What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Elden Ring

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,223
View attachment 3138

Jarburg, η πατρίδα των Jars :D. Τα λυπάμαι τα κακόμοιρα όταν τα σφάζω.

Τα σφάζεις;;; Αντί να χορεύεις και εσύ παρέα γύρω από τα λουλουδάκια :p

Με το τελευταίο patch βάλανε και έναν NPC εκεί.. με αρκετά ψυχεδελικό quest :p (αν προχοράει not sure)
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Βασικά το σκότωσα με τη σύνταξή μου. :p

Εννοούσα γενικώς.

Δε μπορείς να τα σφάξεις εκεί και να θές.
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Ευπειθώς αναφέρω πως επιτέλους πέθανα, οπότε μπορούμε να πούμε ότι τώρα ξεκινάω το παιχνίδι.

Δυστυχώς, δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με την απόδοση στο PC μου. Γενικά χαμηλά fps και συχνά frame drops δεν με αφήνουν να ξεδιπλώσω το ταλέντο μου στην πενταπλή κωλοτούμπα, μπας και καταφέρω να σκοτώσω κάνα boss. Αυτό που μου τη δίνει είναι πως το CPU usage κυμαίνεται στο 70% και το GPU usage μόλις στο 55%. Αφού έχεις σχεδόν άλλη τόση ιπποδύναμη διαθέσιμη βρε μπαστάρδι, γιατί δεν ξεκολλάνε τα fps από τα 35 κι αυτά ασταθή;

Άμα δεν λύσω αυτό το πρόβλημα δεν πρόκειται να ασχοληθώ σοβαρά, και είναι κρίμα, γιατί είναι σαν ζωντανός πίνακας ζωγραφικής το άτιμο, αυτό του το δίνω.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Ναι είναι πολύ απαιτητικό από CPU το ρημάδι. Ο 8700Κ μου τυπικά είναι "recommended" να φανταστείς.

Δοκίμασε και offline μπας και δεις διαφορά.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Γενικά είναι ιδιότροπο. Μερικές φορές ξεκινάω το παιχνίδι and it just works και έχω 50-55fps χωρίς drops, με CPU και GPU usage γύρω στο 90%. Άλλες φορές έχω την κατάσταση που περιγράφω παραπάνω, και διορθώνει μόνο με restart του PC. Δεν μου το κάνει άλλο παιχνίδι αυτό...
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μόλις σκότωσα ένα πράγμα που λέγεται Land Octopus. Ξέρω πως αυτό δεν σημαίνει πως πλέον γαμωδέρνω, αλλά είναι το πρώτο πράγμα που σκοτώνω που ήταν μεγαλύτερο από μένα. Λίγο πιο πέρα βλέπω ένα τεράστιο καργιόλη που είναι τρεις φορές το μπόι μου, αλλά περιφέρεται μόνο με το σώβρακο. Πόσο δύσκολος να είναι;;;
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Από χτες ροκάρω έναν Ryzen 7 5800X, υπόλοιπο σύστημα ίδιο. Fps πλέον 60 ακατέβατα, αλλά άμα έχουμε φτάσει να είναι CPU bound ένα καινούργιο παιχνίδι σε σημείο να μην βγάζει 60fps 1080p με έναν 1600AF (πρακτικά 2600), κλάφτα. Αναθαρρώ μόνο επειδή είναι γνωστό ότι οι developers της From κάνουν optimize πληκτρολογώντας με το αριστερό πόδι, πάλι καλά που μπορεί να γίνει brute forced η απόδοση...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Πω ρε φίλε τι beast of a game.

Σε μια τρύπα μπορείς να πέσεις και θα θες 2 gaming sessions για να δεις αυτά που θα βρείς μέσα....

Κατάλαβα, με τους ρυθμούς (και την έλλειψη git gud skills) που παίζω θα χρειαστώ κανένα εξάμηνο όταν το ξεκινήσω. Πρέπει να το προγραμματίσω για καλοκαίρι.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Μιας και έκατσε η σκόνη... Ας παραθέσω 2-3 αράδες, δίχως συνοχή (αυτά στο ρηβιου)

Το παιχνίδι είναι η μετεξέλιξη των Souls. Είναι το magnum opus του Μιγιαζακι, αλλά... Ναι, μπαίνει ένα "αλλά" στην μέση.

- Με χαλά η όλη επανάληψη στα bosses και το ότι δεν σου αφήνουν ένα α-β-γ αίσθημα ικανοποίησης (το Bloodborne ήταν και είναι θαρρώ ΤΟΠ σε αυτό το κομμάτι... Ακόμα και όταν είχες να κάνεις με "meh" bosses)

-Εν συνεχεία με τα παραπάνω. Τα "αξιομνημόνευτα" boss battles είναι ελάχιστα.

- Σχεδόν ανύπαρκτο challenge (για τα δικά μου γούστα)

- Ήθελε κάμποση δουλίτσα στο balance των όπλων/magic, κτλπ (θαρρώ πως σε μελλοντικά πατς θα φτιάξει)

- Ανούσιο ng+ (στο ds2, είχαν κάνει καλύτερη δουλίτσα)

- Η μηχανή γραφικών θέλει αλλαγή.

Το παιχνίδι είναι ένα Open World Ds1, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Η πένα του Martin φαίνεται σε κάμποσα σημεία (το δράμα των οικογενειακών ιστοριών καλά κρατεί) και το όλο στόρυ ξεφεύγει κάμποσο από την "νταρκιλα" προηγούμενων τίτλων της εταιρίας (αν και θα βρείτε κάμποσα "τέρμα disturbing σκηνικά" ) και προσεγγίζει πιο πολύ το heroic.

9,5/10 για εμένα.






εδιτ: Γιατί βρε τιναπείδη έκανες ντισακγρι; Δεν βγήκαν τα guides;
 
Last edited:

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Στα DS γενικώς η δυσκολία ήταν αρκετά προσαρμόσιμη (co-op summons, grinding) απλώς εδώ έχει κάποιος και παραπάνως επιλογές (spirits) λόγω και του open world σχεδιασμού μπορεί να επηρεάσει πολυ παραπάνω το "πότε".

Για τα bosses δε θα συμφωνήσω (τουλάχιστον για τα main) αλλά και τα optional main (όσα έχω προλάβει να δω).

Λέω αφού έχω προχωρήσει αρκετά να δω τα βιντεάκια που ανέβασες και πέφτω και στα 2 σε αυτό:

moonbow.png

και μετά διαβάζω αυτό:

- Σχεδόν ανύπαρκτο challenge (για τα δικά μου γούστα)


tommy.jpg

Όταν παίζεις με αυτό το όπλο τι challenge θες να έχεις? Πρέπει να πρόλαβες δε και να τερμάτισες με τελείως unerfed το Moonveil.
Όπως είπες και εσύ όπως θέλει παίζει ο καθένας αλλά μη λέμε "δεν είχε ΚΑΘΟΛΟΥ challenge.

Επειδή με PvP δεν ασχολούμαι (και δε πρόκειται αν ασχοληθώ) + προσπαθώ πάρα πολύ να μη διαβάζω τα wiki όσο γίνεται αξίζει να ακούσει κανείς την ιστορία πως έφτασε στα αυτιά μου αλλά δε θα γράψω εδώ γιατί θα ανοιχτεί σίγουρα το spoiler και από άλλους :p.

Και μια στο εκατομμύριο να σκόνταψες τυχαία σε αυτό το όπλο μόνος σου χάλασες το game έστω και ακούσια. :p

edit: Πέρα από τα του spoiler πιστεύω έχεις επηρεαστεί πολύ από την fast paced μάχη του BB (καθάρα σύμφωνα με ότι διαβάζω. δε το έχω παίξει). Οπότε ο γιατρός προτείνει παρατεταμένη ξεκούραση και Sekiro
 
Last edited:

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Εμμμμ τα βίντεο είναι από ng+ για το speedrun και έρχονται παρέα με αυτό που είπα στα περί Balance... Μάλλον δεν προσέχεις αρκετά, μιας και η armor είναι σχεδόν endgame και το συγκεκριμένο boss που έβαλες στα σποηλερς, είναι ΠΡΙΝ....


Ακόμα και με uchi-gata +20 τα bosses ήταν 1-2-3 και έφυγες... Ακόμα και το ενοχλητικό δεύτερο phase με το elden beast
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η MALENIA.....
Οπότε ναι... Ακόμα και το ds3. Βατό μου φάνηκε
Pvp και Online ζήτημα να ασχοληθώ (το έκανα το pvp μου στο ds3...)


Sekiro θα το αρχίσω κάποια στιγμή...



Επίσης

@tommas
noob-you-are-git-gud-you-must.jpg
 
Last edited:

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
735
Δε κατάλαβα πολλά ομολογώ από την απάντηση σου αλλά θα συμφωνήσω με το δεύτερο spoiler. :D
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Μπορώ να πω το ίδιο.
Αλλά με ολίγον πχιο σοβαρό τόνο, θα τα πω "πιο κατανοητά".

Καταρχάς ρίχνεις ένα ωραίο αυτογκόλ με το παρακάτω:
Και μια στο εκατομμύριο να σκόνταψες τυχαία σε αυτό το όπλο


Έπειτα μας παραθέτεις το βίντεο του ng+ με μια έφιππη μάχη (και τα 2 βίντεο έτσι ήταν) με το "BROKEN MOONVEIL".
Το οποίο εν τέλει το άφησα για ούτσι στο main playthrough (απλά για να πεις πόσο φαουλ είμαι με ολίγον εριστικό ύφος).





Υστερόγραφο. Ο τιναπείς είναι μακάκας, αλλά τον αγαπάω τον μπαγάσα (νοχομο)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
O @tommas έβγαλε όλο το παιχνίδι ημίγυμνος και διάβαζε guides για να ξέρει που είναι το moonlight sword μην το σηκώσει κατά λάθος.
Στο community τον ξέρουν ως Tommas Hollowpining
 
Top Bottom