What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Δηλαδή δε μπορούμε να αγοράσουμε πια τίποτα από το Internet?

devvy

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,750
Όταν ένα μαγαζί του εξωτερικού λέει free shipping εγώ πληρώνω την τιμή που γράφει η βάζει και άλλο καπέλο το τελωνείο;
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,433
Νομίζω πως αν η αγορά είναι από την Ε.Ε. δεν πληρώνεις τελωνείο.

Στάλθηκε από το GT-S5360 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 

devvy

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,750
Κραπ, είναι από τα Αμέρικας. Για τι τάξης ποσό μιλάμε;

Edit: Λέει ότι πρώτα τα στέλνει σε ένα παράρτημα στη Γερμανία και από εκεί τα στέλνει παντού στην Ευρώπη, λες να παίζει ρόλο;
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Μόλις προσπάθησα να αγοράσω bundle από bundle stars (έχω ξαναπάρει 4 φορές). Τα λεφτά αφαιρέθηκαν από τον paypal λογαριασμό μου, αλλά το status του order είναι ένα ωραιότατο "CANCELLED". Eh...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Παρήγγειλα από Amazon.de με την Visa της Πειραιώς και ήρθε ειδοποίηση πριν λίγο πως όλα χρεώθηκαν και απεστάλησαν κανονικά.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
Ή φάση είναι λίγο περίεργη ακόμα. Παρήγγειλα μια μπλούζα από Αγγλία μεριά προσπάθησα να πληρωσω με PayPal ή πληρωμή απέτυχε δοκιμασα μια με την χρεωστική και πέρασε. Όσο για παιχνίδια που ο ξάδερφος μου που προσπαθούσε να βάλει συνδρομή το tor δεν μπορούσε ενώ εγώ κατάφερα πήρα κάποια gems στο gw2. Άβυσσος μιλάμε

Sent from my XT1562 using Tapatalk
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,889
Με Virtual Prepaid από εθνική έχει δοκιμάσει κανείς; Steam ή gog πχ κυρίως.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Λοιπόν, απευθείας χρεώση στην Prepaid Mastercard Πειραιώς ΣΥΝΗΘΩΣ περνάει σε όλα τα sites εκτός Steam.

Mε το Steam/Paypal παίζει το εξής παράδοξο. Μια στο τόσο δέχεται κανονικά την πληρωμή μου. Υποπτεύομαι πως κάθε 24ωρο (00:00 ως ώρα εκκίνησης) δικαιολογείται η έξοδος ενός συνολικού ποσού από την εκάστοτε τράπεζα προς το εξωτερικό. Αν δηλαδή προλάβεις προτού εξαντληθεί πανελλαδικά αυτό το όριο, παραγγέλνεις τσίφτικα αυτό που θες, μετά σε μπλοκάρει.

Ας πούμε χθες αγόρασα με απευθείας χρέωση της Mastercard τα Prisoner of Ice/Shadow of the Comet στο GOG. Σήμερα δεν μπορούσα να αγοράσω τίποτε από Steam/Kinguin είτε με απευθείας εισαγωγή κάρτας είτε μέσω PayPal. Θα δοκιμάσω από περιέργεια και λίγο μετά τα μεσάνυχτα.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701


Borracho wrote:
Λοιπόν, απευθείας χρεώση στην Prepaid Mastercard Πειραιώς ΣΥΝΗΘΩΣ περνάει σε όλα τα sites εκτός Steam.

Mε το Steam/Paypal παίζει το εξής παράδοξο. Μια στο τόσο δέχεται κανονικά την πληρωμή μου. Υποπτεύομαι πως κάθε 24ωρο (00:00 ως ώρα εκκίνησης) δικαιολογείται η έξοδος ενός συνολικού ποσού από την εκάστοτε τράπεζα προς το εξωτερικό. Αν δηλαδή προλάβεις προτού εξαντληθεί πανελλαδικά αυτό το όριο, παραγγέλνεις τσίφτικα αυτό που θες, μετά σε μπλοκάρει.

Ας πούμε χθες αγόρασα με απευθείας χρέωση της Mastercard τα Prisoner of Ice/Shadow of the Comet στο GOG. Σήμερα δεν μπορούσα να αγοράσω τίποτε από Steam/Kinguin είτε με απευθείας εισαγωγή κάρτας είτε μέσω PayPal. Θα δοκιμάσω από περιέργεια και λίγο μετά τα μεσάνυχτα.</blockquote>

έτσι όπως τα κάνουνε έχεις τα λεφτά σου στο steam, πιο ασφαλές από τράπεζα.

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
Ερώτησις για όποιον έχει ασχοληθεί: το Viva Wallet App υποστηρίζει αγορές με δόσεις? Ή επαφίεται αυτό αποκλειστικά στον εκάστοτε έμπορα και το Viva δεν παίζει ρόλο?
 

devvy

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,750
Έχω κάνει παρόμοια ερώτηση κι άλλες φορές αλλά θέλω λίγο μια απάντηση από κάποιον που ξέρει:<br><br>Για παραγγελίες από το αγγλικό Amazon πληρώνω τελωνείο (και γενικότερα από αγγλικά site); Από το γερμανικό;<br>Αν ναι για τι τάξεις ποσά μιλάμε; (Συγκεκριμένα για πληκτρολόγιο κοιτάω, δηλαδή περίπου στα 120ε κόστος και ~1κιλό βάρος για να έχετε μια ιδέα)<br>
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
<blockquote><br>Έχω κάνει παρόμοια ερώτηση κι άλλες φορές αλλά θέλω λίγο μια απάντηση από κάποιον που ξέρει:<br><br>Για παραγγελίες από το αγγλικό Amazon πληρώνω τελωνείο (και γενικότερα από αγγλικά site); Από το γερμανικό;<br>Αν ναι για τι τάξεις ποσά μιλάμε; (Συγκεκριμένα για πληκτρολόγιο κοιτάω, δηλαδή περίπου στα 120ε κόστος και ~1κιλό βάρος για να έχετε μια ιδέα)<br></blockquote><br><br>Όχι δεν πληρώνεις. Όσες φορές έχω παραγγείλει από το αγγλικό δεν υπήρξε ποτέ τέτοια φάση με τελωνείο. Από το γερμανικό, 100% όχι, τουλάχιστον όσο είμαστε ακόμη Ευρώπη.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,271
Δες αν το γερμανικό άμαζον έχει αποστολή μέσω DHL. Άλλο επίπεδο εξυπηρέτης και αποστολής του δέματος.<br><br>Κι εσύ μηχανικό σουπιά;
 

devvy

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,750
<blockquote><br>Δες αν το γερμανικό άμαζον έχει αποστολή μέσω DHL. Άλλο επίπεδο εξυπηρέτης και αποστολής του δέματος.</blockquote><br><br>Μάλλον δεν θα πάρω από γερμανικό, έχει χειρότερες τιμές από το αγγλικό, ήταν περισσότερο σαν λύση ανάγκης σε περίπτωση που είχα θέμα με το αγγλικό.<br><br><blockquote>Κι εσύ μηχανικό σουπιά;</blockquote><br><br> :pcmr: Ascending...  :pcmr:<br><br>Για να είμαστε σίγουροι, ισχύει για κάθε κατηγορία προϊόντων επιβεβαιωμένα, δεν έχεις παραγγείλει μόνο βιβλία ξέρω εγώ που ανήκουν σε ειδική κατηγορία (σόρρυ για τι πρήξιμο αλλά δεν θέλω να φάω κάνα 50αρι επιπλέον από εκεί που δεν το περιμένω).
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Κανένα τελωνείο, μην αγχωνεσαι γι αυτο.<br><br>Έχω παραγγείλει ποντίκι, πληκτρολόγιο και ακουστικά απ&#039; το αγγλικό amazon. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Εγώ καμπόσες συλλεκτικές παιγνιδιών και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα.<br><br>Ούτε εδώ λέει κάτι σχετικό:<br>http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201337930
 

j_lynx

Death Knight
Joined
May 27, 2014
Messages
3,287
<blockquote><br>Δες αν το γερμανικό άμαζον έχει αποστολή μέσω DHL. Άλλο επίπεδο εξυπηρέτης και αποστολής του δέματος.<br><br>Κι εσύ μηχανικό σουπιά;<br></blockquote><br><br>γκρρρρ το δοκιμάσαμε. Δεν μας έδωσε επιλογή για DHL...<br><br>Σουπιά λέει ο master of ink....
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,665
H "Υπηρεσία Ασφάλειας Συναλλαγών" της Πειραιώς έχει καταντήσει εκνευριστικά αεροστεγής ρε γμτ. Τουλάχιστον δύο φορές το μήνα θα μπλοκάρουν προσωρινά την κάρτα μου επειδή "εντόπισαν απόπειρα ύποπτης συναλλαγής". ΤΙ ΥΠΟΠΤΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ έκανα πάλι ρε γιαρμάδες να πούμε, μην πάρεις ένα GTA V και 2 αφίσες από το allposters.uk, κατευθείαν ΑΑΑΑ ΥΠΟΠΤΟΟΟ ΜΠΛΟΚΑΡΕΤΕ ΤΟΝ ΤΣΟΓΛΑΝΟ.
 

Havanezos

Death Knight
Joined
Aug 3, 2013
Messages
2,528
Κάπου, κάποια στιγμή είχε ξαναειπωθεί απ&#039; ότι είδα αλλά πέρασε στο ντούκου! Εξαιρετική λύση για αγορές μέσω paypal είναι και η κινητοεφαρμογή Revolut! Με το που κάνεις login σου δημιουργείται μια προπληρωμένη Mastercard(αν θες σου τη στέλνουν κ σε φυσική μορφή) και σου δίνεται και το iban μαζί με τον προσωπικό σου κωδικό! Είναι χωρίς προμήθειες τουλάχιστον για ένα έτος! Μετά βλέπουμε! Την Τετάρτη έκανα λογαριασμό και σήμερα έγινε και η πρώτη αγορά! Για περισσότερες πληροφορίες https://revolut.com/
 
Top Bottom