What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Cyberpunk 2077

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
καπου διαβασα οτι βρηκαν και για την judy. αλλα δεν βρηκα link. για panam well μιλαμε με αποδειξεις εδω.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931


μια πολυ ενδιαφερον σειρα απο streams ετοιμαζει ο pawel sasko (ο quest designer ντε).
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
EzlqfQnWYAUaAUs



the total budget for Cyberpunk, which weighed in at 1.2bn PLN (£217m, $300m). A team of 530 developers at CD Projekt worked on the game, but over 5200 people were "engaged" with the project over the course of its creation.

Περίπου 51 εκ $ χάσανε από τα refunds


giphy.gif
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν συμφωνώ και ιδιαίτερα με τον συνολικό τόνο του άρθρου. 37Μ λίρες για refunds δεν είναι loose change, είναι πάνω από το 15% του καθαρού τους κέρδους - και μάλιστα του συνολικού κέρδους της CDPR, όχι μόνο από το Cyberpunk, αν και φυσικά αυτό συνεισφέρει το συντριπτικό ποσοστό. Δεν είναι ούτε παράξενο ούτε "άδικο" που η μετοχή έκανε μακροβούτι παρά τα κέρδη.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
cdpr-stock.png

Μπορεί ως στυγνά νούμερα και με διάφορες οπτικές γωνίες και δημιουργικές ερμηνείες της λογιστικής όντως να έχει κέρδος η εταιρεία, αλλά η ευρύτερη μπίζνες πλευρά του εγχειρήματος έχει πληγεί χονδρά.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567


Δε μπορώ να πω, τουλάχιστον πλέον δεν spawnάρανε στην πλάτη του παίκτη.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Τελικά ρε 'σεις, πέρα από τα δράματα και τα κουτσομπολιά.

Απλά...δεν είναι κανένα φοβερό παιχνίδι. Έχω γράψει τριαντά πέντε ώρες περίπου, λίγο από 'δω, λίγο από 'κει. Ουδέποτε με συνέλαβα να ανυπομονώ να επιστρέψω στη Night City ή να σκέφτομαι το παιχνίδι μέσα στη μέρα. Την πόλη την έχουν αποδώσει ωραία. Ένα φριχτό και σκατένιο μέρος που κάνεις τριάντα σταυρούς που δεν χρειάζεται να ανεχτείς στην πραγματικότητα. Σαν βάιμπ.

Σαν περιεχόμενο, το GTAV του '13 όχι απλά του ρίχνει στ'αυτιά, το 'χει δεμένο με σπαγκάκι και το κάνει καζούρα γύρω γύρω στο χωριό. Αντιλαμβάνεσαι τη σύλληψη όταν παίζεις, όπως και τον φρικτό συμβιβασμό του τελικού αποτελέσματος. Οι χαρακτήρες ψυχροί και βεβιασμένα 'κακοί και ζόρικοι', στην καλύτερη είναι πιστές κόπιες χαρμανιών Gibson, από την τριλογία του Sprawl. Επιλογές ουσιαστικές, δεν έχεις.

Το leveling, ο εξοπλισμός, οι ικανότητες, όλα ανούσια. Βάζω πόντους κυριολεκτικά όπου να 'ναι και θέλω στέλθ; Παίζω στέλθ τούμπανο. Θέλω να ορμήσω με κατάνα; Όσοι είναι level-appropriate, πέφτουν για πλάκα. Πάω με τουφέτσι; Πέφτουν ούλοι. Οι λέβελ απρόπριετ, μην ξεχνιόμαστε.

Θεωρώ πως ο μόνος έτσι 'ανθρώπινος' τρόπος να παίξει κανείς, είναι να το θεωρήσει παιχνίδι δράσης ανοικτού κόσμου και να ασχοληθεί μονάχα με τα βασικά κουέστς, να παίζει και τα δευτερεύοντα όταν εμφανίζονται και να μην αγχωθεί πάρα πολύ 'να το ζήσει'. Δεν είναι τα bugs (σε ένα σοβαρό PC ούτως ή άλλως, ποτέ δεν ήταν κάτι φοβερό), είναι ο σχεδιασμός, οι ελλείψεις. Παίζω κυρίως από υποχρέωση, να μην πάει στράφι το σαραντάρι της προπαραγγελίας. Expansions και σέα μέα, ούτε γι'αστείο δεν σκοπεύω να πλησιάσω.

Κρίμα για τη CDPR, αλλά όλοι οι μεγάλοι κάποτε πέφτουν. Τα δε πάμφτωχα και 'Γκιμπσονικά' ρομάντζα κάνουν τις άκυρες ξεπέτες του πρώτου κεφαλαίου του Witcher I να φαντάζουν κουπλεδάκια από το Άσμα Ασμάτων. Το Παναμάκι παρακαλείται να γυρίσει στη straight-to-video 90's ανύπαρκτη πατρίδα της. Κρίμα και πάλι κρίμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Νταξ κοίτα, το GTAV του 2013 δεν είναι πρακτικά το παιχνίδι που ήταν όταν βγήκε το 2013 όμως.
Δεν δικαιολογώ το Cyberpunk, αλλά θα φτάσει εκεί που πρέπει και για αυτό και υπάρχουν κάποιοι σαν εμένα που το περιμένουν ακόμα.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Το GTAV όταν βγήκε το '13, είχε πολύ πιο ζωντανό κόσμο (τόσο σε single όσο και σε multiplayer) από το CP2077. Ανώτερη γραφή, διάβολε, συμπαθέστεροι χαρακτήρες. Ούτε συζήτηση για το πού έχει φτάσει τώρα και το γράφω ως άνθρωπος που multiplayer έπαιξε πέντε φορές μετρημένες. Δεν είναι τυχαίο που η Rockstar θησαυρίζει ακόμη με ένα θεωρητικά απαρχαιωμένο τίτλο.

Μπορεί και να σου αρέσει τελικά το CP2077 όποτε ασχοληθείς, αλλά θεωρώ και τα δυο πρόσφατα Deus Ex κλάσεις ανώτερες cyberpunk σπουδές και εμπειρίες. Το σύνολό τους με ικανοποίησε πολύ περισσότερο από τα πράγματα που βιώνω στην αγγαρειομαχική μου απόπειρα να τελειώσω τη βόλτα στη Night City.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
βαριεμαι να αναλυσω αλλα θα πω οτι δεν θυμαμαι κανεναν χαρακτηρα απο το mankind divided. και σιγουρα story wise το mankind divided πληρωνει την επιλογη του cliffhanger και αφηνει μια απιστευτα πικρη γευση. το human revolution κλασεις ανωτερο του mankind divided. φυσικα το μονο ιδιο στοιχειο με το cp77 ειναι το φουτουριστικο κομματι αρα μεταξυ τους δεν μπαινω στον κοπο να τα συγκρινω.

τωρα για rockstar αν μιλησω θα ειμαι ιεροσυλος μιας και το gtav το θεωρω το χειροτερο gta (το στορυ το παρατησα προσωπικα αλλα νταξ προσωπικη αποψη αυτο). παλι συγκριση μεταξυ gta games και οχι με cp77.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
τον αρνολντ νεο προσπαθησες να κανεις?

ας δειξω (η την εχω δειξει ηδη δεν θυμαμαι) την 2η χαρακτηρα μου.

8kKVGan.png
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
τον αρνολντ νεο προσπαθησες να κανεις?

ας δειξω (η την εχω δειξει ηδη δεν θυμαμαι) την 2η χαρακτηρα μου.

8kKVGan.png
με τι settings παίζεις;
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Πως προέκυψε ότι είναι ένα παιχνίδι σα το GTA V και θα έπρεπε να συγκρίνεται με αυτό?
 

kuivamaa

Death Knight
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
3,207
βαριεμαι να αναλυσω αλλα θα πω οτι δεν θυμαμαι κανεναν χαρακτηρα απο το mankind divided. και σιγουρα story wise το mankind divided πληρωνει την επιλογη του cliffhanger και αφηνει μια απιστευτα πικρη γευση. το human revolution κλασεις ανωτερο του mankind divided. φυσικα το μονο ιδιο στοιχειο με το cp77 ειναι το φουτουριστικο κομματι αρα μεταξυ τους δεν μπαινω στον κοπο να τα συγκρινω.

τωρα για rockstar αν μιλησω θα ειμαι ιεροσυλος μιας και το gtav το θεωρω το χειροτερο gta (το στορυ το παρατησα προσωπικα αλλα νταξ προσωπικη αποψη αυτο). παλι συγκριση μεταξυ gta games και οχι με cp77.
Ποτέ δεν κατάλαβα τις κατηγορίες περί cliffhanger. Γνωρίζαμε ότι το MD ειναι το δεύτερο μέρος τριλογίας, η κρυφή σκηνή μετά το τέλος κλείνει ωραιότατα τα τεκταινόμενα του δεύτερου μέρος με ενα ελαφρύ Mindfuck και μας προετοιμάζει για τρίτο μέρος ροντέο. Τι περίμενε ο κόσμος που παραπονιέται ποτέ δεν κατάλαβα, τελικό showdown μεταξυ Illuminati/Janus/Jensen στη μέση της τριλογίας; Όσο για χαρακτήρες,μπορεί το MD να μην έχει πχ εναν Zelazny (φοβερός τύπος, σωστός φουτουριστικός paladin) αλλά εχει μια χαρα δίκτυο npc που έχουν λόγο ύπαρξης αλλά και που αλληλεπιδρούν στην πράγα ανεξαρτήτως του Jensen (πχ. Κολερ/οτκοβέλι κλπ).

Το GTA V είχε εξαιρετικό στόρι με πολύ αιχμηρό χιούμορ-κοινωνική κριτική σε στυλ black mirror αλλά στο πιο μηδενιστικό. Το CP2077 μου αρέσει, απλά δεν τους βγήκε στο γραψιμο το μεγαλείο που περιμέναμε.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Πως προέκυψε ότι είναι ένα παιχνίδι σα το GTA V και θα έπρεπε να συγκρίνεται με αυτό?
Είναι και τα δύο ρηχά σαν RPG.
:trollface:

Σοβαρά, πέρα από το open world οικοδόμημα είναι διαφορετικά παιχνίδια. Απλά ο Κουνένας Κανένας λέει ότι βρήκε σε ένα παιχνίδι action περισσότερη ζωντάνια και ποιοτικότερο γράψιμο από ένα rpg.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ποτέ δεν κατάλαβα τις κατηγορίες περί cliffhanger. Γνωρίζαμε ότι το MD ειναι το δεύτερο μέρος τριλογίας, η κρυφή σκηνή μετά το τέλος κλείνει ωραιότατα τα τεκταινόμενα του δεύτερου μέρος με ενα ελαφρύ Mindfuck και μας προετοιμάζει για τρίτο μέρος ροντέο. Τι περίμενε ο κόσμος που παραπονιέται ποτέ δεν κατάλαβα, τελικό showdown μεταξυ Illuminati/Janus/Jensen στη μέση της τριλογίας; Όσο για χαρακτήρες,μπορεί το MD να μην έχει πχ εναν Zelazny (φοβερός τύπος, σωστός φουτουριστικός paladin) αλλά εχει μια χαρα δίκτυο npc που έχουν λόγο ύπαρξης αλλά και που αλληλεπιδρούν στην πράγα ανεξαρτήτως του Jensen (πχ. Κολερ/οτκοβέλι κλπ).

Το GTA V είχε εξαιρετικό στόρι με πολύ αιχμηρό χιούμορ-κοινωνική κριτική σε στυλ black mirror αλλά στο πιο μηδενιστικό. Το CP2077 μου αρέσει, απλά δεν τους βγήκε στο γραψιμο το μεγαλείο που περιμέναμε.
Θα χρειαστεί να γράφω αρκετά για το τι με πείραξε στο mankind divided. Σίγουρα δεν περίμενα να κλείσει με showdown illuminati μιας και όπως είπες ξέραμε ότι είναι τριλογία. Ούτε στο human revolution κλείνει έτσι. Απλά μου φάνηκε ότι το human revolution story wise τα πήγε καλύτερα με πολύ λίγα λόγια.

Τώρα περί gta καλό χρυσό αλλά προσωπικά το ντροπαρα.


@nitro912gr κάτι μεταξύ medium high.
 
Last edited:
Top Bottom