What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Browser wars, δυστυχώς χάσαμε(;)

What are we? Browsers!

  • Chrome

  • Firefox

  • Edge

  • Opera

  • Tor

  • 5min later... IE "Browser!"

  • something else


Results are only viewable after voting.

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,196
Εξαρταται πως παιζει ο καθενας το παιχνιδι και ποσο αλουμινοχαρτο βαζει στο κεφαλι του. Χωρις πολυ κοπο, μπορεις να εχεις μια ιδιωτικοτητα.
Τωρα αν θελεις να εισαι καλυμενος 100% πρεπει να μπεις στο καμενο δασος.

heh ναι εξαρτάται τι κάνεις στο pc. Αν μπαίνεις facebook και περνάς απο 2 VPS με στυμένα VPN και tor... νταξ οκ :)
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
εγω καβαλαγα την μηχανη και σε 15 λεπτα εβγαινα εκτος Αττικης. Πηγαινα σε μια οχι random καφετερια και φορτωνα σε ενα μικροσκοπικο mini hp linux με usb. δανειζομουν wifi απο διπλανο ξενοδοχειο και σερφαρα σαν χαμαιλεοντας. οταν τελειωνα τον καφε μου, εβγαζα το αλουμινοχαρτοκαπελακι μου και επαιρνα τον δρομο της επιστροφης. αυτο το εκανα 1-2 φορες τον μηνα. μετα βρηκα γκομενα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,200
wtf?

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,525
Φτιάξαμε πριν λίγες εβδομάδες και εμείς RQ Content Creator λογαριασμό στο Brave όπου μπορούν οι χρήστες να βλέπουν διαφημίσεις και να στέλνουν tips, οπότε η εταιρεία κατάλαβε πως μπήκε πλέον στα μεγάλα αλώνια με τους μεγάλους παίκτες και άρχισε να κυνηγάει το παραδάκι.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,200
Φτιάξαμε πριν λίγες εβδομάδες και εμείς RQ Content Creator λογαριασμό στο Brave όπου μπορούν οι χρήστες να βλέπουν διαφημίσεις και να στέλνουν tips, οπότε η εταιρεία κατάλαβε πως μπήκε πλέον στα μεγάλα αλώνια με τους μεγάλους παίκτες και άρχισε να κυνηγάει το παραδάκι.
καπιτάλες διαφθείρεται τον κοσμάκι :p
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,196
wtf?



Πλήρης απογοήτευση.. Σήμερα είδα και εγώ την είδηση...

Βγήκε ο CEO και είπε και συγγνώμη lel..

Κατά πόσο βέβαια η είσοδος στο binance ή σε άλλο crypto site με affiliate αφορά τον μέσο χρήστη είναι μια άλλη ιστορία. Αλλά η πρόθεση και μόνο... :(

Anyway θα συνεχίσω να στέλνω τα BAT εδώ. Ελπίζω να μην γίνουν wipe-out χεχ... Καλύτερα από το να τα παίρνουν cryptotubers όπως και να χει.

Εδιτ: Από την άλλη σκέφτομαι ότι το privacy είναι πάντα σε αντίστροφο correlation με την ευκολία.. Όσοι μπαλέυουν για ιδιωτικότητα online καταλαβαίνουν τι εννοώ..

Edit2: Ανφέρομαι στο γεγονός ότι η κατακραυγή είναι για το autofill των links στο address bar. Γεγονός που είναι αντίθετο με την νοοτροπία που πρέπει να κτήσει κανείς..
 
Last edited:

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,419
Το πρόβλημα με τα video, το είχα στο Μαναρόχρεπο™ με Windows 10 και Firefox. Εικάζω ότι είναι κάποια περίεργη ασυμβατότητα μεταξύ driver/Fireofox/Windows, και το είδα και με AMD κάρτα και με Nvidia. Πιθανώς να οφείλεται στο ότι χρησιμοποιούσα και υλικό στο οποίο η υποστήριξη δεν ήταν σε προτεραιότητα ( ΑΚΑ παλιατζούρα ).
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,200
ίσως έτρωγε φρίκη το hardware acceleration, αλλά περίεργο, μιας και έχω δοκιμάσει τεράστια γκάμα από παλιό hardware και firefox
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,419
Δεν ξέρω τι ευθύνεται, αλλά είχε εξαφανιστεί ως είχε εμφανιστεί. Ειδικά αφού ο Firefox πήγε στα 64 bit και στα Windows.
Πέρα από τα πρώτα βήματα με IE στο εργαστήριο πληροφορικής του Λυκείου, o Firefox είναι ο φυλλομετρητής που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια. Ακόμα και στο κινητό. Google apps δουλεύω, αλλά δεν αισθάνθηκα ποτέ την ανάγκη να δουλέψω τον Chrome. Πάντα μου φαίνονταν βαρύς, πάντα δίσταζα να δώσω και άλλα προσωπικά δεδομένα στην Google.
Εδώ και καιρό δουλεύω την Startpage ( προεπιλεγμένη search engine στον Firefox ) αλλά δεν έχω απεξαρτηθεί πλήρως από το Google Search. Η μεγαλύτερη πηγή προβληματισμού μου είναι ότι θέλω κάτι άλλο πέρα από την Google για το DNS. Έχει κανείς να προτείνει κάτι;
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,196

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,200
Δεν ξέρω τι ευθύνεται, αλλά είχε εξαφανιστεί ως είχε εμφανιστεί. Ειδικά αφού ο Firefox πήγε στα 64 bit και στα Windows.
Πέρα από τα πρώτα βήματα με IE στο εργαστήριο πληροφορικής του Λυκείου, o Firefox είναι ο φυλλομετρητής που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια. Ακόμα και στο κινητό. Google apps δουλεύω, αλλά δεν αισθάνθηκα ποτέ την ανάγκη να δουλέψω τον Chrome. Πάντα μου φαίνονταν βαρύς, πάντα δίσταζα να δώσω και άλλα προσωπικά δεδομένα στην Google.
Εδώ και καιρό δουλεύω την Startpage ( προεπιλεγμένη search engine στον Firefox ) αλλά δεν έχω απεξαρτηθεί πλήρως από το Google Search. Η μεγαλύτερη πηγή προβληματισμού μου είναι ότι θέλω κάτι άλλο πέρα από την Google για το DNS. Έχει κανείς να προτείνει κάτι;
κακά τα ψέματα ή google apps ή MS apps θα δουλέψεις στις μέρες μας. Εγώ τα έχω περάσει στην δεύτερη, όχι γιατί την έχω σε καμιά μεγαλύτερη εκτίμηση, απλά τα μεγέθη που έχει πιάσει πλέον η google με τρομάζουν.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,493
να τα λεμε κι αυτα. ειχα ενα θεμα με την home σελιδα του σαιτ. συγκεκριμενα πότε πότε μουλαρωνει και απ την κεντρικη σελιδα δεν μπαινει σε καποια ρηβιους η νεα, αλλα σε ξαναπεταει στην κεντρικη. εκαμα ολα τα γνωστα τρικς, λογκαρισα απο αλλους λογαριασμους, ξελογκαρισα μεχρι που και γκάριξα στο ντισκό, τοσο πολυ!!
chrome εχω και δοκιμασα και με firefox με τα ιδια αποτελεσματα. μεχρι που ο σκελετιδης πεταξε μια ιδεα στο ντισκό μηπως να δοκιμασω κι αλλον μπράουζε. ειχα βαλει τον βιβάλδη (με αφορμη αυτο το θρεντ) και ειχα ξεχασει να τον καμω ανινστώλ. (ενταξει, καλος ηταν, αλλά κατι θα μου την εδωσε και θεωρησα οτι δεν αξιζε ο κοπος της μεταβασης).

και μπαινω απ τον βιβαλδη και μια χαρα μ εβαλε στο συγκεκριμενο λινκ. αυτα. επρεπε να το καταθεσω.
λεβεντιά ο vivaldi.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Επειδη διαβαζω τους τιτλους ειδησεων στο γουγλη, δεν ξερω γιατι το κανω αυτο, μπαινο-βγαινω σε διαφορες σελιδες που με κανουν να μετανοιωσω την περιεργεια μου για τον click bait τιτλο (παγωσε οταν το ειδε) . Συνηθως καθε φορα διαγραφω το ιστορικο των τελευταιων ωρων. Εξαιρεση στον κανονα αποτελουν τα αρθρα στην σελιδα του liberal. Αν εμφανιστει το εικονιδιο liberal στα top sites του firefox, εχω θεμα.
Δεν πιανει το dismiss, δεν πιανει το delete. Ναι, δεν πιανει ουτε εαν παω στα cookies και διαγραψω τα μπισκοτα-κατσαριδες απο το ζαχαροπλαστειο του www.liberal.chernobyl
Πρεπει να παω στο history και να κανω forget about this site που στην ουσια διαγραφει τα cookies. Τωρα πρεπει να εχω τον νου μου μην μπω καταλαθος στην σελιδα τους. Ναι, ξερω, την υπογραφη και το click μας...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,200
Το έπαθα και εγώ, αλλά αν κράταγες το ποντίκι επάνω θα έβλεπες ότι άλλαζε. Λογικά έβαζε με την σειρά ότι είχες δει πριν το βγάλει.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Το έπαθα και εγώ, αλλά αν κράταγες το ποντίκι επάνω θα έβλεπες ότι άλλαζε. Λογικά έβαζε με την σειρά ότι είχες δει πριν το βγάλει.
Τι εννοεις; τι διαστροφικα ειναι αυτα που μου λες; ποντικι απο πανω;

Εγω ξερω οτι ολα υπακουαν στο dissmiss/delete με εξαιρεση το συγκεκριμενο το οποιο ειχε υφος τατουαζ. dismiss/delete/refresh/restart την φλεγομενη αλεπου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,200
Όταν πας να το πατήσεις σου βγάζει το λινκ κάτω αριστερά, ε πάω στο πρώτο λίμπεραλ είχε για το τάδε άρθρο, το σβήνω, δεν πάει πουθενά, ξανά πάω οτ ποντίκι να χουβάρει από πάνω και βγάζει λινκ για άλλο άρθρο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Εγω παταω σε ενα εικονιδιο την επιλογη "του χελ" και εξαφανιζεται. τωρα τι στραβωμα εχουν φαει αυτοι οι τυποι με την αθανασια, δεν το γνωριζω. Μονο με αυτους συμβαινει αυτο το καταραμενο πραγμα.
Στο Linux δεν ειχα μπει στον κοπο να το προσθεσω στον firefox το ublock origin. Σημερα, μου εμφανιστηκαν κατι παραθυρακια με διαφημιστικα μηνυματα και μπηκα στον κοπο να αναρωτηθω, τι σκατα κανει το adblock?
Δοκιμασα το χειροκινητο block element και ενω φωτισε τα παραθυρακια, εμεινα με το φως στο χερι. Τα φιλτρα ειχαν την ιδια γευση αποτυχιας.
Τι μπουρδες ειναι αυτες; κανω αναζητηση μπουρδες παραθυρακια και βρηκα εναν τυπο που εγραφε οτι πρεπει να τα μπλοκαρεις απο το host file και δεν ξερω τι καπνιζει αλλα ειναι απο τα ακριβα. Μετα ειδα οτι το αρθρο ειναι του 2006. Το ξαναδιαβασα και καταλαβα οτι δεν εχω ιδεα τι προσπαθουσε να μπλοκαρει ο τυπος.
Εβαλα το ublock origin γιατι ειναι η στιγμη που ξεκολησε το μυηαλιο μου, πατησα hide cosmetic filters και εσβησαν τα καργιολια.
Μολις εδωσα συγχαρικια στον εαυτο μου για την χακερια του αιωνα, αναρωτηθηκα γιατι μπηκα στην συγκεκριμενη σελιδα. εκλεισα το TAB και πηγα αλλου. Να τρωτε λαχανικα και να πινετε χυμους. Ειδατε τι παθαινω εγω που τα εχω κοψει. Τα πυροσβεστικα αεροπλανα λειπουν πανω απο το κεφαλι μου, να παλεψουν με τις φλογες.
 
Top Bottom