What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Coronavirus: Based Μπολι Chads, Antivaxx Cringe, Ήρθε το Τέλος

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Λημοξιολόγοι: "Τα πράγματα είναι σοβαρά, μείνετε σπίτι, δουλέψτε από το σπίτι, μην κυκλοφορείτε"
Πώς τα ερμηνεύει ο μέσος Έλληνας: "ΔΙΑΚΟΠΕΣ WOOHOO!"


Μάλλον πάμε για ολική απαγόρευση κυκλοφορίας από Δευτέρα.
ρε παιδιά αναγκάστηκα σήμερα να πάω από Αίγιο Τρίπολη και πίσω, τα διόδια της Ελευσίνας στέλνουν κόσμο μόνο προς 2 κατευθύνσεις και βρέθηκα και στις 2 με διαφορά μερικών ωρών. Είδα δεν είδα καμιά 20αριά γιωταχί είτε προς Τρίπολη, είτε προς Αίγιο. Όλα τα άλλα ήταν φορτηγά.

Οπότε αυτοί οι πολλοί άνθρωποι που την έκαναν για χωριά και δείχνουν παραπάνω που πήγαν; Όλοι Λουτράκι σταμάτησαν;

Για την ολική απαγόρευση έχει πέσει σύρμα έμαθα στο στρατό ότι τους έχουν πει να είναι έτοιμοι για περιπολίες.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,701
Εκεί που η Ιταλία είχε 400+ νεκρούς τις τελευταίες μέρες, σήμερα ανήλθαν στους 627. Τι σκατά γίνεται ρε;


Στην Ιταλία διάβαζα πως:

1) έχουν τον γηραιότερο πληθυσμό της Ευρώπης,
2) υποδέχθηκαν τον ιό σχετικά χαλαρά και με ψευδή αίσθηση αυτοπεποίθησης, οπότε όταν πήραν σοβαρά μέτρα είχαν ήδη 1000+ κρούσματα,
3) όπως κάνουμε λίγο-πολύ εμείς τώρα, όταν τα πάντα στο βορρά έκλεισαν τότε όλοι πήγαν για βόλτα στο νότο.

1+2+3 = ..γάμησέτα.

Αν μη τι άλλο σε εμάς τουλάχιστον τα μέτρα πάρθηκαν σχετικά νωρίς, όταν οι επιβεβαιωμένοι ασθενείς ήταν ακόμα μερικές δεκάδες. Άσχετα που οι μπετόβλακες δεν πειθαρχούν.
 

argaliad

Gelatinous Cube
Joined
Oct 17, 2016
Messages
61
Σε μεγαλυτερες ηλικιες να κατσεις σε καραντινα ειναι ποιο δυσκολο παντως. Ειμαι σε αλλη Πολη εγω φοιτητης μου λενε καλα τι κανεις ολη μερα δεν εχεις τρελαθει που να τους εξηγεις οτι κανω σχεδον οτι κανω παντα εκτος εχω κοψει εξοδους σε καφε-μπαρ-γυμναστηριο. Σειρες-Games και λιγο gym σπιτι chat με φιλους δεν βαριεσαι σχεδον ποτε. Εχω βαλει τον αδερφο μου να τους βαλει κανα Neflix να δουν και καμια σειρα τις προκοπης. Παντως για εμας τους Gamers another day at the office η καραντινα δεν νιωθουμε και ποτε ασχημα οτι κατσαμε μεσα ενω αλλοι παρταρουν ή μας καλεσαν καπου
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,568
εγώ είμαι σίγουρος ότι θα το πάνε σε απαγόρευση κυκλοφορίας. Θεωρώ ότι θα ξεκινήσουν με απαγόρευση εξόδου από τα σπίτια μόλις πέσει ο ηλιος. Αυτο που γίνεται ήδη σε πολλές χώρες. Ούτε αυτό θα εμποδίσει πολλούς να ζήσουν την περιπέτεια τους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
εγώ είμαι σίγουρος ότι θα το πάνε σε απαγόρευση κυκλοφορίας. Θεωρώ ότι θα ξεκινήσουν με απαγόρευση εξόδου από τα σπίτια μόλις πέσει ο ηλιος. Αυτο που γίνεται ήδη σε πολλές χώρες. Ούτε αυτό θα εμποδίσει πολλούς να ζήσουν την περιπέτεια τους.
από Δευτέρα, καρατσεκαρισμένο εκ των έσω.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,701
Δεδομένου ότι τα σούπερ μάρκετ μένουν ανοιχτά ως τις 10 πλέον, τι θα γίνει αν βγεις το βράδυ να πας να ψωνίσεις σκόρδα και σε πετύχει κανένα Πάνζερ που περιπολεί στο δρόμο? Θα σε στείλουν στο απόσπασμα?
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,004
Δεδομένου ότι τα σούπερ μάρκετ μένουν ανοιχτά ως τις 10 πλέον, τι θα γίνει αν βγεις το βράδυ να πας να ψωνίσεις σκόρδα και σε πετύχει κανένα Πάνζερ που περιπολεί στο δρόμο? Θα σε στείλουν στο απόσπασμα?

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,568
το πραγμα προβληματιζει/ζοριζει την οικονομια, πολυ. εγω περιμενω και εκτελεσεις επι τοπου. Καποτε επαιζαν τα μυστικα rave party και τωρα θα εχουμε τους μυστικους καφεδες με 1-2 πολυ κολητους, επειδη παιζουν και ρουφιανοι.
Εδω ο αλλος πηγε σε μυστικο δειπνο με 12 ατομα και τον σταυρωσαν.

Η απαγορευση κυκλοφοριας ισχυει ηδη σε πολλες χωρες. Τα καταστηματα κλεινουν πριν την δυση του ηλιου και ολοι σπιτια τους. οσοι κυκλοφορουν μετα την επιτρεπομενη ωρα πανε μεσα. Ενας φιλος μου ειπε οτι στην Σερβια εβαλαν φυλακη εναν παππουλη που εβγαλε βολτα τον σκυλο του, δεν ξερω αν τους εβαλαν στο ιδιο κελι.
Αφρικη, με την επιδημια χολερας, μαζι με την απαγορευση κυκλοφοριας σταματησαν και τα λεωφορεια. ειχε πεσει πολυ ξυλο τοτε.
Η ιστορια μας λεει οτι επιδημιες και ξυλο πανε μαζι.

Λογικα, οπως το βλεπω εγω και συμφωνα με τα κονε που εχει το forum, την Δευτερα θα μας πουν οτι τα αστεια τελειωνουν την Τριτη. Εγω δεν πιστευω οτι θα αφησουν τον κοσμο να φερνει βολτες, δεν μιλαμε για μια κατασταση εκτακτης αναγκης που θα κρατησει 5-10 μερες, αυτο μπορει να σφυριζει μεχρι το καλοκαιρι και τι θα αντεξει την πιεση για τοσο καιρο; πχ νοσοκομεια.

Εγω παραιτηθηκα απο την δουλεια μου με στυλ μοναδικο, εβαλα αντιστροφη μετρηση στο κινητο μου και μεχρι να φτασει στο μηδεν, ξεκινησα να κανω χωρο για να υποδεχτω τον κυριο 1 μυριο. Εβγαλα και προγραμμα που θα ξαπλωνω την κορμαρα μου για το υπολοιπο της ζωης μου. Μεχρι και RQ - giveaway υπολογιστες ειχα προγραμματισει, με 42 CPU και την μνημη του ελεφαντα.
στο 4 αρχισαν τα προβληματα, στο 3 αρχισα να ιδρωνω και στο 2 εβγαλα μια φωνη απογνωσης και στο 1 σταματησαν ολα, μαζι με τα αεροδρομια και τις τραπεζες, εμεινα με το χερι απλωμενο.
Με την δουλεια μου δεν την πατησα, το ειχα στο προγραμμα να τους φτυσω. Αν το ηξερα οτι θα παιζοταν αυτο το πλανητικο παιχνιδι, παλι θα τους εφτυνα στο στομα, αλλα τωρα να! εχω φαει σχοινι και βλεπω το ζορι που τραβανε πολλοι για να μεινουν σπιτια τους, εφαγαν καταστροφη τα παλικαρια. Αυτο το τρολαρισμα της ζωης θα το θυμαμαι μεχρι να σβησει η φλογιτσα μου.

πειτε μου τωρα ποσο ασχημα περνατε με την επιδημια. Τουλαχιστον γλυτωσα την μελλοντικη απαγωγη μου και τα κομενα δαχτυλα να σκανε με δεματα σε συγγενικα μου προσωπα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,583
κουνέλολέλο, πρεπει τωρα που εχεις χρονο και οσο το θεμα ειναι ανεγγιχτο ακομα απ τους πολλους, γιατι δεν τους κοβει, να κατσεις ν αναλογιστεις και να δημοσιευσεις πονημα για τις σχεσεις στον καιρο του κορόνα.

αλλαζει το συμπαν ολοκληρο για πολλα χρονια, ισως και για παντα. γυρναμε στα 50s. συντηρητισμος, αποθεωση του ΝΟΙΚΟΚΥΡΗ ΣΠΙΤΑΚΙΑ.
χώρια που ακομα κι οποιος φτασει στην πηγη πρεπει να υποστει ντους με ντετολ πατοκορφα πριν, μετα μη σου πω και κατα τη διαρκεια. βαριεμαι που το σκεφτομαι..

οχι, δε θα σε βοηθησω, θα προσφερω μονο μερικα τιπς για τον τομεα που μ ενδιαφερει, το κερατο. η χαρα του οικογενειαρχη η καραντινα. σκεψου το. καφε, κλειστα. μπαρ, κλειστα. ξενοδοχεια, κλειστα. βρε, απο σημερα παρκα κλειστα. σε 2 μερες, απαγορευση κυκλοφοριας.
εργενης με δικο του σπιτι, η καλυτερη φαση. ο μονος που θα μαμοδερνει πλεον.
για παντρεμενους και συγκατοικούντες, το κερατακι του θεου ετελείωσε. σεχ εξ αποστασεως. σεξτινγκ, ροζ βιντεοκονφερενς, βαιμπερ, οι αχαρες, μοναδικες λυσεις.
το u.n. μου θ ανθισει, οχι οτι σταματησε και ποτές στη χωρα που ζουμε...
ευγε μου. ποσο μπροστά πχιά...

δραμα η κατασταση. τελευταια μας ελπις ο καλοκαίρης. μπας και χαλαρωσουν τα μετρα και λυσαξωμε αναδρομικα.
δε φλορ ις γιορς.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,701
Πρώτο milestone είναι το πώς θα είμαστε σε 2 βδομάδες από τώρα, πιο πέρα κυριολεκτικά είναι terra incognita. Ακόμα και το ότι ο ιός θα καταλαγιάσει με τη ζέστη, μια θεωρία ανεπιβεβαίωτη είναι. Μπορεί κάλλιστα να μεταλλαχθεί και να υπομείνει τη ζέστη. Η τουριστική σεζόν λογικά πάει για φούντο, να δούμε σε τι κατάσταση θα είναι η χώρα (και ο κόσμος) μέχρι το φθινόπωρο.

In other news...


Δεν έπιασε η μουσταλευριά του Ερντογάν ρε γμτ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,684
Η Ελλάδα δεν έχει πολλά κρούσματα διότι δεν τεσταρει. Αν έχεις 800Κ κρούσματα και κανείς 30Κ τεστ, θα έχεις μάξιμουμ 30Κ κρούσματα αν βγουν όλα τα τεστ θετικά (πότε δεν γίνεται αυτό).
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,491
Δεδομένου ότι τα σούπερ μάρκετ μένουν ανοιχτά ως τις 10 πλέον, τι θα γίνει αν βγεις το βράδυ να πας να ψωνίσεις σκόρδα και σε πετύχει κανένα Πάνζερ που περιπολεί στο δρόμο? Θα σε στείλουν στο απόσπασμα?



αλλαζει το συμπαν ολοκληρο για πολλα χρονια, ισως και για παντα. γυρναμε στα 50s. συντηρητισμος, αποθεωση του ΝΟΙΚΟΚΥΡΗ ΣΠΙΤΑΚΙΑ.
χώρια που ακομα κι οποιος φτασει στην πηγη πρεπει να υποστει ντους με ντετολ πατοκορφα πριν, μετα μη σου πω και κατα τη διαρκεια. βαριεμαι που το σκεφτομαι..

Θα το υποστούμε. Αφού γυρίσαμε στα 50s, νομοτελειακά σε 30 χρόνια θα ξαναζήσουμε εποχές ΠΑΣΟΚ. Βόλτες με γκομενάκια στα 60 μου. Όπως το χα φανταστεί με μια αεροσυνοδό θα πεθάνω στο πλάι μου.
 
Last edited:

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,043
Ενδιαφέρον, περιμένω πολλά από το νέο studio.
Η Ελλάδα δεν έχει πολλά κρούσματα διότι δεν τεσταρει. Αν έχεις 800Κ κρούσματα και κανείς 30Κ τεστ, θα έχεις μάξιμουμ 30Κ κρούσματα αν βγουν όλα τα τεστ θετικά (πότε δεν γίνεται αυτό).

Αυτό ακριβώς.
Πχ στην Γερμανία λένε ότι υπάρχει το εξής παράδοξο, ενώ υπάρχουν πάρα πολλά κρούσματα οι νεκροί είναι πολλοί λιγότεροι συγκριτικά.
Σε μια ανάλυση αυτού του "παράδοξου" αναφέρθηκε ακριβώς αυτό, ότι έχουν κάνει και συγκριτικά πολλά παραπάνω τεστ
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,101
Η Ελλάδα δεν έχει πολλά κρούσματα διότι δεν τεσταρει. Αν έχεις 800Κ κρούσματα και κανείς 30Κ τεστ, θα έχεις μάξιμουμ 30Κ κρούσματα αν βγουν όλα τα τεστ θετικά (πότε δεν γίνεται αυτό).

83638626-3432640743447006-6174030258392530944-n.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,557
Εν το μεταξύ κάθε χρόνο λέμε τι σκατα που ήταν ο προηγούμενος και ελπίζουμε ότι φέτος θα είναι καλύτερα και ο νέος χρόνος είναι σε φάση hold my beer...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,314
Σε ότι αφορά τους εκδρομείς, εδώ πέρα πρέπει να ήρθαν κάνα χιλιαρι άτομα, χωρίς υπερβολή. Κάποιοι κάνουν λόγο και για παραπάνω. Γέμισε ο τόπος αυτοκίνητα.
 
Top Bottom