βάλει λίγο φρένο όμως, μην γίνει ο Λουτσέσκου του gaming.

στοίχημα ότι θα βγει BG4 από άσχετο στούντιο, θα είναι μαλακία, και απλά θα είναι αποτέλεσμα της πίεσης των τσέων της WoC?

Σαν το Dragon Age 2 ένα πράμα, βγάλτε κάτι, οτιδήποτε τώρα που βρέχει λεφτά.

Πολύ πιθανό, φαντάζομαι ότι η Hasbro/Wizards of the Coast θα θέλει οπωσδήποτε να συνεχίσει το franchise. Λες να προσλάβουν καμιά Owlcat;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Δυσκολο για owlcat, αν κανουν κατι, ειναι μονο λογικο να το κανουν σε θριντη. Αλλα ειναι πολυ νωρις να μιλαμε για 4
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
....You mentioned the new game briefly - the thing that I picked up from one of your other chats was that it would "dwarf" BG3...

Vincke:
Did I say that, really like that? I think that I've been misquoted on this.

Oh really?

Vincke:
Yeah, no. So that's a bit - I saw that pass by and said, like "I need to check what I actually said". So either [it was] because I was heavily jetlagged, so either I said it wrongly...

So it's not the very big RPG that will dwarf them all, that we're making now. I mean, we have a couple of - we have two games that we want to make, and we actually intended on making after BG3, so we're just back on that track now. They're big and ambitious, that's for sure. But I mean, I think scope wise, BG3 is probably already good enough!

I was going to say, yeah, it didn't sound like you were talking in that talk going: Oh, yeah, we definitely need to make something even bigger…

Vincke:
That's why I'm surprised…

The specific wording that you had in the talk was like, we're gonna do "something new." I wanted to see if you could clarify whether that meant a new IP, or just not D&D.

Vincke:
Well it's not D&D. So we're - new in the sense that it is different from the things that we've done before. Still familiar enough, but different. I mean, like: tone, style, way of doing it, are for us certainly new. And I think very appealing. I would love to talk about it already because I'm excited about it but I can't say more. But it's new in that sense....
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
εεεε ίδιο αλλά διαφορετικό ε; cyberpunk RPG you heard it here first ppl :p
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,273
Αναμένω να δω κάτι του στυλ
"Αποκλειστική συνέντευξη του Swen Vicke στη Κατερίνα Καινούργιου".

Εντιτ. Πάμε για KOTOR 3
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Τί απίστευτη δουλειά έχουν κάνει στα 'side quests' των companions ρε γαμώτο. Προσπαθώ να θυμηθώ ΜΗΠΩΣ τα αντίστοιχα του Mask of the Betrayer έφταναν λίγο κοντά.

Ο Αστάριον, με διαφορά ο πλέον αντιπαθής για μένα χαρακτήρας (όλο αυτό το Μύκονος 2004 μπλαζέ στιλάκι είναι για άγριες σφαλιάρες) κατάφερε να με κερδίσει με την τελική φάση του Cazador questline. Φοβερή μεταστροφή και απόδοση των συναισθημάτων του. Μέχρι που έκατσα να του φορέσω σοβαρό και level appropriate εξοπλισμό.

Ατμοσφαιρικότατη και η σεκάνς στο παλάτι του Κάζαντορ, έντονο άρωμα από τα παλιά.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Νομίζω καλό θα ήταν να υπάρχουν spoiler tags στο ποστ γιατί ξεκάθαρα μιλάς για Act 3 (εγώ είμαι ακόμα στην 2) και λίγο ξενέρωσα με αυτά που έμαθα.

Παρόλα αυτά, συμφωνώ για το ανυπόφορο στυλάκι του Astarion. Δεν λέω ότι φταίει μόνο ο ηθοποιός, αλλά η βράβευσή του στα Dorito awards μου φαίνεται το λιγότερο ύποπτη, ειδικά σε μια χρονιά που είχαμε επίσης Idris Elba και Minji Chang (Songbird) από CP2077, Melanie Liburd από Alan Wake 2, κ.ά. Γενικά δεν έχω καταλάβει πώς έκανε τόσο γκελ στον κόσμο (βλ. ίντερνετ) ο συγκεκριμένος χαρακτήρας.

Στα του παιχνιδιού τώρα, δεν θέλω να γράψω αναλυτικά τη γνώμη μου προτού προχωρήσω περισσότερο. Σίγουρα έχουμε να κάνουμε με ένα εντυπωσιακά πλούσιο game που κάθε νοσταλγός της Bioware και των infinity engine games πρέπει να δει. Από εκεί και πέρα επιφυλάσσομαι.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Δεν έγραψα ρε συ κανένα σπόηλερ, πιο γενικόλογα πεθαίνεις ουσιαστικά, χώρια που με τις πολλαπλές επιλύσεις/προσεγγίσεις, παίζει να δεις τελείως άλλα πράγματα.

Όλσο, Μπάλντουρς Γκέητ ειναι, πόσα 'σπόηλερς' να χει πια η Μιναρειάδα;

Όσο για τα γελοία Ιντερνετικά βραβεία, αποφασίζονται απο το κοινό που τα χώνει στο Twitch και καταναλώνει και τις διαφημίσεις του. Διαχρονικά πεδίο δόξης λαμπρό για τα απανταχού αστραφτερά μικρά πόνι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Στα του παιχνιδιού τώρα, δεν θέλω να γράψω αναλυτικά τη γνώμη μου προτού προχωρήσω περισσότερο. Σίγουρα έχουμε να κάνουμε με ένα εντυπωσιακά πλούσιο game που κάθε νοσταλγός της Bioware και των infinity engine games πρέπει να δει. Από εκεί και πέρα επιφυλάσσομαι.

Αν το παιχνίδι είναι καλό δεν έχει καμία σημασία η ρετρολαγνία. Και εγώ δεν τα είχα προλάβει στην εποχή τους αυτά τα παιχνίδια, αλλά Pillars και το Kingmaker που παίζω τώρα με κέρδισαν χωρίς να έχω καμία νοσταλγική τάση να με τραβάει.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
Μετά από 2 ώρες που έφτιαχνα κι έσβηνα τον χαρακτήρα μου τελικά κατέληξα στον Robin the Grey. High Elf Wizard. Υποψιάζομαι ότι στην αρχή θα τρώω ξύλο μέχρι να πάρει μπρός ο μάγος... Ήδη σε ό,τι μάχες έχω μπλεχτεί είμαι μια σπαθιά, οπότε τον κρατάω μακριά. Θα στρώσει βέβαια σιγά-σιγά αποκτώντας πρόσβαση σε ακόμα περισσότερα spells.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
@nitro912gr Δίκιο έχεις, αλλά δεν εννοούσα ότι το BG3 είναι καλό (μόνο) ως homage στα παλιότερα του είδους. Το είπα με την έννοια ότι έχει παρόμοιο στήσιμο με εκείνα (κυρίως BG2, Planescape, και Dragon Age), οπότε αν τα προαναφερθέντα ήταν του γούστου σου, προχωράς άφοβα. Αν όχι, το "ρίσκο" είναι μεγαλύτερο, αλλά πιθανότατα και πάλι το παιχνίδι να σε κερδίσει με την ποιότητά/πληθωρικότητά του.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
@nitro912gr Δίκιο έχεις, αλλά δεν εννοούσα ότι το BG3 είναι καλό (μόνο) ως homage στα παλιότερα του είδους. Το είπα με την έννοια ότι έχει παρόμοιο στήσιμο με εκείνα (κυρίως BG2, Planescape, και Dragon Age), οπότε αν τα προαναφερθέντα ήταν του γούστου σου, προχωράς άφοβα. Αν όχι, το "ρίσκο" είναι μεγαλύτερο, αλλά πιθανότατα και πάλι το παιχνίδι να σε κερδίσει με την ποιότητά/πληθωρικότητά του.
DAO το παλιό, το ορθόδοξο το λάτρεψα. Σβεν στείλε ή έστω τηλεφώνα!
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
@Borracho Εντάξει, δεν συμφωνώ ρε συ. Για κάποιον που δεν έχει παίξει ακόμα το game, είναι τυχαία ονόματα και τοποθεσίες που σε ένα λεπτό θα τις έχει ξεχάσει. Για κάποιον που έχει ήδη δει κομμάτι της ιστορίας, όμως, είναι αρκετό για να πει "α ώστε κάποια στιγμή θα πάμε εκεί και θα συναντήσουμε αυτόν κι εκείνον και θα γίνει σκηνικό ε; Μάλιστα, μάλιστα". Το οποίο οκ μπορεί να μην είναι ΤΕΑΡΑΣΤΙΟ spoiler, αλλά προσωπικά με χαλάει να ξέρω τι με περιμένει. Όλα τα ωραία σκηνικά ως τώρα στο game τα ευχαριστήθηκα ακριβώς γιατί δεν τα περίμενα, αποφεύγοντας σχετικά άρθρα στο ίντερνετ.

Το άλλο επίσης δεν το κατάλαβα, τι εννοείς είναι Baldur's Gate, δεν υφίστανται spoilers; Για μένα οτιδήποτε δεν υπάρχει στο key art ξερωγώ, άντε και στο trailer (αν και τα απέφυγα) θα μπορούσε να λογαριάζεται ως spoiler. Σε προηγούμενο ποστ μιλούσες για κάποιους συγκεκριμένους χαρακτήρες-έκπληξη που συναντάς και -ορθώς- έβαλες τα ανάλογα tags, εδώ γιατί όχι;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Γιατί κυριολεκτικά το πρώτο πράγμα που σου λέει ο Αστάριον για να δικαιολογήσει τη μίρλα του, είναι η φάση με τον Κάζαντορ.

Ε πόσα RPG θες να 'χεις παίξει για να ξέρεις ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ πού και πώς θα καταλήξει το κουέστ; Είναι λίγο σε φάση 'Η πριγκήπισσα φωνάζει ΑΑΑ ΜΑΜΑ ΜΕ ΠΗΡΕ Ο ΔΡΑΚΟΣ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ' και να το θεωρείς σπόηλερ.

Άρτια δοσμένο μεν, απόλυτα κλισέ δε.

Τα τάγκς στα προηγούμενα πόστς τα έβαλα γιατί ακριβώς, μέσα στην μιναριά και τον 'κώδικα' του κόσμου, τα συγκεκριμένα πράγματα μπορούν να θεωρηθούν 'σπόηλερς'. Η φάση με τον Κάζαντορ όμως, βγάζει μάτι με το καλημέρα, χωριό που φαίνεται, κολαούζο δε θέλει. Το 85% των διαλόγων του BG3 το έχω σε μόνιμο σκίπ, ακριβώς γι'αυτό το λόγο, οπότε αν το έπιασα ακόμη κι εγώ που εστιάζω μόνο στις γλυκές καυλάντες με τα Καρλαχολεζελοσαντοχαρτάκια και τα υπόλοιπα ΣΚΙΠ, φαντάσου πόσο θα το μυριστεί ένας ψαγμένος μινερτζίκουλας που τη ζει τη φάση :D
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,958
Ναι προφανώς για να σε πρήζει ο Αστάριον κάποια στιγμή θα εμφανιστεί στην ιστορία ο τύπος, αλλά αυτό θα μπορούσε να συμβεί με διάφορους τρόπους κι εσύ με το σχόλιο (που εγώ θεωρώ spoiler) ουσιαστικά μου αποκάλυψες το πότε και πώς. Αυτό θα προτιμούσα να μην το ξέρω και νομίζω έχω το δικαίωμα, είτε είναι κάτι που το μαντεύεις εύκολα είτε όχι.

Τέλος πάντων δεν οδηγεί πουθενά αυτή η κουβέντα, προφανώς έχουμε διαφορετική αντίληψη ως προς το τι αποτελεί spoiler και η ζημιά έχει ήδη γίνει, οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε. Πάτα skip και στη δική μου μίρλα κι όλα καλά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
spoiler είναι, ευχαριστούμε ποράτσο, τώρα δεν χρειάζεται να παίξω το παιχνίδι. :mad:

καλά εγώ είμαι χοντρόπετσος με τα σπόιλερ τα κάνει αυτόματα delete το μυαλό μου και όταν δω την σκηνή που μου σποιλάραν πρώτα *γκασπ* μετά α ναι το είχα διαβάσει.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Ρε, ρε αυτοί παραχώσαν επίπεδο τσόντα από XCOM στο παιχνίδι ρε. Σαπώ, τιτανοτεράστια μαγκιά. Αυτά τα puzzle-dungeons που πρέπει να ανταπεξέλθεις σε λίγες σειρές (Μπάμπολ για να σώσουμε μπαμπακούλη Γουίλ, ξεκάθαρα) είναι υπέροχα.
 
Top Bottom