What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Εν RQ.gr, αδελφοι, με πριξανε

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Να το ξεφυγω κι εγω λιγο, οχι για να στην πω. Εσυ εχεις την εμπειρια και κανεις τα κουμαντα σου. Η αποψη μου περισσευει σαν πουλι που του φορεσαν κομπο απο σεντονι.

bc1.jpg


Οι δυο κυκλοι. Σε μεγαλη χρονικη περιοδο, οι πτωσεις δεν μοιαζουν σοβαρες αλλα στο ζουμ, προσωπικα, μια σερπαντινα θα με ειχε παει.
Η πρωτη κουκιδα δειχνει την εναρξη της πτωσης (2018) και η δευτερη την επαναφορα (2021).

Δεν εχει και πολυ σχεση. Αν ο κουνελος εστελνε στον ιδιοκτητη τετοια πτωση και ειχε τοση καθυστερηση για επαναφορα, οχι για κερδος, αλλα για επιστροφη στις καλες ημερες, θα του εδεναν γραβατα απο συρματοπλεγμα.

Αυτα τα πραγματα ειναι πριονοκορδελα. Οπως ειπα πριν, προτιμω την σταθεροτητα και την επαναφορα του χρυσου.

goldbit.png

Οχι επειδη αγοραζω μετοχες αλλα παιζει ενα ορυχειο χρυσου που περιμενει να με επιβραβευσει.

Η τηλεφωνικη ενημερωση δεν ειναι ενημερωση αλλα προσπαθεια να σε πεισουν. Οποιος σε παιρνει τηλεφωνο για να σε πεισει, ειναι ψευτης.
Οταν ειχαν γινει μοδα τα ντονατ, δεν με πηρε κανενας τηλεφωνο να μου πουλησει ντονατ. Εξω απο τα μαγαζακια, στην ουρα επαιζαν μπουνιες.

Εαν δεν υπηρχε προσπαθεια να σε πεισουν, θα επαιρναν τηλεφωνο και μετα την καλησπερα θα μας ελεγαν, πουλαμε χρονο ομιλιας, 10€ τον μηνα, γουσταρεις; οχι, γεια χαρα.
Οταν βλεπουν οτι μιλαω στο τηλεφωνο ελαχιστα εως καθολου, οτι στελνω 2-3 μηνυματα τον μηνα,οτι δεν μπαινω ιντερνετ αλλα θελουν να μου πουλησουν 2gb ιντερνετ και 100 λεπτα ομιλιας δωρεαν, επειδη με συμφερει, ειναι απατη οπως η κινεζα χακερ που εχει το τσουτσουνακι μου στον σκληρο της δισκο.

Δεν διαβαζω/απαντω σε email και μηνυματα στο viber απο αγνωστους. Ολα delete, ας ειναι και για το καλο μου.
Το ιντερνετ ειναι μια πολυ κακοφημη γειτονια και ολοι οι αγνωστοι θελουν το κακο μας.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Να το ξεφυγω κι εγω λιγο, οχι για να στην πω. Εσυ εχεις την εμπειρια και κανεις τα κουμαντα σου. Η αποψη μου περισσευει σαν πουλι που του φορεσαν κομπο απο σεντονι.

bc1.jpg


Οι δυο κυκλοι. Σε μεγαλη χρονικη περιοδο, οι πτωσεις δεν μοιαζουν σοβαρες αλλα στο ζουμ, προσωπικα, μια σερπαντινα θα με ειχε παει.
Η πρωτη κουκιδα δειχνει την εναρξη της πτωσης (2018) και η δευτερη την επαναφορα (2021).

Δεν εχει και πολυ σχεση. Αν ο κουνελος εστελνε στον ιδιοκτητη τετοια πτωση και ειχε τοση καθυστερηση για επαναφορα, οχι για κερδος, αλλα για επιστροφη στις καλες ημερες, θα του εδεναν γραβατα απο συρματοπλεγμα.

Αυτα τα πραγματα ειναι πριονοκορδελα. Οπως ειπα πριν, προτιμω την σταθεροτητα και την επαναφορα του χρυσου.

goldbit.png


Δες λίγο ένα πιο καθαρό chart GoldvsBitcoin που δεν συγκρίνει επιλεκτικά (ως προς την περίοδο) αποδόσεις. Δηλαδή πρακτικά είναι τα tickers XAUUSD(χρυσό vs $ ) vs BTCUSD (Bitcoin vs δολάριο) για ολόκληρη την κοινή τους ιστορία.
1647735439655.png

Δες τι κάνει το "σταθερό" χρυσάφι από το 2007 ως προς το δολλάριο...

1647735545805.png

Ούλοι λένε ανεβαίνει το τάδε, πέφτει το άλλο... Κανείς δεν σκέφτεται τον παρανομαστή όμως.. Δηλαδή ανεβαίνει-πέφτει ως προς κάτι σταθερό;;;

Έχουν υπολογίσει ότι 100$ έχουν το 30% της αγοραστικής τους δύναμης σε σχέση με το 2010.. Και αυτό μπορει να συνεχίσει να χάνει 10% το χρόνο κατά μέσο όρο... To Θέμα δεν είναι τόσο δηλαδή αν θα κρατάς Bitcoin χρυσάφι, σίδερο, κοπριά... Τα τελευταία χρόνια απλά δεν έπρεπε να κρατάει κανείς λεφτά(όσοι είχαν την πολυτέλεια) λόγο αναγκαστικού δανεισμού από τους πολίτες προς τα κράτη και στην συνέχεια προς τους γνωστούς. Μεγάλη κουβέντα και αυτή..

Είναι λίγο άτοπη η σκέψη ότι θα αγόραζες το απόλυτο high του 2018.. Δηλαδή νταξ 3 χρόνια ανέβαινε, ακόμα και από τύχη να έμπαινες έπρεπε να έχεις κριτίριο αγοράς ότι το είπαν στις ειδήσεις για να το πάρεις στο απόλυτο top..

Αν και δεν αποκλείεται ΟΚ, αλλά κατ εμέ αποκλείεται να γίνει αυτό σε επαγγελματικό setting, μόνο τζογαδόρικα κάποιος για τον εαυτό του.. που εκεί είναι αξιος της μοίρας του.. ας περίμενε 2 χρόνια για να δει κέρδος.. δεν καίγεται τζογάρει..

Βέβαια αυτό που το τζόγαρε το 2018 και το πήρε στα $20000, σίγουρα πανικοβλήθηκε το πούλησε στις $15000. Mετά όταν έφτασε $3500 ακριβώς πριν ξεκινήσει για τις $70000, έλεγε σε γνωστούς και φίλους ότι το Bitcoin είναι απατεωνιά και το market έχει μανιπιουλέισον και θα πάει στο 0. :p


(σρυ για το offtopic)
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Η αληθεια ειναι οτι offtopic δεν το λες 100%. Aυτοι που μας παιρνουν τηλεφωνα για μας πεισουν να αγορασουμε μετοχες, bitcoin και ετοιμο ταξι για να τον γκρεμο, ειναι μεσα στο θεμα, την απατεωνια και το πρηξιμο @@.
Εγω εχω την Milana Bοgdanova που μου λεει να περιστρεψω τον τροχο, για να παρω bonus πρωτης καταθεσης 1500€ και 270€ free spin.


Οσους γνωρισα και γνωριζω, και ειναι πολλοι, που αθλουνται με bitcoin, παιζουν το χαρτζιλικι τους και τα ρεστα τους. Καθε πτωση και δακρυ.
Με το γραφημα ηθελα να δειξω οτι το bitcoin εχει μεγαλα σκαμπανεβασματα, ασε το χρονικο screenshot. Ολοι κοιτανε την σταθεροτητα, ασχετα αν η σταθεροτητα γινεται θηλεια στο λαιμο τους.
Οπως ειπες, ειναι τζογος και οπως ειπα, ο χρυσος δεν με ενδιαφερει ως επενδυση δηλ. να μπουκαρω στην wall street.
Με ενδιαφερει ως υλικο, χειροπιαστο, για πωληση.
Με οσους μιλησα εδω στην Ελλαδα, για αγορα χρυσου, εκλασαν πανω τους απο την προσφορα μου. Ο λογος ειναι η ελλειψη οικονομικου background και οτι συντομα εμαθα οτι ο χρυσος δεν τσουλαει στην Ελλαδα. Ολοι θελουν να πουλησουν και κανενας δεν αγοραζει χρυσαφικα.
Η αγορα χρυσων δοντιων, χρυσων λιρων και της χρυσης καρφιτσας της γιαγιας ειναι μια μικρη αγορα με κερδος. Η αγορα minimum 500 κιλα και maximum 1 τονο χρυσο τον μηνα ειναι κατι αλλο.

Ολα τα αλλα ειναι ενας ανελεητος τζογος
Θεωρω πολυ χλωμο να μπουκαρει ενας φουκαρας με λιγα χρηματα και σε λιγους μηνες να λυσει το προβλημα της ζωης του.

Εαν εγω κλεισω μια συμφωνια, θα ριξω μια ματια στον δεικτη του χρυσου, απο περιεργεια, αλλα οταν μπουν οι υπογραφες, δεν θα με νοιαζει, ακομα και αν ο χρυσος βουτηξει στα πνευμονια του Ηφαιστου. Αυτο που ισχυει ειναι ο δεικτης την ημερα του συμβολαιου που ουτε αυτος εχει ιδιαιτερη σημασια επειδη η τιμη πωλησης θα ειναι χαμηλοτερη. Εγω θα παρω την νομιμη μιζα (3%) που μεταφραζεται σε μυρια $. χωρις κεφαλαιο. Θα βγαλω περισσοτερα, με ποσοστο επιτυχιας 100% απο αυτον που θα πιστεψει την τηλεφωνητρια απο το Λονδινο για επενδυση σε χρυσο και bitcoin.
Λογω δουλειας, ξερω οτι ο τζογος ειναι πολυ επικινδυνος και μακροχρονια μαχη. Η απληστια γινεται ο χειροτερος φιλος σου και η καταστροφη ειναι στην ημερησια διαταξη.

Προτιμω τον ευκολο δρομο και αυτος ειναι ο λογος που προτιμω τον χρυσο απο οποιοδηποτε κρυπτονομισμα και οποιαδηποτε "ευκαιρια" οπως της Milana's για "ευκολο" χρημα.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Εύκολο χρήμα δεν υπάρχει. Ούτε στα crypto ούτε πουθενά.

Δέχομαι ότι κάποιος μπορει να κερδίσει το λαχείο στα markets ή οπουδήποτε αλλού. Αλλά πέραν από αυτή την περίπτωση όσοι μιλάνε για εύκολο χρήμα πουλάνε φούμαρα.

Οι αγορές είναι τζόγος για όσους νομίζουν, λόγο έλλειψης γνώσης ίσως, ότι είναι διαδυκό το εκάστοτε "στοιχημα¨, πράγμα που δεν ισχύει... Τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα από το "πάνω ή κάτω". Risko υπάρχει αναμφίβολλα, όπως σε όλα τα πράγματα σε αυτή τη ζωή (επαγγελματικά), αν επιλέξεις να μην είσαι υπάλληλος (όπου παίρνει άλλος το ρίσκο).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Ευκολο χρημα υπαρχει, οταν κανεις αξιολογηση για το τι ειναι ευκολο χρημα. Μια ευκολη δουλεια, που δεν σε κουραζει, με καλες απολαβες και προνομια, ειναι ευκολο χρημα.
Ειχα πολλες ευκαιριες για να σχολασω απο την δουλεια μου και να εισπραξω το ονειρο. Το οτι καθε φορα εκανε ερωτα ο Διας, δεν το κανει δυσκολο χρημα. Στην τελικη, ειναι καταστασεις οπου δεν προσπαθησα καθολου και δεν ρισκαρα κανενα κεφαλαιο. Απλα ο παραγοντας "στραβη" ειναι μια καλη πιθανοτητα. Δεν εχασα και δεν κερδισα αλλα ειμαι ακομα στο παιχνιδι.

Το crypto, οπως σωστα ειπες, δεν ειναι ευκολο χρημα. Οσοι ξεκινανε να ασχολουνται με αυτο το κανουν με την ιδεα οτι ειναι ευκολο χρημα.
Οποιοδηποτε random site με θεμα τα κρυπτονομισματα, αφηνει αυτη την εντυπωση. Μετα τους διθυραμβους, πετανε και ενα, αλλα θελει προσοχη, αλλα η ζημια εχει γινει ηδη. Οταν ξεκινας με το παραδειγμα οτι καποτε το 1 bitcoin ειχε 1-2$ αλλα σημερα εχει 40, 50, 100 χιλιαρικα, εχεις κανει ζημια.

Οι αγορες ειναι τζογος, σε αυτο θα διαφωνησουμε. Ο κοσμος ακολουθει τα σκαμπανεβασματα και απο αυτους που ξερω, κανενας δεν εχει αποχωρησει με κερδος. Επιμενουν με την ελπιδα. Δεν λεω οτι εχασαν τα σπιτια τους αλλα οτι παλευουν με τα πανω κατω για να εχουν το εξτραδακι τους. Το εξτραδακι δεν σημαινει εξασφαλιση και η εξασφαλιση ειναι το ζητουμενο σε ολα τα αποτελεσματα.

θεωρεις οτι το bitcoin θα σου επιτρεψει να τα παρατησεις ολα και να ζησεις οπως θελεις; εννοω με την οικονομικη σου δυνατοτητα. Αν ειχες την δυνατοτητα να μπεις χοντρα στο παιχνιδι, δεν θα ειχες και λογο να το αρχισεις. Θα αραζες κατω απο τον φοινικα και θα εβλεπες το παγακι να λειωνει στον αφαλο σου.
Ο τζογος ειναι αδερφος της απληστιας και η απληστια δεν εχει φρενο.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,317
Για να καταλάβεις κούνελε γιατί δεν έχει σημασία το πάνω κάτω απαραίτητα:

Μπορείς να έχεις trade ανοικτό με μηδενικό volatility risk. Δηλαδή είτε πάει πάνω είτε παέι κάτω η μεταβολή στην αξία του trade σου να είναι 0%. Το παραπάνω μπορεί π.χ. να είναι "funding trade". Δηλαδή με swaps π.χ. Short και long παράλληλες θέσεις για να επωφελείσαι από την χρηματοδότηση που κάνουν τa exchanges στην μία ή στην άλλη πλευρά. Εξαπλουστεύω χάρη επιχείραματος. Δεν είναι ούτε όσο απλό ακούγεται ούτε μπορεί κάποιος να επωφελείται από τέτοια setups συνέχεια (αν δεν υπάρχουν οι σωστές ασυμετρίες).

Άλλο παράδειγμα που έχει δευτερεύουσα σημασία το πάνω-κάτω, Arbitrage. Επωφελείσαι τις διαφορές στην τιμή του ίδιου asset σε διαφορετικά markets ή Delta trades me options ή και απλά 100% hedged portofolio. κτλ.

Δεν είναι απλά τα πράγματα και οι casuals που αναφέρεις, συνήθως έιναι meat for the grinder. Πως να σου πω, είναι σαν να μπαίνει να οδηγήσει κάποιος σε επίσιμο αγόνα WRX όντας ταξιτζής όλη του ζωή "που ξέρει από τιμόνι".

Τα παραπάνω για το trading. Μπορεί κάποιος να είναι σε ένα market χωρίς να είναι trader βέβαια...

Τα περί χοντρών για το Bitcoin δεν ισχύουν. Δεν είναι σωστό μέρος εδώ να πω περισσότερα εκτός context. Αν θες τσέκαρε αυτό.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,489
Οπως ειπα, οι γνωσεις σου δεν ειναι προς αμφισβητηση. Το πανω κατω, εχει και αυτο την σημασια του. Eιναι η ενδειξη της προσφορας και της ζητησης. Ολα τα γραφηματα δειχνουν αυτο ακριβως, Την ζητηση που ειναι και το σημαντικο της υποθεσης.
Σιγουρα, υπαρχουν επιλογες για να μην καταληξεις να λουστεις με βενζινη, που ειναι και ακριβη τωρα, δεν συμφερει, αλλα τα πανω κατω, οι πιθανοτητες κτλ ειναι καθαρος τζογος.
Δεν διαφωνω καπου μαζι σου, η φιλοσοφια μας ειναι διαφορετικη. Δεν θελω να παλευω, θελω να χτυπησω μια και καλη. που ξερεις; μπορει να με πληρωσουν με bitcoin. Για μενα ο τζογος και οι πιθανοτητες να βγαλω 2, 3, 20 χιλιαρικα δεν ειναι λογος να προσπαθησω. Στο ενδιαμεσο υπαρχουν οι ζημιες.
Τα πραγματα δειχνουν οτι θα τα καταφερω ή οχι. Τα ισως και τα παω καλα με μπερδευουν και με κουραζουν.
 
Top Bottom