What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

DEUS EX – 20th Anniversary

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Το 1989, ο Warren Spector, μέχρι πρότινος υψηλά ιστάμενος της εταιρείας παραγωγής PnP RPG και επιτραπέζιων παιχνιδιών Steve Jackson Games, εισέρχεται στη βιομηχανία του gaming αναλαμβάνοντας πόστο Παραγωγού στην Origin Systems. Μέχρι το 1995, εργάζεται από αυτό το πόστο πάνω σε τίτλους όπως τα Ultima Underworld και Ultima Underworld II, Ultima VII Part Two: Serpent Isle, System Shock, Wings of Glory, Bad Blood και Martian Dreams. Παράλληλα με την παραπάνω εργασία όμως, αντλώντας έμπνευση από Cyberpunk-themed pen-and-paper sessions που είχε παίξει στο παρελθόν, αλλά και παρατηρώντας την αγάπη που έτρεφε η γυναίκα του για τη θρυλική σειρά The X-Files (η οποία ξεκίνησε να προβάλλεται τον Σεπτέμβρη του 1993), ξεκινάει να πρωτοσχεδιάζει ως side-project ένα game που είχε στο μυαλό του. Κεντρικός πυρήνας του πρότζεκτ είναι η επιθυμία του Spector να ξεφύγει από τα Fantasy/Sci-Fi games με τα οποία εργάζεται στην Origin, και να δημιουργήσει ένα RPG το οποίο...

Continue reading...


 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
To είχε εδώ και μέρες για ένα ευρώ στο GOG. Πάω να το πάρω το πρωί διαβάζοντας το άρθρο και είχε γυρίσει στα 7. Όχι ότι είναι σοβαρά λεφτά, αλλά μια ξενέρα την τρως. Στέκεται ακόμα;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έχουν βγει διάφορα αξιοπρεπή mods που το αναβαθμίζουν οπτικά.

Έχει μια αγνή 00s purίλα με διάφορα κωμικοτραγικά, αλλά όλες οι ιδέες design που το ανέδειξαν ως καθοριστικό είναι εκεί
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
To είχε εδώ και μέρες για ένα ευρώ στο GOG. Πάω να το πάρω το πρωί διαβάζοντας το άρθρο και είχε γυρίσει στα 7. Όχι ότι είναι σοβαρά λεφτά, αλλά μια ξενέρα την τρως. Στέκεται ακόμα;

Από άποψη γραφικών, μάχης και non-exploration gameplay, δυστυχώς όχι, Και το λέω ως άνθρωπος που το περιλαμβάνει στο top 5 όλων των εποχών. Το κομμάτι που ακόμα διαρκεί τη γοητεία του και άντεξε στον χρόνο είναι η εξερεύνηση των επιπέδων και η ανακάλυψη/χρηση διαφορετικών μεθόδων για την ολοκλήρωση των objectives. Έχεις παίξει κανένα από τα υπόλοιπα;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Είχα ξεκινήσει το Human Revolution κάποια στιγμή, το πήρε η μπάλα της gaming ανομβρίας και δεν το τέλειωσα ποτέ.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Το πρώτο Deus ex ένα remake το δικαιούται.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Βάσει των τάσεων (trends) της βιομηχανίας θα εισακουστεί η επιθυμίας σας και θα υπάρξει remake του DX HR
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Βάσει των τάσεων (trends) της βιομηχανίας θα εισακουστεί η επιθυμίας σας και θα υπάρξει remake του DX HR
Λαμόγιο.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Take your best shot flatlander woman!

@mits@kos είναι παιχνιδάρα τεράστια. Με τα γραφικά δεν είχα θέμα, τουλάχιστον το '10-11 που το είχα βάλει. Είχα περάσει Deus exe, Deus Ex V2 patch, D3D10 renderer και το Deus Ex Enhanced mod. Υπάρχουν κι άλλα π.χ. shifter, GMDX, New Vision κλπ. αλλά θεωρώ ότι δεν είναι για πρώτο playthrough.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
Ήμουν φοιτητής Αγγλία όταν κυκλοφόρησε το Deux EX, το έλιωσα σε Pentium III με Matrox GPU.
Ομοίως έλιωσα και το 2o όπως έλιωσα και το 3ο. Μόνο το Mankind Divided δεν έχω παίξει.

Όταν όμως διαβασα στο κείμενο το "Wings of Glory".... εντάξει τι να κλάσει το Deus EX.
Τι κάψιμο και πόσες ώρες με αυτό παιχνίδι στον 486...
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222
Σπάνιο έπος. Άνετα ξαναματαέκανα ένα playthrough σε πρώτη ευκαιρία όταν έχω χρόνο (στη σύνταξη με κόβω). Πρώτη φορά το έπαιξα γυμνασιόπαις. Σίγουρα θα έχει πράματς να μου δείξει ακόμα.
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
304
Thanks Ηellion για το υπέροχο άρθρο! Τώρα, όπως σωστά κλείνει το άρθρο, θα το εγκαταστήσω! Είμαι τυχερός νομίζω που δεν το έχω πάει πέρα από την 3η πίστα όταν κάποια στιγμή παλιά το είχα εγκαταστήσει.

Υ.Γ. Τα 2 σύγχρονα Deus Ex τα σπάνε! Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο κράξιμο πια για το Mankind Divided. Πιο καλό το Human Revolution + Missing Link, αλλά και το MD ήταν δυνατό. Όπως τα είπε ο Μyrmidonas πιο πάνω.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
έχω την απάντηση σε αυτό. δυνατό αλλά στο τέλος σε αφήνει αρκετά σύξυλο. σαφώς υπάρχουν πλάνα για συνέχεια (και κλείσιμο τριλογίας) απλά ακομα και ετσι το κλείσιμο φέρνει σε φάση "που είναι το υπόλοιπο γκειμ?" μιας και μέχρι εκείνη την στιγμή το παιχνίδι σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι κάπου στα μισά ακομα και τλκ βλέπεις credits.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Thanks Ηellion για το υπέροχο άρθρο! Τώρα, όπως σωστά κλείνει το άρθρο, θα το εγκαταστήσω! Είμαι τυχερός νομίζω που δεν το έχω πάει πέρα από την 3η πίστα όταν κάποια στιγμή παλιά το είχα εγκαταστήσει.

Υ.Γ. Τα 2 σύγχρονα Deus Ex τα σπάνε! Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο κράξιμο πια για το Mankind Divided. Πιο καλό το Human Revolution + Missing Link, αλλά και το MD ήταν δυνατό. Όπως τα είπε ο Μyrmidonas πιο πάνω.

Μια χαρά ήταν το Mankind Divided, απλώς πολύς κόσμος ήθελε παραπάνω hubs εκτός της Πράγας. Κατά τα άλλα το gameplay ήταν πολύ δυνατό.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ναι ρε gameplay wise ήταν πάρα πολύ καλό. και δεν με χάλασε που ήσουν μόνο στην πραγα.
 
Top Bottom