What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

DRAGON’S DOGMA 2

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,090
Tι κάνεις παιδάκι μου και δεν έχεις παίξει το Wild Hunt;
Να διορθωθεί αμέσως
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
Εχω παίξει μέχρι το 2. Το κύριο χαρακτηριστικό του 3 απ´αυτά που έχω διαβάσει σχεδόν παντού, είναι το βάθος των quests κ οι χαρακτήρες του. Δεν έχω διαβάσει κάτι αρνητικό για το gameplay του.

Τώρα, από το άρθρο που έγραψε ο Αλέξανδρος για το DD2, αυτό που μου έμεινε κυρίως είναι η ένταση των μαχών για τις οποίες φαίνεται να τις καταευχαριστήθηκε, ενώ, άλλες πτυχές, όπως χαρακτήρες κ στόρι περνάνε σε δευτεροτρίτη μοίρα.

Δεν είχα σκοπό να θάψω την σειρά DD2, απλά διαβάζοντας το άρθρο κ έχοντας μία εικόνα για το W3 μου δημιουργήθηκε η απορία.

Ναι τα δύο παιχνίδια σχεδόν αλληλοσυμπληρώνονται. Το Witcher 3 είναι διεκπεραιωτική μάχη και υπέροχο questing, το Dragon's Dogma είναι διεκπεραιωτικό questing και πολύ διασκεδαστική μάχη.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,895
Tι κάνεις παιδάκι μου και δεν έχεις παίξει το Wild Hunt;
Να διορθωθεί αμέσως
Περιμένω να αγοράσω δυνατό PC για να απολαύσω κάθε texture από τα κορμιά των αιθαίριων υπάρξεων που έρχονται σε επαφή με το απόλυτο Αρσενικό.

EDIT: Την Goty την έχω ήδη εδώ κ χρόνια κουτάτη αγορασμένη.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
Τώρα που έχω συμπληρώσει πολλές περισσότερες ώρες σε ένα νέο playthrough και εξερευνώντας πολύ πιο διεξοδικά τον χάρτη, πιστεύω ότι η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Dragon's Dogma 2 να ανέβει επίπεδο είναι το θέμα που είχα θίξει πρώτη φορά στο review του Dark Arisen:

Αν ξεστρατίσετε από τον δρόμο θα βρείτε εχθρούς, loot και ενδεχομένως να δείτε μερικά νέα περιβάλλοντα, όμως σπάνια θα τύχετε σε story-based περιεχόμενο ή σε κάποια εκτεταμένη questline έξω από τους υπάρχοντες οικισμούς.

Είναι πραγματικά κρίμα, γιατί ο χάρτης του παιχνιδιού είναι σχεδιασμένος όμορφα, με πολλή verticality ώστε να μπορείς να δεις από ψηλά και μακριά τα πιθανά σημεία ενδιαφέροντος. Πολύ συχνά θα ανέβω σε μια κορυφή, θα κοιτάξω τον ορίζοντα και θα δω κάτι που μοιάζει με κάστρο, οπότε θέλω να πάω να το εξερευνήσω. 9 φορές στις 10 όμως θα βρω μόνο εχθρούς και loot, όχι κάποιο quest. Το αντίθετο δηλαδή από παιχνίδια όπως το Witcher 3 που σου έδινε κάποιο ενδιαφέρον quest ακόμα και στο πιο απομακρυσμένο χωριουδάκι.

Και στα παιχνίδια της From Software δεν έχεις quest log αλλά εκεί ολόκληρο το παιχνίδι είναι ένα μυστήριο και υπάρχει πολύ πιο ισχυρό το στοιχείο του environmental storytelling, πέρα από το lore μέσω των αντικειμένων που βρίσκεις. Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να διορθώσει η Capcom σε ενδεχόμενο sequel είναι αυτό κατά την γνώμη μου.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,838
. Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να διορθώσει η Capcom σε ενδεχόμενο sequel είναι αυτό κατά την γνώμη μου.
Θα προσφέρει story & side quests σε micro transaction
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,423
Περιμένω να αγοράσω δυνατό PC για να απολαύσω κάθε texture από τα κορμιά των αιθαίριων υπάρξεων που έρχονται σε επαφή με το απόλυτο Αρσενικό.

EDIT: Την Goty την έχω ήδη εδώ κ χρόνια κουτάτη αγορασμένη.
Οι περισσοτεροι το παιξαμε με οτι ειχαμε τοτε! Εγω το ειχα παιξει ultra 1080p 30 fps την ημερα κυκλοφοριας το 2015! Τωρα σκεφτομαι μηπως το ξανααπιξω για ναδ ω πως ειναι σε ultra 1440p 60 fps και με ray tracing! Τι pc εχεις?
 
Top Bottom