What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

DEATH STRANDING

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@tinapeis

Όταν με το καλό ολοκληρώσεις το Dark Souls 1 πέρνα μια βόλτα από το παρακάτω κανάλι. Εξηγεί το lore με πολύ όμορφο τρόπο.


Fun Fact: Ο Δημιουργός των DS, Miyazaki, μικρός δεν ήξερε καλά αγγλικά όμως του άρεσε να διάβαζει βιβλία με ιππότες και δράκους και επειδή δεν πολυκαταλάβαινε συμπλήρωνε με τη φαντασία του τα κενά. Το ίδιο συμβαίνει και στα παιχνίδια του δίνει λίγα στοιχεία με τον παίκτη να συμπληρώνει/ερμηνεύει τα υπόλοιπα.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Τελεια ρε συ @kara ! Αυτο ακριβως που θα με ενδιεφερε οταν το τελειωσω!!! Θενξ! Επισης ειναι πολυ ενδιαφερον το fun fact, καπως ετσι μου φανηκε και μενα, ωραια προσεγγιση που με κανει ξανα μπομπιρα να φτιαχνω ιστοριες! :D

@jonirenicus13 Θενξ sunbro! Αν και εχμ, παιζω σε διαφορετική "πλατφορμα"!! Χαρ χαρ χαρ :gap:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Μια πού το συζητάμε, θα είχε ενδιαφέρον ένα game lore thread; Βασικά ένα thread για να αναδεικνύουμε και συζητάμε ενδιαφερον lore από διάφορα games. Προφανώς η ίδια συζήτηση μπορεί να γίνει στα αντίστοιχα threads των παιχνιδιών αλλά ίσως ένα ξεχωριστό thread να έδινε το ερέθισμα σε κάποιους να δοκιμάσουν games πού δεν είχαν στο μυαλό τους.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Μια πού το συζητάμε, θα είχε ενδιαφέρον ένα game lore thread; Βασικά ένα thread για να αναδεικνύουμε και συζητάμε ενδιαφερον lore από διάφορα games. Προφανώς η ίδια συζήτηση μπορεί να γίνει στα αντίστοιχα threads των παιχνιδιών αλλά ίσως ένα ξεχωριστό thread να έδινε το ερέθισμα σε κάποιους να δοκιμάσουν games πού δεν είχαν στο μυαλό τους.


giphy.gif
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Ας βρεθεί ένα στούντιο στο Hollywood να δώσει δουλειά σκηνοθέτη στον kojima και στον άλλο του star citizen τον chris roberts αφού αυτό θέλουν ρε παιδί μου, να γλιτώσουμε κι εμείς κι αυτοί.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Ας βρεθεί ένα στούντιο στο Hollywood να δώσει δουλειά σκηνοθέτη στον kojima και στον άλλο του star citizen τον chris roberts αφού αυτό θέλουν ρε παιδί μου, να γλιτώσουμε κι εμείς κι αυτοί.
shorturl.at/hjHU2

Aπό Kojima μεριά τίποτα ακόμα, αν και μάλλον τον πρόλαβε ο Μayers με τα Austin Powers...
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Το αφεντικό σας τάραξε στις υπερωρίες και το κουβάλημα
 

mouthbreather

Commoner
Joined
Jun 27, 2017
Messages
38
Δε ξερω να απαντησω για τον kojima γιατι δεν εχει τυχει να παιξω εκτενως κανενα παιχνιδι του (δεν επιασα τα metal gear, προτιμουσα τα syphon filter) ομως μιλωντας με το οσο εχω φτασει στο ds1, τα ψηγματα που λες οντως υπαρχουν, αλλα προς το παρων με εχουν κανει να συμπερανω οτι παιζει κατι δεμενο και με λογικη. Αν απο τωρα και μεχρι τον τερματισμο γεμισουν plot holes, ε τι να πω...

Το πάει ωραία μέχρι τέλους! (ίμχο)
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Κοντά στις 10 ώρες ενασχόλησης με το παιχνίδι, γενικά μπορώ να πω ότι με έχει ενθουσιάσει, παρά τα προβλήματα χειρισμού. Με μπερδεύει ακόμα πολύ το interface με αποτέλεσμα να καταλήγω σε τραγελαφικές καταστάσεις. Για παράδειγμα, μια φορά πήγα σε σημείο Α, να πάρω το φορτίο για να το πάω σε σημείο Β. Όταν έφτασα στο Β, συνειδητοποίησα ότι δεν είχα πάρει ποτέ το φορτίο από το σημείο Α!!! Μάλλον το παιχνίδι μου αρέσει γιατί μ'αρέσουν πολύ οι πεζοπορίες και στην πραγματικότητα, όπως και το να βρίσκω βέλτιστες διαδρομές σε μια πλαγιά, όπως ακριβώς και στο παιχνίδι. Επιπλέον το σενάριο είναι αρκετά f***ed up για να με κρατήσει και προσπαθώ να βγάλω άκρη. Είναι κάτι διαφορετικό και φαίνεται ότι υπήρχε όραμα από τον δημιουργό του. Τα cinematics είναι εντυπωσιακά και τα γουστάρω πολύ. Δεν έχω παίξει κάτι άλλο του Kojima, αλλά σίγουρα το DS με έχει βάλει στο τριπάκι να δω και τα Metal Gear Solid.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Μετά από 72 ώρες τέλος! Τις τελευταίες 5-6 μέρες ειδικά, έπαιζα μανιωδώς 4-6 ώρες την μέρα γιατί με κρατούσε πολύ ή ιστορία. 3 ώρες πριν το τέλος φοβήθηκα ότι πάμε σε φινάλε Lost με πολλά ερωτήματα ακόμα αναπάντητα. Το σενάριο είναι πολύ γιούχου, ναι, αλλά στο τέλος στα εξηγεί όλα χαρτί και καλαμάρι και συνδέονται όλα ικανοποιητικά. Με κάλυψε και δεν μου άφησε απορίες.

Το gameplay μου άρεσε πολύ επίσης και μου κράτησε στα ύψη το ενδιαφέρον. Από τις καλύτερες παικτικές εμπειρίες ήταν να εγκαθιστάς δίκτυο "τελεφερικ" (zip lines) για να διασχίζεις δυσπρόσιτες περιοχές με τεράστια ευκολία και άνεση. Γενικά ήταν περιέργη κι ευχάριστη η αίσθηση να είσαι μόνος σε αχανείς εκτάσεις και να "νιώθεις" την παρουσία άλλων παικτών μέσω των κατασκευών τους. Τεράστιο respect στον Kojima για την ιδέα του αυτή και για την υλοποίηση. Δεν μπορώ να προτείνω το παιχνίδι στον κάθε gamer, αλλά προσωπικά το απόλαυσα όσο λίγα και το θεωρώ εξαιρετικό! 9.5 / 10

Νομίζω ότι μπαίνει στα 20 καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει, μαζί με τα Pandora Directive, Mass Effect Trilogy, Witcher Trilogy, Black Dahlia, Heroes Of Might & Magic 3, Disco Elysium, Master Of Orion 2, Deus Ex: Ηuman Revolution, System Shock 2, Obduction, Cyberpunk 2077, Detroit: Become Human και τα 3 πρώτα Myst.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Με ιντρίγκαρες άσχημα @manofsorrows! Στα κλειδάδικα το βρίσκω 12,5 ευρώ και είμαι στο τσακ να το τσιμπήσω!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Με ιντρίγκαρες άσχημα @manofsorrows! Στα κλειδάδικα το βρίσκω 12,5 ευρώ και είμαι στο τσακ να το τσιμπήσω!

Σε αυτό το χρονικό σημείο θα πρότεινα να περιμένεις το Director's Cut που κυκλοφορεί 30 Μαρτίου.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Σε αυτό το χρονικό σημείο θα πρότεινα να περιμένεις το Director's Cut που κυκλοφορεί 30 Μαρτίου.

Ναι, αυτό διάβαζα πριν από λίγο κι εγώ Ναυαρχούκο μας και ομολογώ πως το σκεφτόμουν να περιμένω. Αλλά, από την άλλη, αυτά που προσφέρει η Director's Cut δεν μου φαίνονται και τόοοσο σημαντικά (εκτός από το High Frame Rate που δεν έχω ιδέα τι θέλει να πει κιόλας - είναι πιο optimized; ). Τώρα, κάτι Ultra Wide Monitor Support και σπέσιαλ gear δεν με απασχολούν.
Απ' ό,τι βλέπω, δεν διευρύνεται η ιστορία με το Director's Cut, σωστά;...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ναι, αυτό διάβαζα πριν από λίγο κι εγώ Ναυαρχούκο μας και ομολογώ πως το σκεφτόμουν να περιμένω. Αλλά, από την άλλη, αυτά που προσφέρει η Director's Cut δεν μου φαίνονται και τόοοσο σημαντικά (εκτός από το High Frame Rate που δεν έχω ιδέα τι θέλει να πει κιόλας - είναι πιο optimized; ). Τώρα, κάτι Ultra Wide Monitor Support και σπέσιαλ gear δεν με απασχολούν.
Απ' ό,τι βλέπω, δεν διευρύνεται η ιστορία με το Director's Cut, σωστά;...

Έκανα μια μικρή έρευνα, υπάρχει (λίγο) καινούριο story content αλλά φαίνεται πως ορισμένες από τις προσθήκες είναι αμφιλεγόμενες. Οπότε ίσως όντως αξίζει να παίξεις την αρχική έκδοση και να αφήσεις την Director's Cut για επόμενο playthrough.
 
Top Bottom