What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Δείξε μου το pc σου να σου πω ποιος είσαι... :P

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Επειδή σίγουρα αναρωτιέστε τι συμβαίνει και δεν μοστράρω τη νέα μου πραμάτεια, η εγχείρηση στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.

ΝΟΤ,

Θα μπορούσα να αφιερώσω πολλές αράδες για την χτεσινή απόπειρα αναβάθμισης, αλλά ειλικρινά δεν έχω διάθεση. Αρκεί να πω πως αυτή τη στιγμή δεν έχω λειτουργικό desktop PC, μάλλον επειδή χαιρέτησε τον πλάτανο το τροφοδοτικό, αλλά δεν είμαι και σίγουρος ούτε θα ξέρω μέχρι αύριο στην καλύτερη. Ας είναι καλά το laptop του 2008, μπορώ τουλάχιστον να χαζέψω στο youtube.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μαμώ τη Seasonic μου μέσα και το καλό της όνομα.

Δεν με πειράζει που κάηκε το G-650, αυτό μπορεί να συμβεί με οποιοδήποτε PSU. Αλλά αργοπεθαίνοντας, πήρε μαζί του όχι μία αλλά δύο μητρικές. Υποτίθεται για αυτό πληρώνουμε για καλής ποιότητας τροφοδοτικό, όχι για να μην χαλάσει αλλά να μην σου κάψει και το υπόλοιπο σύστημα.

Τρέχω τώρα να βγάλω άκρη με τις εγγυήσεις, fuck my life wish me luck.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Πολύ στενοχωρήθηκα με αυτό που συνέβη στο σύστημα του @Great0ldOne ... Σα να ήταν δικό μου PC.

Ελπίζω η Seasonic να φανεί αντάξια του ονόματός της και να σε αποζημιώσει φίλε @Great0ldOne!
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Καλό κουράγιο G0O. Εϊναι να μην μπλέξεις μετα διαβολομηχανήματα, γιατί άμα αρχίσει το πανηγύρι των δαιμονίων, θες ολόκληρη σύναξη μαγισσών για να τα στρώσεις
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Επιτέλους δρομολόγησα και εγώ την αναβάθμιση για το γραφείο, να αντικαταστήσω τον FX8350
Πάω να πάρω το απόγευμα από τοπικό μαγαζί
ASUS PRIME B450M-A II
G.Skill Value DDR4-2666MHz 16GB (2x8GB)
και περιμένω να μου στείλουν έναν 1600AF από Αθήνα
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418


Μετά από μια βδομάδα ακριβώς, έχω επιτέλους ξανά PC που λειτουργεί.

Τα specs αυτά που είχα ήδη αναφέρει, Gigabyte B450 Aorus Elite v2, Ryzen 1600AF, Corsair MP400 1TB SSD και 32GB Patriot DDR4 3600Mhz, που αυτή τη στιγμή δουλεύουν στα 3000Mhz παρόλο που έχω ενεργοποιήσει XMP profile - ούτε καν με νοιάζει, δεν το ακουμπάω παραπάνω στο εγγύς μέλλον μετά τη λαχτάρα που πέρασα.
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
Καλοδουλευτα ναναι, ρε φιλε, στεναχωρεθηκα κι εγω με την ζημια σου. Τωρα ενταξει λιγο χαμηλοτερα οι μνημες, δεν χαλασε κι ο κοσμος, 32 γιγα εχεις, εξαλλου
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Καλόπαιχτο Adhan!

Κάτι νίντζα έχουν μπει σε stealth mode. Μάλλον χαϊδεύουν το PC τους και ψιθυρίζουν "μην ανυσηχείς my precious, είσαι ακόμα monster".
Μα ειναι τερας η 6800χτ δεν εχαι μεγαλη διαφορα απο 6700xt.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
η 6800χτ δεν εχαι μεγαλη διαφορα απο 6700xt.

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Η διαφορά ανάμεσα σε Ryzen 7 1700Χ και Ryzen 7 5800X, ξέρεις πόση είναι;

ΝΑ, με το συμπάθειο.

Μα ειναι τερας

Από μια άποψη, και ο Pikachu τέρας είναι.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Χώθηκες στον Σρε, την πλήρωσες με ένα τροφοδοτικό και δύο μητρικές, αλλά ακόμα συνεχίζεις... Αδιόρθωτος.

Μήπως κάτι αγριογούρουνα που τριγυρνούν στην Θεσσαλονίκη τελευταία τα λένε Bebop;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Η διαφορά ανάμεσα σε Ryzen 7 1700Χ και Ryzen 7 5800X, ξέρεις πόση είναι;

ΝΑ, με το συμπάθειο.

Δεν ξέρω τι παίζει με 5800Χ, αλλά σε μετάβαση από 1700x σε 3800x, μετά από μια μπακαλομέτρηση, είδα μια διαφορά 30%, υπέρ του δεύτερου!!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Οι Bebop ηταν ανθρωποι που τους μεταλλαξα σε γουρουνια οχι αγριογορουνα. Και α τριτος Bebop αυτος που εχω απο 2012(συνολικα εχω 4 bebop και 4 rockteady) ηταν ενας Ρωσος στρατηγος που τον μεταλλαξα για να τον τιμωρησω οταν μου εκλεψε το κρανος.

Φαινεται πως εχουν μεχρι 25 fps διαφορα οι 6800χτ με 6700χτ αλλα αφου και οι 2 τρεχουν τα παντα ultra 1440p 60 fps ολα οκ. Τον Οκτωβριο οταν πηγα στο Πλαισιο ειχε μια rx 6800xt στα 1500 ευρω. Αν ηξερα απο τοτε οτι ειχε παθει ζημια η καρτα και οτι δεν ηταν μονο τα ανεμιστηρακια θα την ειχα παρει και δεν θα περιμενα και τωρα θα ειχα rx 6800 xt. Αλλα ο τεχνικος ελεγε οτι με τα καινουργια ανεμιστηρακια θα λειτουργει σαν καινουργια και η καρτα γραφικων και γι αυτο περιμενα μεχρι Νοεμβριο οπου και ειδαμε οτι ειχε γινει μεγαλυτερη ζημια απο οτι νομιζαμε. Το περιεργο ειναι πως η μοναδικη καρτα που ειχε μεινει στο μαγαζι ηταν η rx 6700xt ενω θα επρεπε να ειναι η rx 6800xt λογω της πολυ πιο υψηλης τιμης.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Μέχρι και η 3070 του λάπτοπ μου σε ΝΙΚΑΕΙ, κυρ ΣΡΕΔΕΡ!!!
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Οι Bebop ηταν ανθρωποι που τους μεταλλαξα σε γουρουνια οχι αγριογορουνα. Και α τριτος Bebop αυτος που εχω απο 2012(συνολικα εχω 4 bebop και 4 rockteady) ηταν ενας Ρωσος στρατηγος που τον μεταλλαξα για να τον τιμωρησω οταν μου εκλεψε το κρανος.

Μα ο Bebop, αν θυμαμαι καλά, έχει χαυλιόδοντες άρα αγριογούρουνο. Διορθωσέ με αν κάνω λάθος, προφανώς τον είδες πιο πρόσφατα από ότι εγώ.

Για Ρώσο στρατηγό μέσα είμαι.
 
Last edited:

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
ηταν ενας Ρωσος στρατηγος που τον μεταλλαξα για να τον τιμωρησω οταν μου εκλεψε το κρανος.
Ουχ! Φανταζομαι τι θα μπορουσες να κανεις σε καποιον που θα σου εκλεβε την καρτα γραφικων.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
. Τον Οκτωβριο οταν πηγα στο Πλαισιο ειχε μια rx 6800xt στα 1500 ευρω. Αν ηξερα απο τοτε οτι ειχε παθει ζημια η καρτα και οτι δεν ηταν μονο τα ανεμιστηρακια θα την ειχα παρει και δεν θα περιμενα και τωρα θα ειχα rx 6800 xt.
Κρίμα. Διότι με λίγο ψάξιμο και διάθεση να αγοράσεις ακόμη και από άλλες ευρωπαϊκές χώρες, θα έπαιρνες 6900χτ στα 1500€

Εδιτ: ...η οποία σημειωτέον έχει 999€ MSRP ενώ η 6700χτ 475€. Έδωσες πάνω από τα μισά χρήματα.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
η power color RED DEVIL 6700XT εχει 550. Αν μου ειχαν κλειψει την καρτα γραφικων θα τους σκοτωνα και τους 2 αμεσως .
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
οτι ειχε παθει ζημια η καρτα και οτι δεν ηταν μονο τα ανεμιστηρακια
Μηπως, χαλασε μετα η καρτα, γιατι συνεχισες να την δουλευεις, χωρις ανεμιστηρακια? Ξερω και καταλαβαινω, καποιοι δεν μπορουμε να κανουμε ουτε ωρα, χωρις πι σι, αλλα οταν μπορεις και δινεις π.χ. 1500 μπικικινια για καρτα, δωσε και 100 και παρε μια π.χ. 1030, να υπαρχει στο συρταρι, για ωρα αναγκης. Η οταν εκανες αναβαθμιση κρατα και την παλαια
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Έλαβα τον 1600AF επιτέλους, θα προσπαθήσω την αναβάθμιση την Παρασκευή μάλλον. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δουλέψει με την μια στο παλιό σύστημα, γιατί τα w10 έχουν σοβαρό hardware driver detection και έχει δουλέψει δίσκος με λειτουργικό από laptop amd σε macbook και bootαρε κανονικά σαν να μην τρέχει τίποτα (χωρίς τα κόλπα που θέλουν τα mac για να bootάρει άλλο OS)
 
Top Bottom