What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Δείξε μου το pc σου να σου πω ποιος είσαι... :P

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Αναμένω εναγωνίως κριτική για το 8BitDo σε ένα εξάμηνο. Βάλε calendar event.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Αναμένω εναγωνίως κριτική για το 8BitDo σε ένα εξάμηνο. Βάλε calendar event.
Αυτό που μπορώ να πω από τις πρώτες 15-20 ώρες ενασχόλησης: μπαταρία σκυλί (δεν έχει χρειαστεί ακόμα φόρτιση, αν ποτέ πεθάνει είναι αποσπώμενη και παίζεις μπάλα με 2 ΑΑ, φυσικά λειτουργεί κι ως ενσύρματο), σκανδάλες-bumpers με αίσθηση που πρέπει (οι πρώτες έχουν αντίσταση όσο τις πιέζεις, τα δεύτερα περισσότερο "κουμπιά"), το d-pad από τα κορυφαία που έχω δει σε χειριστήριο.

Επίσης, πολύ στιβαρή κατασκευή.

Ήμουν μεταξύ του ΧΒ Series X και αυτού, αλλά είπα να δώσω ευκαιρία στους retrolovers μάστορες.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Ρίξαμε ένα coolerpad της πλάκας και ιδού οι θερμοκρασίες:

Screenshot 2021-12-19 105240.png

Στα dell το 40αρι το έχει για πλάκα
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Ναι
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261

Ωραία, γιατί ήθελα να ρωτήσω για την θερμοκρασία της CPU. Είναι πρώτη φορά που πήρα laptop και δεν ξέρω πού πρέπει να κυμαίνεται για να θεωρείται φυσιολογική. Στο Fallout 4 παίζει γύρω στους 80, είναι οκ; Αν έχεις μετρήσει θερμοκρασία σε πιο απαιτητικά games, τι θερμοκρασίες πιάνει ο 5800h;
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Ανάλογα το mode που επιλέγεις...
Στα legion έχει τα: quiet, balance και perfomance...
στο quit μαξ να φτάσει τους 50κατι βαθμούς και μετά βάζεις +10-15 πάνω για το κάθε mode.

Φυσιολογικά είναι τα 70-85

Σε idle mode (browsing, youtoube, κτλπ) Πόσο είναι οι θερμοκρασίες;



Στο Outer Worlds είχα θερμοκρασίες κοντά στους 56 βαθμούς




τσεκάρεις και ετούτο εδώ


Screenshot 2022-01-12 120115.png
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ανάλογα το mode που επιλέγεις...
Στα legion έχει τα: quiet, balance και perfomance...
στο quit μαξ να φτάσει τους 50κατι βαθμούς και μετά βάζεις +10-15 πάνω για το κάθε mode.

Φυσιολογικά είναι τα 70-85

Σε idle mode (browsing, youtoube, κτλπ) Πόσο είναι οι θερμοκρασίες;



Στο Outer Worlds είχα θερμοκρασίες κοντά στους 56 βαθμούς

Δεν έχω δει καμία μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο modes που έχει (balanced και performance), το δεύτερο φαντάζομαι επιτρέπει πιο υψηλά ρολόγια αλλά ανεβάζει και τις στροφές του ανεμιστήρα οπότε η θερμοκρασία πάλι εκεί κυμαίνεται. Βέβαια όλα αυτά στο Fallout 4, δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο μέχρι τώρα. Σε browsing δεν έχω δει τι παίζει για να πω την αλήθεια, σε idle είναι κατά κανόνα χαμηλά 40 αν θυμάμαι καλά.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Η εκάστοτε εταιρία βγάζει τις δικές της υλοποιήσεις για τα modes των ανεμιστήρων.
Σε idle εμένα μαξ να είναι 35 βαθμούς (χωρίς κουλερ) και κοντά στους 28-30 με κουλερ

Επειδή δεν κυνηγάω τα 120 ΟΥΛΤΡΑ ΕΦΠΙΕΣ. Το ρίχνω σε quiet mode και παίζω κομπλέ τα παιχνίδια σε μαξ το πολύ 60 βαθμούς (ελάχιστες φορές να πάει τόσο πολύ. Συνήθως είναι στους 52-55 βαθμούς)

Αν θες τώρα λίγο να ρίξεις τις θερμοκρασίες (αν και είναι κομπλέ για κεημινκ λαπτοπ). Τότες πας εδώ

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Μερικές επιπλέον εντυπώσεις από το laptop μετά από περίπου ένα μήνα χρήσης. Θυμίζω πρόκειται για ένα HP Omen με AMD 5800h CPU (8c16t) και Nvidia 3060. Από τις επιδόσεις είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, δεν είχα καθόλου προβλήματα απόδοσης παίζοντας ορισμένα απαιτητικά games σε 1080p και high (Guardians, Horizon κλπ). Ο θόρυβος όμως που κάνει με ενοχλεί γιατί όλα τα desktop που είχα ήταν προσανατολισμένα στην αθόρυβη λειτουργία. Το συνοδευτικό software έχει δύο βασικά modes λειτουργίας (balanced και performance) και κανένα από τα δύο δεν με καλύπτει 100%. Το Balanced είναι εντάξει από θόρυβο αλλά στο Horizon: Zero Dawn η θερμοκρασία της CPU έφτασε στιγμιαία και τους 100 βαθμούς, μάλλον γιατί ο ανεμιστήρας έχει κάποιο cap στις μέγιστες στροφές του σε αυτό το mode. Το performance από την άλλη κρατάει τη θερμοκρασία σαφώς πιο χαμηλά όμως κάνει πολλή φασαρία.

Το software περιλαμβάνει και επιλογές για να ορίσεις custom fan curve αλλά δεν έχω καθόλου εμπειρία σε αυτό το θέμα και το φοβάμαι. Έχει ασχοληθεί κανείς να μου δώσει μερικές συμβουλές;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,267
άστο να βαράει, όσο πιο κουλ τόσο καλύτερα. Βάλε ακουστικά
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Ας έπαιρνες Legion... Φάε τώρα κουβά!

50 βαθμούς σε quiet mode και για χαρά
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Έχει ασχοληθεί κανείς να μου δώσει μερικές συμβουλές;

parks-and-recreation-tv-show.gif


:p :p :p :p
 
Top Bottom