What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Cyberpunk 2077

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
τον randy δεν ειναι να τον ακους. απλα τον εφερα για παράδειγμα στον τιναπιδη για το πως θα μαθουμε αν πηραν πηραν τα bonus που τους έταξαν για το cyberpunk.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Μεταξυ μας τωρα ρε συ ανταν, αν ειναι μπομπα το παιχνιδακι υπαρχει περιπτωση να περιμενουμε κανα χρονο+ για να το δοκιμασουμε σε εκπτωση;
Δε διαφωνώ ότι είναι δύσκολο να απέχεις αλλά προσωπικά ίσως και να το έκανα. Σε αυτό θα βοηθούσαν 2 λόγοι ακόμα: backlog (ok λιγότερο αυτό) και συνάρτηση τιμής/ποιότητας retail. Πρόσεξε δε μιλάω για την ποιότητα του software.
Τι εννοώ...
Ok Witcher 1 είχα πάρει Enhanced Platinum 2-3 χρόνια μετά την αρχική κυκλοφορία οπότε δεν το μετράω. Στο 2 την Premium 27€ (Γύρω στα 32-35 είχε κανονικά), day 1. Ομοίως day 1 το 3, το οποίο είχε πιο φτωχή έκδοση και το βρήκα 35€ (γύρω στα 45 ήταν η προτεινόμενη). Το Cyperpunk έχει ακόμα πιο φτωχή έκδοση και κοστίζει 60 - ναι γνωρίζω ότι με ψάξιμο στο launch θα μπορείς να τη βρεις φτηνότερα. Εντάξει δεν είναι 80 που θα πληρώσουν κάποιοι βαμμένοι γαλάζιοι αλλά το θέμα είναι ότι βλέπω μια εταιρία underdog και κουλ που στην πάροδο των χρόνων "φτιάχτηκε", αλλά τεμπέλιασε στο συγκεκριμένο τομέα αντί να διατηρήσει τα υψηλά της στάνταρ. Μπορεί να μην είναι λόγος για να τους αντιπαθήσεις αλλά όσο να' ναι σε κάνει σκεπτικό απέναντι τους...
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Σύνολο 6 έξτρα μέρες και Crunch από τα Lidl. Μάλιστα 🤔

Το παιχνίδι ανακοινώθηκε τον 5/2012. Αρχική ημερομηνία κυκλοφορίας 4/2020

Τον 1/2020 ανακοινώθηκε η πρώτη αναβολή για τον 9/2020 με την ακόλουθη συνέντευξη

"Why now? Why three months before release?" Kiciński said of the delay. "Well, we have been waiting and there always comes the moment to decide. We are constantly evaluating the game and we decided if we are to delay this is the right moment, and that with the decision to add five months we would be really sure that we can deliver what we had planned.
"Of course, it was a tough decision, but we and our team - which was informed minutes ago - think that this was a good decision and that having an extra five months will enable us to deliver a perfect game."

And what about crunch, Kiciński was asked? Did the delay mean five months of extra overtime?
"To some degree, yes - to be honest," Kiciński replied. "We try to limit crunch as much as possible, but it is the final stage. We try to be reasonable in this regard, but yes. Unfortunately."

Κι αφού αυτό το "final stage" πήρε εκ νέου αναβολή για 11/2020, έχουμε "final push" τώρα 6 μερούλες ακόμα δεν τρέχει κάτι. Αρκεί να βγει το προϊόν ψυχαγωγίας στη ώρα του.

Κι όσο συμβαίνουν αυτά

Και μάλλον οι εργαζόμενοι θα πάρουν 50000 zloty ο καθένας.

Μπορείς να παραθέσεις πηγή, γιατί δεν έχω βρει κάπου αυτό το fix ποσό.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
συνάρτηση τιμής/ποιότητας retail

Αν παρω υποψιν μονο αυτο, τοτε η μονη λυση για μενα (σαν ατομικη δραση παντα) θα ηταν ο θειος ωστε να φυγει η καψα και μετα αν θεωρησω οτι αξιζει, ολα εχουν παει καλα με τους υπαλληλους και στο συνολο θελω να υποστηριξω την εταιρεια, αγορασμα καμιας GOTY edition η deluxe η οτιδηποτε.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Μπορείς να παραθέσεις πηγή, γιατί δεν έχω βρει κάπου αυτό το fix ποσό
Χοντρικά αν δεν έχω κάνει λάθος πιθανούς υπολογισμούς.

Επίσης το θέμα είναι εγώ η εσύ αλλά οι investors αλλιώς πολύ πιθανόν θα είχαμε άλλο ένα μικρό delay
Θετικό που είπε ότι τουλάχιστον την ευθύνη θα την πάρει αυτός πάνω του. Συνήθως σφυρανε κλέφτικα. Τώρα αν όντως την πάρει η όχι είναι συζήτηση για άλλη ώρα (όταν έρθει εκείνη η στιγμή δλδ)
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
H corporate μπούρδες είναι από τις πιο μεγαλοπρεπείς μπούρδες στον πλανήτη. Τις βλέπουμε στις ταινίες, γελάμε, εξοργιζόμαστε, αποφασίζουμε να μην παίξουμε corpo playthrough στο CyberPunk και μετά μας τις πετάει η αγαπημένη μας εταιρία και τις χάβουμε. Κάθε φορά που ένας manager λέει ότι έκανε ότι μπορεί για να αποφύγει το αγγούρι στους υφισταμένους του 10 νεράιδες γελάνε σαρδόνια.

Από το θα δώσουμε το 10% του τζίρου στο προσωπικό, μέχρι να τα πάρει το προσωπικό είναι πολλά τσιγάρα δρόμος. Και μέχρι να φτάσουν χαμηλά-χαμηλά στους καημένους τους developers, τους designers, τους interns και τις καθαρίστριες (στην μάζα της εταιρίας δηλαδή) ποιός ξέρει πόσα θα έχουν απομείνει... Ή πιστεύει κανείς ότι θα τα μαζέψουν σε έναν κουμπαρά και θα τα μοιράσουν εξίσου δια του 1.111 (τόσους εργαζόμενους λέει η WikiPedia);
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
αυτο ξαναλεω θα φανει στο τελος. αυτο το 10% θα μαθουμε αν το πηραν η οχι. και να θελουν δεν κρυβεται παντα κατι βγαινει προς τα εξω.
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Εμένα πάντως μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση, μπορεί και λανθασμένη ότι αυτό το crunch είναι κοινή πρακτική σε όλες τις μεγάλες εταιρίες και σε όλους τους ΑΑΑ τίτλους. Νομίζω οι εργαζόμενοι σ αυτές τις εταιρίες ίσως θα πρέπει να κάνουν πιο οργανωμένες κινήσεις έτσι ώστε να δημοσιοποιήσουν το πρόβλημα και να μην στηριζόμαστε σε "αποκαλύψεις" δημοσιογράφων και φυσικά πιστεύω θα έχουν και το gaming κοινό με το μέρος τους αν διεκδικήσουν να σταματήσει αυτό το πράγμα. Εντάξει κανείς δεν θα πάθει τίποτα αν παίξει το παιχνίδι που περιμένει ένα δυο μήνες μετά. Καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι τόσα πολλά και διαφορετικά τα στούντιο και τα μέρη που προέρχονται στα οποία ισχύουν ενδεχομένως και διαφορετικές εργασιακές σχέσεις που το κάνει δύσκολο το παραπάνω.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Σύνολο 6 έξτρα μέρες και Crunch από τα Lidl. Μάλιστα 🤔

Το παιχνίδι ανακοινώθηκε τον 5/2012. Αρχική ημερομηνία κυκλοφορίας 4/2020

Τον 1/2020 ανακοινώθηκε η πρώτη αναβολή για τον 9/2020 με την ακόλουθη συνέντευξη
https://www.eurogamer.net/articles/...runch-to-some-degree-through-five-month-delay

Ήταν νομίζω προφανές ότι αναφερόμουν μόνο στην πρόσφατη εξέλιξη, άλλωστε μόνο σε αυτήν αναφερόταν και τα σχόλια όσων θεωρούν τις 6 μέρες τεράστιο πρόβλημα.

Δεν κρατάω log με το development schedule και το industry drama παιχνιδιών, και δεν πρόκειται να ξεκινήσω. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω πολλά πράγματα. Δεν ξέρω πχ τι σημαίνει "to some degree". Ξέρω όμως σίγουρα ότι κι εσύ δεν ξέρεις τι σημαίνει "to some degree". Υπάρχουν κάποια degrees που θεωρώ αποδεκτά, και κάποια που θεωρώ από προβληματικά ως απαράδεκτα. Εσύ μου δίνεις την εντύπωση πως το μόνο degree που θεωρείς αποδεκτό είναι το μηδέν, οπότε δεν μένει και πολύς χώρος για συζήτηση, απλά διαφωνούμε.

έχουμε "final push" τώρα 6 μερούλες ακόμα δεν τρέχει κάτι.

Όντως.

Άρκεί να βγει το προϊόν ψυχαγωγίας στη ώρα του.

Η απαξίωση του ενδιαφέροντος των καταναλωτών για τα προϊόντα ψυχαγωγίας, κρύβει απαξίωση και όσων έχουν επιλέξει την δημιουργία προϊόντων ψυχαγωγίας ως εργασία, και καλά από ενδιαφέρον για τα δικαιώματά τους.

Κι όσο συμβαίνουν αυτά

Τώρα κάτι προσπαθείς να πεις, αλλά ντρέπεσαι. Δεν υπάρχει λόγος, έχουμε κι άλλους κομουνιστές εδώ μέσα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Η απαξίωση του ενδιαφέροντος των καταναλωτών για τα προϊόντα ψυχαγωγίας, κρύβει απαξίωση και όσων έχουν επιλέξει την δημιουργία προϊόντων ψυχαγωγίας ως εργασία, και καλά από ενδιαφέρον για τα δικαιώματά τους.
Το εξηγείς λίγο αυτό; Με τι τρόπο απαξιώνουμε τα προϊόντα αυτά;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
tenor.gif
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το εξηγείς λίγο αυτό; Με τι τρόπο απαξιώνουμε τα προϊόντα αυτά;

Πρόσεξε ακριβώς τι είπα, καθώς και σε τι ακριβώς ήταν απάντηση, διάλεξα προσεκτικά τις λέξεις μου. Δεν είπα απαξίωση του προϊόντος, είπα απαξίωση του ενδιαφέροντος των καταναλωτών για το προϊόν. Είναι λίγο σαν τα παιδάκια στη Σομαλία που πεινάνε, επιχείρημα παντός καιρού για να δείξεις ότι ο άλλος είναι εγωιστικό γουρούνι κι εσύ ευαισθητοποιημένο ζαρκάδι.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Great0ldOne Πέταξες μια τσιτάτη φράση γιατί ταίριαζε με την άποψή σου σε αυτό που συζητάμε. Παρέθεσα ιστορικό σχετικά με το crunch του συγκεκριμένου παιχνιδιού, με ημερομηνίες και συνεντεύξεις, όχι gifs και lols.

Ανέλυσες γραμμή γραμμή το πόστ μου και κατέληξεις πως:
- έχω 0 ανοχή στην συγκεκριμένη πρακτική
- απαξιώσα έναν ολόκληρο κλάδο εργαζομένων στην δημιουργία προϊόντων ψυχαγωγίας
- είμαι κουμμονίστρια, αν κατάλαβα σωστά;

Όπως είπες η συζήτηση τελείωσε προτού αρχίσει. Κι ίσως αντί να εμηνεύσεις τι "κρύβεται" πίσω από τις εκφράσεις μου να εστιάσεις στην παράθεση των γεγονότων. Αυτά που ήθελα να πω τα είπα. Το καλό είναι πως σε μελλοντικά μου πόστς θα έχω το νου μου εκφράζομαι πιο σφιχτά γιατί τα συγκεκριμένα συμπεράσματά σου είναι εντελώς άτοπα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
κρύβει απαξίωση και όσων έχουν επιλέξει την δημιουργία προϊόντων ψυχαγωγίας ως εργασία, και καλά από ενδιαφέρον για τα δικαιώματά τους.

Δυστυχως ρε γκου αν και προσεξες προσεκτικα τις λεξεις σου τσουβαλιαζεις μαζι τα κουστουμια και τους δημιουργους.

Θελοντας να αποφυγω παρεξηγηση, αυτο που λεω ειναι οτι εργασια ειναι και το να εισαι σε ενα πουφ και να τσεκαρεις στο ταμπλετ το προγραμματακι που σου εχει φτιαξει αλλος και εμφανιζει την αναλυση του πως παει η μετοχη της εταιρειας που ανηκεις αν βγαλεις το παιχνιδι αυριο και να σκεφτεις ποσο απο το μπονους σου θα χασεις αν παρει και αλλη αναβολη... εργασια ειναι και το να παιρνεις τηλεφωνο το εταιρον ημισυ για να του πεις οτι "ξερεις κατι, πρεπει να τελειωσει η ομαδα το ταδε κομματι του παιχνιδιου μεχρι να ξημερωσει γιατι πρεπει να το προωθησουμε στους testers που πιανουν δουλεια το πρωι για ελεγχο και να κανουμε βελτιστοποιησεις μεχρι το μεσημερι, οποτε ξεχνα με για καποιο διαστημα".

Προσωπικα απαξιωνω τους πρωτους, σεβομαι απεριοριστα και συμπασχω με τους δευτερους, γιατι ξερω σε ποια ομαδα ανηκω και το μονο που μας μενει πλεον ειναι το να ξερουμε οτι δεν ειμαστε μονο καταναλωτες αλλα κυριως εργαζομενοι,να ξερουμε οτι παραγουμε και δημιουργουμε για να παιρνουν μπονους τα κουστουμια και να ξερουμε οτι δεν ειμαστε μονο εμεις που το κανουμε αυτο, ειτε τυπογραφοι, ειτε προγραμματιστες, ειτε μηχανικοι, ειτε καθαριστες, ειτε αγροτες, το ιδιο ζορι τραβαμε οποτε μεταξυ μας πρεπει να υποστηριζομαστε γιατι η αλληλεγγυη μονο μενει για να μας κανει συνανθρωπους.

Αν συμφωνησουμε σε αυτο το βασικο, τοτε μπορουμε να συζητησουμε στο τι ειναι υπερβολικο crunching και τι ειναι απλα 2-3 ωρες υπερωριας για να βγει η δουλεια μια που βγαζουμε το παιχνιδι τωρα.


αποφασισα να μποικοτάρω.
Μπορεις να μποικοταρεις με το τροπο που εγραψα παραπανω :gap:
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Προσωπικα απαξιωνω τους πρωτους, σεβομαι απεριοριστα και συμπασχω με τους δευτερους,

Μπορείς να απαξιώνεις όσο θέλεις, αλλά χωρίς και τους πρώτους, παιχνίδια επιπέδου Cyberpunk 2077 δεν έχει. Και μπορεί τελικά η ανθρωπότητα να γίνει καλύτερη αν καταρρεύσει τελείως η AAA+ gaming industry και εξαφανιστεί το crunch (και οι δουλειές που παρέχει, αλλά λεπτομέρειες)... αλλά το πιθανότερο είναι ότι θα γίνει απλά πιο βαρετή.

Εκεί με το έτερον ήμισυ που θα δει netflix μόνο του πάντως, δάκρυσα λίγο, να ξέρεις.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Πανω σε αυτη τη διαφωνια εχω ενα πολυ ενδιαφερον βιβλιο για να σου προτεινω γκου, ειναι απο τον προσφατα μακαριτη david graeber και λεγεται "Bullshit jobs: A theory". Δεν ειναι μεγαλο 7 κεφαλαιακια ολα και ολα που εχουν καποια πολυ πειστικα επιχειρηματα για το ολο μανατζαριστικο πραματακι.

Οσο για την βελτιωση της ανθρωποτητας, δεν ξερω αν θα γινει με την καταρρευση της ΑΑΑ+ gaming industry και δεν θα το ευχομουν αυτο παραπανω απο την καταρρευση του καποιων αλλων συστηματων, αλλα παραμενω απο τους ρομαντικους που πιστευουν οτι η βελτιωση ερχεται βημα-βημα και οχι 0-100, στο ποδι μας βεβαια παραμενει ωστε να γινεται συνεχως αυτο το βημα ;)


Α και καλο μηνα ναχουμε!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Αυτό το Bullshit Jobs: A Theory, είναι ίδιο με το Bullshit Jobs: The Rise of Pointless Work and What We Can Do About It? Είναι του ίδιου συγγραφέα, απλά το πρώτο δεν το βρίσκω, και αναρωτιέμαι αν είναι σειρά, ή κυκλοφορούν με άλλο υπότιτλο σε US και UK.
 
Top Bottom