What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Die With Your Boots On

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,546
εφυγε στα 82 ο φρανκ φαριαν τραγουδιστης-συνθετης-παραγωγος. ειναι ο τυπος που δημιουργησε (με την κυριολεκτικη εννοια της λεξης) 2 υπερεπιτυχημενα γκρουπ, μπονει εμ και μιλλλλλι βανιλλλλλι.
τα οποια ουσιαστικα δεν υπηρξαν ποτές ως κανονικα γκρουπ. στους μπονει εμ τραγουδουσε στο στουντιο ο ιδιος (γκουλπ, σημερα το εμαθα!!!!) περνωντας απο διαφορα φιλτρα την φωνη του, ενω στους δευτερους θα ξερετε οτι δεν τραγουδησαν νοτα με τις φωνες τους ουτε στο στουντιο, ουτε στα λαιβ τους.

παντως ο φρανκ ηταν γνωστης της μουσικης βιομηχανιας, ηξερε τι θελει το κοινο κι εβλεπε χρονια μπροστα, ξεκινωντας στα γκρουπ του αυτο που ισχυει και σημερα, οπου το 99% των "καλλιτεχνων" ειναι ενα προιον χωρις ιδιαιτερη αξια με το μονο που εχει σημασια να ειναι η εικονα και το περιτυλιγμα.

ωστοσο, θα βαλω ενα βιδεο και βλεποντας το, διαπιστωνω οτι ο μπομπυ φαρέλ (αυτος εκανε τον τραγουδιστη στα λαιβ των μπονει εμ) ηταν γαμάτος χορευτης, ωμός και αυθορμητος ισως, χωρις απολυτα δουλεμενες κινησεις, αλλά βλεπω μεσα στο οτι ναναι χορευτικο του, το 80% τουλαχιστον απ τις φιγουρες του μαικλ τζακσον στα 80s.

ριπ, μπαρμπα φρανκ.

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,491
παντως ο φρανκ ηταν γνωστης της μουσικης βιομηχανιας, ηξερε τι θελει το κοινο κι εβλεπε χρονια μπροστα, ξεκινωντας στα γκρουπ του αυτο που ισχυει και σημερα, οπου το 99% των "καλλιτεχνων" ειναι ενα προιον χωρις ιδιαιτερη αξια με το μονο που εχει σημασια να ειναι η εικονα και το περιτυλιγμα.
Ειχα διαβασει και δει διαφορα για τον φαριαν. Το σιγουρο ειναι οτι ηταν ενας πολυ εξυπνος ανθρωπος.
Ανοιξε ασχημη πορτα αλλα οταν το εκανε αυτος, προσπαθουσε να εχει και μουσικη για να πουλησει.


ο φαρελ....

hqdefault.jpg
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,667
Απεβίωσε και ο θρυλικός κιθαρίστας των MC5, Wayne Kramer.

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,667
Ακόμα θυμάμαι το 1992 όταν μέναμε στην Κρήτη στην Αλικαρνασσό ακόμα, 6 χρονώ εγώ έβλεπα μπλόκα της αστυνομίας παντού για πρώτη φορά στη ζωή μου, ρωτάω τους γονείς μου τι συμβαίνει και μου απαντάνε "απέδρασε ο Ρωχάμης". Πού να ξέρω εγώ τι και πώς ο Ρωχάμης τότε, αλλά τα μπλόκα μου έμειναν πολύ έντονα σαν εικόνα.

Από τους τελευταίους ίσως "ρομαντικούς κακούργους" μαζί με τον Παλαιοκώστα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,491
Ειχα δει ενα αποσπασμα απο μια συνεντευξη του, για τον ληστη με τις γλαδιολες. Ειχε πει οτι στην ουσια τον δολοφονησαν στην φυλακη. Σε αλλο περιστατικο, ενω τον κυνηγουσε η αστυνομια, πηγε ντυμενος γυναικα στο δικαστηριο οπου δικαζοταν ο Νασιουτζικ για φονο και του προτεινε να τον ακολουθησει για να αποδρασει απο το δικαστηριο.
Πολυ μπροστα ο τυπος και δεν περιμενα οτι αυτοι οι ανθρωποι πεθαινουν.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,271
Διότι κοίταζε κατάματα την εξουσία και την κοροϊδεύε. Για περαιτέρω εγκλήματα, δεν έχω ακούσει, μιλώ κυρίως για τις ληστείες.
Είναι λίγο-πολύ σαν τον αντιήρωα που βλέπεις σε κάμποσες ταινίες και λες "Κοίτα τι έκανε ο κερατάς" και γελάς με το πως την γλυτώνει.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,271
Ισχύει. Έχουμε τους παιδεραστές, δολοφόνους και του λοιπούς, με το κυριλέ κουστούμι, να βγάζουν λόγους και να θεσπίζουν ένα αξιοπρεπέστατο σαβουαρ βιβρ στο μεταπολεμικό δόγμα της χώρας.

Ντισκλεημερ. Δεν επικροτώ την οποιαδήποτε "παρανομία", αλλά δε μπορείς να μην σχολιάσεις τον τρόπο που έριχνε ροχάλα στο σύστημα.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Νιτρε μη λες γενικοτητες χωρις να ψαχτεις λιγο, 2024 εχουμε τσεκαρε το μπηνγκ σου.

Ο τυπος δεν πειραξε ανθρωπο, ουτε βιασε ουτε εκανε καμια βιαιοπραγια προς κανενα πολιτη.

Αντιθετως ηταν απο τους πρωτοπορους για τα δικαιωματα των φυλακισμενων, εγινε συμβολο της μαχης εναντια στη σαπιλα του κρατικου/δικαστικου συστηματος (η πρωτη του φυλακιση ηταν γιατι εκλεψε ενα ποδηλατο κανοντας μαντραπηδα απο το στρατοπεδο για να δει την νεογεννητη κορη του) των 70s-80s απο μεσα και αφορμη για την αναδιαρθρωση του ποινικου κωδικα επι παπανδρεου το 85.

Και, κυριως, ξεφτιλιζε την χουντιστικη νοοτροπια των πολιτσμανων συνεχως (πχ τονε ψαχνανε στο βασιλικο μετα απο αποδραση και αυτος ηταν καλεσμενος σε κεντρο που τον χαιρετουσαν και τον επευφημουσαν ολοι οι παρευρισκομενοι, με κανεναν να μην τον καρφωνει στους μπατσους.)


Τσεκαρε τη συνεντευξη του ( χρειαζεται υπομονη για να αντεξεις τη γλιτζα του κωστοπουλου, αλλα δινει ανασα η ντομπροσυνη των απαντησεων του ρωχαμη)
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,271
Και παρόλα αυτά (όπως προείπα και πιο πάνω) εξυψώνουν οι πολίτες ανθρώπους που έχουν τικαρει όλη την checklist του ποινικού και όχι μόνο κώδικα.
Οι μεροκαματιαρηδες τρώνε τη ταμπέλα του "κλέφτη" και του "παράνομου", δίχως να πέσει και η απαραίτητη έρευνα, γιατί "πχιος χέστηκε για τη πάρτη ενός πουθενά".
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,491
ακόμα και έτσι, ένας ληστής ήταν...
Σε αντιθεση με την κυβερνηση, δεν σκοτωσε κανεναν και δεν εξαπατησε ανθρωπους που βρισκονται σε αναγκη.
Η φημη του εχει περισσοτερο σχεση με τις αποδρασεις του παρα με τα εγκληματα του.
 
Top Bottom