What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Desperados III

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
γενικα δεν μ αρεσει να ανακατευονται κυβερνησεις σε γκέιμς. με οσα ελαττωματα κι αν εχει το κικσταρτερ, το θεωρω καλυτερο.
η κυβερνηση δεν εχει να χασει κατι. σαμπως απ την τσεπη τους τα βγαζουν τα όβολα? ενω η μιμιμι και το γκειμ εχουν να χασουν, αν γινει καμμια περιεργη παρεμβαση. φαντασου ξερω γω το νεο γκειμ να ειναι η συνεχεια του κομαντος. και φαντασου να κανουν οτι εκανε κι η pyro (ή η Kalypso, δεν ξερω ποιος ευθυνεται και δεν μ ενδιαφερει) με την αλλοιωση της Ιστοριας στο commandos 2 remaster. οταν μαλιστα εχουμε να κανουμε με την γερμανικη κυβερνηση.

παραδειγμα ηταν και το απευχομαι. περιμενω με αγωνια το θεμα και το σετινγκ του παιγνιδιού.
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Έχουν γίνει τόσα παιχνίδια από κρατικές επιχορηγήσεις που είναι διαμάντια και φυσικά η κυβέρνηση δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην ανάπτυξή τους. Senua και Inside έρχονται στο μυαλό, σίγουρα έχουν βγει πολλά παραπάνω που δεν μπορώ να θυμηθώ αυτήν τη στιγμή.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
γι αυτο ακριβως εγραψα οτι περιμενω να δω το σετινγκ και το θεμα του κέιμ.
αν ειναι ο Β π.π., θεωρω οτι θα δοκιμαστει η υποθεση εργασιας μου. μακαρι ξαναλεω να εχω λαθος.
αν ειναι τα δαση του νοτιγχαμ, η αρχαια ελλαδα, ή τα μπαρ της αγριας δυσης, δεν υπαρχει και κανενας λογος κυβερνητικης παρεμβασης (οπως και στα σενούα και ινσάι εξαλλου).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,427
Κρατικές επιχορηγήσεις έχουν πάρει πολλά ευρωπαϊκά studio. Funcom (σχεδόν κάθε χρόνο επί δεκαετίες), CD Projekt RED, οι developers του EVE online που δεν θυμάμαι πώς τους λένε, και πολλοί άλλοι.

Χώρια από τις φοροαπαλλαγές, εκεί έγινε πάρτι στο UK, με ένα νόμο φοροαπαλλαγών που στα χαρτιά είχε στόχο να ενισχύσει τους indie και mid-tier developers, και τελικά οδήγησαν στο να μην πληρώνουν μισή λίρα φόρο Rockstar και Activision για κέρδη δισεκατομμυρίων, για να μην λέμε ότι αυτά γίνονται μόνο στην Ελλάδα.

Τίποτα από αυτά δεν δίνεται με ρήτρα και δικαίωμα ελέγχου content, πέρα ίσως από γενικότητες τύπου "δίνουμε επιχορηγήσεις για να φτιάξετε children's edutainment τίτλους" ή "δίνουμε επιχορηγήσεις για να προλάβουν οι Ισπανοί developers την VR επανάσταση". Και αυτό κυρίως επειδή τις κυβερνήσεις δεν τις νοιάζει. Για άλλο λόγο δίνονται αυτά τα λεφτά.

Ξεπλύματα τύπου Commandos 2 remastered οφείλονται εν μέρη σε γερμανικούς νόμους που ο developer οφείλει να σεβαστεί πάρει-δεν πάρει επιχορηγήσεις, και εν μέρη σε ένα cultural zeitgeist που έχει λαλήσει, και έχει αφήσει τις εξελίξεις να καθορίζονται από twitter mobs.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
The German Strafgesetzbuch (Criminal Code) in section § 86a outlaws "use of symbols of unconstitutional organizations" outside the contexts of "art or science, research or teaching".

Ο νομοθέτης σε αυτήν την περιπτώση ήταν σοφός. Απλώς κάποιοι για να δικαιολογηθούν τα φορτώνουν εκεί
 

kesnar

Hobgoblin Captain
PCMaster Veteran
Joined
Nov 30, 2012
Messages
269
Συγγνώμη για το ξέθαμα που θα κανω.

Αλλα τι παιχνιδάρα ήταν αυτή? Τι υπέροχη τελική σκηνή ομάζ στο πρώτο (αλλά και εκτελεσμένη σωστά αυτή την φορά); Σηκώθηκα και χειροκρότησα στο τέλος.
Τόσο μου άρεσε που δεν μπορούσα να μην έρθω στο φόρουμ του ρεικουι να ποστάρω! Να θυμάμαι τα χρόνια που έψαχνα μανιωδώς "commandos-like παιχνίδια εκτός του desperados" και να ποστάρω στο pcmaster και να με μυείτε στα robin hood και chicago 1930. Οάσεις σε ένα έρημο είδος που τόσο αγαπώ!

Μπράβο στην mimimi και εις ανώτερα παιδιά! Τι παιχνιδάρα φτιάξατε? Πήρατε το Shadow Tactics και το φτάσατε ακόμα ψηλότερα!
Αναμένουμε το Süßkartoffel με ανυπομονησία!

Baron Challenges τώρα και DLC μετά!

(Φιλιά πολλά παιδιά του ragequit.gr, μέσα στην καρδία μου σας έχω και ας έχω αποχωρήσει από την ενεργό δράση...)
 
Last edited:

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
αργει γαμωτο.
σημερα (φοβερη συμπτωση, την μερα που αναστηθηκε παλι το θρεντ απ τον κεσναρ), η κομιουνικέισο μανατζερ εγραψε στο ντισκό τους:


Hey everyone!
We know gamescom 2022 is around the corner and everybody here is excited to finally hear more about our next stealth strategy game Codename Süßkartoffel
:skartoffel:
. We also can’t wait to share more with you but we're not quite ready yet. Game development takes a lot of time and effort -- and since we're self-publishing for the first time, we have to prepare and assemble all the necessary parts for a proper announcement ourselves. It's a fun adventure but also challenging, which is why it needs some more time and care.
🙂
So please don’t be disappointed that we won’t have any news to share for gamescom. It can be frustrating to wait sometimes, but it’s very important to us to show the best version possible of the game. Please have fun at gamescom and enjoy the other games there. We will continue to work on Codename Süßkartoffel with the goal to make it our best stealth strategy game yet!


------

Αντίο ζωή, λεω εγω. ευτυχισμενο το 2025.
 
Top Bottom