What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Base/city builders για αρχάριους;

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Κοιτούσα την Base builder sale στο Steam και σκέφτηκα ότι δεν κατάφερα ποτέ να ασχοληθώ σοβαρά με το είδος παρότι εντάσσονται στο γενικότερο πλαίσιο των strategy games. Είπα λοιπόν να ρωτήσω εσάς τους δικούς μου ανθρώπους εδώ, ποιο παιχνίδι/ποια παιχνίδια θα προτείνατε σε έναν αρχάριο ως καλή εισαγωγή στο είδος;
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Το Zeus ηταν το πρωτο City builder παιχνιδι που επαιξα ποτε, μετα γνωρισα και το pharaoh (αν και ειχε βγει πριν) και ειχα κολλησει οταν οι αλλοι παιζανε ντιαμπλο2φλωριες!! Υπεροχο!


edit: Τωρα ειδα οτι ο λουσινος προτεινε το surviving mars. Εχοντας δοκιμασει την απλη εκδοση αλλα και την εκδοση με ολα τα dlc, μπορω να πω πως δεν αξιζει με τιποτα. Ειχε βγει ως ενα ανοστο παιχνιδι με πολλες ελλειψεις και καθολου ελκυστικοτητα στο gameplay του, παραμενει ως ενα ανοστο παιχνιδι με dlc που, ως επι το πληστον, απλα προσθετουν σχεδιαστικα μπιχλιμπιδια.

Καποιος που θα πρωτοπαιξει city builder και θα ατυχησει να δοκιμασει αυτο θα ξενερωσει, καθως ειναι ενα αψυχο πραγμα που υπαρχει για να βγαινουν τα dlc. Κακη paradox, κακη!
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
για ένα λεπτό... δηλαδή δεν έχεις παίξει ποτέ simcity? Κανένα; ποτέ;

Το surviving mars είναι ωραίο, αλλά λίγο. Έπαιξα, μου άρεσε, δεν με έψησε για άλλο playthrough, κάτι τέτοιο είναι τραγικά κακό αν δεν σε κάνει να θες να παίξεις και άλλες φορές.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
vanilla, γενικά είναι πολύ ωραίο, αλλά μόλις τελείωσα το πρώτο πέρασμα δεν ένοιωσα καμία απολύτως ανάγκη να παίξω πάλι. Δεν ξέρω καν αν θα έλεγα ότι το "τερμάτισα" απλά μια μέρα δεν επέστρεψα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
δεν ένοιωσα καμία απολύτως ανάγκη να παίξω πάλι.
Αυτο γιατι θεωρεις οτι εγινε; Εγω το ειχα απο τη πρωτη στιγμη. Το "πολυ ωραιο" που λες ειναι για τα γραφικα και τη μουσικη, αλλα πως το λενε αυτο με το μελι και τη τηγανιτα κλπ;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
>Base-Building Games Sale
>Έχουν στη βιτρίνα το Fallout 4
>mfw

Πάντως όσον αφορά καθαρόαιμα city builders, ακόμα και το αρχετυπικό vanilla Cities Skylines θα έλεγα είναι καλή εισαγωγή και αρκετά εύκολο δεδομένου ότι προσφέρει και step-by-step tutorial που βοηθάει στα πάντα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Αυτο γιατι θεωρεις οτι εγινε; Εγω το ειχα απο τη πρωτη στιγμη. Το "πολυ ωραιο" που λες ειναι για τα γραφικα και τη μουσικη, αλλα πως το λενε αυτο με το μελι και τη τηγανιτα κλπ;
Το progression είναι νορμάλ, το challenge να μην πεθάνετε όλοι υπάρχει, αλλά κάπου εκεί που στο πρώτο πέρασμα τα είχα ξεκλειδώσει όλα και είχα αναπτυχθεί αρκετά ώστε να περάσει ο κίνδυνος να πεθάνουμε όλοι... τελείωσε το challenge.

Cities Skylines σίγουρα είναι από τις πρώτες επαφές που θα έπρεπε να έχει κάποιος και φτάνει σε επίπεδα ψυχασθένειας άμα γουστάρεις πιο advanced mega cities, απλά δεν έχω καταλάβει τι εννοεί city builders ο @Admiral δηλαδή σε τελική ανάλυση και το Settlers, Age of Empires, Tropico κτλ city builders είναι.
 
Last edited:

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Αααχ Settlers, Tropico, AoE...που ειναι τετοια παιχνιδια...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Dawn of Man που έπαιξα λίγο μου άρεσε. Δε ξέρω τι ποσοστό city/base builder και τι ποσοστό strategy elements θέλεις, αλλά έχει και από τα δύο και έχει και ενδιαφέροντα challenges.
Tην gog έπαιξα πειρατική αλλά το έχει σε εκπτώσεις το Steam.


Μου άρεσε και αυτό πάρα πολύ, στη φιλοσοφία των Pharaho, Caesar κτλ.


Και έχει στο νου και αυτό για (ότ)αν βγει από early access
 
Last edited:

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
Έπαιξα, μου άρεσε, δεν με έψησε για άλλο playthrough,
εγώ αυτό δεν το βλέπω σαν μειονέκτημα. Και εγώ έπαιξα εκατό κάτι ώρες κυρίως σε ένα τελικό playthrough και κάπου όταν πρασινίζα τον πλανήτη το έκλεισα και δεν θα ξανασχοληθώ. Δεν χρειάζεται όλα τα παιχνίδια να είναι για πάντα. Παραμένει όμως ένα ευχάριστο παιχνίδι που δεν σε τυραννάει με λεπτομέρειες. Μια εισαγωγή στο είδος ρώτησε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
για ένα λεπτό... δηλαδή δεν έχεις παίξει ποτέ simcity? Κανένα; ποτέ;

Έχω δοκιμάσει αρκετές φορές να ασχοληθώ αλλά δεν με κράτησε. Πιθανολογώ ότι η αιτία ήταν το freeform του πράγματος, δηλαδή δεν θέλω να θέτω στόχους και objectives μόνος μου αλλά να μου τους θέτει το ίδιο το παιχνίδι. Είναι ο ίδιος λόγος που δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με survival, 4X και οτιδήποτε άλλο σε αφήνει εντελώς ελεύθερο.

Cities Skylines σίγουρα είναι από τις πρώτες επαφές που θα έπρεπε να έχει κάποιος και φτάνει σε επίπεδα ψυχασθένειας άμα γουστάρεις πιο advanced mega cities, απλά δεν έχω καταλάβει τι εννοεί city builders ο @Admiral δηλαδή σε τελική ανάλυση και το Settlers, Age of Empires, Tropico κτλ city builders είναι.

Οτιδήποτε έχει ως κύριο gameplay το χτίσιμο βάσης ή πόλης ή φρουρίου κλπ. Όχι όμως πλήρες RTS, π.χ. Command and Conquer, γιατί δεν τα καταφέρνω όταν πρέπει να διαχειριστώ ταυτόχρονα μάχη και base building. Εκτός και αν υπάρχει κανένα base builder με turn-based μάχες οπότε προτείνετε ελεύθερα.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Σημειωτέον πως και στα Zeus, Pharaoh, Emperor, ακόμα και στο Tropico, υπάρχουν περιπτώσεις συρράξεων και ανταρσιών σε πραγματικό χρόνο. Σε καμία περίπτωση RTS επιπέδου, αλλά υπάρχουν. Ίσως να θέλεις να δεις και το Port Royal. Αν και μπορώ να μιλήσω μόνο για το πρώτο, έχει πολύ ωραία στοιχεία macro management και οικονομικής διαχείρισης, με ενδιαφέρον γεωγραφικό και ιστορικό περιτύλιγμα.
 
Top Bottom